Leagoo Elite 4 - lacný číňan s Androidom 5.1 a LTE
Leagoo na našom trhu ponúka svoje telefóny pomerne krátko (necelý rok). Za tú dobu však predstavilo bezmála desať chytrých telefónov. Na testovanie dorazil jeden z najnovších modelov - Leagoo Elite 4, ktorý je prvý Leagoo smartphone s Androidom 5.1.
Prvý pohľad
Telefón prišiel zabalený vo veľkej čiernej krabici tvare štvorca. Tá okrem samotného smartphonu obsahuje krátky manuál uložený v zelenom papierovom puzdre, ochrannú fóliu na displej, nabíjací adaptér a micro-USB kábel. Nechýba ani slúchadlá s náhradnými špunty a redukcia z micro-USB na klasické USB (samica), telefón by totiž mal podporovať USB OTG. V skutočnosti to je bohužiaľ tak, že pripojený USB disk nerozpoznal a ani nebol schopný nabiť druhý mobil.
Samotný telefón nie je o moc väčšia, než jeho 5tich palcový displej. Pod displejom sa nachádza tradične tri ovládacie tlačidlá - vľavo menu, uprostred tlačidlo domov a vpravo šípka späť. Nad displejom sú potom senzory, malý reproduktor a predný fotoaparát. Zadný kryt telefónu je veľmi tenký a nie je hladký, ale vrúbkovaný, vďaka čomu bolo pre mňa veľmi nepríjemné mobil držať. Na hornej hrane sa nachádza micro-USB port a jack pre pripojenie slúchadiel. Tlačidlo power a ovládanie hlasitosti sú potom umiestnené na pravom boku. Ovládanie hlasitosti je však riešené trochu nešťastne, lebo smartphone má zvlášť tlačidlo na zvýšenie a na zníženie hlasitosti.
Vnútri
Po zložení veľmi tenkého krytu sa objaví veľká zelená batéria s nápisom Leagoo. Vedľa fotoaparátu sa nachádza slot na MicroSD kartu, pod ním potom sloty na SIM a micro-SIM karty.
Hardware
Špecifikácia
- Displej: 5 "QHD IPS
- Procesor: MediaTek 6735P, čtyřjádro, 1 GHz
- RAM: 1 GB
- Úložisko: 16 GB, možnosť microSD
- Batéria: 2400 mAh
- Fotoaparát: 5 Mpx predné, 8 Mpx zadný
- Konektivita: LTE, Wi-Fi, Bluetooth 4.0, GPS, USB OTG, Dual-SIM
- Systém: Android 5.1
Displej
Displej s rozumnou veľkosťou 5 palcov neurazí, ale ani nenadchne. Ponúkne rozlíšenie QHD (960x540 px) a je schopný rozpoznať naraz až 3 dotyky. Čierna farba nie je moc vierohodná a biela je v podstate sivá. S viditeľnosťou na slnku je na tom dobre z takmer všetkých pozorovacích uhlov.
Výkon, Antutu
V benchmarku Antutu telefón dosiahol cez 21000 bodov. Hru Shadowgun: Deadzone zvládol na nízkej detaily a Asphalt 8 sa nepodarilo spustiť. S nepríjemnými záseky si poradil aj s titulom NOVA 3.
Fotoaparát
Hlavný fotoaparát ponúkne iba 8 Mpx, čo nie je žiadna sláva. Na zábery nasnímané týmto šikovným telefónom sa môžete pozrieť na konci recenzie. Samotná aplikácia fotoaparátu ponúkne niekoľko režimov fotenia - klasický fotoaparát, face beauty mód, režim živé fotografie, režim krásy tváre, panoráma a MAV.
Konektivita
Telefón podporuje všetky slovenské LTE pásma, prítomnosť WiFi a Bluetooth vo verzii 4.0 je samozrejmosťou, rovnako tak ako možnosť vytvoriť WiFi hotspot. Tiež by mal podporovať funkciu USB OTG, ako som však spomenul vyššie, na testovanom kuse táto funkcia nefungovala. Ďalej stojí za zmienku už len GPS. Tým výpočet funkcií končí, podpora Glonass ani NFC sa nekoná.
Batérie, výdrž
Batéria má kapacitu iba 2400 mAh, čo znamená, že na jedno nabitie vydrží približne deň pri normálnom používaní (fotenie, volanie, SMS, internet). Nabíjanie je však veľmi rýchle. Z 15ti% sa nabije na 60% za zhruba štvrť hodiny. Na úplných 100% to potom je cirka hodina.
Softvér
Grafické prostredie
Leagoo Elite 4 beží na systéme Android vo verzii 5.1 Lollipop s grafickou nadstavbou Leagoo OS. Pri prvom spustení nás čaká zelená prezentácia, ktorá nás zoznámi so základnými funkciami telefónu. Plocha je riešená podobne, ako u MIUI od Xiaomi, alebo u iOS - všetky aplikácie aj widgety sa zobrazujú na rovnakej ploche, žiadny zoznam aplikácií tu nie je. Môžete si vybrať medzi niekoľkými motívmi plochy, medzi ktorými sa prepína ťahaním dvoch prstov odspodu alebo zhora obrazovky. Vľavo sa navyše nachádza špeciálna plocha určená iba hudobnému prehrávaču, ktorá vyzerá veľmi dobre. Vpravo je zase plocha vyhradená pre fotoaparát s galériou.
Bohužiaľ, telefón nie je plne lokalizovaný do češtiny. Hlavne potom v nastavení, kde je polovica anglicky au niektorých položiek chýba aj popis, čo robia (napríklad Video eye control). Nastavenie je, z pre mňa nepochopiteľného dôvodu, rozdelené do dvoch "kategórií" - General a All.
Pretože tento smartphone podporuje Dual-SIM, môžete u každej SIM karty nastaviť, k čomu ju chcete používať (napríklad prvé SIM pre volanie a SMS a druhú pre dátové pripojenie).
Predinštalované aplikácie
Predinštalovaných aplikácií v telefóne našťastie veľa nie je, takže za to si výrobca zaslúži pochvalu. Okrem klasických aplikácií od Googlu tu však nájdeme aj aplikácie od Leagoo - HotKnot, Xender a aplikáciu na menenie tém plochy.
Multitaskingový menu
Vyzerá to, že Multitaskingový menu sa vývojárom z Leagoo príliš nedarí. Hoci už je lepšia, než u testovaného Lead 7, má jeden zásadný problém. Nie je Multitaskingový. Zobrazuje iba ikony poslednýkrát spustených aplikácií, ktoré môžete vyčistiť. Okrem tlačidlá pre vyčistenie nedávnych aplikácií sa tu nachádza tlačidlo s ikonou nastavenia. Bohužiaľ, tlačidlo neslúži na zobrazenie nastavení, ale zapne aplikáciu Recent White List, v ktorej môžete aplikácie pridať do výnimiek pri čistení (ako som neskôr zistil, nenachádza sa tu všetky aplikácie).
Funkcie navyše
Aj Leagoo Elite 4 ukrýva funkcie, ktoré nie sú pre Android úplne typické a obsahujú je len niektoré smartphony.
Gestá
Ako som spomínal už vyššie, ťahaním dvoma prstami môžeme zmeniť tému plochy. Tým však možnosti gest nekončia. Ťahaním troch prstov odspodu obrazovky urobíte snímku obrazovky. Mávnutím rukou nad displejom sa posuniete na ďalšiu plochu v launcher, alebo na ďalší obrázok v galérii. V nastavení sú aj možnosti pre ovládanie volania gestami (stlmenie otočením telefónu a prijatie hovoru zatrasenie), avšak tie moc spoľahlivo nefungujú. Nechýba ani odomykanie gestami, kde na zamknutom displeji nakreslíte určitý znak / symbol a telefón sa odomkne a spustí pridruženou aplikácii (napríklad ak napíšete na displej písmeno C, spustí sa fotoaparát).
Zabezpečenia aplikácií
V nastavení je skrytá aj možnosť Privacy protection - Set applications. Pri prvom spustení budete vyzvaní na zadanie štvor- až šestnácti- miestneho PINu. Potom budete môcť vybrať aplikácie, ktoré budú pri spustení vyžadovať zadaní PINu, ktorý ste pred chvíľou vytvorili. Formulár pre odomknutie aplikácie ale vyzerá príšerne a dizajnovo vôbec neladí so zvyškom softvéru.
MiraVision
MiraVision je špeciálne nastavenia od MediaTek, ktoré umožňuje upravovať kvalitu zobrazenia. Môžete nastaviť kontrast, sýtosť i jas obrazu, ostrosť, alebo teplotu farieb. Preddefinované sú iba dva režimy - štandardné a živý, nechýba však možnosť ručnej konfigurácie. Technológia dynamický kontrast potom mení kontrast automaticky, podľa práve zobrazovaného obrázka.
Cena, dostupnosť
Telefón bol na trh uvedený 1. októbra tohto roku (2015). Predáva sa zatiaľ iba v oficiálnom eshope Myleagoo.cz za cenu 3190 korún.
Garancia 10D
Túto službu predstavila na konci septembra spoločnosť Dynamic Mobi (oficiálny český distribútor smartphonov Leagoo) a ponúka ju ku všetkým šikovným telefónom od Leagoo. Ide o program, ktorý sľubuje výmenu mobilu za nový, pokiaľ nedôjde k oprave do desiatich dní. Túto službu získajú automaticky všetci zákazníci a mala by byť platná aj po uplynutí záručnej lehoty.
Záverečné zhodnotenie
Klady
- gestá
- možnosť zamykanie aplikácií
- LTE
- Dual-SIM
- Garancia 10D
- cena
Zápory
- kapacita batérie
- vrúbkovaný zadný kryt
- oddelená tlačidlá pre ovládanie hlasitosti
- telefón nie je plne lokalizovaný do češtiny
- Multitaskingový menu
- formulár pre odomknutie zamknuté aplikácie
- pri nosení vo vrecku sa samovoľne rozsvecuje displej
Za zapožičanie ďakujeme spoločnosti Dynamic Mobile
Galéria