Skrývanie dát do obrazu
Tento článok slúži ako rozcestník na rôzne projekty tu na sieti i mimo siete, ktoré skrývajú dáta do obrázkov. V minulých rokoch som vytvoril niekoľko programov, ktoré riešia uschovanie textu do obrázku, obrázka do obrázka a zvukovej stopy do obrázka.
LSB
Pre prvé programík publikovaný tu pod názvom Krátke pojednanie
o digitálnej Steganografia som vyvinul algoritmus, ktorý používa
steganografickou metódu LSB (Least Significant Bit). Táto metóda využíva
najmenej významný bit RGB bytov obrázku. Vytvoril som triedu
Stglsb
pre C #, ktorá tento algoritmus využíva. Výhodou tejto
metódy je to, že obrázok, v ktorom je ukrytý text, obrázok alebo zvuk,
nevykazuje žiadne viditeľné zmeny.
Ďalšími programami tu publikovanými sú Skrytí obrazu do obrazu
A Zabezpečenie dát šifrovaním a skrytím textu do obrázku
Ďalšie steganografické metódy
Nevýhodou metódy LSB je však nízke využitie kapacity obrázku. Sú vyvinuté steganografické metódy s oveľa lepším využitím kapacity obrázku. Na internete možno nájsť celý rad stránok, ktoré tieto metódy opisujú. Tu sú dve z nich:
Dáta v obraze
Pri experimentovanie s ukladaním textu do obrázku som zistil, že ak ukladám do obrázka krátky text (stovky bajtov) tým spôsobom, že nahrádza pôvodný obrazové bajty, ale dostatočne ďaleko od začiatku poľa bajtov (obrázok prevedený na pole bajtov), kvalitu obrázka pri zobrazení to nijako zvlášť nenaruší, najmä ak si vystačím s časťou bytov predstavujúce technické údaje IMD (Image Meta data) obrázka. Počiatočné bajty IMD však nesmie byť porušené, obrázok by nebolo možné zobraziť. Vznikol tak programík "Skryť dáta do obrázku", tu pod názvom Dáta v obraze v C# .NET WPF.
Foto popis
Využitím toho princípu vznikol tiež programík "Foto-opis", ktorý je prílohou k tomuto článku. Jedná sa o jednoduchý prehliadač obrázkov doplnený textovým poľom, kde sa zobrazujú vybrané dáta IMD (dátum, čas a kamera), ktorá možno doplniť textom popisujúcim obrázok a uložiť ich priamo do obrázka. Pri ďalšom zobrazení obrázku sa potom tento opis zobrazí v textovom poli. Popis z časti nahradia IMD dáta, prípadne aj počiatočné dáta obrázku. To záleží na dĺžke textu popisu.
Ak niekto potrebuje kompletnú výpis dát IMD, môže použiť môj tu publikovaný program pod názvom Prehliadanie a úprava obrázkov v C# .NET.
Čo povedať na záver?
Steganografia možno využívať v rôznych softvérových aplikáciách. Prográmky vyššie uvedené to dokladajú. Vužití v praxi je však diskutabilná. Napadá mi, že väčšieho využitia môže mať pre amatérske fotografov môj posledný programík Foto-popis.
Nedávno som v tlači zaznamenal informáciu o tvorbe komiksov ako aplikácia. Napadlo ma, že z obrázkov by mohli textové bubliny vyskakovať, keď cez obrázok prejdem myšou alebo prstom. Dokonca by kommiksové postavy mohli hovoriť. To všetko by sa dalo ukryť do obrázka. Realizácia takejto aplikácie by však vyžadovala už spoluprácu tímu programátorov a grafikov.
Stiahnuť
Stiahnutím nasledujúceho súboru súhlasíš s licenčnými podmienkamiStiahnuté 532x (1.04 MB)