Vianoce v ITnetwork sú tu! Dobí si teraz kredity a získaj až 80 % extra kreditov na e-learningové kurzy ZADARMO. Zisti viac.
Hľadáme nové posily do ITnetwork tímu. Pozri sa na voľné pozície a pridaj sa k najagilnejšej firme na trhu - Viac informácií.

3. diel - Webhosting - Úvod a parametre

V minulej lekcii, Domény - Bezpečnosť a štatistiky , sme sa dozvedeli niečo o bezpečnosti, zmenách majiteľa a ďalších zaujímavých informácií zo sveta domén.

Povieme si čo to vlastne je webhosting, na čo ho potrebujeme a podľa akých parametrov ho vyberať.

Čo je to webhosting

Ak si chceme založiť vlastné stránky, budeme potrebovať nejaké miesto, kde bude uložený ich obsah. Tomuto priestoru sa hovorí webhosting. Väčšinou si ho prenajímame od nejakého poskytovateľa. Je samozrejme možné postaviť si a nastaviť vlastné, ale nie je to úplne časovo a finančne jednoduché. Naopak prenájom webhostingu so sebou prináša značné výhody, ako je cenová dostupnosť a značne zjednodušená správa. Spoločne s webhostingom sa väčšinou objednáva aj doména, teda adresa, na ktorej vaše webové stránky pobežia. Vo väčšine prípadov za vás dnes všetko vyrieši poskytovateľ, stačí si iba vybrať požadovaný balíček a zaplatiť. Avšak môžete si najskôr zaregistrovať samostatne doménu a až potom riešiť webhosting. Cena webhostingov sa v Českej republike pohybuje v rozmedzí od 30 Kč do 300 Kč. Nesmieme zabudnúť, že táto cena je iba za samotný webhosting, doména a ostatné prídavné funkcie sa k nej potom pripočítajú.

Existuje však aj možnosť prenájmu úplne zadarmo. Tomu sa hovorí freehosting, a môžeme si tak v praxi vyskúšať fungovanie našich stránok. Nevýhodou sú iba obmedzenia, ako napríklad limit veľkosti úložného priestoru, obmedzená zákaznícka podpora, umiestnenie reklám v rámci stránok, obmedzenie funkcií na strane servera alebo kompletné vymazanie všetkých dát, pokiaľ sú stránky dlhšiu dobu nečinné a bez prístupu.

Domény

Základné parametre

Podľa čoho si ale vybrať ten správny webhosting? Parametrov je totiž naozaj veľa. Každý poskytovateľ ponúka trochu inak upravené balíčky. Pre väčšinu ľudí je rozhodujúca celková cena, ktorá sa ale logicky odvíja od toho, čo si vyberieme. Tú teda teraz nebudeme brať do úvahy. Najprv je dôležité si uvedomiť, čo presne chceme mať za stránky, teda aký bude ich obsah a účel.

Úložisko

Čím obsiahlejšie stránky budú, tým viac miesta na disku pre webhosting budú potrebovať. Ukladajú sa buď na HDD, alebo SSD, to potom záleží na počte užívateľov a objeme dát, s ktorým pracujú. Ďalej sa tento úložný priestor často delí na tri časti. Úložný priestor stránok, priestor pre databázy a priestor pre maily. Najväčší z nich býva ten základný, a jeho veľkosť sa pohybuje od pár GB až po neobmedzenú ponuku. Ďalej máme priestor pre databázy, kam sa budú ukladať informácie, s ktorými potom stránky pracujú. Veľkosť tohto priestoru býva pri bežných weboch rádovo desiatok GB. Posledný a dnes asi už najmenej využívaný je priestor na ukladanie pošty. Vzhľadom k tomu, že väčšina z nás dnes používa emaily od veľkých spoločností, necháva sa veľkosť tohto priestoru iba rádovo GB, ai napriek tomu je len zriedka naplnená.

Pamäť

Pri webhostingu síce bežne neriešime rýchlosť procesora servera, to čo nás ale zaujíma, a prevádzkovatelia to často limitujú, je operačná pamäť. Tá je dôležitá predovšetkým pokiaľ je potrebné na strane servera vykonávať nejaké výpočty, alebo prevádzkovať nejaké nástroje. Úplným základom je skoro vždy 256 MB, najvyššie majú potom limit v desiatkach GB. Nedostatok pamäte pri používaní stránok môže mať potom za príčinu ich pomalé načítanie.

Prenosy súborov a weby

V rámci balíčkov sa často uvádza aj počet webov a rýchlosť s veľkosťou dátového prenosu. Pokiaľ chceme napríklad prevádzkovať viac stránok, a vyhovuje nám náš poskytovateľ, môžeme si objednať balíček, kde bude viac ako jeden priestor pre samostatný web. Vďaka tomu potom pristupujeme k stránkam prehľadne z jedného miesta a môžeme platiť všetko naraz. Čo sa týka bežnej prevádzky tak poskytovatelia rýchlosť prenosu dát nijako nelimitujú. Môžeme si ale všimnúť, že napríklad na weboch odkiaľ sťahujeme hudbu, filmy a ostatný softvér, sú nastavené určité obmedzenia v rýchlosti sťahovania. Toto umelé obmedzenie používajú aj niektoré freehostingy. Dôležité sú aj veľkosti súborov, niektoré hostingy majú obmedzenú maximálnu veľkosť súboru, ktorý je možné na server nahrať. Takže pokiaľ nemáte na stránkach neobvyklý objem prenesených dát, alebo nenahrávate nadmerne veľké súbory, necháva poskytovateľ tieto parametre bez obmedzenia.

Zabezpečenie

Dôležitým aspektom webhostingu je aj jeho zabezpečenie. Pri objednávke nejakého prednastaveného balíčka by sa o všetko mal postarať poskytovateľ. V rámci týchto služieb sú základné DDoS ochrany, a zabezpečenie FTP servera. Ďalej potom vystavenie SSL certifikátu, vďaka čomu bude prístup k stránkam realizovaný cez HTTPS, zálohy dát na serveri a ich následná obnova pri problémoch, neustály monitoring prevádzky a do istej miery garancia dostupnosti. Avšak zabezpečenie na strane stránok a manipulácia s nimi si musí každý zákazník vyriešiť sám.

Dodatočné funkcie

V rámci predplateného hostingu nie je iba prenájom úložiska, ale už prednastavený kompletný systém pripravený na použitie. Nemusíte teda riešiť inštaláciu operačného systému servera, jednotlivých základných služieb ako je PHP, databáza alebo Cron. Niektorí poskytovatelia ponúkajú aj predinštalované redakčné systémy ako sú napríklad Wordpress, Joomla, Drupal alebo DokuWiki. Okrem toho môžu byť poskytované aj dodatočné služby, ako sú štatistiky návštevnosti stránok, prístup k logom servera alebo ich úprava podľa potreby, vlastné serverové chybové hlášky a mnoho ďalšieho. Moderné spoločnosti tiež ponúkajú nepretržitú zákaznícku podporu, ktorá vám pomôže a poradí.

VPS, VMS a Serverhosting

VMS čiže Virtual Managed Server, je služba, ktorú sme si tu popísali a je z veľkej časti spravovaná spoločnosťou ponúkajúcou hosting. VPS, čo znamená Virtual Private Server, je čo sa týka hardvéru veľmi podobná služba, ale je zákazníkovi odovzdaná do rúk kompletne. Jediné o čo sa potom poskytovateľ stará je stav prístrojov, inak všetko ostatné nastavenia a softvér si používateľ zariaďuje sám. Stále je ale reč o serveroch, ktoré nám fyzicky nepatria. Veľké firmy často používajú službu zvanú serverhosting, pri ktorej poskytovateľ umožní klientovi umiestniť do ich centra vlastný dedikovaný server, a pripojí ho do svojej siete. Klient si tak musí zaobstarať úplne všetko sám, a poskytovateľ mu ho v podstate iba stráži. Všetky problémy s prevádzkou, dostupnosťou, zabezpečením, za všetko v tej chvíli zodpovedá klient.

Na čo si dať pozor

Jedna zo základných vecí, na čo si pri výbere webhostingu dať pozor, je jeho spoľahlivosť. Ak má spoločnosť problémy s podporou, zabezpečením alebo dostupnosťou serverov, je možno lepšie vybrať si niekoho iného. Pred objednaním služby taktiež odporúčame nájsť si všetky termíny a skratky, ktorým nerozumiete, alebo sa poradiť s niekým z podpory zákazníkov. Pokiaľ vám nevyhovujú balíčky ponúkané spoločnosťou, je väčšinou možné sa s nimi dohodnúť na špeciálnom nastavení. Pri používaní webhostingu si tiež dobre prečítajte podmienky použitia služby. Rozhodne neodporúčame tieto podmienky akokoľvek porušovať, alebo dokonca v rámci stránok zdieľať a pracovať s ilegálnym materiálom. Objednávka hostingu je písaná na vaše meno, teda ste aj osoba zodpovedná za obsah, a porušovanie zákonov nezostáva bez povšimnutia. Pokiaľ sa vám stane, že sa vaše plány rozrastú a vy budete potrebovať zväčšiť úložisko, alebo pridať nejakú špeciálnu funkciu, je všetko možné pomerne jednoducho rozširovať. Nakoniec, všetko je o nejakej vzájomnej dohode a hľadaní ideálneho riešenia pre zákazníka.

V nasledujúcom kvíze, Kvíz - Typy a bezpečnosť domén a úvod do webhostingu, si vyskúšame nadobudnuté skúsenosti z predchádzajúcich lekcií.


 

Predchádzajúci článok
Domény - Bezpečnosť a štatistiky
Všetky články v sekcii
Domény
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Kvíz - Typy a bezpečnosť domén a úvod do webhostingu
Článok pre vás napísal Filip Opluštil
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Aktivity