Vianoce v ITnetwork sú tu! Dobí si teraz kredity a získaj až 80 % extra kreditov na e-learningové kurzy ZADARMO. Zisti viac.
Hľadáme nové posily do ITnetwork tímu. Pozri sa na voľné pozície a pridaj sa k najagilnejšej firme na trhu - Viac informácií.

3. diel - Základy práce v Linuxe Ubuntu

V minulom dieli nášho seriálu o Linuxe sme si nainštalovali Linuxovú distribúciu Ubuntu. V dnešnom dieli sa v nej zorientujeme, aby sme boli s počítačom schopní vykonávať aspoň základné úkony.

Horná lišta

Ako prvý prídeme do styku s hornou lištou, ktorá obsahuje v pravej časti notifikačná ikony, ako sme zvyknutí z Windows.

Pripojenie k internetu

Ak ešte nie ste pripojení k internetu, urobte tak, aby ste mohli so systémom rozumne pracovať a stiahnuť si do neho aplikácie. Pripojovacie dialóg sa nachádza pod ikonkou siete.

Pripojenie k Wifi v Linuxe Ubuntu - Základy Linuxu

Nastavenia systému

Ako prvý si spomeňme kde nájdeme nastavenie systému. Klikneme na tlačidlo vpravo a zvolíme položku Nastavenie systému ...

Nastavenie systému Linuxe Ubuntu - Základy Linuxu

Systém by mal byť už po čistej inštalácii relatívne nastavený.

Ovládače

Linux nerád používa neslobodné ovládače, avšak ak neberieme GNU religiózne, tak je k reálnemu použitia počítača väčšinou potrebujeme :) Možnosť ich inštalácie a zmeny nájdete pod ikonou Softvér a aktualizácie, pod záložkou Dodatočné ovládače. Niektoré vám Ubuntu nastaví už pri inštalácii, pokiaľ ich použitia povolíte.

Aktualizácie ovládačov v Linuxe Ubuntu - Základy Linuxu

Mne fungovali základné ovládače pre video a zvuk hneď. Zvuk išiel dokonca meniť hardvérovými klávesmi, s jasom toto bohužiaľ nefungovalo, ale po zadaní "ubuntu brightness zde_jsem_vlozil_typ_sve­ho_notebooku" do Google som našiel behom chvíľky riešenia a problém opravil.

Vzhľad

V nastavení som si po inštalácii zmenil už len pozadie pracovnej plochy a skin okien z tmavého na svetlý. Tieto možnosti nájdete pod ikonou Vzhľad.

Nastavenie vzhľadu Linuxe Ubuntu - Základy Linuxu

Launcher

Ďalšie pracovné lištou je launcher (dock) v ľavej časti obrazovky. Ide o obdobu lišty úloh z Windows (alebo iných systémov).

Prehľadať počítač

Prvé tlačidlo je v podstate tlačidlo Štart ako ho poznáte z Windows. Vyvolá menu s aplikáciami a súbory v počítači, v ktorom môžete vyhľadávať. Práve tlačidlom Windows teda spúšťame aplikácie (alebo cez terminál, ale o tom až v ďalších dieloch).

Prehľadať počítač Ubuntu - Základy Linuxu

Súbory (Nautilus)

Pod druhým tlačidlom máme sprístupnený Nautilus, čo je predvolený súborový manažér Ubuntu (obdoba Windows Exploreru). Po otvorení Nautila sa dostaneme do svojho domovského adresára. Ten funguje úplne rovnako ako vo Windows, máme doň plný prístup a okrem pracovnej plochy obsahuje zložky ako Dokumenty, Obrázky alebo Hudba.

Domovská zložka v Nautile - Základy Linuxu

V ľavom paneli môžete prejsť na ďalšiu disky (napríklad ten windowsové súbory) alebo zariadenie v počítači alebo na sieti.

Adresárová štruktúra Linuxu

Kde sa Linux a Windows veľmi odlišujú je adresárová štruktúra na disku. Zatiaľ, čo celý Windows je nainštalovaný v jednej zložke a naše aplikácie v druhej, Linux má rozdelenie omnoho zložitejšie.

Označte si v Nautile celý Počítač, dostanete sa do koreňového priečinka disku (root, označujeme ju lomkou).

Počítač v Nautile - Základy Linuxu

Vidíme tu veľa zložiek. Poďme si popísať k čomu slúži tie najdôležitejšie.

  • / Bin - Linux je komplexný systém, zložený z veľkého množstva malých, jednoúčelových aplikácií. Každá aplikácia sa zameriava na jednu svoju úlohu, ktorú dobre vie. Práve tieto aplikácie nájdeme v zložke / bin. Je tu napr. Aplikácie pre kopírovanie súborov. Niektoré tieto utility sú určené len pre systém a nachádzajú sa v priečinku sbin v roote.
  • / Boot - Zložka boot obsahuje zavádzač systému. V podpriečinku grub nájdeme minule spomínaný GRUB.
  • / Dev - Zaujímavá je zložka dev, ktorá obsahuje tzv. Súbory zariadení. Každý súbor zodpovedá nejaké hardvérové komponente počítača (napr. Klávesnicu alebo grafickej karte).
  • / Etc - Etc je veľmi dôležitá zložka obsahujúce konfiguračné súbory.
  • / Home - Pod zložkou home nájdeme domovskej zložky jednotlivých užívateľov systému. Jej podpriečinok s dokumentmi a hudbou sa nám zobrazila, keď sme prvýkrát spustili Nautilus.
  • / Lib - Ako už názov napovedá, zložka obsahuje základné zdieľané knižnice. Ďalšie nájdeme v lib32, lib64 alebo v podpriečinkoch usr (viď ďalej).
  • / Media - V media sa nám vytvárajú podpriečinky pre multimediálne zariadenia (CD-ROM, pripojené flash disky a podobne). Ak potrebujete prejsť na flash disk, tak buď odtiaľ alebo zo zjednodušenej ponuky "Zariadenie" v ľavom paneli Nautile. Po pripojení sa flash disk tiež objaví ako ikona priamo v launcher. Ďalšie prípojné zariadenie nájdete v zložke mnt v roote.
  • / Root - V koreňovom priečinku hlavného priečinka ( :) ) Sa nachádzajú dáta používateľa root. Tento užívateľský účet patrí správcovi systému.
  • / Tmp - Komponent dočasné súbory.
  • / Usr - Zložka obsahuje užívateľské aplikácie, ktoré sú súčasťou distribúcie, ale nie sú systémové. Je tu teda napr. Textový editor alebo Solitaire.
  • / Var - Var obsahuje rôzne logami alebo schránky a jeho obsah sa stále mení, preto označenie var.

K Nautile sa hodia ešte zmieniť menu prístupné po kliknutí pravým tlačidlom na ikonu v launcher. Môžeme tu tak napr. Otvoriť nové okno.

LibreOffice

V launcher nájdeme rýchle spustenie aplikácií z kancelárskeho balíka LibreOffice. To je obdoba Microsoft Word, Excel a Powerpoint, ktorá je s týmito formátmi veľmi slušne kompatibilné. LibreOffice vznikol revoltou vývojárov z pôvodného projektu OpenOffice, ktorý skúpil Oracle spolu so spoločnosťou Sun. Teraz je LibreOffice paralelne vyvíjaný s OpenOffice (áno, opäť sa tu tříštíme :) ). Verím, že aplikácia nie je treba predstavovať.

Centrum softvéru pre Ubuntu

Filozofia Linuxu ohľadom inštalovania softvéru sa od Windows dosť odlišuje. Vo Windows musíme prejsť na webovú stránku výrobcu, stiahnuť aplikáciu a potom ju nainštalovať. Každá aplikácia si inštaláciu zabezpečuje sama - niektoré sa len spustí, niektorá je zazipované, niektorá má inštalačný program. V Linuxe sa aplikácia distribuujú v balíčkoch. Ubuntu používa súbory .deb, čo je formát Linuxu Debian. Balíčky nám spravuje repozitár (v Ubuntu sa nazýva Centrum softvéru pre Ubuntu). Tu si jednoducho vyhľadáme aké aplikácie chceme nainštalovať a systém je nainštaluje za nás, bez toho aby sme sa museli o niečo starať, hľadať aplikácie na internete, sťahovať ich z webu a podobne. Tento princíp sa mi veľmi páči a je škoda, že ho Windows nepoužívajú (teda okrem Windows Store, ktorý je nový a skôr pre Metro aplikácie).

Centrum softvéru pre Ubuntu nájdete v launcher. Môžete sa pozrieť na ponúkané aplikácie, nejakú si vyhľadať alebo si prelistovať tie, ktoré máte už nainštalované.

Centrum softvéru pre Ubuntu - Základy Linuxu

Terminál

Vyhľadajte si pomocou tlačidla Windows aplikáciu Terminál a spustite si ju. Práve toto je tá všemocná linuxová konzoly, cez ktorú zvládneme úplne čokoľvek a to mnohokrát rýchlejšie, než cez grafické rozhranie. Ďalej v seriáli sa na ňu zameriame.

Terminál Linuxe Ubuntu - Základy Linuxu

Kôš

Kôš funguje rovnako ako vo Windows :)

Nabudúce si urobíme prehľad tých najdôležitejších linuxových aplikácií a alternatív programov z Windows, ktoré ste zvyknutí používať.


 

Predchádzajúci článok
Inštalácie Linuxu Ubuntu
Všetky články v sekcii
Základy Linuxu
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Aplikácie pre Linux Ubuntu
Článok pre vás napísal David Hartinger
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
16 hlasov
David je zakladatelem ITnetwork a programování se profesionálně věnuje 15 let. Má rád Nirvanu, nemovitosti a svobodu podnikání.
Unicorn university David sa informačné technológie naučil na Unicorn University - prestížnej súkromnej vysokej škole IT a ekonómie.
Aktivity