Hľadáme nové posily do ITnetwork tímu. Pozri sa na voľné pozície a pridaj sa k najagilnejšej firme na trhu - Viac informácií.
IT rekvalifikácia. Seniorní programátori zarábajú až 6 000 €/mesiac a rekvalifikácia je prvým krokom. Zisti, ako na to!

3. diel - Inštalácia WildFly a Maven

Než začneme v Jave Enterprise Edition tvoriť webové aplikácie, musíme si vybrať a nainštalovať aplikačný server. Potrebovať budeme tiež balíčkovací systém Maven.

Aplikačný server

Pri výbere aplikačného servera by sme sa mali priblížiť podmienkam reálneho servera, kde potom naša výsledná aplikácia pobeží. Ľahko sa nám totiž môže stať, že budeme používať nejaké vlastnosti z Java EE, ktoré ešte nie sú na serveri, pretože tam beží staršie verzie. Podobných problémov je rad, napr. Môžeme mať problém s:

  • Verziu Javy - Napr. používame lambda výrazy z Javy verzie 8, ale na serveri, kam aplikáciu budeme nasadzovať, pobeží Java verzie 7.
  • Verzií MySQL (alebo iné databázy).
  • Rozdiel medzi file systémy - Windows je case insensitive čo sa týka názvov súborov, Linux je case sensitive (veľké a malé písmená v názve súborov / priečinkov hrajú úlohu).
  • A mnoho ďalších komplikácií ...

Keďže budeme programovať iba jednoduché aplikácie, ktoré nebudú určené na nasadenie, nemusíme sa kompatibilitou príliš zaoberať. Aj napriek tomu je vhodné o tomto probléme aspoň vedieť.

WildFly

inštalácia WildFly - Java Enterprise Edition (JEE)

Ako už vieme z minulej lekcie, je rad aplikačných serverov, ktoré sú komerčné. Tieto aplikačné servery sú určené pre nasadené aplikácie (disponujú "živú" pomoc). WildFly (predtým JBOSS AP) je kompromis medzi komerčným svetom aplikačných serverov a tým bezplatným, kam spadá napr. GlassFish. WildFly je zadarmo a dostatočne stabilný na to, aby sa využíval v praxi. Preto v nasledujúcich lekciách budeme využívať WildFly ako náš aplikačný server.

Inštalácia WildFly

Poďme si ho teda nainštalovať. Najprv si WildFly musíme stiahnuť. Prejdime na https://wildfly.org/downloads/ a stiahnete poslednú stabilnú verziu:

stránka Wildfly - Java Enterprise Edition (JEE)

Ak stiahnete starší, môže sa vám stať, že nebudete mať implementáciu Java EE 8, ale iba 7 (pozri https://docs.wildfly.org/). Po stiahnutí archívu ho extrahovať ideálne do nejakej zložky, kde máme podobné aplikácie. V mojom prípade to bude /Users/monarezio/wildfly/ (používam OS X).

Keď extrahovaný súbor otvoríme, bude obsahovať veľa zložiek. Nás zatiaľ bude zaujímať zložka bin/, kde sa nachádza všetky skripty. Tie budeme potrebovať, aby sme úspešne spustili náš aplikačný server.

Spustenie

Spustenie je ľahké, iba otvoríme standalone.bat alebo standalone.sh (záleží na vašom operačnom systéme). Odporúčam súbor otvoriť cez konzolu. Na Windows stačí napísať len názov bat skriptu, teda standalone.bat. Na UNIX systémoch bash standalonbe.sh.

Po spustení aplikačného servera bude vaša konzola vyzerať nejako takto:

startup Wildfly - Java Enterprise Edition (JEE)

Samozrejme je potrebné mať nainštalované aspoň JRE (ale odporúčam JDK, keďže ho rovnako budeme potrebovať pre vývoj), aby sme boli schopní WildFly spustiť.

Zapnutý server počúva v predvolenom nastavení na dvoch portoch:

  • 9990 - Tu beží administrácie WildFly. Môžeme si tu nasadzovať naše napísané aplikácie alebo konfigurovať napr. Spomínané porty.
  • 8080 - Tu beží nasadené aplikácie.

Administrácia

Poďme sa pripojiť k nášmu serveru. Otvoríme prehliadač a načítame stránku http://localhost:8080. Mali by sme vidieť nasledujúcu stránku:

Wildfly home page - Java Enterprise Edition (JEE)

Cez link "Administration Console" sa dostaneme do administračného rozhrania:

Wildfly požaduje pridanie užívateľa - Java Enterprise Edition (JEE)

Keď link otvoríme, vyskočí na nás obrazovka, že nemáme žiadne uložené užívateľa a máme ich pridať cez skript.

Pridanie užívateľa

Otvoríme teda novú inštanciu konzoly a spustíme add-user.sh alebo add-user.bat, opäť záleží na vašom operačnom systéme:

Pridanie používateľa do WildFly administrácie - Java Enterprise Edition (JEE)

Vyberme "Management User" (k tomu druhému typu používateľov sa dostaneme v ďalších lekciách). Ďalej budete vyzvaní na vyplnenie používateľského mena a hesla. Ako posledný sa nás server spýta na vzdialené pripojenie. Túto otázku môžeme nateraz ignorovať (ja vo screenshotu zvolil, že túto možnosť nechcem):

pridanie používateľa - Java Enterprise Edition (JEE)
Keď prejdeme späť do prehliadača a klikneme na link "Try Again", server nás tentoraz vyzve, aby sme zadali prihlasovacie meno a heslo. Po zadaní uvidíme nasledujúce obrazovku: .<> Administrácia - Java Enterprise Edition (JEE)

Zatiaľ jediné, čo nás bude zaujímať, je záložka "deployments" v navigačnom menu. Tu uvidíme naše nasadené aplikácie. Môžeme je tu ľahko nasadiť, "zrušiť", popr. znovu nasadiť (tzv. redeploy).

Maven

inštalácia Maven - Java Enterprise Edition (JEE)

Nasledujúce podkapitola je len pre operačné systémy Windows. Pre OS X existuje balíčkovací systém brew, ktorý vám Maven sám nainštaluje ( https://github.com/...alling-Maven). Pre Ubuntu existuje balíčkovací systém apt, ktorý vám taktiež nainštaluje Maven ( https://linuxize.com/...buntu-18-04/)

Prejdime na stránku https://maven.apache.org/download.cgi a stiahne jeden z nasledujúcich archívov (odporúčam "Binary zip"). Archív opäť extrahovať do nejakej zmysluplnej zložky.

Nastavenia systémovej premennej

Už nám len zostáva nastaviť tzv. "Systémovú premennú". Potrebujeme pridať cestu k Maven do premennej Path. To docielime tým, že otvoríme prieskumník Windows, klikneme pravým tlačidlom myši na ikonu "Tento počítač" vľavo a v kontextovom menu vyberieme "Vlastnosti":

nastavenie cesty - Java Enterprise Edition (JEE)

V okne, ktoré sa nám novo zobrazí, klikneme na "Pokročilé nastavenia", tu zvolíme "Systémové premenné". V spodnom "boxíkov" vyberieme premennú "Path" a klikneme na tlačidlo "Upraviť". Potom na "Nový" a vložíme tam našu cestu k Maven (pozri screenshoty nižšie):

Nastevní cesty - Java Enterprise Edition (JEE)

Aby sme otestovali, že sme Maven úspešne "nainštalovali", otvoríme CMD / PowerShell a napíšeme príkaz:

mvn --version

Uvidíte nasledujúci text (alebo podobný, záleží na vašej verziu):

mvn príkaz - Java Enterprise Edition (JEE)

Týmto máme pripravený aplikačný server WildFly aj správca balíčkov Maven.


 

Predchádzajúci článok
Úvod do webových aplikácií v JavaEE
Všetky články v sekcii
Java Enterprise Edition (JEE)
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Spracovanie formulárov v JSF
Článok pre vás napísal Samuel Kodytek
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
2 hlasov
Autor se věnuje všem jazykům okolo JVM. Rád pomáhá lidem, kteří se zajímají o programování. Věří, že všichni mají šanci se naučit programovat, jen je potřeba prorazit tu bariéru, který se říká lenost.
Aktivity