Vianoce v ITnetwork sú tu! Dobí si teraz kredity a získaj až 80 % extra kreditov na e-learningové kurzy ZADARMO. Zisti viac.
Hľadáme nové posily do ITnetwork tímu. Pozri sa na voľné pozície a pridaj sa k najagilnejšej firme na trhu - Viac informácií.

OnePlus Two - dobrý stroj alebo nie?

O prvom modelu od spoločnosti OnePlus, ktorý nesie názov One, sa hovorilo ako o zabijakovi vlajkových lodí. Teraz vyšla jeho novšie verzie, u ktorej sa očakáva ešte vyšší výkon, novšie technológie a software na veľmi vysokej úrovni, hlavne teda v porovnaní s konkurenciou. Ak je to skutočne tak, sa dozviete ďalej v článku.

hlavný pohľad na model two - Recenzia mobilných telefónov

Špecifikácia

displej 5,5palcový LTPS LCD, Full HD rozlíšenie (1920 x 1080 px), ~ 401 PPI
operačný systém Android OS, V5.1 (Lollipop, s nadstavbou OxygenOS v2.1)
Rozmery a hmotnosť 151,8 x 74,9 x 9,9 mm; 175 gramov
SoC štyri jadrá 1,56 GHz (Cortex-A53) a štyri jadrá 1,82 GHz (Cortex-A57); Qualcomm MSM8994 Snapdragon 810
pamäť 3/4 GB RAM, 16/64 GB ROM
fotoaparát 13 MPx (HDR), 5 MPx
batérie Vymeniteľná Li-Po 3300 mAh
Ďalšie funkcie Bluetooth v4.1, Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac, GPS, 3G, LTE, pohybový senzor, digitálny kompas, čítačka odtlačkov prstov
Konštrukcia a dizajn

Téma veľmi omieľané a napriek tomu dôležitejšie, než niektoré funkcie, ktorý telefónu chýba. Na prednej strane nájdeme 5,5 palcový FullHD displej, nad ktorým je umiestnená 5MPx kamera, senzory a reproduktor. Pod displejom potom nájdeme hardvérové tlačidlá, pričom iba prostredná je znateľne viditeľné - zvyšné dve sú len podsvietené.

Stredné tlačidlo zároveň slúži aj ako čítačka odtlačkov prstov, ktorej funkcionalitu by som si dovolil trochu viac spochybniť, ako sa dozviete nižšie.

hornú časť telefónu - Recenzia mobilných telefónov
spodnú časť telefónu - Recenzia mobilných telefónov

Ako si môžete všimnúť na snímkach vyššie, pod čítačkou odtlačku prstov je USB konektor typu C - prvý chytrý telefón na trhu, ktorý ho obsahuje. Vedľa sú umiestnené reproduktory, pričom v ľavom je ukrytý mikrofón. Na pravom boku štandardne nájdeme kolísku hlasitosti a vypínacie / zapínacie tlačidlo.

Zaujímavejšie komponent však nájdeme na boku pravom, kde je prepínacie tlačidlo. To slúži pre zmenu režimu u oznámenia telefónu. Treba podotknúť, že túto možnosť má už rad iPhone od spoločnosti Apple. Navyše som im ju vždy trochu závidel, naozaj sa totiž dá veľmi dobre využiť.

pohľad z boku - Recenzia mobilných telefónov
pohľad z boku 2 - Recenzia mobilných telefónov

Na vrchu už nám zostáva iba 3,5mm jack konektor pre pripojenie slúchadiel. Čo sa týka chrbta, tu už je to trochu iné. Medzi prisvetľovacia diódu a senzor optického ostrenie je vtesnané hlavný snímač s rozlíšením 13 MPx. Nižšie už je potom len logo spoločnosti. Navyše sú chrbát pokrytá špeciálnym povrchom proti nebezpečnému vykĺznutiu telefónu z ruky.

pohľad na chrbát zariadení - Recenzia mobilných telefónov

Teraz k konštrukcii a dizajnu ako takému. Nikde nič nevŕzga, neprehýba sa ani netrčí. Všetko je tak veľmi dobre skonštruované a nie je ani chýru ani slychu po akejkoľvek závade.

Oproti svojmu staršiemu súrodencovi je model Two o mnoho lepšie dizajnovo vykonaný. Kamkoľvek sa pozriete, všetko dáva zmysel a nie je pochýb o tom, že konštruktéri, dizajnéri aj grafici vedeli, čo robia a ako veľmi záleží na kvalite výsledného produktu.

pohľad na vrch zariadení - Recenzia mobilných telefónov
pohľad na pravý bok telefónu - Recenzia mobilných telefónov

Hardware a výkon

Špecifikácia modelu OnePlus Two sú už na začiatku článku a nedávalo by príliš zmysel je tu znovu opakovať. Radšej vám poviem, ako si viedol telefón v praxi. Vďaka procesoru Snapdragon 810 nezažijete seknutie - to je prakticky nemožné a bol by to pomaly zázrak. Spustiť akúkoľvek aplikáciu či hrať akúkoľvek hru z Obchodu Play nie je problém.

Čo sa týka prehrievaniu, ako je u tohto procesora zvykom, aj tu sa to podarilo obmedziť na dostatočné minimum. Bohužiaľ aj cez zadný kryt je sálajúce teplota z procesora cítiť až príliš dobre. V benchmarku AnTuTu si zariadenie vedie veľmi dobre, pomaly až výborne, avšak očakávania boli znateľne vyššie a nedosahuje tak výsledkov, s ktorými väčšina počítala.

antutu Benchmark - Recenzia mobilných telefónov

Softvér

Nie som blázon a nebudem vám som pchať veľa obrázkov, pretože by článok narástol na výšku neskutočným spôsobom. Avšak vás samozrejme nemôžem okradnúť aspoň o ochutnávku zo systému Android 5.1 Lollipop s nadstavbou OxygenOS verzie 2.1.

Systém je plynulý a nestane sa, že by ste videli zásek alebo dlhší čas čakali na načítanie aplikácie. Aby som však len nechválil, párkrát sa mi zasekla funkcie otáčanie obrazovky. Pri otočení telefónu na šírku sa teda softvér nedokázal prispôsobiť, čo pôsobí problémy pri hraní hier, fotenie či čítanie / písanie dokumentov.

základná obrazovka telefónu - Recenzia mobilných telefónov

Displej

Ako som už hovoril, hľadelo sa na kvalitu a prevedenie, teda sa nemožno čudovať, keď vám poviem, že na slniečku je viditeľnosť veľmi dobrá, podanie farieb excelentné a pozorovacie sú to isté. Nemám ani jednu výčitku a tu by som odporučil ostatným výrobcom sa poučiť a skúsiť svoje zariadenia trochu pozmeniť.

Ešte by som veľmi rád dodal, že rozlíšenie je dostačujúca a pixely uvidíte len pri pohľade z blízka. Naozaj nie je nutné, aby displej mal rozlíšenie 2K alebo 4K rozlíšenie.

Batérie

Výdrž batérie na jedno nabitie je vždy hlavný zádrhel, hlavne v posledných rokoch, keď na toto kritérium väčšina výrobcov doslova kašle. Aj keď batérie v modeli OnePlus Two má kapacitu 3300 mAh, môžete mať v teplejšom počasí a náročnejším používaní trochu problém sa dostať na 24 hodín.

Avšak nebojte, pri obvyklom používaní, tzn. ak nebudete neustále hrať hry a spúšťať náročné funkcie či aplikácie, sa s kľudom dostanete na výdrž dva dni - ani nemrkne.

Mám ale aj veľmi tragickú správu. Keďže je k telefónu dodávaný 1A napájací adaptér, od 0% do 100% vám nabíjanie môže trvať až neskutočné 3 hodiny. To už je ale naozaj moc. Navyše v telefóne chýba funkcia Quick Charge, ktorého služby by určite každý užívateľ rád využil.

Fotoaparát

Dokonalosť a nadpriemerné fotografie zaobstaráte aj bez väčšieho snaženia. V horšom osvetlení musíte samozrejme zapojiť trochu umu a nastaviť si dôležité funkcie, ale potom sa môžete tešiť z kvalitných fotiek. Nižšie prikladám snímku, kde je zaostrené na objekt v blízkej vzdialenosti. Pri priblížení je šum na minime a kvalita zodpovedá a nie je si na čo sťažovať.

Jedinú výčitku by som mal k funkcii HDR, kde dochádza k miernemu prepaľovaniu farieb.

foto z blízka - Recenzia mobilných telefónov

Záver

Ako ste si iste všimli, pár výčitiek som mal. Niet však pochýb, že sa jedná o veľmi dobrý telefón, ktorý určite dokáže poraziť mnoho vlajkových lodí ostatných výrobcov. Bohužiaľ už sa ale nejedná o zabijaka vlajkových lodí. Očividne bolo príliš spoliehať na meno predchodcu a vieru v to, že ak sa opravia len časti telefónu, ktorá niektorých užívateľov štvali, bude všetko v najlepšom poriadku.

konečný pohľad na zariadenie - Recenzia mobilných telefónov

Tak sa nestalo as ľútosťou musím oznámiť, že som - rovnako ako mnoho ďalších - trochu sklamaný. Avšak nedá sa povedať, že sa mi telefón nepáči, ba naopak. Ak by bol o jeden až dvetisíc lacnejšie, určite by si našiel o mnoho viac potenciálnych záujemcov, vrátane mňa.


Galéria


 

Všetky články v sekcii
Recenzia mobilných telefónov
Článok pre vás napísal Pavel Mareš
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Autor se věnuje tvorbě webových prezentací na míru
Aktivity