10. diel - Inkscape - Výplne oblasti a výber farby
V minulej lekcii, Text v Inkscape - Pokročilé úpravy , sme sa naučili vkladať do textu špeciálne znaky, umiestniť ho na krivku alebo do rámca a inštaláciu ďalšieho fontu.
V dnešnom Inkscape tutoriále si ukážeme možnosti vyplnenia a výberu farby. Ako jednoducho vyplniť objekt už bolo ukázané s použitím dialógového okna Výplň a ťah. Rýchlejšiu základnú zmenu môžeme vykonať aj pomocou Palety farieb. Ponuka programu Inkscape je však oveľa väčšia a my si možnosti výplní v Inkscape tutoriáloch postupne predstavíme. Teraz si ukážeme nástroje, ktoré sa v Inkscape nazývajú podľa svojej funkcie: Vyplní ohraničenú oblasť a Vyberie farbu z obrázku. My si ich nazveme všeobecne známymi funkciami vedierok a pipeta, pod ktorých názvami je hneď jasná ich funkcia.
Výplne oblasti a výber farby v Inkscape
Na to, ako vyplniť objekt, máme dve možnosti. Raz je už nám známy nástroj Výplň a ťah. Druhá možnosť je použitie vedierka. Tu je značený ako Vyplní ohraničenú oblasť (ďalej len kýblik). Veľmi užitočným nástrojom je aj kvapkadlo, ktoré umožňuje nabrať určitú farbu. Tento nástroj v Inkscape nájdeme pod názvom Vyberie farbu z obrázku. Obaja si ich predstavíme.
Vyplní ohraničenú oblasť alebo kýblik v Inkscape
Vedierko
(ako tento nástroj budeme ďalej označovať) nájdeme na Paneli
nástrojov. Zatiaľ čo použitie dialógového okna Výplň a
ťah vedie k vyplneniu daného objektu farbou, pri
vedierku je zdrojový objekt vyplnený ďalším objektom vo
vymedzenom priestore. Demonštrované je to na nasledujúcom obrázku.
Ako prvý je tu krivkový objekt určený na vyplnenie. Druhý objekt potom
vidíme vyplnený vedierkom (kliknutím ľavého tlačidla myši do
oboch ohraničených častí). Na poslednom objekte sú zobrazené (presunuté
Výberom) nové objekty, ktoré boli použitím vedierka
vytvorené:
Pri vedierku sa samozrejme aktivuje aj Lišta nástroja:
Nástroj vedierko ponúka pomerne veľa nastavení. Avšak je to nástroj občas pomerne nevyspytateľný, v závislosti od verzie programu. Predovšetkým je nutné upozorniť, že vedierko reaguje na zoom. Pokiaľ objekt nie je príliš priblížený, vyplní ho iným objektom výrazne horšie, než keď východiskový objekt čo najviac priblížime. Máme tiež možnosť využiť vyplnenie prekrývajúcich sa častí dvoch krivkových objektov:
Vložený obrázok (bitmapu) je možné vďaka vedierku tiež zafarbiť. Iba aktivujeme vedierko. Na Palete farieb nastavíme farby pre Výplň a ťah a následne už len klikáme do jednotlivých častí obrázku. Na obrázku nižšie je vpravo zdrojový obrázok, vľavo nové a presunuté objekty vytvorené vedierkom:
Vznikne nám tento obrázok, ktorý navyše takmer ignoruje aj vložený vodoznak (nie vždy):
Ako veľmi budú nové objekty presne vyplňovať daný objekt môžeme nastaviť na Lište nástroja > Rast > Zmršťovanie. Hodnoty na nule presne vyplnia východiskový tvar. Určite je dobré si všetko skontrolovať. V prípade, že má objekt aj dostatočne silný ťah, nastavíme hodnotu ľahko nad nulu.
Opakovaným klikaním vkladáme ďalšie a ďalšie objekty. Môže nastať situácia, že sa vkladané objekty neustále zväčšujú alebo naopak zmenšujú. Vkladať je ale možné iba ťah. Spolu so zmrštením je možné potom vytvárať zaujímavé grafiky:
Fill by
V rozbaľovacej ponuke prvej ikony na Lište nástroja máme niekoľko možností. V podstate sa jedná o to, ktoré farby bude vedierko prefarbovať. Voľba viditeľnej farby bude fungovať na všetky farby, u ostatných volieb iba na uvedené. Dôležité je tiež nastaviť prah citlivosti prefarbovania.
Na obrázku je nastavený prah 3
a voľba Fill in farba
modrá
. Nebolo klikané na všetky modré odtiene na obrázku, iba
na niektoré:
Close gaps
Close gaps je nastavenie, ktoré ovplyvňuje, aké veľké medzery má vedierko ignorovať. Ide o medzery, ktoré vznikajú nedotiahnutím kresby a podobne. Na obrázku je medzera pri objekte s čiernym obrysom a pôvodne šedivou výplňou. S výrazným zoomovaním je vidieť vyplnenie vedierkom so žltou farbou:
Ďalšia možnosť, ako pracovať s vedierkom, je dvojklik na ikonu Vyplní ohraničenú cestu na Paneli nástrojov. Zobrazí sa dialógové okno, kde si nastavíme buď Posledný použitý štýl alebo Vlastný štýl nástroja:
Pre nastavenie vlastného štýlu musíme mať zdrojový objekt. Tu je to ružový obdĺžnik. Tento obdĺžnik je tvorený iba obrysom (ťahom), bez výplne. Po nakreslení zdrojového objektu ho musíme mať vybraný ikonou Výber na Paneli nástrojov. Následne je nutné dvakrát kliknúť na ikonu Vyplní ohraničenú cestu, aby sa zobrazilo dialógové okno. Z ponuky Štýl nových objektov vyberieme Vlastný štýl nástroja. Za dvojbodkou sa nám objaví aktuálne nastavenie Výplne a ťahu (viď obrázok vyššie).
Dialógové okno zatvoríme krížikom vpravo hore a klikneme na objekt,
ktorého obrys potrebujeme – tu písmeno A
. Vytvorený obrys
okolo písmena je tiež samostatný objekt, ktorý je možné presunúť ikonou
Výber.
V prípade, že si nastavíme na Lište nástroje > Rast > Zmršťovanie na zápornú hodnotu, bude každý ďalší objekt práve o túto hodnotu menší. Opakovaným klikaním do vytvoreného obrysu môžeme vytvárať zaujímavé efekty:
Jednotlivé ťahy je možné následne samostatne editovať. Nástrojom Výber si daný ťah aktivujeme. Vyvolaním dialógového okna Výplň a ťah sa edituje ako pri iných objektoch nielen ťah, ale aj výplň. Pri ťahu je voľba štýlu čiary, hrúbka a zakončenie čiar:
Vyberie farbu z obrázku alebo kvapkadlo v Inkscape
Veľmi užitočným nástrojom je kvapkadlo. Nájdeme ho na
Lište nástroja nazvaný ako Vyberie farbu z obrázku.
Kvapátko (alebo aj pipeta)
slúži na naberanie farby.
Veľké uplatnenie nájde v prípade, že sme si farbu sami namiešali. Aby nebolo nutné hľadať kód danej farby, využijeme kvapkadlo. Objekt, ktorý chceme zafarbiť, musíme mať aktívny nástrojom Výber. Následne si na Paneli nástrojov vyberieme kvapkadlo a ľavým tlačidlom myši klikneme na farbu iného objektu, ktorú chceme použiť.
Kvapátko je skvelý nástroj nielen pre rýchly prenos farby, ale najmä pri farbení textu napríklad podľa fotografie. Pri nasledujúcom obrázku by bolo veľmi ťažké zafarbiť text podľa farby kvetov ručne:
Na porovnanie, ako vynikne použitie farby z obrázku, tu máme obrázok s "tradičnou" čiernou farbou nápisu:
Orez podľa obrázku
Ďalšia možnosť výplne je orez podľa obrázku. Na obrázok vložíme
text s vhodným fontom (tu Gill sans ultra bold
). Ako text, tak aj
obrázok označíme nástrojom Výber. Z Panelu ponúk zvolíme
Objekt > Orez > Nastaviť/set clip. Nie každý
obrázok je vhodný. Obrázky s hrubým vzorom na texte nevyniknú. Závisí aj
od tvaru objektu. Vyplniť fotografií môžeme samozrejme akýkoľvek iný
objekt, nie iba text:
V budúcej lekcii, Inkscape - Sprej, guma, diagramové spojky a pravítko , sa zoznámime s nástrojmi Sprej (presnejšie tvorba kópií alebo klonov), Guma (mazanie objektov alebo ciest), Vytvoriť diagramové spojky a Pravítko.