1. diel - Staviame si počítač - PC, case a zdroj
Vitajte u prvého dielu seriálu, ktorý vás prevedie stavbou osobného počítača, teda jeho hardvérom. Stavba počítača je pomerne jednoduchá a veľmi zaujímavá činnosť, ktorú si čas od času môže dopriať úplne každý. Práve tento seriál je určený všetkým nadšencom, ktorí si doma stavajú PC, svoje PC modifikujú alebo premýšľa o tom, že túto slasť tentoraz nepřenechají technikom, ale doprajú si ju sami.
V jednotlivých dieloch si vysvetlíme z čoho sa počítač skladá a podľa akých kritérií vyberať jeho komponenty.
Osobný počítač (PC)
Takmer všetky súčasné osobné počítače sa vyznačujú podobnou konštrukciou aj princípom, ktorý si dnes predstavíme. Aby sme vedeli, prečo počítač vyzerá zrovna tak, ako vyzerá, urobme si taký rýchly úvod do histórie.
V minulosti prešli osobné počítače pomerne búrlivým vývojom, než sa ustálil štandard PC. Asi sa nemá zmysel rozpisovať o sálových počítačoch, kalkulačkách a ďalších predchodcoch dnešných PCčkek. Nás bude zaujímať hlavne doba, kedy sa počítače začali dostávať masovo do firiem a domácností, medzi bežných užívateľov. A vyskytovali sa v takých podobách, že by ste ich možno ani nespoznali. Bola to 80. roky 20. storočia. Trhu dominovalo hneď niekoľko nádejných značiek, napr. Commodore, Apple, IBM PC, Sinclair, Atari alebo Amiga. Týmto rokom sa niekedy prezýva "doba vojen osobných počítačov".
Konštrukcia týchto počítačov sa líšila podľa výrobcu. Napr. počítač Commodore 64 (obrázok nižšie) bol zabudovaný celý v klávesnici a predával sa v miliónoch kusov za rok.
Vojnu nakoniec vyhralo IBM (IBM PC) a to preto, že prišlo s takýmto návrhom osobného počítača, ktorý nebol uzavretý a umožnil doň vyrábať rôznym výrobcom jednotlivé komponenty. Vznikol teda štandard PC, sústava jednotlivých komponentov od rôznych výrobcov, ktoré možno samostatne zakúpiť a zložiť z nich funkčný osobný počítač. Standard sa dotkol nielen návrhu počítača, ale aj jeho operačného systému, ktorým bol v tej dobe MS-DOS. Áno, toto je práve ten moment, kedy sa Billovi Gatesovi podaril obchod storočia a kedy spolu s masovým rozšírením IBM PC rozšíril aj "svoj" operačný systém MS-DOS, ktorý predtým lacno nakúpil ako QDOS. Ale to sme od hardvéru odbočili, vráťme sa späť
Na obrázku vyššie je jedno z prvých IBM PC. Všimnite si, že sa v tom čase používali skôr desktopové konštrukcia skrine, kde bol počítač pod monitorom. Dnes dominujú rôzne druhy tower skríň, ktoré sa umiestňujú pod pracovný stôl.
Určite však viete, že napr. Apple používa odlišnú koncepciu a to tzv. "All in one", kde je celý počítač zabudovaný v monitore. Niektoré domáce počítače, určené pre prehrávanie multimédií, majú opäť inú konštrukciu. A potom sú tu samozrejme notebooky a tablety, prípadne mobilné zariadenia. My sa v seriáli budeme zaoberať stavbou klasických PCček do tower skríň a postupne si povieme všetko potrebné ku všetkým dôležitým komponentom.
Počítačová skriňa (case)
Dnešný diel začneme popisom počítačovej skrine, ktoré sa často hovorí "case". Keď zabudneme, že skriňa obsahuje zdroj a zapínacie tlačidlo, nie je teoreticky pre funkciu počítača potrebná. Jedná sa o kovovú konštrukciu, ktorá má za úlohu držať všetky komponenty počítača pohromade. PC si môžete postaviť aj na stole, keď napr. Len niečo testujete. Vo výsledku to vyzerá potom napríklad takto:
Pozn .: Keďže sa mi zatiaľ nechcelo pitvať vlastný stroj, požičal som si obrázok z Flicker: https://www.flickr.com/.../4821388277/
Poväčšinou však nechceme, aby sme o niečo pri behu PC zavadili a komponent tak zničili. Keď totiž za behu niečo odpojíte (napr. Rámikov), veľmi pravdepodobne "odpálite" treba základnú dosku (vlastná skúsenosť). Preto PC zostavujte vždy vypnuté a pri jeho prevádzke nemanipulujte s jeho vnútorným hardvérom! Case týmto prípadom zabraňuje, pretože ako sme si už hovorili, drží všetko pohromade.
V minulosti sa používali pomerne ťažké kovové skrine, hlavne v desktopovom prevedení. Dnešné Toweru sú už veľmi ľahké.
Tu je vidieť ľavý bok môjho osobného počítača, na ktorom práve píšem článok:
Vľavo hore sa nachádza zdroj. Vpravo dole pevné disky (hore HDD, pod ním SSD). Na základnej doske iste neprehliadnete masívne chladič a pod ním grafickú kartu.
Zdroj
Veľmi dôležitou súčasťou case je napájací zdroj (power supply). Je to skrinka v hornej zadnej časti case, ktorú obvykle kúpite už so skriňou. Zdroj je možné z case vybrať a vymeniť napr. Za silnejšie. Samotný zdroj nikdy nerozoberajte, je v ňom vysoké napätie a interakcie s ním nie je úplne príjemná (ďalšie vlastné skúsenosť). Na dolnej strane zdroja sa nachádza ventilátor, slabšie zdroje ho mať nemusí.
Zdroj sa niekedy vkladá aj na dno skrine, teplo stúpa nahor a odvádza sa centrálne ventilátorom.
Na zadnej strane má zdroj konektor na klasický napäťový kábel (230 V) a zvyčajne aj vypínač, ktorým je možné z bezpečnostných dôvodov zdroj vypnúť. Súčasné zdroje používajú totiž technológiu ATX, kedy sú aktívne aj keď je PC vypnuté. To aby mohli zareagovať na povel na zapnutie. V minulosti sa používali tzv. AT zdroje s výkonom okolo 200 W. Zapínacie tlačidlo bolo napojené priamo na napájací kábel ao prívodu prúdu počítač vôbec nerozhodoval (napr. Operačný systém nemohol počítač na povel používateľa vypnúť).
V dnešnej dobe vzrástol výkon zdrojov na hodnoty okolo 500 W. Dôvodom je samozrejme vysoký výkon procesorov a to ako CPU, tak predovšetkým GPU (grafických kariet), pre ktoré sa dokonca vyčlenilo prídavné napájanie. Pokiaľ máte niekde v zálohe napr. Starý zdroj, napríklad aj ATX, 250-350 W, je pre dnešné PC väčšinou nepoužiteľný. Jedine, že by išlo o nejaké kancelárske PC bez grafickej karty a so slabším procesorom. Väčšina zdrojov je navyše veľmi nekvalitných a je pravdepodobné, že by mohli pri preťažení odpáliť nejaký hardvér (opäť vlastná skúsenosť). Vždy používajte zdroj dostatočne silný, aby utiahol odber jednotlivých komponentov. Vďaka rezerve zdroj tiež nejde stále na plný výkon a zvyšuje sa jeho životnosť. Okrem celkovej Wattaz zdroja by mal zdroj poskytovať aj koľko ampér dokáže dodať do jednotlivých vetiev. To je dôležité napr. Pre grafickú kartu, ktorá toto špecifikuje. Každopádne kúpi silného zdroja sa týmto problémom vyvarujete.
Zo zdroja potom vedie veľké množstvo káblov s rôznymi typmi konektorov pre napájanie rôznych komponentov:
Červený drôt označuje +5 V, žltý + 12 V. Tie čierne sú zem. Ďalšie farby sú špeciálne napätie, ktorá pre vás zvyčajne nebudú dôležitá. Voltáže som spomenul hlavne z toho dôvodu, že napr. Molex je obľúbený zdroj napätia pre rôzne LED pásky a ďalšie zariadenia pre tunning vášho PC. Ak sa vám niekedy podarí zdroj skratovať, zvyčajne obsahuje tavnou poistku, ktorá sa pod vysokým (skratovým) prúdom roztaví a zdroj vypne. Hoci to vyzerá, že sme zdroj odpísali, za chvíľu sa poistka zas zleje a zdroj začne pracovať.
Uchytenie základnej dosky
Na pravý bok skrine (case) sa umiestni základná doska a to pomocou skrutiek a dištančných matíc (stĺpikov). Do nej sa potom vloží ďalšie komponenty, hlavne grafická karta, ktorá sa zaistí skrutkou. Zadná strana case obsahuje otvory na jednotlivé komponenty a na konektory základnej dosky. Otvor pre periférie je vyrezaný ako väčší obdĺžnik, do ktorého sa vloží záslepka. Tú získate so základnou doskou v podobe rámčeku s otvormi presne tam, kde sa nachádzajú konektory dosky. Podrobnejšie informácie a obrázky si ukážeme nabudúce.
Predný panel
Na prednom paneli case sa nachádzajú zapínacie tlačidlo (power) a reset tlačidlo. Z týchto tlačidiel vedú krútené káble, ktoré neskôr pripojíme k základnej doske. Na paneli obvykle nájdeme aj dierky pre slúchadlá a mikrofón (3,5 jack) alebo predné USB porty, ktoré opäť pripojíme na motherboard. V hornej časti sa nachádzajú záslepky pre dnes už nie príliš populárna optickej mechaniky. V minulosti tu bol priestor aj pre 3,5 "disketovej mechaniky (FDD). Pred vložením optickej mechaniky je niekedy (ak má case dvierka) nutné predný panel odňať, je primontovaný skrutkami alebo plastovými úchytkami, ktoré stlačíte.
Výber
Výber skrine je najmä otázkou vkusu. Už dávno nevyzerajú ako tie bielo, kancelárske krabice, ale robia sa v naozaj zaujímavých dizajnoch. Rovnako si však dajte pozor na nasledovné parametre:
- Šírka skrine - Za súčasných technológií sa bohužiaľ s výkonom procesorov zvyšujú aj tepelné straty. Výsledkom je nutnosť stále efektívnejšieho chladenia a zvyčajne stále vyšších chladiacich rebier (ak nechladíte vodou, čo je však vo väčšine situácií zbytočné). Aj keď sa počítače zmenšovali, teraz sa kvôli tomuto problému paradoxne opäť trochu zväčšujú. Svoju skriňu (šírka 18cm) neuzavrie ľavú bočnicou, pretože tu niekoľko mm prečnievajú vrcholy heatpipes z chladiča. Oplatí sa teda myslieť aj na miesto na chladenie. Chladiče ovplyvňujú svojou veľkosťou aj ďalšie komponenty, napr. Pamäte RAM. O tom ale až ďalej v seriáli.
- Výkon zdroja - Určite sa pozrite na výkon zdroja, mal by byť okolo 500 W, oplatí sa kúpiť radšej silnejšie (napr 650 W), v budúcnosti budete pravdepodobne upgradovať napr. Grafickú kartu.
Čo sa týka kvality zdroja, tak drahšie zdroj vám samozrejme zaistí vyššiu ochranu pred prepätím, preťažením a aj nižšiu spotrebu. Pokiaľ hodláte kupovať naozaj kvalitné komponenty, určite kúpte aj kvalitný zdroj a to zvlášť (nie s case, tie sú priemerné alebo skôr podpriemerné). Vyvarujete sa toho, že vám zdroj za pár sto Sk zničí grafickú kartu za 10.000 Sk. Kvalitné zdroje sú zvyčajne: Enermax, Seasonic, Corsair alebo Fortron. Pre lacné počítače stačí zdroj, ktorý kúpite s case.
Ak si nie ste pred nákupom istí, môžete sa vždy opýtať na našom hardvérovom fóre.
Nabudúce si v seriáli predstavíme základnú dosku (motherboard). Nebudú chýbať obrázky, história ani praktické tipy. Majte sa pekne a stavbe PC zdar!
V ďalšej lekcii, Staviame si počítač - Komponenty case - Zdroj , sa pozrieme na komponenty case, najmä zdroj. Dozvieme sa tiež, na čo dať pozor pri ich výbere.