Recenzie Microsoft Lumia 535
Všeobecne sa stretávam s tromi typmi ľudí - tí, čo neznáša Microsoft a pohŕdajú všetkým, čo produkuje. Teda vrátane Lumi a platformy Windows Phone (WP). Potom sú tu tí, čo naopak túto platformu vychvaľujú a nedajú na ňu dopustiť a nakoniec tí, čo o nej nevie vôbec nič. Ja nepatrím ňu do jednej z nich. Microsoft mi nikdy nevadil .. Pravda, niektoré veci sú príšerné, ale iné sú zase veľmi dobré a niekedy aj najlepší vo svojej kategórii. Vždy sa na veci snažím pozerať skôr pragmaticky a chcem používať to najlepšie.
Doteraz som používal len "dumbphone". Konkrétne nejmennou "tehlu" od Samsungu, ktorá vedela iba telefonovať, posielať SMS a budiť ma. A to mi stačilo .. Po piatich rokoch používania však prišli prvé závažnejšie problémy a tak som sa začal obzerať po náhrade. Predtým som na "smartphony" reagoval skôr tak, že počkám, až sa zníži cena a zvýši kvalita. Po prečítaní niekoľkých recenzií som došiel k názoru, že tá doba už prišla.
Platforma
iOS zariadenia som ihneď zavrhol - zaplatiť za mobil rovnako ako za slušne výkonné PC pre mňa proste nepripadá do úvahy. Zostávala teda voľba medzi WP a Androidom. Na Androidu je sympatická otvorenosť a veľké množstvo možností, ale keďže som chcel investovať čo najmenej (okolo 4 000 Sk), tak som ho zavrhol tiež. Hneď vysvetlím prečo .. Držal som už niekoľko lacnejších Androidov v ruke a nebola to príliš dobrá skúsenosť. Často pomalé reakcie a celkovej trhanie ma odradili. Možno som len narazil na zle vyvážené modely - v diskusii sa určite k tomuto môžete vyjadriť. Naopak na lacné WP som počul dosť chvály - systém je vraj odladený (vcelku prekvapujúce vzhľadom k firme, ktorá za ním stojí : D ), Takže funguje plynule aj na slabšom HW. Navyše sa mi aj páči jeho dizajn a filozofia .. Začal som sa teda obzerať po WP telefóne.
Dôležité pre mňa bolo 1GB RAM a front face kamerka (veľa skypuji a rád by som pri tom občas ležal v posteli ). Zistil som, že situácia s WP je nasledujúci. Väčšina telefónov sú Lumia od firmy Nokia (v súčasnosti už jej mobilný divízie patrí Microsoftu), čo mi ale vôbec nevadilo, pretože Nokie má povesť dobrého a kvalitného výrobcu. Prečítaniu niekoľkých recenzií to potvrdilo a tak som pokračoval k výberu konkrétneho modelu. Do oka mi hneď padla Lumia 535 - prvý telefón vyvinutý priamo Microsoftom.
Oproti svojej chudobnejší sestre, Lumia 530, má väčší displej - konkrétne 5 ", 1GB RAM a hlavne front face kameru. Z veľkosti displeja som moc nadšený nebol, ale nízka cena a celkom pozitívne recenzie ma presvedčili. Urobil som si teda neskoré, januárovej Vianoce. Telefón ma stál 3 290 € a prišiel dobre zabalený v sympatickej krabičke. Balenie obsahovalo telefón, batériu (áno, Lumia majú výmennou batériu) a nabíjačku (MicroUSB-B). Chýbajúce slúchadlá sa môžu zdať ako mínus, ale myslím, že je lepšie dodávať telefón o 100-200 Sk lacnejšie a nechať ich výber na kupujúcim.
K telefónu som si dokúpil aj 32GB SD kartu od Sony za 450 Sk (rád si priplatím za kvalitu a rýchlosť úložných médií), slúchadlá (headset) Nokia WH-208 za 200 € a kožený obal za 300 Sk. Bez obalu ma komplet stál 4 000 Sk, teda presne môj pôvodný cieľ. Teraz už ale k samotnej recenziu.
A takto vyzerá:
Špecifikácia
Rozmery | 140 × 72 × 8,8 mm, 146 g |
---|---|
displej | 5 ", kapacitný IPS LCD, 540 × 960, 220 PPI |
siete | GSM, WCDMA, GPRS, EDGE, HSDPA (42,2 | 5,76 Mb / s) |
konektivita | microUSB, Wi-Fi 802.11 b / g / n, Bluetooth 4.0, GPS |
pamäť | 8 GB, microSDHC, RAM: 1 024 MB, batéria: 1 905 mAh |
procesor | Qualcomm MSM8212 (4 × Cortex-A7, 1 200 MHz, 28nm) |
operačný systém | Microsoft Windows Phone 8.1 |
fotoaparát | 5MPx (2 592 × 1 944), video (848 × 480), blesk |
Rozmery
Rozmery (predovšetkým hrúbka a hmotnosť) sú vcelku sympatické. Pokiaľ máte ale malú ruku, radšej sa poobzerajte po niečom menšom .. Telefón by ste pravdepodobne nemohli držať v jednej ruke, je totiž naozaj veľký. Do menších vreciek sa tak bohužiaľ nezmestí .. Váha mi prišla optimálne. Nemám totiž rád príliš ľahké veci, ktoré ľahko padajú a "necítite" je. Trošku horšie je to pri hovoroch presahujúcich polhodinu - to už môže začať bolieť ruka a telefonovanie sa tak stáva nepríjemnou skúsenosťou. Aj preto som si vydal headset.
Displej
Displej vyzerá na papieri dobre a nesklame ani v reálnom použití. Väčšia uhlopriečka zaisťuje, že ovládacie prvky sú dostatočne veľké aj pre niekoho s veľkými prstami (ako som ja). V dnešnom trende vysokého rozlíšenia sa môže zdať 480 x 960 trochu málo, ale myslím, že je to akurát a adekvátne cene. 220ppi je paráda (čo má hovoriť môj laptop s ~ 100ppm?) A obraz je vďaka nim krásne ostrý. Farby pôsobia verne a pozorovacie uhly sú vďaka použitiu IPS vcelku dobré. Podsvietenie je automaticky regulované podľa okolitého svetla, ale je možné samozrejme nastaviť aj manuálne. Mám ho prakticky neustále na najnižšiu úroveň, takže sa určite dá povedať, že sila je dostatočná ..
Displej je dobre čitateľný aj na priamom svetle (uvidíte sa teda ale ako v zrkadle), bohužiaľ chýba vrstva zabraňujúca priľnutia odtlačkov prstov - v praxi to znamená, že displej sa ľahko "upatlá". Čo ma ale prekvapilo je, že toto "ušpinené" je vidieť prakticky len pri vypnutom displeji. Počas používania nie je vidieť nič a tak to neruší. Počítajte ale s tým, že budete musieť displej pravidelne čistiť. Čo sa týka citlivosti a presnosti displeja, tak tam už mi to príde slabší. Možno sa mi to len zdá, možno to tak majú všetky dotyková zariadenia (nezabudnite, že toto je moje prvé), ale presnosť stále nedosahuje mojich očakávaní. Občas napríklad nezaregistruje jeden z dotykov, niekedy je málo citlivý, inokedy moc. Zaujímavé je, že problémy sa prejavia nárazovo a trvajú len chvíľu - dosť možno je to chyba softvéru a bude časom opravená. Nie je to ale nič zásadné, ani to neobmedzuje prácu. Dá sa to možno prirovnať k tomu, keď mi na Windows občas na chvíľku zamrzne Firefox - otravné, ale stačí pár sekúnd počkať a je to OK.
Pamäť
1GB RAM je síce možná minimum pre plynulú funkciu Androidu (vraj sa dokonca nájdu aj telefóny so 4GB), ale pre WP je to nádhera. Aj pri väčšom počte aplikácií na pozadí som nezažil žiadne spomalenie. Systém je úžasne plynulý a rýchly - presne, ako sa o ňom hovorí. Dokonca funguje plynule aj na 512 MB a MS to potvrdil teraz aj tým, že Windows 10 bude fungovať aj na telefónoch práve s týmto množstvom pamäte. Windows Phone je podľa môjho názoru vyspelý a spoľahlivý OS a nemá najmenší problém konkurovať iOS alebo Androidu. K aplikáciám a operačnému systému samotnému sa vrátim neskôr.
8GB interná úložiska sa môže zdať ako málo, ale v skutočnosti je to ešte menej. Po spustení sa nainštaluje množstvo aktualizácií a niekoľkokrát bude vyžadovaný reštart (pekné vedieť, že v niečom je Microsoft konzistentné : D ). Keď sa potom pozriete do správy úložiska, zistíte, že voľného miesta je len okolo 3,1 GB. Našťastie ale nie je problém pamäť rozšíriť o SD kartu, čo je podstatne lacnejšie, ako keď napríklad chcete iPhone s väčšou kapacitou internej pamäte. Navyše to môžete urobiť kedykoľvek a na akúkoľvek veľkosť budete potrebovať (pričom maximum je 128 GB). Systém tiež umožňuje nastavenie, kam sa má čo ukladať. Ukladám všetko okrem aplikácií na SD kartu. SD karta (moje ~ 40 MB / s read) je samozrejme typicky pomalší ako interný ukladací priestor (okolo 100MB / s), ale pre dáta to vôbec nevadí. Pesničky, videá aj fotky nie sú tak veľké, aby ste poznali akýkoľvek rozdiel pri ich prehrávaní / zobrazovanie. Výhodou prístupu malé úložisko + SD je okrem nižšej ceny tiež následná prenositeľnosť dát - ak sa rozhodnete pre nový telefón, nie je nič jednoduchšie, než presunúť SD kartu s vašou hudbou, fotkami atď. Do nového telefónu. Ušetríte si tým zdĺhavé kopírovanie desiatok GB.
Výdrž
Výdrž na batériu je skôr priemerná vlastnosť tohto telefónu - pri ľahkom používaní (zapnutá WiFi, počúvanie hudby pri cestovaní -> 1-2 hodiny denne, nejaké to telefonovanie, SMS, maily) vydrží bez problému dva dni. Ak sa však budete pozerať na videá a surfovať veľa, budete radi, keď vydrží od rána do večera. To je ale jednoducho daň za väčší displej ... Čo sa mi však veľmi páči je možnosť batériu vymeniť. Telefón tak má ambíciu slúžiť dlhšie ako dva-tri roky, po ktorých sa batéria už určite opotrebuje. Minulý vydržal päť rokov .. Koľko asi vydrží tento?
Spracovanie a vzhľad
Čo sa kvality spracovania týka, tak myslím, že je na dostatočnej úrovni. Pravda, nie je tak robustný a kvalitné ako drahší Lumia (menovite 920), ale na bežné používanie (ideálne v kombinácii s obalom) určite stačí. Zadný kryt telefónu možno ľahko vymeniť (a zmeniť tak jeho farebný štýl) a je vyrobený z ľahkého, pružného plastu (nemusíte sa teda asi báť, že by praskol). Existuje niekoľko farebných prevedení, pričom zelená a oranžová majú lesklú a hladkú povrchovú úpravu a tie ostatné matnú. Vzhľadovo vyzerá telefón veľmi dobre a podľa môjho názoru aj celkom luxusne. Existuje aj originálne flip kryt, ktorý poskytne displeji lepšiu ochranu a môžete si do neho napríklad schovať kreditnú kartu (kto by nechcel stratiť telefón a kreditku zároveň, že?)
Vzadu je ľahko vystúpený objektív s LED bleskom, logo Microsoft a hlasný reproduktor (pri položení na stôl displejom nahor je však bohužiaľ celkom utlmený). Na hornej strane je len 3,5m 4-pólový jack konektor, na pravej strane tlačidlá pre ovládanie hlasitosti a odomykanie / zamykanie displeja. Na spodnej strane nájdeme MicroUSB-B konektor, ľavá je prázdna. Čelná strana je celá krytá ochranným sklom Gorilla Glass 3 a hore nájdeme reproduktor, ďalšie logo Microsoft a čelné kamerku. Systémové klávesy (späť, na hlavnú obrazovku a hľadať) sú softvérové (== súčasť displeja, na dotyk telefón zareaguje vibrácií - táto funkcia sa ale dá vypnúť). HW spúšť fotoaparátu tiež chýba.
Softvér
Pomaly sa dostávame k samotnému operačnému systému a skúsenostiam z používania. Na úvod by som rád poznamenal, že v Slovenskej republike je to bohužiaľ so službami Microsoftu horšie a mnoho funkcií je nejakým spôsobom obmedzené. Asi najzreteľnejšie je Bing a funkcie s ním spojené. Z mojej skúsenosti môžem povedať, že som zatiaľ vždy bez väčšieho problému našiel, čo som potreboval. Ale zároveň platí, že Google je lepšie - už len preto, že má českú verziu. Hlasové ovládanie je tiež primárne v angličtine (funguje celkom dobre, mimochodom) a tak je problém s českými názvami, ktoré nedokáže interpretovať. Cortana v SR nie je k dispozícii vôbec, takže telefón si s vami moc nepopovídá (môžete si ale nastaviť región United States a vyskúšať si ju).
Hlasové ovládanie samotné je celkom mocné a reaguje na príkazy typu "open Office" alebo "call Honza" (na to zareaguje vypísaním zoznamu Honza a Janů z vášho adresára) a dokonca "take a note: niečo". Keď nerozozná žiadny príkaz, nájde interpretovaný výraz na internete. Ďalšie často spomínanou nevýhodou WP je menej aplikácií vo Store. A je určite pravda, že nie je taký výber ako u konkurencie ... Poslednou dobou sa ale kvalita aj kvantita aplikácií zvýšila a myslím, že väčšine ľudí nič chýbať nebude. Ja zatiaľ našiel všetko, čo ma napadlo (TeamViewer, správca súborov, SMS zadarmo, Facebook, Bin & Hex Calculator a dokonca informačný systém mojej fakulty) okrem offline českých cestovných poriadkov.
Na druhú stranu s východiskovými aplikáciami som veľmi spokojný. Počasie správne nájde, kde som a zobrazí aktuálnu predpoveď. Office funguje perfektne, Internet Explorer je rýchly a vie všetko, čo je potrebné. Výhodou pre mňa bolo, že už nejaký ten piatok používajú Microsoft mail - skôr Hotmail, dnes Outlook, takže kontakty som mal v People, dokumenty synchronizované cez OneDrive (k dispozícii mám 40GB miesta zadarmo, noví užívatelia dostanú 15GB a ďalších 15GB, ak si nastaví automatické zálohovanie fotiek z mobilu) a využíval som aj kalendár. Na poznámky je super OneNote. Myslím, že môžem povedať, že sa integrácia platformy Microsoftu pomaly blíži úrovni integrácie Applu.
Systém má detailné nastavenia a je možné nastaviť takmer čokoľvek. K dispozícii je centrum notifikácií aj možnosť personalizovať si blokovací obrazovku (napr. Výpisom dát z rôznych aplikácií). Najvýraznejšou vlastnosťou sú ale Live Tiles, čiže "živé dlaždice". Nahrádzajú ikonky, ako ich poznáme napríklad z Androidu. K dispozícii sú tri rôzne veľkosti - najmenšia je normálne ikona, stredné už ukazuje určité informácie - napríklad počet prijatých správ. A najväčší dlaždice ukazuje napríklad aj predmet a začiatok nového emailu. Dlaždice je možné ľubovoľne presúvať, združovať do zložiek, pridávať a odstraňovať ich. "Šoupnutím sprava doľava sa zobrazí abecedný zoznam všetkých aplikácií, kde môžete jednotlivé aplikácie odinštalovať, spustiť alebo pripnúť na hlavnú obrazovku. Zoznam je samozrejme možné filtrovať.
Záver
Keby som to mal zhrnúť, tak hlavnou výhodou je pomer cena / výkon. Za tú cenu získate naozaj skvelý telefón, ktorý nemá žiadny zásadný nedostatok a všetky kompromisy sú prijateľné. Systém je podľa môjho názoru vydarený (samozrejme niekomu nemusí vyhovovať), plynulý a intuitívne, dodávanej aplikácie kvalitné a platforma funkčné.
Fotky, navigácia, displej, kvalita spracovania ... Dostal som, čo som za danú cenu očakával a ešte viac. V archíve prikladám fotky a video zachytené zadnou kamerou. Nie som dobrý fotograf a trasú sa mi ruky .. Ale na posúdenie kvality snímača snáď stačí Ak napríklad váhate medzi systémami a nemôžete sa rozhodnúť, pozrite sa možno ešte na dostupné aplikácie, či vám na danej platforme niečo nechýba. Inak sú všetky tri platformy rovnako použiteľné a žiadna nie je v ničom výrazne horší ako ostatní dve.
Nakoniec stručný zoznam pozitív a negatív, ale telefón za seba môžem odporučiť. 9/10 bodov.
Pozitíva
- cena
- plynulý, rýchly a intuitívny operačný systém
- defaultný aplikácie sú kvalitné
- office, onedrive, automatické zálohovanie, dostatok priestoru online
- SD karty; až 128GB
- kvalitná kamera (blesk, autofocus) a front face kamera (pevný focus), obe 5Mpx
- dobré farby, pozorovacie uhly a ostrosť displeja
- dobrá podpora multimediálnych formátov
- GPS + kvalitné offline navigácia zdarma
- reproduktor vzadu i vpredu dostatočne hlasný (inak samozrejme plechový zvuk), kvalita hovoru veľmi dobrá
- regulácia jasu podľa okolia
- senzor priblíženia (displej sa vypne po priložení telefónu k uchu)
- existuje Dual-SIM verzia
Negatíva
- horšie podpora pre slovenských používateľov a menej aplikácií
- občas menej citlivá a precízna obrazovka (niekde sa ušetriť muselo)
- na displeji ľahko zostanú odtlačky prstov
- krkolomné pridávanie vyzváňacích tónov (nutnosť pripojiť k PC a skopírovať do Ringtones)
- nemožnosť natáčať HD video
- v balení nie je USB-A -> MicroUSB-B kábel
Keby ste mali akékoľvek pripomienky alebo otázky, tak sa určite opýtajte v komentároch.
Bonus: selfie s * ehm * filtrom : D
Galéria
Stiahnuť
Stiahnutím nasledujúceho súboru súhlasíš s licenčnými podmienkamiStiahnuté 688x (14.97 MB)