IT rekvalifikácia. Seniorní programátori zarábajú až 6 000 €/mesiac a rekvalifikácia je prvým krokom. Zisti, ako na to!

Výkon mobilných telefónov - ako a podľa čoho vyberať

Keď si dnes pôjdete kúpiť nový mobilný telefón či tablet, určite Vás bude zaujímať výkon prístroja a budete si prezerať jeho parametre. Medzi najdôležitejšie patrí operačná pamäť, kapacita úložisko, fotoaparát či veľkosť displeja. Na neposlednom mieste bude tiež cena. V dnešnej dobe, keď sa telefón stal osobným pomocníkom, ktorý nám slúži k práci i vo voľnej chvíli na zábavu je dôležité, aby bol rýchly a výkonný.

Tento článok môže pomôcť vybrať relatívne výkonný mobilný prístroj za rozumnú cenu. Naučia Vás porovnávať mobilné prístroje na základe ich výkonu. Môže sa tak hodiť nielen záujemcov o nový mobil, ale aj nadšencom či geekům porovnávajúcej každý parameter. Môžete namietať, že to možno poznať na základe typu procesora, veľkosti RAM či akcelerácia grafiky. Nie je tomu celkom tak, pretože Vám takýto postup nepovie, ako sú kompatibilné súčiastky medzi sebou a ako všetko funguje ako celok.

AnTuTu

Všetko je o AnTuTu. Čo to vlastne je? AnTuTu má dva významy. Ten prvý je názov hongkonskej spoločnosti, ktorá sa zaoberá meraním výkonu mobilných prístrojov, dnes asi najväčší v tomto odbore. Na ich stránkach http://www.antutu.com/ sa môžete dočítať najnovšie informácie o hardvéri mobilných technológií. Druhý význam je aplikácia, ktorú vytvorila práve táto firma a ktorý meria výkon mobilných prístrojov. Výsledok u AnTuTu je celkové skóre zložené meraním nasledujúcich parametrov:

  • CPU (centrálne procesor) - spoločne s UX najväčší vplyv na výsledné AnTuTu
  • GPU (grafický procesor) - akcelerácia grafiky 3D, 2D
  • IO (pamäť) - preklad input output, stručne: rýchlosť čítania a zápisu do pamäti
  • UX testing (user experience) - praktická rýchlosť, odozva aplikácií, multitasking
  • RAM (operačná pamäť) - čím viac tým lepšie :-)

Súčasná verzia AnTuTu

Momentálne je aktuálna verzia AnTuTu Benchmark v6, ktorý prináša zmeny vo skórovaní výkonu oproti minulej verzii 5. Medzi novinky patrí napríklad overovanie skóre pomocou QR kódu či testovanie jednotlivých parametrov. Novo teda AnTuTu meria celkové skóre, ale môžete tiež zistiť, ako si na tom váš prístroj stojí napríklad v rýchlosť zápisu do úložisko (IO). Viac sa môžete dočítať priamo na stránkach AnTuTu http://www.antutu.com/en/view.shtml.... V (ne) poslednom rade taktiež došlo k zmene loga.

AnTuTu v6 - Mobilné telefóny a tablety

Každý si môže bezplatne stiahnuť aplikáciu AnTuTu Benchmark a zmerať si výkon na svojom stroji. Mobilný prístroj by mal merať v ideálnych podmienkach, bez zaťaženia ďalším inštalovaným softvérom. Môže byť tiež ovplyvnené aktuálnou verziou operačného systému. Samotné meranie pomocou AnTuTu (či iného SW) však výkon znižuje. Tieto hodnoty za nás zmerali druhí a preto odporúčam to využiť. Inštalácia samotného programu je dobrá pre nadšencov, ktorý si chcú so zariadením hrať, ladiť výkon a potom ho merať, avšak aplikácia bohužiaľ neobsahuje štatistiky všetkých telefónov.

Kde nájdem už namerané hodnoty?
Existuje viac webových portálov poskytujúci nameraný výkon stroja.

Kimovil

Medzi moje obľúbené portály patrí http://www.kimovil.com/en/. Umožňuje rýchle vyhľadávanie prístrojov pomocou vyhľadávacieho boxu, kam stačí zadať časť názvu telefónu, múdra pomocník vám ponúkne možnosti. Napríklad chcem nájsť Sony Xperia Z5, teda zadám do vyhľadávača Z5. Výsledok je nesledující:

Kimovil vyhľadávanie - Mobilné telefóny a tablety

Po vybraní konkrétneho stroja už môžete sledovať jeho technické parametre. AnTuTu je označené ikonou horiaceho smajlíka / králika, viď obrázok nižšie. Dôležitou informáciou môže byť aj verzia AnTuTu Benchmark podľa ktorej bolo hodnotených. Momentálne pozná Kimovil len dve kategórie a to verziu v6 alebo "v?" (Ktorá hrdo reprezentuje ostatné verzie).

Cost-effective graf - Mobilné telefóny a tablety

Ďalšou vychytávkou je zobrazenie cost-effective grafu (viď obr. Vyššie), ktorý vám ukáže silnejší a slabšie stránky telefónu v pomere k cene. Čím vyššie číslo, tým lepší pomer cena / výbava. Cena všetkých uvedených telefónov je samozrejme v dolároch, takže je potrebné brať do úvahy drobné rozdiely.

Za zmienku stojí aj funkcia komparátora. Funguje ľahko, podobne ako komparátor na MobilManii. Stačí kliknúť na ikonu s modrým "vs" na karte telefónu (v ľavom hornom rohu obrázku telefónu). V spodnej časti obrazovky sa vám potom ukáže lišta s porovnávanými strojmi. Kliknutím na Compare si zobrazíte nákupný snáď všetkých parametrov, na ktoré si spomeniete.

Phone Arena

Ďalším podareným portálom je http://www.phonearena.com/...s/benchmarks -> Performance Benchmarks. Tu nájdete hodnoty namerané nielen AnTuTu, ale aj ďalšími aplikáciami ako je Vellamo Metal, Basemark OSII a ďalšie dve aplikácie meracie grafický výkon GFXBench (podrobnejší popis nájdete priamo na stránkach Phone Areny). Ide o list zariadení, ktoré sú zoradené od najlepších po najhoršie. V podstate to je veľmi dlhý zoznam, v ktorom sa dá vyhľadávať pomocou vyhľadávacieho boxu, môžete použiť aj vyhľadávanie prehliadača (Ctrl + f). Databáza je obsiahla, nič menej niektoré stroje tu nenájdete. Najmä smartphony čínskej výroby by ste tu hľadali márne.

Phone Arena vyhľadávanie - Mobilné telefóny a tablety

Oba portály sú užitočné a majú čo ponúknuť. V praxi som sa stretol s tým, že u niektorých strojov poskytujú rozdielne hodnoty. Z pravidla Phone Arena ukazuje o niečo nižšie hodnoty. Bohužiaľ sa mi nepodarilo zistiť prečo.

Google

Ďalšou možnosťou je samozrejme AnTuTu konkrétneho prístroja "vygooglit". Stačí prekliknúť google chrome na záložku obrázky alebo prejsť prvých 5 článkov a požadovanú hodnotu iste nájdete - do 5 minút. Pravdepodobne sa však hodnoty budú líšiť. To činní problém ak napríklad chcete porovnávať dva telefóny, pretože AnTuTu pochádza z dvoch zdrojov, tak najskôr nebude porovnaní príliš objektívne.

Vyhľadávanie AnTuTu na Google. - Mobilné telefóny a tablety

Android Benchmark

Trošku v opozícii voči AnTuTu stojí Android Benchmarks - http://www.androidbenchmark.net/ ktorý je súčasťou medzinárodného portálu. Obsahuje zoznamy výkonov elektrických zariadení. Na ich stránkach http://www.passmark.com/index.html nájdete porovnanie aj počítačových CPU, grafických kariet, RAM a to ako pre mobilné zariadenia, PC, tak notebooky.

Android Benchmark ponúka rovnako ako AnTuTu aplikáciu ktorý zmeria výkon vášho prístroja. Volá sa Performance Test Mobile (ďalej len PTM) a meria tieto hodnoty:

  • CPU tests - výpočtové operácie, komprimácie, šifrovanie a ďalšie
  • Disk tests - čítanie a zápis na interné a externé úložisko (SD karta)
  • Memory tests - rýchlosť operačnej pamäte
  • 2D Graphics - jednoduché a komplexné vektory, test zobrazenie
  • 3D Graphics - jednoduché a komplexné testy scén

Na rozdiel od AnTuTu vedie zvlášť sekciu pre Android a iOS. Pre iOS zariadenia je odkaz- http://www.iphonebenchmark.net/. Výsledná hodnota meraní je Pass Mark Rating, ktorý je navzájom porovnateľná pre obidva systémy. PTM do svojich hodnotenia nezahŕňa UX (user experience), ktorý môže byť niekedy zavádzajúce. AB sa zaoberá čisto výkonom stroja.

Dlaždice Android Benchmark - Mobilné telefóny a tablety

Hlavnú výhodu stránok vidím v tom, že môžete študovať hodnoty jednotlivých komponentov od konkrétnych výrobcov. Môžete napríklad navzájom porovnávať iba procesory, pamäte, disku, či 2D a 3D grafiky. Samozrejme tu je aj celkové hodnotenie strojov, ktorý sa skrýva pod dlaždicou Search for your Android Device.

Android Benchmark poskytuje zase trochu rozdielne pohľady na vyhľadávanie. Ja osobne by som stránky pri výbere použil, avšak pozor, výsledky sa môžu líšiť od AnTuTu. AnTuTu sa zameriava na stroj ako na celok a snaží sa podať výsledok v zjednodušenej forme. Naopak PTM Vám ponúka každý detail prístroja, ktorý môžete skúmať a sami si potom urobiť obrázok o Vašom prístroji. Stránky sa Vám môžu hodiť aj pri vyhľadávaní počítača či notebooku.

Záverom

Na svetových veľtrhoch sa predstavujú nové mobilné prístroje niekoľkokrát do roka, vyťahujú sa tromfy, výrobcovia elektroniky sa predháňajú o pixely a gigabajty. Je zaujímavé tieto technológie sledovať, avšak musíme to nutne mať? Nie každý z nás potrebuje mať vlajkovú loď a nechce sa mu utrácať peniaze za najnovšie stroj. Vyššie spomínaný návod Vám dúfam pomôže nájsť rýchly a výkonný telefón za pár eur. A nech slúži :-) .


 

Všetky články v sekcii
Mobilné telefóny a tablety
Článok pre vás napísal Jiří Hron
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Aktivity