Recenzie Blackberry Z10, časť prvá
Nadvláda Nokie skončila. Najväčšia časť mobilného trhu majú v posledných rokoch suverénny Apple a Samsung. Občas sa niekto pokúsi vtesnať medzi ne, ale zatiaľ sa to nikomu nedarí. Jedným z tých, ktorí stoja v tieni týchto gigantov, je i Blackberry. Spoločnosť, ktorej doménou sú mobilné telefóny pre manažérov, tiež pocítila dopad mobilnej revolúcie. Aj samotní manažéri od telefónov okrem posielania emailov a organizovanie ich prácou naplnených dní očakávajú nejaké tie multimediálne funkcie.
V Blackberry (ďalej len BB) teda dali hlavy dohromady a prišli s plánom, ako sa s danou situáciou vysporiadať. Prvá časť plánu je úplne nový OS zvaný BB10, založený na gestách, jednoduchosti a intuitívnosti. Tá druhá časť spočíva v tom, že si určili, aké telefóny chce trh a aké telefóny budú dodávať. A keďže aktuálne frčia dotykové telefóny, prichádza BB s telefónom, ktorý pre ňu nie je typický, teda nemá hardvérovú klávesnicu. Tým telefónom je Blackberry Z10.
V tejto - prvej časti - sa zameriam na vonkajšok telefónu, teda na celkovú konštrukciu, displej, hardware, konektivitu a fotoaparát. V druhej časti sa naopak zameriam na "vnútro" telefónu, teda na softvérovú časť telefónu a všetko okolo nej.
Design, konštrukcia, spracovanie
Z10 je napohľad telefón, ktorý rozhodne nie je nejako extravagantné, ale naopak sa sústredí na čo najväčšiu jednoduchosť. Dizajn je veľmi elegantný, ľúbivý a nielenže sa nie je za čo hanbiť, ale častokrát sa stane stredobodom záujmu, čo predtým nebolo pre Blackberry typické. Celému telefónu kraľuje veľký 4,2 "displej zasadený do plastovej konštrukcie. Telefón je dostatočne odolný proti pádu z výšky na koberec či na drevo. Rovnako tak je odolný proti vode, ale akonáhle vám spadne na chodník, nemôžete čakať zázraky.
BB sa vážne odhodlalo k veľkej revolúcii a tak zatiaľ čo pre skoršie BB bola charakteristická kopa hardvérových tlačidiel, na nové Z10 ich nájdete iba niekoľko. Konkrétne ide o tlačidlo vypnúť / zapnúť na hornej hrane telefónu a na pravej hrane, kde môžeme nájsť tlačidlá pre ovládanie hudby (zosilniť, zoslabiť, hrať / stopnúť). Mimo tlačidla môžeme na prednej strane nájsť otvor telefónneho reproduktora, senzory priblíženia a okolitého osvetlenia, 2 Mpx predné kamerku, čo je u telefónov BB naprostá novinka, starú známu notifikačná LED diódu a v spodnej časti pod logom výrobcu sa nachádza takmer neviditeľný mikrofón.
Na hornej hrane ďalej nájdeme 3,5mm jack a druhý mikrofón. Pravý bok je v tomto ohľade "prázdny", zatiaľ čo na opačnej strane možno nájsť microHDMI a microUSB port, ktorý budete využívať predovšetkým na nabíjanie telefónu. Na dolnej hrane sa nachádza iba hlavný reproduktor. Na zadnej strane máme 8 Mpx foťák as prisvetľovacia LED, ktorú možno využiť aj ako baterku. Okrem toho tu ešte máme veľké logo výrobcu. To všetko je osadené v plastovom kryte akumulátora, ktorý je - v dnešnej dobe netradične - odnímateľný a ponúka Vám tak možnosť výmeny batérie. Mimo to tu tiež nájdete sloty pre SIM kartu a pamäťovú kartu.
Ešte dodám, že rozmery Z10 sú 130x65,6x9 (mm) a hmotnosť činí 136g. Keďže môj predchádzajúci telefón bol iPhone 3GS, bol to pre mňa sprvu trochu šok, ale musím povedať, že vo finále nie sú zase tak drastické a telefón vám ešte relatívne v pokoji vlezie do vrecka. Samotnú hmotnosť hodnotím ako úplne ideálne, keď telefón nie je príliš ťažký, ale zároveň viete, že v tej vrecku ten telefón máte.
Displej
Ako som už povedal, uhlopriečka displeja je 4,2 "a je vybavený zobrazovacou technológiou IPS. Rozlíšenie displeja je 1280x768, čo dáva jemnosť displeja 356ppi. Všetky tieto údaje vedú k tomu, že Z10 ponúka jeden z najkrajších displejov a to aj viac ako rok po svojom uvedení. Na priamom slnku je bez problémov skvele čitateľný a podobne možno hovoriť aj o pozorovacích uhloch. Najlepšie si v takýchto situáciách poradí pri maximálnom jase, však reguláciu jasu môže obstarať aj senzor okolitého osvetlenia. Pomer strán u tohto modelu je 15: 9.
Displej je samozrejme kapacitné, avšak v tomto prípade BB aplikovalo novú technológiu Touch on Lens. Zatiaľ čo väčšina telefónov má 2 vrsty - jedna je dotyková a tá druhá ju kryje, chráni ju pred poškodením, v tomto prípade obe funkcie zvládne jedna vrstva. Výhoda je predovšetkým v nižších nákladoch, ale tiež je potom displej ľahší a tenší. Problém nastáva, ak vám displej praskne - od tej chvíle je nepoužiteľný a vás bude čakať návšteva servisu.
Hardware, batérie, konektivita, fotoaparát
Už v čase, keď sa Z10 začala objavovať na pultoch obchodov, sa začali predávať telefóny s štvorjadrovými procesormi. Mnou recenzovaný telefón zostal pri dvojjadrového procesora Qualcomm® Snapdragon ™ S4 s frekvenciou 1,5 GHz a úprimne, tie 2 jadrá mi vôbec nechýba. Telefón pracuje naozaj plynulo a bez problémov zvláda náročnejšie hry aj videá vo vysokej kvalite. Tejto skutočnosti dopomohol fakt, že si BB - podobne ako Apple - urobilo OS na mieru, takže Z10 dokáže prekonať štvorjadrové telefóny, ktoré sú brzdené Androidom. Hladkému chodu pomáha tiež 2GB RAM.
Úložný priestor pre videá, obrázky či hudbu činí 16GB, avšak ako je známe, časť z toho si vezme systém a ďalšie podobné utility. Aj tak sa tu ale cez 10GB iste dostaneme (pozn .: Z30 má 11,20GB voľného miesta a keďže sa od Z10 príliš nelíši, tak by som to videl podobne). Ak vám to je málo, môžete si ho bez problémov rozšíriť pomocou microSD kariet a to až v kapacite 32GB.
Slová chvály mám tiež pre zvukovú stránku telefónu. Ako nenáročnému poslucháči mi už pribalené slúchadlá prišla dostatočne kvalitné a rozdiel oproti 3GS bol poznať. O niečo horšie je to s púšťaním hudby cez hlavný reproduktor - ak máte v pláne púšťať si pesničky na maximálnu hlasitosť, tak od Z10 v tomto nečakajte žiadne zázraky - skôr len priemerný výkon.
Z10 dáva užívateľovi možnosť výmeny batérie bez návštevy servisu. Tá, ktorú nájdete v telefóne pri jeho kúpe, má kapacitu 1800 mAh a úprimne, nie je to žiadna sláva. Zo začiatku telefón dokázal vydržať veľmi dlho (netypicky dlho na dnešnú dobu), ale od jedného z posledných veľkých updatov sa výdrž výrazne scvrkla. Pri 100% jasu vám surfovanie po internete a Facebooku vydrží približne na 5 hodín. Ja osobne mám jas na čo najnižšiu hodnotu a až ak chcem všetko poriadne vidieť, zvýšim si jas na 100%. Takto sa pri hore spomínaných aktivitách môžete dostať pokojne aj na 8,9 hodín.
Ako som už vyššie spomenul, na ľavej hrane telefónu sa nachádza microHDMI a microUSB. Okrem toho v rámci konektivity ponúka ešte LTE, HSPA, EDGE a 3G, ktoré však veľmi výrazne spotrebováva batériu. Ďalej tu nájdeme ešte Bluethooth 4.0. NFC a - ako už je dnes zvykom - WiFi.
Ďalšou položkou, ktorá sa dočkala vylepšenia, je fotoaparát. Blackberry ide s dobou a Z10 tak dostala do vienka 8 Mpx fotoaparát s funkciou automatického zaostrovania. Ak čakáte, že sa BB nejako rozšoupl, tak ste na omyle. BB Vám ponúka telefón s "iba" dostatočne kvalitnými fotkami (pozn .: opäť, beriem to ako človek, čo sa fotením nezaoberá a stačí mu, keď tie fotky nevyzerajú vyložene zle.) K tomu si pripočítajte blesk a základné nastavenie. Kameramanov určite poteší možnosť nahrávať v 1080p HD kvalite.
Čo si ale v spojitosti s foťákom zaslúži vlastný odsek, je funkcia Time Shift. Princíp také funkcie je, že nafotí niekoľko obrázkov v rozmedzí necelých 2 sekúnd. Medzi týmito fotkami potom môžete prechádzať a nakoniec sa rozhodnúť, ktorú si ponecháte. Geniálny? Rozhodne!
Okrem toho sa na prednej strane nachádza videokamerka určená predovšetkým pre videohovory. Kamerka má 2 Mpx a aj keď sa to zdá málo, fotky sú prekvapivo kvalitné. Ak máte v pláne aj nahrávať, 720p HD je dostatočná kvalita videa. V druhej časti recenzie sa zameriame na vnútro telefónu a to najmä na operačný systém Blackberry 10.
Galéria