Recenzia tabletu Prestigio Multipad 2 PRIME DUO 8.0 (2/2)
V prvej časti recenzie som predstavil tablet zvonku. Teraz by som rád predstavil niekoľko aplikácií, vďaka ktorým mi tabliet tak pekne šliape
Príbeh
Keď mi tabliet došiel, samozrejme som si do neho nainštaloval desiatky aplikácií. Polovicu som odinštaloval a potom nasledovalo ďalšie kolo. Lenže po nejakej dobe sa mi tam nazhromaždilo toľko aplikácií, že sa Android začal pekne kosiť a tabliet sa skoro nedal používať. Preto som pred niekoľkými dňami vykonal reset do továrenského nastavenia a snažím sa používať čo najmenej aplikácií a vyberať si tie, ktoré nie sú moc náročné.
Aplikácie
Launcher - Vire Launcher
Nemohol som odolať - launcher je síce trošku náročnejšie, ale má v sebe parádne efekty.
Webový prehliadač - Firefox
Jedna z najdôležitejších aplikácií vôbec. Ako prehliadač som zvolil Mozilla Firefox. Z notebooku som síce zvyknutý na Google Chrome, ale ten je na Androidu nepoužiteľný. Firefox beží plynulo, nepadá a je rýchly. Je to parádny prehliadač, do ktorého možno inštalovať rôzne doplnky a aplikácie. Inkognito je samozrejmosťou. Je k dispozícii aj špeciálny režim "pre hostí", v ktorom sú skrytá osobné dáta (záložky, história, uložené heslá, ...). Po jeho ukončení sú, rovnako ako v režime inkognito, zmazaná dáta z relácie (cookies, história, ...).
Emailový klient - Gmail
Keďže používam email od Googlu, používam tiež oficiálneho klienta Gmail. Som s ním spokojný. Súčasťou aplikácie je tiež widget na plochu, v ktorom sa zobrazujú emaily. Samozrejmosťou je tiež upozorňovania na nové emaily oznámením v lište.
Prehrávač hudby / videa - VLC
Výborný prehrávač, veľa užívateľov ho pozná zo svojho počítača - či už majú Windows, Linux alebo Mac. Nedávno dorazil aj na zariadenia so systémom Android. Parádny aplikácie. Vie prehrávať ako hudbu, tak video. Automaticky si načíta všetky Audio / Video súbory. Načítanie sa dá obmedziť len na určenú zložku. Ovládanie video prehrávača je veľmi pohodlné - dá sa ovládať pomocou gest. V ľavej časti sa nastavuje jas, v pravej hlasitosť (hore / dole). Smerom vpravo / vľavo sa posúva, takže žiadne zložité "triafanie" pri posune napr. O 5 sekúnd. Audio prehrávač má už štandardné ovládanie, ale to u hudby väčšinou nevadí. Výhodou je možnosť ovládania aj keď je zariadenie zamknuté, takže nie je potrebné zadávať heslo. Prehrávač má tiež detekciu odpojenie slúchadiel, takže ak počúvate hudbu v nudné hodine češtiny a vypadnú vám slúchadlá, nebude za to žiadna poznámka .
Správca súborov - ES File Explorer
Najlepší správca súborov, akého som kedy stretol. Ale to vážne. Má v sebe toľko funkcií, na ktoré by ste inak museli inštalovať niekoľko aplikácií. Okrem správca súborov v sebe má napríklad
- download managera
- možnosť pripojiť cloudové úložisko (dropbox, gdisk, ...) - takže ušetríte ďalšie aplikácie
- FTP klient
- FTP server
- možnosť vytvorenia prenosné hotspot siete (vlastný WiFi)
- prehrávač hudby / videa
- posielanie súborov po LAN
- správca Bluetooth
- správca aplikácií
- analýza využitia priestoru
- komprimácie súborov
- šifrovanie súborov
- a ďalšie ..
Ako vidíte, funkciou je naozaj veľa - a to nie sú všetky. Popisovať je tu nebudem, to by som tu bol ešte pár dní. Ja využívam hlavne pripojenie k FTP / cloudu - ušetrím tým 3 aplikácie.
Kancelársky balík - WPS office
Ďalšie super aplikácie. Umožňuje vytváranie / editovanie TXT súborov, dokumentov, prezentácií aj tabuliek. Medzi hlavné výhody patrí plná podpora Word, PowePoint aj Excel dokumentov, prehliadanie PDF dokumentov a možnosť pripojenia k externému úložisku (Cloud / FTP).
Čítačka e-bookov - Aldiko (Premium)
Jediná aplikácia (z tých, ktoré som tu popisoval), ktorá je platená. Existuje aj free verzia, ktorá nemá moc obmedzenia - hlavne teda to, že si nemôžete podčiarkovať text . Ja budem popisovať tú Premium verziu. Aplikácia podporuje niekoľko formátov, medzi ktoré patrí napr. Epub alebo PDF. Knihy možno triediť do kolekcií, možno im priraďovať tagy. Jedna z vecí, ktoré ma na tejto aplikácii zaujali, je možnosť pridať si vlastné "katalóg" - zadať URL adresu nejakého obchodu s knižkami, do ktorého možno potom priamo z aplikácie vstúpiť a priamo sťahovať knihy. Nemusím teda ísť do Firefoxu, naťukávat adresu, stiahnuť a potom si to ručne nájsť a naimportovať. Môžem sťahovať priamo z Aldiko. U knižiek možno nastaviť buď predvolené formátovanie (od autora) alebo tzv. Pokročilé formátovanie - vlastné. Ďalšia vec, ktorá sa mi páči, je možnosť ovládať posúvanie stránok pomocou tlačidiel hlasitosti - stránka + alebo -.
A to je všetko!
Tak to boli moje obľúbené aplikácie. Všetky sú k dispozícii zadarmo v plnej verzii na Google Play (okrem Aldiko). Možno si hovoríte, prečo som vypustil aplikácie ako Facebook, Messenger či Skype. Dôvod je jednoduchý - nepoužívam je. A tabliet beží parádne. Skype nepotrebujem tak často, aby som ho musel mať na tabletu a Facebook (a Messenger) zvláda bez problému Firefox.
Galéria