Vianoce v ITnetwork sú tu! Dobí si teraz kredity a získaj až 80 % extra kreditov na e-learningové kurzy ZADARMO. Zisti viac.
Hľadáme nové posily do ITnetwork tímu. Pozri sa na voľné pozície a pridaj sa k najagilnejšej firme na trhu - Viac informácií.

10. diel - Staviame si počítač - Pevný disk 2/2

V minulom dieli nášho seriálu o stavbe počítača sme načal pevné disky. V dnešnom dieli si povieme niečo o prevencii zlyhania disku a tiež sa ich naučíme vyberať podľa parametrov od výrobcu.

Chyby

Hoci sú HDD aj SSD vo výsledku veľmi spoľahlivé, tak v skutočnosti často robia chyby. Tieto chyby sa väčšinou samy opravujú kvôli čiastočné redundanciu dát, takže si ich ani nevšimneme. Každý disk (HDD aj SSD) má niekoľko percent kapacity navyše. Táto dodatočná kapacita je na disku "tajne" a výrobca ju neuvádza. Disky vo svojom firmvéru obsahujú systém, ktorý umožňuje premapovať dáta z poškodených častí disku na iné miesta (a to najmä u SSD). U HDD zas dochádza k problému so stratou magnetické informácie kvôli veľmi malým rozmerom stopy. Tento problém sa obchádza ukladaním fragmentov informácie ešte na iné miesto a pri zlyhaní je možné dáta zreštaurovať.

Smarty

Disky obsahujú technológiu SMART, ktorá funguje podobne ako napr. Diagnostika u automobilov. Na tieto dáta sa môžete pozrieť napr. Aplikácií HDTune alebo SpeedFan.

SMART test u pevného disku - Staviame si počítač

Raid

Kvôli možnému zlyhaniu disku vznikol systém RAID, ktorý umožňuje pripojiť do počítača niekoľko diskov tak, aby sa dáta sama zálohovali. Viac diskov sa potom bude tváriť ako jeden fyzický disk. Môžeme tak napr. 2 disky zrkadliť a tak minimalizovať riziko straty dát (RAID1), dáta budeme mať uložené 2x. Samozrejme môžeme 2 disky tiež spojiť kapacitne a získať tak 2x väčší disk (RAID0). Ďalšie polia RAID umožňujú napr. Rýchlejšie čítanie alebo fyzický výpadok jedného disku bez obmedzenia prevádzky. RAID je obľúbený hlavne na serveroch, v osobných počítačoch sa príliš nevyužíva a vystačíme si tu s prostým zálohovaním našich dát. RAID je niekedy chybne považovaný za plnohodnotnú zálohu. Zálohovať dáta znamená okrem iného uchovávať je na úplne inom mieste, než je miestnosť s PC. Preto aj s RAID musíme zálohovať.

Zlyhania disku

Nepoznám asi nikoho, koho by niekedy nepostihlo zlyhania pevného disku. Najmä mechanické disky sú konštrukčne zložité zariadenia a často sa stane, že vypovie službu. Môže sa jednať buď o zničenie riadiacej elektroniky, o mechanické poškodenie povrchu disku napr. Zkřivením čítacieho ramená alebo tiež o softwarovú chybu (poškodenie súborového systému).

Hoci to bude možno znieť ako klišé, najlepším riešením zlyhania disku je prevencia. Ak ešte nepoužívate cloudové služby ako Dropbox, SkyDrive a podobné, je možná najvyšší čas začať. Vaše dokumenty sa automaticky synchronizujú s webovým úložiskom bez toho aby ste sa o to museli starať. Výsledkom je úplná nezávislosť na dátach na disku.

Ak máte poškodený disk a máte na ňom dáta, máte tiež pomerne veľký problém. Softvérovú chybu, keď sa disk nehlási kvôli poškodenému súborovému systému, možno väčšinou jednoducho opraviť napr. Utilitou GetDataBack (je platená, pretože za blbosť sa platí :) ). U fyzického poškodenia disku je to horšie. Zaoberajú sa ním špecializované firmy a keď sa dáta podarí zachrániť, bude vás to stáť niekoľko tisíc Sk. Tieto firmy majú na sklade náhradné diely a dokážem tak poškodenú časť disku nahradiť.

Inštalácia disku

K disku pripájame 2 káble - SATA kábel k základnej doske a napájanie zo zdroja. 2,5 "disky musíme vložiť pred priskrutkovaním do casu do kovového rámika. Pred prvým použitím disku ho je niekedy nutné sformátovať, viď ďalej.

Diskové oddiely

Fyzický disk je softvérovo rozdelený na 1 alebo viac diskových oddielov. Každý oddiel môže používať iný spôsob ukladania dát, ktorý záleží hlavne na operačnom systéme a veľkosti disku. Zvyčajne sa využíva súborový systém NTFS od Microsoftu, prípadne nejaký linuxový (napr. Ext3). Akonáhle chceme disk prvýkrát použiť, musíme na ňom vytvoriť oddiel s určitým súborovým systémom a disk tzv. Naformátovať, aby sme s ním mohli pracovať. Formátovanie spôsobí stratu informácie o predchádzajúcich dátach na disku. Disk za nás väčšinou naformátuje a pripraví inštalátor Windows, externé disky sú väčšinou už naformátované výrobcovia.

Výber disku

Ako disk k počítaču kupujeme vždy SSD a to aspoň o kapacite 128 GB. Mechanické disky sú pre štart PC a prácu s operačným systémom veľmi pomalé a dávno prekonané.

Zvyčajne si kúpime aj druhý disk na multimédiá (napr. Hudbu alebo filmy), ktorým už bude mechanický HDD. Systém inštalujeme na SSD disk, kde nepotrebujeme takú kapacitu, ale vyžadujeme vysokú rýchlosť. Multimédiá používame len občas a zaberajú veľa miesta, preto je uložíme na HDD.

Pozn. Jedným z kľúčových parametrov u diskov je práve ich kapacita. Čo môže možno niektoré z vás zmiasť je fakt, že disk bude po pripojení do PC o niečo menšie. Je to z marketingových dôvodov, pretože výrobcovia uvádzajú kapacitu diskov podľa jednotiek SI, kde kilo označuje 1000. V IT je však kilo 1024. Ďalšie kapacitu si vezme samotný súborový systém disku. Preto má disk vždy o nejaké to percento kapacity menej.

U HDD sledujeme parametre

  • Kapacita by mala byť aspoň 1 TB
  • Otáčky / min by mali byť na hodnote 7200. Pomalšie disky určite nekupujte a rýchlejšie sú zas zbytočne drahé (sú skôr pre servery). Pozor, u niektorých diskov nie je hodnota uvedená, zistite si ju.
  • Pamäť cache, u väčšiny diskov je 64 MB.

Výrobcovia pevných diskov radi uvádzajú, že ich disk beží na rozhraní SATA 3 s rýchlosťou 6Gb / s. Tento údaj nemá však vôbec žiadnu hodnotu, pretože mechanické disky sú pomalé a to nezávisle od toho k ako rýchlemu rozhranie je pripojíme.

Kvalitné HDD vyrába napr. Samsung alebo Western Digital.

U SSD sledujeme

  • Kapacita by mala byť aspoň 128 GB
  • Rýchlosť čítania aspoň 500 MB / s
  • Rýchlosť zápisu aspoň 500 MB / s. Rýchlosť zápisu má mnoho nekvalitných diskov veľmi nízku (niekedy aj 1/5 rýchlosti čítania). Na tento údaj sa zamerajte pri výbere disku najviac.

Čo sa týka výrobcov SSD, veľmi kvalitné sú napr. Corsair, Crucial alebo Samsung.

Ak kupujete disk pre rozhranie mSATA, budete potrebovať tento slot na základnej doske alebo mSATA kábel. Rozhranie mSATA a SATA sú plne kompatibilné, len majú inak veľký konektor. SSD disky sa vyrábajú vo veľkosti 2,5 "a väčšinou pri sebe obsahujú redukciu pre vsadenie disku i do desktopu.

Dnešným dielom sme v seriáli skončili s vkladaním komponentov do case. Zostávajú nám ešte periférie, nabudúce bude reč o monitoroch.


 

Predchádzajúci článok
Staviame si počítač - Pevný disk 1/2
Všetky články v sekcii
Staviame si počítač
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Staviame si počítač - Monitor
Článok pre vás napísal David Hartinger
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
David je zakladatelem ITnetwork a programování se profesionálně věnuje 15 let. Má rád Nirvanu, nemovitosti a svobodu podnikání.
Unicorn university David sa informačné technológie naučil na Unicorn University - prestížnej súkromnej vysokej škole IT a ekonómie.
Aktivity