Recenzie Blackberry Z10, časť druhá
V prvej časti recenzie sme sa venovali vonkajšej časti telefónu. Teraz je na rade vnútro - napríklad sa budeme venovať novému systému Blackberry 10, ktorý sa pokúša dobyť si svoj kus koláča mobilných operačných systémov. Mimo to sa podrobne pozrieme aj na Hub, Blackberry World a aplikácie.
OS, HUB, BB World a aplikácie
Osobne sa mi aj páči spôsob práce s textom, odkazy apod, kedy po podržanie prstu na obrázku / textu / odkazu, .. vám z pravej strany vyjde lišta s viacerými možnosťami. Pravá lišta tiež supluje ponuku Možnosti v aplikáciách, ako je hudobný prehrávač či aj obrázky.
Samozrejmosťou je aj horná lišta, ktorú "vyvoláte" ťahaním prsta od hornej časti displeja smerom nadol. Lišta slúži ako skratka k niektorým často využívaným funkciám a vy si môžete vybrať, čo tu budete mať. Ja ju napríklad používam pre zapnutie svietidla, ovládanie jasu, nastavenie budíkov či pre prepínanie medzi Tichým a Normálnym módom.
Snaha všetko zrýchliť a zjednodušiť je vidieť naozaj všade. Pokiaľ práve telefón nepoužívate a príde vám email, môžete Z10 pomocou hlavného tlačidla zapnúť, kliknete na symbol správy, kde sa vám zobrazí od koho email je, predmet a ak vás zaujíma viac, stačí dvakrát kliknúť a dostanete do e-mailového klienta. Rovnako tak keď vám príde správa a vy Z10 zrovna používate, môžete hneď na obrazovke, na ktorej sa práve nachádzate, odpovedať. V hlavnom menu môžete zase pre zmenu prejsť na ktorúkoľvek obrazovku jednoduchým kliknutím na mini ikonku v dolnej časti displeja.
Čím sa BB tiež chváli je tzv. HUB. Ten sa nachádza ako "obrazovka" úplne vľavo a slúžia tu ako centrum všetkého možného. Máte tu všetky hovory, SMSky, upozornenia alebo konverzácie z FB, informácie o nových follower z Twitteru, maily a ďalšie. Samozrejme si ich môžete deliť do jednotlivých kategórii (Facebook, Mail, ..), ale základom je kombinácia toho všetkého, aby ste to mali vždy po ruke. Hoci som sa sám k tomu nemal, dnes si to nemôžem vynachváliť a používam to hneď niekoľkokrát denne.
iOS má App Store, Android má Google Play a BB10 má Blueberry World. V obchode môžete naraziť ako na hry, tak aj aplikácie a to ako tie zadarmo, tak i tie platené. Všetko je zároveň prehľadne rozdelené do kategórií. Čo sa samotných aplikácií týka, nie je ich rozhodne toľko ako v App Store a ani nie sú tak kvalitné. Počítajte s tým, že ak vás bude zaujímať napríklad poznámkový blok, aplikácií nájdete napríklad 20, ale maximálne 2 sú kvalitné.
V prípade aplikácií to BB vyriešilo zaujímavo. Samozrejmosťou sú natívne aplikácie pre BB10, ale okrem toho možno v BB10 spustiť 80% všetkých Android aplikácií. Tie sú navyše spúšťané "mimo" systém, teda sa nemusíte obávať žiadnych vírusov.
Záver
Celkovo hodnotím Z10 veľmi pozitívne a páči sa mi na ňu takmer všetko. Veľkosť je úplne ideálne, displej je naozaj nádherný, ale naozaj si vás Z10 získa, až ju zapnete a začnete ju používať. Trúfam si povedať, že BB10 je aktuálne ten najlepší mobilný OS. Získa si vás predovšetkým svojou jednoduchosťou, intuitívnosťou a používaním gest.
Jediné, čo by som Z10 vytkol, je nízky počet aplikácií či teda skôr tých kvalitných aplikácií, keď napríklad Minion Rush sa na BB10 objavil až 4 mesiace po tom, čo ste si ho mohli zahrať na iPhonoch a telefónoch s Androidom. Možno to síce riešiť spustením Android aplikácií, ale týmto spôsobom rozhodne nemožno nijako rozvíjať túto platformu, pretože vývojári nemajú dôvod robiť ju pre dva rôzne systémy, keď to môžu urobiť pre jeden a rovnako to pôjde na oboch.
Ak si teda vyberáte nový telefón a hľadáte nejaký zaujímavý kúsok bez iOS či Androidu, skúste Z10. Získate naozaj kvalitné, nádherný telefón s pravdepodobne najlepším OS a to všetko za relatívne nízku cenu (možno ho získať už za 5100 Sk.) A ak niekto čaká na nejaké percentuálne zhodnotenie, dávam 95%.
Galéria