Hľadáme nové posily do ITnetwork tímu. Pozri sa na voľné pozície a pridaj sa k najagilnejšej firme na trhu - Viac informácií.
IT rekvalifikácia. Seniorní programátori zarábajú až 6 000 €/mesiac a rekvalifikácia je prvým krokom. Zisti, ako na to!

7. diel - Blog v Spring Boot - Inštalácia MySQL/MariaDB

V minulej lekcii, Blog v Spring Boot - Formulár na vytvorenie nového článku, sme pridali formulár pre vytvorenie nového článku a editor TinyMCE.

V tomto Java Spring Boot tutoriále si nainštalujeme XAMPP a s ním databázu MySQL/MariaDB, ktorú budeme v ďalších lekciách používať.

Perzistencia

Jednotlivé príspevky v našej aplikácii budeme chcieť ukladať tzv. persistentne. Vytvorené články sa uložia na disk, čím po reštarte servera nezmiznú a my si ich budeme môcť spätne načítať. Ponúka sa viac možností, ako tieto články ukladať. Pre nás tým najlepším riešením bude SQL databáza, ktorá ďalej umožňuje články aj vyhľadávať, radiť, napájať na ďalšie entity (napr. užívateľov) a podobne.

Pokiaľ ste sa s SQL databázou ešte nestretli, zvládnete tento kurz dokončiť aj tak. Ide ale o základnú znalosť a skôr či neskôr by ste sa mali pozrieť na kurz MySQL databázy krok za krokom, kde sú okrem iného vysvetlené aj prínosy používania databáz.

Možnosti inštalácie MySQL/MariaDB

V nasledujúcich lekciách budeme pracovať s databázou MySQL (alebo s jej otvoreným klonom MariaDB). MySQL (alebo jej klon) môžeme nainštalovať viacerými spôsobmi:

  • Pomocou oficiálneho inštalátora – Inštalácia je pomerne komplikovaná a nainštaluje iba samotnú databázu. Nástroj pre správu databázy by sme si museli stiahnuť zvlášť. Takáto inštalácia je popísaná v článku Blog v JEE – Inštalácia MySQL databázy a nastavenia WildFly
  • Inštalácia pomocou XAMPP – Jedná sa o balíček nástrojov, ktorý obsahuje vyššie spomínanú MariaDB a webovú aplikáciu phpMyAdmin pre správu databázy. Inštalácia je veľmi jednoduchá, nainštaluje nám toho možno trochu viac, než je potrebné, ale to nám vadiť nebude. Túto sadu nástrojov dnes použijeme.

Stiahnutie a inštalácia XAMPP

XAMPP je skratka z Apache, MySQL, PHP a Perl a písmeno X na začiatku značí, že tento balíček je pre ľubovoľný operačný systém. Webový server Apache a programovací jazyk PHP potrebujeme preto, že phpMyAdmin, ktorý budeme pre správu MySQL/MariaDB databázy používať, je webová aplikácia. Všetky spomínané technológie sú zadarmo. Ak máte skúsenosti so správou MySQL/MariaDB databázy pomocou iných nástrojov, môžete ich použiť tiež.

Stiahnutie XAMPP

Stiahnime si Balíček XAMPP z oficiálneho webu https://www.apachefriends.org/. Hneď na hlavnej stránke klikneme na odkaz XAMPP for Windows a stiahnutie by sa malo spustiť. Ak nie, nájdeme nadpis Download a stiahneme Installer pre najnovšiu verziu PHP (časom bude vyššia ako na obrázku nižšie, ale to vôbec nevadí):

Inštalácia XAMPPu - Databáza a Hibernate v Spring Boot - Blog

Inštalácia

Inštaláciu je lepšie spustiť ako administrátor. To docielime kliknutím pravým tlačidlom myši na stiahnutý súbor a zvolením Spustiť ako Správca. Pravdepodobne uvidíte hlášku o UAC, ktorú odkliknite:

XAMPP a UAC - Databáza a Hibernate v Spring Boot - Blog

Ďalšia hláška, ktorá sa môže zobraziť, sa týka Microsoft Visual C++ runtime, ktorý XAMPP vyžaduje. Pokiaľ sa vám teda tento dialóg zobrazil, potvrďte ho. Otvorí sa predvolený webový prehliadač priamo na stránke, kde je možné tento komponent stiahnuť. Akonáhle ju nainštalujete, môžete pokračovať v inštalácii XAMPPu.

Výber komponentov

Inštalácia XAMPPu je jednoduchá a stačí len vybrať komponenty a potom inštaláciu odklikať. Teraz máme zobrazenú ponuku komponentov:

Ponuka komponentov XAMPPu - Databáza a Hibernate v Spring Boot - Blog

Vysvetlime si, ktoré potrebujeme a na čo slúžia. Komponenty, ktoré nie sú nižšie tučné, odškrtnite.

Server

Budeme potrebovať len tučné komponenty:

  • Apache - Webserver, ktorý zaisťuje komunikáciu s klientom. Ide o povinnú súčasť.
  • MySQL/MariaDB - Nami zvolená databáza.
  • FileZilla FTP Server - Umožňuje vytvoriť si vlastný FTP server a potom sa k nemu vzdialene pripájať.
  • Mercury Mail Server - Lokálny SMTP server na posielanie emailov.
  • Tomcat - Tomcat je už súčasťou Spring Bootu, nemusíme sa teda týmto zaoberať.
Program languages

Ako jazyk vyberieme PHP:

  • PHP - Potrebujeme na spustenie phpMyAdmin.
  • Perl – Perl potrebovať nebudeme.
Tools

Ďalšie nástroje, ktoré nám balíček XAMPP ponúka, sú:

  • phpMyAdmin - Užívateľsky prívetivá správa MySQL databázy.
  • Webalizer - Štatistiky prístupov webu, nebudeme potrebovať.
  • Fake Sendmail - Odosielanie anonymných emailov, nebudeme potrebovať.

Môžete si aj vybrať, ktorá služba bude bežať a ktorá bude vypnutá, nemusí byť teda používaná.

Dokončenie inštalácie

V ďalšom okne ponechajte ako zložku C:\xampp\, pretože v Program Files\ by mal XAMPP problémy so zápisovými právami:

Priečinok XAMPP - Databáza a Hibernate v Spring Boot - Blog

Počas inštalácie budete pravdepodobne opýtaný ohľadom povolenia prístupu k sieti novým službám, žiadosti potvrďte:

XAMPP a firewall - Databáza a Hibernate v Spring Boot - Blog

Po doinštalovaní budeme opýtaní, či chceme spustiť ovládací panel XAMPPu. Potvrdíme.

Ovládací panel XAMPP

Po spustení uvidíme nasledujúci formulár:

Ovládací panel XAMPPu - Databáza a Hibernate v Spring Boot - Blog

Vidíme tu nainštalované služby. Kľúčové pre vás budú tlačidlá Start/Stop pri službách Apache a MySQL. Pomocou nich môžete tieto služby zapínať alebo vypínať. Je rozumné služby vypnúť, keď ich nepoužívate, pretože vám inak zbytočne zaťažujú procesor. Pri každej službe je ešte checkbox, ktorý určuje, či má byť spustená ako systémová.

POZOR! Pokiaľ používate Skype, nepodarí sa vám Apache spustiť! Je to z toho dôvodu, že Skype je zle napísaná aplikácia a používa port 80, ktorý jej nepatrí. Riešením je Skype prenastaviť na iný port, alebo ho vypnúť, spustiť Apache a potom ho znova zapnúť.

Pomocou ďalších tlačidiel môžeme k danej službe spustiť administračný nástroj alebo zobraziť chybový log.

Ak sa vám obe služby spustili, máte vyhrané.

PhpMyAdmin

Za predpokladu, že máme obe služby spustené, môžeme otvoriť webovú aplikáciu pre správu databázy phpMyAdmin. Aplikáciu spustíme buď kliknutím na tlačidlo Admin vedľa modulu MySQL:

Spustenie administrácie MySQL v ovládacom paneli XAMPPu - Databáza a Hibernate v Spring Boot - Blog

Alebo otvoríme webový prehliadač a načítame stránku http://localhost/phpmyadmin. V oboch prípadoch potom uvidíme nasledujúce okno:

Ukážka spustenej aplikácie phpMyAdmin - Databáza a Hibernate v Spring Boot - Blog

Databázu máme týmto nainštalovanú.

V budúcej lekcii, Blog v Spring Boot - Úvod do JPA a Hibernate, si predstavíme termín ORM a pridáme do nášho projektu Hibernate, implementáciu JPA.


 

Predchádzajúci článok
Blog v Spring Boot - Formulár na vytvorenie nového článku
Všetky články v sekcii
Databáza a Hibernate v Spring Boot - Blog
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Blog v Spring Boot - Úvod do JPA a Hibernate
Článok pre vás napísal Samuel Kodytek
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
15 hlasov
Autor se věnuje všem jazykům okolo JVM. Rád pomáhá lidem, kteří se zajímají o programování. Věří, že všichni mají šanci se naučit programovat, jen je potřeba prorazit tu bariéru, který se říká lenost.
Aktivity