8. diel - Aplikačný katalóg a Konfiguračná databáza CMDB v ObjectGears
V minulej lekcii, Objekty systému ObjectGears - Vlastnosti objektu Stĺpce , sme si popísali detailnejšie vlastnosti stĺpcov pre triedu.
V dnešnom ObjectGears tutoriále si niečo povieme o Konfiguračnej databáze (CMDB), ktorá je riešením primárne používaným IT organizáciou. Pretože sa okolo tohto centrálneho repositora dát o IT točia všetky možné IT procesy, budú sa s týmito dátami stretávať aj používatelia mimo IT.
Štandardné obrazovky Configuration management ObjectGears je možné veľmi efektívne používať v rámci IT. Užívateľom mimo IT je vhodné zobraziť príslušné dáta z Konfiguračnej databázy CMDB formou zvláštnych stránok, ktoré im ponúknu všetky potrebné scenáre.
Vytvoríme si tak stránku, ktorá bude skvelou vizitkou IT, najmä ak používateľom ponúkneme aj cool scenáre, ktoré sa im budú hodiť.
Stránka so zoznamom aplikácií zobrazená formou Aplikačného katalógu môže vyzerať napríklad takto:
Každá aplikácia je reprezentovaná riadkom s ikonou aplikácie, názvom a krátkym popisom. Riadok môžeme rozkliknúť a objavia sa detailné informácie o aplikácii, ktoré chceme zdieľať s používateľmi mimo IT.
Detailnými informáciami môžu byť napr. kľúčových užívateľov aplikácie, jej garanta, informácie na licencovanie či Release notes.
Ďalej vidíme eventuálne moduly, pokiaľ sa aplikácia ďalej člení.
Moduly môžu byť napr: Systém SAP môže byť zastúpený záznamom pre platformu ako takú a ďalej moduly FI, MM … atď, ktoré môžu mať iných garantov a kľúčových užívateľov).
Záznamy jednotlivých aplikácií môžeme združiť do skupín napr.
- Grafické nástroje,
- Podporné nástroje tímu Financie,
- Vývojárske nástroje.
Katalóg potom bude pôsobiť čistejším a úhľadnejším dojmom, než keby v ňom bolo množstvo drobných aplikácií, ktoré väčšina užívateľov ani nepozná.
Takto sú tieto drobné aplikácie (často sú ich v organizáciách aj desiatky až stovky) dostupné až po rozkliknutí položiek z prvej úrovne.
Dôležité je, že tu zdieľame existujúce dáta z Konfiguračnej databázy CMDB v novej aplikácii, v ktorej užívateľom ponúkneme zaujímavé scenáre:
- Nahlásiť incident vzťahujúce sa k aplikácii.
- Požiadať o inštaláciu.
- Prejsť do detailu konfiguračnej položky.
- Zobraziť komponenty aplikácie – vidíme na akých serveroch aplikácia beží. Môžeme prekliknúť do detailu danej položky. Schému si vytvoríme také, aké potrebujeme, zodpovedajúce nášmu dátovému modelu a tomu, čo chceme dátami povedať.
- Zobraziť mapu procesov, ktoré aplikácia podporuje.
- Zobraziť dokumentáciu.
Všetko je samozrejme podmienené prístupovými oprávneniami, takže používateľom sa zobrazia iba voľby, ktoré môžu použiť.
Užívateľa tak vtiahneme do procesov a zobrazíme im informácie, ktoré často zostávajú skryté mimo okruhu IT užívateľov. Prístup, keď niečo kontrolujeme kvôli tomu, že máme informácie a iné tímy nie, myslím, nie je tou správnou cestou vpred. Bežný užívateľ mimo IT, by nemal poznať infraštruktúrne detaily (to, na akých serveroch aplikácia beží), ale môže už vedieť, v akých procesoch sa aplikácia používa, najmä ak je napr. business vlastníkom či garantom danej aplikácie.
Ak tieto informácie IT neposkytuje, aplikuje defenzívny prístup, ktorý sa podľa môjho názoru nemôže v dlhom období osvedčiť. IT manažment by nemal iba hľadať nižšie náklady, vyššiu bezpečnosť alebo smerovanie k cieľovej architektúre, ale pokúsiť sa preklenúť medzeru medzi IT a business svetom.
Konfiguračné databázy, súvisiace procesy a konkrétne napríklad sofistikovaný Aplikačný katalóg môžu byť cestou, ako to dosiahnuť a získať oprávnený rešpekt za otvorenosť, iniciatívu a aktívny prístup.
Tvorba Aplikačného katalógu
Ako vytvoriť takýto Aplikačný katalóg, čerpajúci údaje z Konfiguračnej databázy CMDB?Tvorbu si popíšeme na príklade Konfiguračnej databázy CMDB low-code development platformy ObjectGears (viac informácií potom v prípadovej štúdii).
Pôjdeme na to v troch krokoch:
Krok 1 - Definujeme si požiadavky na riešenie
Tento krok spočíva vo vytvorení vízie riešenia, ktoré sme si popísali vyššie.Vízia riešenie obsahuje aj dáta, ktoré chceme zobrazovať a funkcionality pre užívateľov.
Krok 2 - Návrh riešenia
Definujeme dátový model. Tu najskôr využijeme už existujúcu konfiguračnú databázu, takže si skôr len špecifikujeme podkladové triedy, z ktorých budeme zobrazovať dáta a ich väzby:Návrh štruktúry a fungovania stránky zobrazujúce dáta
Určíme si aké objekty pripojíme k tlačidlám – väčšinou ich už v aplikácii máme.Zobrazenie tlačidiel by sme mali podmieniť príslušnými rolami, aby sa tlačidlá zobrazovali len užívateľom, ktorí danú akciu skutočne môžu vykonať a dokončiť.
Tlačidlá môžu napr:
- Založiť incident týkajúci sa zobrazovanej aplikácie - otvorí nový záznam incidentu a predvyplní dotknutú aplikáciu z Katalógu aplikácií.
- Požiadať o inštaláciu aplikácie - otvorí nový záznam požiadavky na inštaláciu a predvyplní dotknutú aplikáciu z Katalógu aplikácií.
- Konfiguračná položka - zobrazí konfiguračnú položku (detail dát zobrazených v Katalógu aplikácií).
- Produkčné komponenty - zobrazí danú schému aplikačných komponentov, rozhrania a infraštruktúry zaisťujúcich beh aplikácie a odovzdá mu dotknutú aplikáciu, pre ktorú sa má schéma zobraziť.
- Schéma procesov - zobrazí schému procesov podporovaných aplikácií a odovzdá mu dotknutú aplikáciu, pre ktorú sa má schéma zobraziť.
- Zobraziť dokumentáciu - zobrazí dokumentáciu súvisiacu s aplikáciou. Stránke sa odovzdá premenná, ktorá povedie na zobrazenie príslušného článku.
Krok 3 - Vytvorenie riešení
Pozrime sa, ako bude fungovať spolupráca jednotlivých komponentov riešenia:Oranžové bloky sú ObjectGears objektmi, ktoré v ObjectGears vytvárame ako záznamy s určitými vlastnosťami.
Popíšeme si jednotlivé očíslované kroky z obrázku:
1- Všetko začína užívateľom používajúcim
Prehliadač, ktorý volá stránku Aplikačného
katalógu.
2 -Server odpovie a vracia mu stránku obsahujúcu Webpart
Skript.
3 - Webpart Skript v prehliadači asynchrónne volá
ďalší objekt Spúšťaný skript a ten volá jednu z funkcií v
objekte Blok skriptu.
4 - Táto funkcia načíta dáta z Cache, a pokiaľ tu
žiadne nie sú, načíta ich z databázy, uloží do
Cache pre zrýchlenie budúcich otázok a vráti tieto dáta
prehliadaču vo formáte json
.
6 - Prehliadač pri prvom volaní stránky stiahol tiež súbor
s Javascriptom Súbor.js, ktorý generuje obsah stránky
Aplikačného katalógu, a ďalší súbor Súbor.css
s kaskádovými štýlmi, ktorý obsah stránky formátuje –
rieši teda napr. vzhľad a farbu tlačidiel, veľkosť písma, fonty a
podobne.
7 - V súvislosti s použitím cache musíme počítať so
situáciou, kedy iný užívateľ aktualizuje dáta v triede s aplikáciami. Na
to musia reagovať pravidlá po pridaní, aktualizácii a mazaní záznamov,
ktoré volajú funkciu bloku skriptu, ktorá vyčistí cache.
Kaskádové štýly formátujú obsah stránky - riešia teda napr. vzhľad a farbu tlačidiel, veľkosť písma, fonty a podobne.
A aký katalóg aplikácií používate v organizácii vy? Páči sa vám prístup prepojenia zoznamu aplikácií s potrebnými scenármi? Napíšte nám prosím nižšie v komentároch.
V ďalšej lekcii, Objekty systému ObjectGears - Úloha a riadenie prístupu , si detailnejšie popíšeme objekt Úloha a spôsob riadenia prístupu užívateľov.