IT rekvalifikácia. Seniorní programátori zarábajú až 6 000 €/mesiac a rekvalifikácia je prvým krokom. Zisti, ako na to!

7. diel - Objekty systému ObjectGears - Stĺpce

V minulej lekcii, Objekty systému ObjectGears - Triedy a Otázky , sme si popísali objekty Trieda a Otázka, ktoré slúžia pre ukladanie a zobrazovanie dát v systéme ObjectGears.

V dnešnom ObjectGears tutoriále si popíšeme objekt Stĺpca pre triedu. Naučíme sa stĺpce vytvoriť ako ručne, tak aj pomocou preddefinovaných stĺpcov a zobraziť ich na formulároch.

V každej triede i dotaze je potrebné vytvoriť stĺpce. Stĺpce môžu byť rôznych dátových typov, napr. text, celé alebo desatinné číslo, dátum, príznak pravda/nepravda, odkaz do inej triedy a podobne. Každá trieda a dotaz ich môže mať neobmedzene (resp. v závislosti od verzie SQL servera).

Systémové stĺpce

Po vytvorení novej triedy je automaticky vytvorených 11 systémových stĺpcov. Tie si zobrazíme kliknutím na tlačidlo Stĺpce v detaile triedy:
Zobrazenie zoznamu stĺpcov - Systém ObjectGears
Systémové stĺpce - Systém ObjectGears

Aby sme systémové stĺpce videli, zrušíme začiarknutie checkboxu Zobraziť bez systémových stĺpcov.

Popíšme si význam jednotlivých stĺpcov:

  • ID – jedinečný identifikátor záznamu v triede,
  • ShortDescription – krátky popis záznamu. Zobrazuje sa pri odkazoch v iných triedach a vo výberovom formulári. Tento text má reprezentovať význam daného záznamu.
  • Created – dátum vytvorenia záznamov,
  • Creator – účet používateľa, ktorý záznam vytvoril,
  • CreatedDataSou­rceId – id dátového zdroja, ktorý záznam vytvoril,
  • Modified - rovnaké ako pre Created, ale nastavuje sa pri zmene záznamu,
  • Deleted - rovnaké ako pre Created, ale nastavuje sa pri zmazaní záznamu

Vytvorenie vlastných stĺpcov

Pre vytvorenie nového stĺpca klikneme v toolbare na tlačidlo Nový. Zobrazí sa nám stránka pre výber z jednotlivých typov stĺpcov:
Nové stĺpce 1 - Systém ObjectGears

Kľukom si vyberie typ stĺpca (napr. Text). Zobrazí sa nasledujúca stránka:

Typ stĺpca Text - Systém ObjectGears

Popíšeme si tieto základné nastavenia stĺpca:

  • Kód – každý stĺpec musí mať jedinečný kód v rámci svojej triedy. Používa sa napr. v skriptoch.
  • Názov – názov stĺpca, je možné ho zadať lokalizovane,
  • Popis – popis sa zobrazuje v detaile záznamu pod názvom. Mal by používateľovi pomôcť pochopiť akú hodnotu má do daného stĺpca vložiť.
  • Povinné – príznak, či je potrebné stĺpec vyplniť, alebo nie,
  • Povoliť editáciu… - povolenie, kedy je možné hodnotu stĺpca meniť, či len pri vytváraní nového záznamu alebo aj pri jeho následnej zmene

Ďalšie vlastnosti sú už závislé od typu vybraného stĺpca. Pre textový stĺpec sú ešte zaujímavé tieto vlastnosti:

  • Lokalizovaná hodnota – pri zaškrtnutí je možné text zadať ako lokalizovaný do viacerých jazykov
  • Min/Max dĺžka textu – na obmedzenie dĺžky zadávaného textu

Väčšina vlastností stĺpcov je spoločná a nepovinná.

Prednastavené stĺpce

Pokiaľ chceme použiť prednastavené stĺpce, zaškrtneme u požadovaných stĺpcov checkbox a klikneme na tlačítko Vytvoriť vybrané stĺpce:
Nové stĺpce 2 - Systém ObjectGears

Prednastavené stĺpce ušetria veľa času pri vytváraní vlastných stĺpcov. Môžeme ich upravovať rovnako, ako keby sme tvorili stĺpce ručne. Pre číselníkové triedy je možné vytvoriť všetky stĺpce pomocou prednastavených stĺpcov.

Pokiaľ si dátovú schému premyslíme dopredu, je možné číselníkové triedy vytvoriť ešte rýchlejšie. Na obrazovke so zoznamom tried je tlačidlo Vytvoriť číselníky. To zobrazí stránku, kde by sme zadali kód a názov viacerých tried naraz a vybrali im prednastavené stĺpce. Tlačítkom Vytvoriť číselníky by sme mohli vytvoriť aj viac tried aj so stĺpcami naraz.

Stĺpec typu Číselníková hodnota

Tento typ stĺpca umožňuje prepájať jednotlivé triedy medzi sebou. Majme triedy Úloha a Stav úlohy. Do triedy Úloha vytvoríme nový stĺpec typu Číselníková hodnota a ako Referencovanú triedu vyberieme Stav úlohy. Potom môžeme každej úlohe priradiť jeho aktuálny stav.
Nastavenie stĺpca - Systém ObjectGears

Vo vlastnosti Typ väzby určujeme, či má byť väzba jednoduchá alebo násobná. Pre jednoduchú väzbu je možné v zázname vybrať len jeden odkazovaný záznam. V našom príklade jednej úlohe môžeme priradiť len jeden stav. Ak nechceme odkazovať na inú triedu, ale na používateľa, potom zaškrtnite vlastnosť Odkaz na používateľa. Nasledujúci obrázok ukazuje zobrazenie dvoch stĺpcov, prví Autori pre viacerých užívateľov a druhý Schvaľovateľ pre jedného užívateľa:

Výber užívateľov - Systém ObjectGears

V odkazoch sa zobrazuje ShortDescription danej triedy. Pokiaľ je lokalizovaný do viacerých jazykov, nastavíme vlastnosť Lokalizovaná hodnota aj na tomto stĺpci.
Na obrázku vidíme lokalizovaný názov bez nastavenej vlastnosti Lokalizovaná hodnota:

Classlink bez lokalizácie - Systém ObjectGears

A tu vidíme ten istý záznam, ale s nastavenou vlastnosťou Lokalizovaná hodnota:

Classlink s lokalizáciou - Systém ObjectGears

V základnom nastavení je možné z odkazovanej triedy vyberať zo všetkých záznamov. To nemusí byť výhodné vždy, preto môžeme v detaile stĺpca, na záložke Referencie, nastaviť filter, ktorý obmedzí vyberané záznamy:

Classlink Filter - Systém ObjectGears

Takto nastavený filter nemôže užívateľ zmeniť.

Ak by sme pri stĺpci zaškrtli vlastnosť Výber vo vyhľadávacom formulári, potom na záložke Referencie by sme mohli vybrať stĺpce, ktoré sa budú zobrazovať na výberovom formulári. Štandardne sa zobrazuje iba Id a Krátky popis (Shortdescription), čo niekedy nemusí byť dostatočné:

Classlink zobraziť stĺpce - Systém ObjectGears

Kliknutím na ikonu očká stĺpec povolíme/zakážeme pre zobrazenie. Pretiahnutím obdĺžnika so stĺpcom hore/dole zmeníme poradie zobrazenia stĺpcov vo vyhľadávacom formulári.

Stĺpec typu Číselníková hodnota (na rôzne triedy)

Tento typ stĺpca je rovnaký ako predchádzajúci a navyše môže odkazovať na viacero tried naraz.

Predstavme si, že máme triedu Požičovňa, v ktorej evidujeme veci, ktoré si niekto požičal. Tieto veci máme v uložených v rôznych triedach, ktoré spolu priamo nesúvisia, ani zo seba nededia. Potom by sme museli mať v triede Požičovňa pre každý takýto odkaz jeden stĺpec, čo je nešikovné.

Preto máme tento typ stĺpca, pri ktorého definícii si vyberieme triedy, na ktoré sa má odkazovať:

XClasslink - Systém ObjectGears

Vzhľad formulárov

Po vytvorení stĺpcov v triede je niekedy vhodné nastaviť, ako bude vyzerať formulár so zoznamom záznamov a detailný formulár pre jeden záznam.

Tieto formuláre sa nastavujú automaticky, ale niekedy ich treba upraviť.

V zozname stĺpcov je na toolbare tlačidlo Vzhľad formulára (viď prvý obrázok lekcie). Po kliknutí na toto tlačidlo sa zobrazí nasledujúca stránka s dvoma záložkami:

Záložka Detailný formulár

Vkladanie stĺpcov do detailného formulára sa riadi určitými pravidlami. Najskôr musíme do formulára vložiť Záložku, Skupinu alebo Oddeľovač. Záložka nie je na formulári vidieť, je potrebné do nej vložiť kartu záložky. Na obrázku nižšie je kartou záložky Prvá karta. Skupina je Základné vlastnosti a Skupina 2. Oddeľovač je ten farebný pruh oddeľujúcej skupiny - Oddeľovač:
Vzhľad formulára – detail záznamu - Systém ObjectGears

Do skupiny následne pridáme rozvrhnutie, ktorým určujeme do koľkých stĺpcov chceme vkladať stĺpce triedy. Bežne sa v ObjectGears používajú dva stĺpce, ale v určitých prípadoch ich môžeme potrebovať viac. Obrázok nižšie ukazuje nastavenie predchádzajúceho formulára:

Vzhľad formulára – detail záznamu – nastavenie - Systém ObjectGears

Čísla za názvami reprezentujú zanorenie jednotlivých objektov do seba. Pomocou ikony ceruzky v pravej časti je možné pre niektoré objekty nastaviť lokalizované názvy. Pomocou ikony krížika ich odstránime.

Vymazanie stĺpca z formulára ho nezmaže z triedy.

Nemusíme mať nutne všetky stĺpce zobrazené. Niektoré môžu mať iba pomocný interný význam, ktorý nechcete používateľom ukazovať.

Záložka Zoznam záznamov

Tu vyberáme stĺpce, ktoré sa zobrazia v zozname záznamov. Kliknutím na ikonu očká stĺpec povolíme/zakážeme pre zobrazenie. Pretiahnutím celého stĺpca nahor alebo nadol zmeníme jeho poradie.

Do bieleho poľa za názvami záznamov môžeme napísať požadovanú šírku:

  • 100 - (len číslo) – potom je šírka v pixeloch
  • 30% - (číslo s percentom) – potom je šírka v percentách

Záložka Zoznam záznamov vyzerá takto:

Vzhľad formulára – zoznam záznamu - Systém ObjectGears

Pokiaľ nie je šírka zadaná, potom prehliadač automaticky prispôsobí šírku podľa obsahu.

V ďalšej lekcii, Aplikačný katalóg a Konfiguračná databáza CMDB v ObjectGears , sa pozrieme na Aplikačný katalóg ako vizitku IT, ukážku využitia dát z Konfiguračnej databázy CMDB a cool zobrazenie pre užívateľov mimo IT.


 

Predchádzajúci článok
Objekty systému ObjectGears - Triedy a Otázky
Všetky články v sekcii
Systém ObjectGears
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Aplikačný katalóg a Konfiguračná databáza CMDB v ObjectGears
Článok pre vás napísal Jan Stodůlka
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Autor se věnuje programování v C# a MS SQL serveru.
Aktivity