IT rekvalifikácia. Seniorní programátori zarábajú až 6 000 €/mesiac a rekvalifikácia je prvým krokom. Zisti, ako na to!

Tipy a triky - gedit

Osobne som nikdy neprišiel na chuť veľkým IDE ako je Visual Studio, Eclipse alebo produkty od JetBrains. Je to zvyčajne pomalé a produkuje množstvo "zbytočných" súborov. Takáto prostredie určite majú veľa výhod a chápem, prečo je väčšina ľudí používa. Pokiaľ ale chce človek len urobiť niečo jednoduché, niečo vyskúšať alebo urobiť rýchlu zmenu v nejakom projekte, siahne obvykle po "obyčajnom" textovom editore.

Gedit

gedit je jeden z najpoužívanejších textových editorov na Linuxe (presnejšie v GNOME a prostrediach z neho vychádzajúce) a to nepochybne preto, že je zvyčajne už nainštalovaný. Na pohľad vyzerá veľmi podobne ako obyčajný notepad z Windows (teda nie moc užitočne). Po chvíli skúmaní nastavení sa ale rýchlo ukáže, že to tak nie je.

Po mojom prvom stretnutí s gedit, som si ho tak nejako "amatérsky" nastavil a bolo vcelku príjemné ho používať. Na väčšie veci som používal Code :: Blocks a skúšal koketovať s vieme. To je asi najmocnejší textový editor vôbec (vyzýva ho len emacs). Je však tiež nie príliš prívetivý k začiatočníkom, čo som si vyskúšal na vlastnej koži. Používam ho, keď som len v textovom režim (na vzdialenom serveri), ale inak som pravdepodobne už natrvalo skončil práve u gedit.

Predstavenie

Používam Fedoru s GNOME 3.18, takže vzhľad sa bude oproti iným distribúciám pravdepodobne trochu líšiť.

Takto vyzerá gedit po prvom spustení - nijako neprekvapujúci.

Tipy, triky a návody

Môj prvý problém vôbec bolo nájsť nastavenie. Na Fedore sa postupne tieto ovládacie prvky presúvajú do zoznamu hore na systémovej lište.

Tipy, triky a návody

Nájdeme trochu širšiu škálu funkcií ako u notepadu. Tu je nastavenie, ktoré používam ja - každý má určite osobné preferencie. Pre ľudí, ktorí sa toľko neorientujú vo zvyklostiach Linuxu by som podotkol, že vytváranie zálohy pred uložením funguje tak, že pôvodný súbor je premenovaný na nazev~ (skrytý súbor).

Tipy, triky a návody
Tipy, triky a návody

Asi najzaujímavejšie menu vôbec je toto - sem zvyčajne zamierime, keď zabudneme klávesové skratky. Vidíme klasické funkcie - vyhľadať (Ctrl + F) a vyhľadať / nahradiť (Ctrl + H). Pre vybranie ďalšie nájdené položky použijeme skratky (Ctrl + G) a (Ctrl + Shift + G). Za povšimnutie stojí Go to Line (Ctrl + I).

Tipy, triky a návody

V nástrojoch zatiaľ nájdeme iba kontrolu syntaxe (nainštalovaná je angličtina), štatistiky dokumentu a vloženie dáta (nasleduje lokálne nastavenie - keď máme nastavenú Českú republiku, budú nám ponúknuté českej formáty).

Tipy, triky a návody

Štatistika je zobrazovaná aj pre výber textu:

Tipy, triky a návody

V Zobrazení narazíme na prvú možnosť zmeny layoutu aplikácie - postranný panel (F9). V tomto paneli sa potom "usídli" niekoľko užitočných pluginov.

Tipy, triky a návody

Neprešli sme zatiaľ zvyšné dve karty (teda ak ste ako ja, tak ste ich už prešli). Vo Fonts & Colors si môžete nastaviť vzhľad (ak základná nestačí, je určite možné stiahnuť / vytvoriť mnoho ďalších). Mňa vyhovuje základný vzhľad. Najzaujímavejšie je asi posledná karta - Plugins. Môžeme vidieť, že niektoré pluginy sú povolené už vo východiskovom stave - ak vás teda niektorá funkcia nezaujíma a nechcete, aby "plevelil" kontextové menu, môžete ich jednoducho vypnúť a mať editor presne podľa vašich predstáv.

Tipy, triky a návody

Inštalácia rozširujúcich pluginov

Okrem základných pluginov existuje aj oficiálna balíček ďalších pluginov (ten si nainštalujeme) a samozrejme množstvo pluginov neoficiálnych (môžete skúsiť nájsť a prípadne na dobrej odkázať pod článkom).

Balíček nainštalujeme jednoducho. Pre staršie verzie Fedory môžete použiť yum a pre distribúcie odvodené od Debianu apt-get.

$ sudo dnf install gedit-plugins

Prvý (a pre mnoho programátorov veľmi dôležitý) doplnok sú "úryvky" - často používané konštrukcie a kúsky kódu, ktoré za vás vložia gedit. Po aktivácii tohto pluginu v nastavení sa pod Preferences objaví nová možnosť.

Tipy, triky a návody

V tomto okne si môžete prejsť (a ľubovoľne doplniť) úryvky pre jednotlivé jazyky (a alebo spoločné pre všetkých). Môžeme vidieť, že vloženie úryvku môžeme aktivovať buď pomocou klávesovej skratky a alebo napísaním istého slova a stlačením tabulátora.

Tipy, triky a návody

Ďalším užitočným pluginom je Rýchle otvorenie. Po jeho aktivácii bude tlačidlo Open ponúkať všetky naposledy otvorené súbory (s možnosťou medzi nimi vyhľadávať).

Tipy, triky a návody

Veľmi užitočným doplnkom je jednoduchý (ale schopný) File Browser. Nájdeme ho v BTW a funguje úplne samostatne a nezávisle na otvorených súboroch. Zaujímavá je kontextová ponuka v ňom. Set Root to Active Document, ako názov napovedá, nastaví umiestnenie v súborovom systéme na umiestnenie práve otvoreného súboru. Je tiež možné si vyfiltrovať, čo tento "prieskumník" zobrazuje. V predvolenom nastavení napríklad nezobrazuje skryté a binárne súbory. Ak máte nainštalovaných nautilus-open-terminal, tak tiež môžete otvoriť terminál v aktuálnom umiestnení.

Tipy, triky a návody

Ďalšie rozšírenie, ktoré využíva sidebar, je "Mapa znakov". Mnoho obskurných abecied, ktoré tento doplnok využíva, vyžadujú doinštalovania fontov. Prevažná väčšina používateľov si ale úplne vystačí s tou grécku. V abecedách môžete vyhľadávať tak, že začnete písať.

Tipy, triky a návody

Nasledujúci doplnok je užitočný najmä pre webových vývojárov.

Tipy, triky a návody

Okrem preddefinovaných farieb je samozrejme možné definovať svoje.

Tipy, triky a návody

Zaujímavá funkcionalita je zobrazovanie náhľadu farby pri označenie jej hexa kódu.

Tipy, triky a návody

Ak používate git, potom iste zajasáte. Tento plugin zobrazuje zmeny (oranžová) a nové riadky (zelená) od posledného COMMIT.

Tipy, triky a návody

Tipy pre prácu s textom

Okrem klasickej Prax s textom (presunutie označeného textu, Home, Ctrl + Home, End, Ctrl + End, Ctrl + Z, Ctrl + Shift + Z) vie gedit niekoľko ďalších trikov. Za zmienku stojí napríklad posunutie riadku nahor (Alt + ↑) a dole (Alt + ↓).

Pre úplnosť odporúčam prejsť nápovedu (F1) a tento zoznam skratiek.

Než budeme pokračovať, tak by som tiež rád poznamenal, že otvoriť / uložiť súbor v inom ako UTF-8 kódovanie môžete v korešpondujúcich dialógy (Ctrl + O, Ctrl + Shift + S).

Pokiaľ si aktivujete tri ďalšie doplnky - Join / Split Lines, Change case a Code Comment, bude vaša kontextová ponuka vyzerať nasledovne:

Tipy, triky a návody

Používaná skratka najskôr bude Toggle case (Ctrl + ~). Zakomentování (Ctrl + M) a odkomentování (Ctrl + Shift + M) kódu je vcelku priamočiare. Nepáčil sa mi ale štýl komentárov /* */ pre C a tak som našiel snippet, ktorý namiesto toho vloží / odstráni moderné, jednoriadkové komentáre.

Zakomentování:

$<
lines = $GEDIT_SELECTED_TEXT.split("\n");
output = "";
for line in lines:
  output += "//" + line + "\n";
return output
>

Odkomentování:

$<
import re
lines = $GEDIT_SELECTED_TEXT.split("\n");
output = "";
for line in lines:
  output += re.sub('^//((.)*)', r"\1\n", line)
return output
>

Nastavením Snippet na Ctrl + M som nahradil funkcionalitu Code Comment pre jazyk C (pri ostatných funguje ako predtým. Ako vidíte, snippety v gedit sú mocný nástroj a môžete bez problémov použiť napríklad python.

Spojenie riadkov (Join Lines) jednoducho odstráni konce riadkov. Rozdelenie riadkov je naopak pridá tak, aby dĺžka riadku nepresahovala 80 znakov.

Za zmienku stojí Sort, ktorý umožňuje radiť a dokonca odstraňovať duplicitné riadky a to celý dokument a alebo výber.

Tipy, triky a návody

Mojou ďalšou obľúbenou funkciou sú záložky. Pridanie / odobratie možno vykonať skratkou Ctrl + Alt + B a navigácia v nich je potom možná pomocou Ctrl + B a Ctrl + Shift + B. Veľmi užitočné pri veľkých dokumentov.

Tipy, triky a návody

Multi-line edit

S pomocou pluginu umožňuje gedit editovať viac miest v dokumente zároveň (Ctrl + Shift + C) a to v dvoch módoch.

Prvým je vloženie niekoľkých bodov (Ctrl + E) editácia - vykonávané zmeny sa prejavia vo všetkých.

Tipy, triky a návody

Druhou možnosťou je stĺpcová editácie. Stačí označiť stĺpec, ktorý chceme editovať ..

Tipy, triky a návody

A stlačiť Enter.

Tipy, triky a návody

Zvýrazňovanie syntaxe

Pri používaní Gedit som narazil na jeden nedostatok - absencia zvýrazňovanie syntaxe pre ASM. Toto je našťastie dobre a modulárne vyriešené - stiahol (a upravil) som potrebné súbory a skopírovali ich do tejto zložky: /usr/share/gtksourceview-3.0/language-specs/. Toto umiestnenie sa môže líšiť (napríklad iná verzia gtksourceview).

$ sudo cp asm-intel.lang /usr/share/gtksourceview-3.0/language-specs/
$ sudo cp asm-att.lang /usr/share/gtksourceview-3.0/language-specs/

Tieto moje dva súbory pre podporu ASM môžete stiahnuť pod článkom. Ďalšie možno získať napríklad z webu alebo vytvoriť (je to jednoduché XML).

Tipy, triky a návody

Výber syntaxe prebieha automaticky na základe prípony alebo je možný ručne:

Tipy, triky a návody

Ak niekto programujete v Lisp, tak súbor pre zvýrazňovanie nájdete tú: https://gist.github.com/...nsir/1164574

Záver

Pokiaľ máte radi skôr tmavé štýly, tak tu je ukážka, ako môže gedit (štýl textovej plochy sa dá meniť priamo v nastavení gedit, štýl okna samotného je otázka GNOME a dá sa zmeniť v GNOME Tweak tool) vyzerať:

Tipy, triky a návody

Ukázal som len niekoľko pluginov a možností (ešte existuje napríklad External Tools, s ktorých pomocou môžeme spúšťať externé skripty - teda napríklad Build - vykonanie Makefile, pomocou klávesovej skratky), ale musíte uznať, že gedit je oveľa schopnejší, než sa môže na prvý pohľad zdať. Takže odporúčam vyskúšať a ak máte sami zaujímavé tipy alebo používate pluginy, ktoré som nespomenul a mali by sme o nich vedieť, určite využite komentáre pod článkom.


 

Stiahnuť

Stiahnutím nasledujúceho súboru súhlasíš s licenčnými podmienkami

Stiahnuté 556x (5.31 kB)

 

Všetky články v sekcii
Tipy, triky a návody
Článok pre vás napísal David Novák
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Autor se zajímá především o nízkoúrovňové programování (C/C++, ASM) a návrh hardwaru (VHDL).
Aktivity