IT rekvalifikácia. Seniorní programátori zarábajú až 6 000 €/mesiac a rekvalifikácia je prvým krokom. Zisti, ako na to!

12. diel - Staviame si počítač - Klávesnica a myš

V minulom dieli nášho seriálu o stavbe počítača sme načal periférie a reč bola o monitore. Dnes sa budeme baviť o klávesnici a myši.

Klávesnica

Klávesnica je základným vstupným zariadením, ktoré v sebe obsahuje okolo 100 kláves a jednoduchý čip, ktorý posiela informácie o stlačených klávesoch základnej doske, odkiaľ si ich môže čítať procesor.

Jej história nie je príliš zaujímavá. Vyzerá v podstate stále rovnako, len je dnes tenšie, spínače nahradili membrány a pripája sa k USB. Starší klávesnica sa pripájali k portom DIN a neskôr k PS / 2.

klávesnica Logitech - Staviame si počítač

Profil kláves

Je určite dobrý nápad kúpiť klávesnicu s nízkym profilom kláves, starší mali klávesy veľmi vysoké a zle sa na nich písalo. Okrem nízkoprofilových sa tiež predávajú ploché klávesnice podobné tým notebookovým, ktoré sú podľa môjho názoru ploché zas príliš, ale dalo by sa na ne zvyknúť. Prevažná väčšina klávesníc je dnes membránových, tie spínačové sú zbytočne drahé.

Podsvietenie

Niektoré klávesnice sú podsvietené, čo je celkom príjemné a cenový rozdiel nie je veľký. Oplatí sa nad touto variantou aspoň popremýšľať. Dajte pozor, aby mala klávesnica český layout.

Podsvietená klávesnica Logitech - Staviame si počítač

Klávesy

Veľké množstvo klávesníc obsahuje okrem základnej sady tiež multimediálne klávesy, ktoré napr. Spustí prehrávač, stlmí zvuk alebo prepnú na ďalšiu skladbu. Docela som si na ne zvykol.

Lepšie klávesnice zvyčajne obsahujú programovateľné klávesy pre makrá (M1, M2, ...). Do klávesnice si pomocou softvéru nahráte čo sa má stať, keď sa tieto klávesy stlačia.

Prevažná väčšina klávesníc prichádza s českým layoutom (rozložením klávesov). Niektoré herné (Pro Gamer) klávesnica bohužiaľ lokalizované nie sú, pozor na to. Na klávesy sa síce dajú kúpiť samolepky s českými znakmi, ale tie sa čoskoro zašpiní a ošúchajú.

Područka

Ak kupujete klávesnicu na dlhšie písanie (a nie napríklad len ako periférii k tabletu), určite je dobrý nápad vybrať tú s podrúčkou. Teda aby nekončila hneď pod medzerníkom, aby bolo tu ešte miesto pre opretie rúk.

Nepripadá mi ako dobrý nápad kupovať bielu klávesnicu alebo myš, pretože je na ňu potom vidieť špina, ktoré sa nevyhnete a ktorú budete musieť čistiť.

Dajte si pozor, aby bola klávesnica na USB port, stále sa predávajú aj staršie PS / 2 klávesnice. Kvalitná klávesnica vyrába napr. Logitech alebo Roccat.

Myš

Myš je ďalšie vstupné zariadenie, ktoré umožňuje prevádzať pohyb ruky na pohyb kurzora na obrazovke, pomocou ktorého sme potom schopní ovládať grafické aplikácie.

Histórie

História myší je oveľa zaujímavejšie. Prvé počítače myš vôbec nemali, pretože sa ovládali príkazovým riadkom. Prvá myš bola vyrobená z dreva a postavená na Standfordské univerzite. Koncept guľôčkové myši a jej využitia pre grafické užívateľské rozhranie vynašli laboratória firmy Xerox. Firma však nedokázala odhadnúť potenciál tejto revolučnej technológie a preto predala veľmi lacno licenciu na myš Stevovi Jobsovi, ktorý následne okopíroval aj ich grafický operačný systém a masovo ho rozšíril. A od Jobsa celý koncept neskôr okopíroval Bill Gates, na ktorého systému práve píšem tento článok :) Pre záujemcov o tieto udalosti odporúčam zhliadnuť zábery Piráti zo Silicon Valley a Jobs. No, aspoň, že tú myš nakoniec máme.

Guličkové myši

Prvý komerčný myši mali na spodnej strane guličku. Ako sa myšou pohybovalo, gulička roztáčala hriadele s dvoma kolieskami, ktoré mali po obvode štrbiny. Jedno koliesko sa točilo pri zvislom pohybe a druhé pri vodorovnom. Cez štrbiny presvital optický lúč na snímač. Ako sa kolieska otáčala, lúč sa prerušoval cez štrbiny, pulzoval a tak prevádzal mechanický pohyb na digitálny signál. Ako sme si už v seriáli všimli, každé mechanické zariadenie je spojené s mnohými problémami a ani guličkové myš nebola výnimkou. Gulička naberala prach, ktorý sa následne zachytával v štrbinách, čo si vyžadovalo myš pravidelne čistiť.

Optické myši

Ďalšia generácia myšou mala miesto guličky optický senzor a svetelnú LED diódu. Osvetlený povrch je snímaný a porovnávaný s predchádzajúcim obrazom, pomocou čoho myš zistí kam sme sa posunuli. Myš tak nemusíme čistiť a funguje spoľahlivo. Problémy má na reflexnom povrchu.

Laserové myši

Súčasné myši používajú namiesto LED diódy infračervený laser, ktorý umožňuje vyššiu presnosť, nižšiu spotrebu energie a kvalitnejšie snímanie aj na lesklejšími povrchu. Svetlo na rozdiel od optických myší okom nevidíme.

Myši boli predtým pripájané na sériový port (COM), neskôr k PS / 2 a teraz k USB.

Parametre

Dnešné myši majú zvyčajne 2 tlačidlá + scrollovacie koliesko, ktoré slúži zároveň aj ako 3. tlačidlo. Rovnako ako tomu bolo s klávesnicou, lepšie myši majú rôzne tlačidlá navyše. Tá sa zvyčajne dajú naprogramovať ako makrá alebo slúži na zmenu DPI (viď nižšie).

Ergonómia

Určite je dobrý nápad zaobstarať si ergonomickú myš. To znamená, že je tvarovaná tak, aby sadla do vašej ruky a znížila tak zdravotné riziko kŕčov a útlaku (viď ďalej). Zvyčajne platí, že čím je myš väčšia, tým je vhodnejšie pre dlhodobú prácu na PC. Veľmi príjemný je u myši pogumovaný povrch, ktorý sa síce časom opotrebuje, ale uľahčuje jej používanie.

DPI

U myší je obvykle udávaný parameter DPI, ktorý označuje koľko bodov na palec je schopný snímač myši rozoznať. Teoreticky platí, že čím vyššia hodnota, tým je myš presnejšia. Pri vyšších hodnotách DPI sa pri malom pohybe pohne ukazovateľ o väčší kus. V podstate sa jedná o presnosť. Príliš vysoké hodnoty majú za následok, že je myš príliš rýchla. Väčšinou najvyššie hodnoty DPI ani nevyužívate alebo s nimi musíte výrazne znížiť citlivosť myši.

Ak chcete hrať závodne hry, určite si zaobstarajte nejakú lepšiu myš. Dobré sú napr. Od firmy Razer, Roccat alebo Steelseries. Pre bežné použitie sa opäť ponúka napr. Firma Logitech.

Aj u myši si dajte pozor, aby ste kúpili pre USB port, nie pre staršie PS / 2.

myš Razer - Staviame si počítač

Podložka

Ak nemáte lesklý (napr. Sklenený) stôl, tak podložku pod myš teoreticky nepotrebujete. Tie najlacnejšie podložky sú textilné a rýchlo sa zničí. Kvalitnejšie sú neoprénové alebo kovové. Niektoré podložky majú gélovú podrúčky, ktorá prácu s PC veľmi spríjemňuje.

Gélová podložka pod myš - Staviame si počítač

Myš a zdravie

Počítačová myš opäť veľmi ovplyvňuje zdravie a to kvôli tlaku na zápästí pri jej zlom držaní. Dlhodobý tlak na jedno miesto je zdravotne veľmi nebezpečný a spôsobí zápal šliach, viac viď. syndróm karpálneho tunela, ktorý sa operuje.

Na myš by ste mali vždy tlačiť dlaňou a prstami. Zápästie by malo byť úplne voľné a vo vzduchu, rovné, nie natlačené na hrane stola alebo prelomené. Dosť tomu napomáha spomínaná gélová podložka, ktorá je pod zápästím mäkká a tak tlak zníži. Avšak aj s ňou pamätajte na to, že váha ruky spočíva na dlani, nie na zápästí. Pre každodennú prácu na PC sa u myší neoplatí priliš myslieť na dizajn, ale zamerať sa hlavne na to, aby ste si kúpili ergonomickú myš a správne ju držali. Tenké dizajnové myši sú síce krásne, ale často nepoužiteľné.

Bezdrôtové vs. drôtové periférie

Hoci bezdrôtovej myši a klávesnice nie sú toľko rozšírené, osobne si tú svoju nemôžem vynachváliť. Myš je zvyčajne na 1 tužkovú batériu a klávesnice na 2. V klávesnici som za tie roky batériu ešte nikdy nemenil, v myši ju mením asi 3x za rok.

Bezdrôtová klávesnica a myš - Staviame si počítač

Bezdrôtovú myš si môžete vziať so sebou, keď sa z postele pozeráte na počítači na film. Jednoducho si s ňou regulujete kolieskom zvuk alebo pozastavíte snímku. Samozrejme je veľmi príjemný aj pocit bez váhy kábla, ktorý sa navyše pri drôtových myší občas niekde v kabeláži za stolom zadrhne.

Bezdrôtové myši nie sú vhodné na hry. Nie, že by s nimi nešli hrať, ale pre tých, ktorí ich chcú hrať závodne a väčšinu času, predstavujú handicap v podobe nižšej odozvy. Pre občasné hranie sú úplne dostačujúce (vlastná skúsenosť).

Bezdrôtová klávesnica má už menšiu využitie. Osobne si ju ale tiež nemôžem vynachváliť, pretože sa môžem pri počítači napr. Veľmi jednoducho najesť. Klávesnicu položím stranou bez toho aby som musel riešil kábel. A potom ju zas vrátim späť.

Ak sa rozhodnete pre bezdrôtovú variantu, určite si kúpte sadu klávesnice aj myši. Nielen, že k sebe budú vzhľadovo ladiť, bude ich obe spravovať tiež jediný vysielač do USB portu.


 

Predchádzajúci článok
Staviame si počítač - Monitor
Všetky články v sekcii
Staviame si počítač
Článok pre vás napísal David Hartinger
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
David je zakladatelem ITnetwork a programování se profesionálně věnuje 15 let. Má rád Nirvanu, nemovitosti a svobodu podnikání.
Unicorn university David sa informačné technológie naučil na Unicorn University - prestížnej súkromnej vysokej škole IT a ekonómie.
Aktivity