Vianoce v ITnetwork sú tu! Dobí si teraz kredity a získaj až 80 % extra kreditov na e-learningové kurzy ZADARMO. Zisti viac.
Hľadáme nové posily do ITnetwork tímu. Pozri sa na voľné pozície a pridaj sa k najagilnejšej firme na trhu - Viac informácií.

1. diel - Wicket - Zoznámenie a nastavenie

Apache Wicket je populárny framework pre tvorbu webov v jazyku Java. Na slovenskom internete ho používajú napríklad spoločnosti Vodafone, Air Bank a ďalšie. Než sa pustíme do tvorby webu s použitím tohto frameworku, budeme potrebovať stiahnuť a nastaviť ďalší softvér.

Obsah tutoriálu:

1. diel

  • stiahnutie a spustenie vývojového prostredia Eclipse IDE
  • stiahnutie, rozbalenie a spustenie servletového kontajnera Apache Tomcat
  • nastavenia Apache Tomcat v Eclipse
  • stiahnutie a nastavení Maven (nástroj pre správu, riadenie a automatizáciu buildov aplikácií)
  • vygenerovanie projektu pomocou Maven

2. diel

  • krátke zoznámenie s Wick
  • úpravy vygenerovaného projektu

3. - 7. diel

  • vytvorenie nového projektu
  • layout
  • práca s odkazmi a obrázkami
  • nastavenie titulku okna v prehliadači
  • kaskádové štýly
  • anglická a česká verzia popiskov webu (lokalizácia)
  • modely
  • formulár a ukladanie do databázy

8. - 12. diel

  • vkladanie JavaScriptu a CSS
  • validácie formulára
  • prihlasovanie
  • sedenia (session)
  • autentifikácia

Eclipse IDE

Začneme stiahnutím a nastavením vývojového prostredia. V rámci tohto tutoriálu budeme používať Eclipse IDE, ktoré si môžete stiahnuť tu.

Z uvedeného odkazu si stiahnite Eclipse IDE for Java EE Developers. Stiahnutý .zip súbor si rozbaľte do zložky (napr. Eclipse). V rozbalenom adresári nájdite eclipse.exe a program spustite dvojklikom.

Pri prvom spustení sa vás Eclipse opýta na názov a umiestnenie workspace (pracovnej plochy). Zadajte teda názov (napr. Wicket) a umiestnenie, kde v počítači chcete mať svoj workspace uložený.

Apache Wicket

Keď zavriete úvodný záložku, objaví sa štandardné rozloženie pracovanie plochy v Eclipse (môže sa líšiť).

Apache Wicket

Tomcat

Ďalej budeme potrebovať aplikačný server (servletový kontajner), v ktorom pobeží naša webová aplikácia. Možností je viac, ale my budeme používať Apache Tomcat, ktorý si môžete stiahnuť tu. V tomto tutoriále budeme používať Tomcat vo verzii 7.0.

Stiahnutý .zip súbor rozbaľte. V adresári {adresár, kde bol .zip rozbalený} / apache-tomcat- {verzia} / bin / spustite startup.bat (pre Windows) | startup.sh (pre Linux). Teraz si otvorte prehliadač a do adresného riadku napíšte http://localhost:8080/. Ak všetko prebehlo v poriadku, uvidíte nasledovnú obrazovku.

Apache Wicket

Tomcat server vypnete spustením shutdown.bat (shutdown.sh v Linuxe). Ako je vidieť na nasledujúcom obrázku, localhost: 8080 je nedostupný (server je vypnutý).

Apache Wicket

Tomcat v Eclipse

Tomcat je možné spúšťať priamo z Eclipse. Spustite si eclipse. Otvorte si "Server View" (Windows -> Show View -> Servers). V okne "Servers" -> pravým tlačidlom -> New -> Server. V okne "Select the server type" rozbaľte Apache a vyberte "Tomcat v7.0 Server", môžete nechať defaultné nastavenie -> Next -> Browse, označte zložku s rozbaleným súbormi Tomcatu -> Next -> Finish.

Apache Wicket
Apache Wicket
Apache Wicket
Apache Wicket
Apache Wicket

Maven

Maven je Java framework, ktorý pomáha programátorom pracovať s projektmi (vytváranie, zostavovanie, nasadzovanie, ...)

V prípade, že to myslíte s programovaním v Jave vážne, Maven určite poznáte. Dobrou správou je to, že zvládnutie Maven na základnú používateľskú úroveň nie je nijako zložité. Je to nástroj, ktorý má programátorom prácu uľahčovať a nie ju pridávať. A to tiež robí.

Najskôr si zistite, či Maven už nemáte nainštalovaný. V command line (Windows) napíšte mvn -v.

Vo Windows spustíte command line nasledujúcim spôsobom. Štart a do políčka pre vyhľadávanie programov napíšte cmd. Vyberte program cmd.exe a spustite ho.

Ak získate podobný výpis:

Apache Maven 3.1.0 (893ca28a1da9d5f51ac03827af98bb730128f9f2; 2013-06-28 04:15:32+0200)
Maven home: D:\Rozbalene\apache-maven-3.1.0
Java version: 1.7.0_55, vendor: Oracle Corporation
Java home: C:\Program Files\Java\jdk1.7.0_55\jre
Default locale: en_US, platform encoding: Cp1250
OS name: "windows 7", version: "6.1", arch: "amd64", family: "windows"

Maven máte na svojom počítači nainštalovaný.

Ak Maven na svojom počítači nemáte, môžete si ho stiahnuť tu. Rozbaľte stiahnutý archív do vami zvoleného priečinka. V nej sa vytvorí zložka apache-maven- {verzie}.

Teraz nastavte premenné prostredie. Vo Windows 7 je postup nasledujúci: Štart -> Computer -> pravým tlačidlom na Computer -> Properties -> Advanced system settings -> Environment Variables. Pridajte novú premennú M2_HOME s cestou k adresáru s Maven. Túto novú premennú pridajte do cesty (Path) a to tak, že označíte premennú path, stlačíte "Edit" a na koniec riadku pridáte %M2_HOME%\bin;.

Ďalej by ste sa mali presvedčiť, že máte nastavenú premennú s názvom JAVA_HOME, ktorá by mala odkazovať na umiestnenie Java JDK (napr. C: \ Program Files \ Java \ jdk1.7.0_55), a že je táto premenná tiež v path (% JAVA_HOME% \ bin;).

Pokiaľ máte všetko nastavené otvorte si nový command line tool a napíšte mvn -v. Teraz by ste mali dostať výpisy uvedené vyššie.

Vygenerovanie projektu pomocou Maven

V command line (cmd.exe) vytvorte nový priečinok (mkdir nazev_nove_slozky). Prepnite sa do novo vytvorenej zložky (cd nazev_nove_slozky). Na adrese https://wicket.apache.org/...ckstart.html nastavte parametre nového projektu (GroupID: cz.mujweb | ArtifactId: MujWebZakladni | Version: ponechať | Server: Any but Wild Fly), skopírujte vygenerovanú časť z textovej oblasti " Command line ", vložte ju do command line na vlastnom počítači a stlačte enter. Tým sa vygeneruje maven projekt podľa nastavenia.

GroupID: názvy balíčkov (package) v projekte ArtifacktId: názov projektu

Apache Wicket

Vo zvolenom adresári sa vygenerovala nasledujúce adresárová štruktúra

Apache Wicket

Importovanie vygenerovaného projektu do Eclipse

Vygenerovaný projekt je teraz potrebné importovať do vývojového prostredia. Otvorte Elicpse IDE, File -> Import -> Maven, Existing Maven Project -> Next -> Browse -> označte adresár s vygenerovaným Maven projektom -> označte projekt, ktorý chcete importovať (v prípade, že sa v danom adresári nachádza viac projektov) -> finish.

Apache Wicket
Apache Wicket
Apache Wicket

Nasadenie projektu na Tomcat server z Eclipse IDE

Z predchádzajúcej časti by ste mali mať pridaný Tomcat server do prostredia Eclipse (záložka "Servers"). Vďaka tomuto nastavenie je možné nasadiť (deploy) projekt na server priamo z prostredia Eclipse. Najskôr je potrebné nastaviť, ktorý projekt (z Eclipse workspace) sa má na server nasadiť. Okrem vlastného projektu, by ste v "Project Explorer" mali tiež vidieť projekt "Servers", ktorý obsahuje vaše nastavenia pre server.

Kliknite pravým tlačidlom na server uvedený v záložke "Servers" -> Add and Remove -> pridajte projekt do časti "Configured" -> finish.

Apache Wicket
Apache Wicket

Projekt teraz spustíte (nasadíte) nasledovne. Kliknite pravým tlačidlom na Tomcat server v záložke "Servers" -> Start.

Apache Wicket
Apache Wicket

K nasadenému projektu sa môžete pripojiť na adrese http: // localhost: 8080 / MujWebZakladni /.

Apache Wicket

Gratulujem. Práve ste si vytvorili, nasadili a spustili svoj prvý web vo wicket.

Zapnutie servera:

  • Pravým tlačidlom a voľba Štart.
  • Klávesovou skratkou Ctrl + Alt + R (rovnaké pre reštart).
  • Kliknutie na ikonu play (zelená s bielou šípkou do prava).

vypnutie servera

  • Rovnakým spôsobom, akým sa zapínal. Iba sa vyberie voľba Stop.
  • Klávesovou skratkou Ctrl + Alt + S.
  • Kliknutím na ikonu s červeným štvorcom.
  • Vypnutím (reštartovaním) Eclipse IDE.

 

Všetky články v sekcii
Apache Wicket
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Wicket - Úprava vygenerovaného projektu
Článok pre vás napísal vita
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
1 hlasov
vita
Aktivity