Vianoce v ITnetwork sú tu! Dobí si teraz kredity a získaj až 80 % extra kreditov na e-learningové kurzy ZADARMO. Zisti viac.
Hľadáme nové posily do ITnetwork tímu. Pozri sa na voľné pozície a pridaj sa k najagilnejšej firme na trhu - Viac informácií.

Nastavenie OpenJDK v Eclipse IDE

V článku Zmena licencie Java11 SDK a OpenJDK sme si prebrali podmienky licencie Oracle JDK. Ak vám dané podmienky nevyhovujú, možno prejsť s vývojom pod rôzne implementácie OpenJDK, o ktorých sme si v minulom článku povedali a dali si k nim aj odkazy.

V tomto tutoriále si vyberieme primárny implementáciu OpenJDK priamo od Oracle. Ostatné implementácia OpenJDK sú totožné, ale zbuildované pod inými distribúciami (prípadne boli vykonané zmeny v rámci GPLv2, napr. Iný JVM pod.). Všetky musia dodržiavať primárne licenčné podmienky GPLv2 (GPLv2 = GNU General Public License, version 2). Tu sú uvedené licenčné podmienky k OpenJDK GPLv2 od Oracle. Odporúčam si ich poriadne prečítať, aj keď sú ešte z roku 1991 a terminológie je trochu zastaraná (napr. Vôbec nepočítajú s distribúciou cez internet, a pod.). Najzásadnejšie a najdôležitejšie body licencie sú 1, 2 a 3.

  • Tu je špecifikované za akých podmienok možno program bez obáv šíriť a v bode 1 je ukotvené právo na poplatok za šírenie fyzické kópie a právo na poplatok za záručnú ochranu (technickú podporu).
  • Bod 2 opisuje za akých podmienok možno zasahovať do programov (myslené do OpenJDK, nepliesť si to s vami vyvinutými aplikáciami na nich bežiacimi) a tie potom ďalej šíriť.
  • Bod 3 opisuje za akých podmienok môžete distribuovať OpenJDK (program) a alebo vašu aplikáciu (dielo založené). Doslovný slovenský preklad sa nachádza tu.

Teraz si predvedieme ako taká inštalácia či prípadne prechod vyzerá. Je to skutočne triviálne. Tutoriál je rozdelený na dve časti, pričom jedna časť je o prepojení alternatívne OpenJDK s OS a druhá časť nastavenia v IDE (v tomto prípade v Eclipse).

Z celého zoznamu alternatív si vyberieme OpenJDK pod Oracle. Ak by ste si vybrali iné implementácie OpenJDK, napr. AdoptOpenJDK, Zulu, tak postup je samozrejme identický. Ovšem ako to bude s inými IDE, napr. NetBeans alebo IntelliJ IDEA, to už si musíte zistiť sami, pretože je nepoužívam. Predpokladám ale, že to bude rovnako jednoduché ako v Eclipse.

Nastavenie OpenJDK od Oracle

Pozn .: Počítam, že OS je čisto nainštalovaný, príp. všetky Javy (JDK) boli odstránené a to vrátane ďalšieho súvisiaceho softvéru.

OpenJDK od Oracle sa nesťahuje vo forme inštalátora, ale vo forme * .zip súboru pri Windows a tar.gz pre Linux či MacOS. Zaiste ste si všimli, že už nie sú k dispozícii 32bit verzia. Len pripomínam, že po 03/2019 tam už bude OpenJDK12, po 09/2019 OpenJDK13, po 03/2020 OpenJDK14 atď.

stiahnutie OpenJDK - Java - Pre pokročilých

Daný súbor (64bit OpenJDK) postačí stiahnuť, rozbaliť a umiestniť do vami zvoleného adresára. Ja napríklad si OpenJDK nahrám do roote na disk D a adresár pomenujem OpenJDK11/. Všetko rozbalené nakopírujeme teda do D:\OpenJDK11\. Malo by to mať veľkosť niečo pod 300 MB.

rozbalenie OpenJDK - Java - Pre pokročilých

Ako vidíte, problémom je opäť to, že prístup k programom v JDK cez príkazový riadok máme iba v adresári JDK\bin. Preto vykonáme nastavenie systémovej premennej PATH v našom OS. Potom počítač reštartujeme.

nastavenie PATH - Java - Pre pokročilých

Po reštarte počítača nám už spustenie programov v JDK bude fungovať. Ako vidíte, je možné spustiť cez príkazový riadok samospustiteľný (runnable) * .jar:

OpenJDK funguje - Java - Pre pokročilých

To nám stále ku šťastiu nestačí. Ak chceme spúšťať Java programy (* .jar) cez dvojklik napr. Z plochy alebo z rôznych súborových manažérov (Prieskumník vo Windows, Total Commander, Unreal Commander, apod.) Je nutné vykonať ďalšie nastavenia OS. Vytvoríme celkom dva kľúče v registroch Windows (programom regedit):

Prvý kľúč bude nasledujúci:

[HKEY_CLASSES_ROOT\.jar]
@="jarfile"
Pridanie OpenJDK do registra Windows - Java - Pre pokročilých

Druhý kľúč bude vyzerať takto:

[HKEY_CLASSES_ROOT\jarfile]

[HKEY_CLASSES_ROOT\jarfile\DefaultIcon]

[HKEY_CLASSES_ROOT\jarfile\shell]

[HKEY_CLASSES_ROOT\jarfile\shell\open]

[HKEY_CLASSES_ROOT\jarfile\shell\open\command]
@="\"D:\\OpenJDK11\\bin\\javaw.exe\" -jar \"%1\""

Výsledná podoba tejto časti registra v programe regedit:

Pridanie ďalších kľúčov OpenJDK do registra Windows - Java - Pre pokročilých

Opäť reštartujeme počítač.

Po reštarte počítača pôjdu spustiť všetky samospustiteľné (runnable) * .jar projekty štandardným dvojklikom. Nebudú fungovať iba projekty JavaFX (vytvorené s Java10, 9, 8, 7), keďže všetky JavaFX knižnice boli z JDK / JRE od verzie 11 odstránené.

Pridať dané kľúče môžete manuálne cez regedit, alebo môžete vytvoriť textové súbory s koncovkou * .reg a tie spustiť, táto technika danej kľúča vytvorí.

Nastavenie OpenJDK v Eclipse IDE

Teraz ostáva OpenJDK už len nastaviť v IDE Eclipse. Eclipse IDE stiahneme na https://www.eclipse.org/ide/. Ak ste rozbalili OpenJDK a nastavili systémovú premennú PATH, potom by sa Eclipse malo spustiť. Po spustení si vyberieme adresár pre projekty, tvz. Workbench. Teraz teda nastavíme OpenJDK v Eclipse. V aplikačnom menu zvolíme Window -> Preferencie a objaví sa nám dialóg. V tomto dialógu je strom, v ktorom si vyberieme Java - Installer JREs. Tu je k dispozícii zoznam vašich JDK či JRE. Vy tam budete mať prázdno, ale u mňa vidíte Java8, 9, 10 aj 11. Možno ich tam mať hŕbu:

Pridanie OpenJDK do Eclipse - Java - Pre pokročilých

Zvolíme ADD -> Standard VM a objaví sa nový dialóg. Klikneme na Directory a vyberieme adresár, kam sme uložili OpenJDK. Po potvrdení adresára (Select Folder) sa všetko doplní samo a my stlačíme FINISH. A OpenJDK máme v Eclipse nastavenej.

Pridanie OpenJDK do Eclipse - Java - Pre pokročilých

Ak si chcete vytvoriť testovacie projekt typu HelloWorld, tak len nezabudnite pri tvorbe projektu zvoliť vami nastavenej OpenJDK.

Projekt HelloWorld v Eclipse a OpenJDK - Java - Pre pokročilých

A teraz už môžete veselo vyvíjať pod GPLv2 s OpenJDK.


 

Všetky články v sekcii
Java - Pre pokročilých
Článok pre vás napísal Robert Michalovič
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Programuji převážně v Javě SE,EE a trochu nativním C a CUDA. více viz.https://cz.linkedin.com/in/robert-michalovic
Aktivity