Vianoce v ITnetwork sú tu! Dobí si teraz kredity a získaj až 80 % extra kreditov na e-learningové kurzy ZADARMO. Zisti viac.
Hľadáme nové posily do ITnetwork tímu. Pozri sa na voľné pozície a pridaj sa k najagilnejšej firme na trhu - Viac informácií.

2. diel - Staviame si počítač - Komponenty case - Zdroj

V dnešnom dieli hardvér tutoriálu venovaného stavbe osobného počítača si bližšie popíšeme jednotlivé komponenty case. Zameriame sa najmä na zdroj av závere zhrnieme kritériá, ktoré sú kľúčové pre výber správneho zdroja i počítačovej skrine.

Už sme sa zmienili, že sa budeme držať PC štandardu a budovať svoj osobný počítač pomocou case. Popísali sme si krátko jednotlivé komponenty, ktoré sa nachádzajú v počítačovej skrini. Boli to zdroj, grafická karta, základná doska, chladič procesora, SSD diska procesor.

Poďme sa teraz bližšie pozrieť na niektoré uvedené komponenty, ktoré tvoria základné súčasti case.

Napájací zdroj

Veľmi dôležitou súčasťou case je napájací zdroj (power supply). Tomu preto bude venovaná väčšina priestoru dnešnej lekcie.

Zdroj je skrinka, ktorá je najčastejšie v dolnej časti case. Možno ho vybrať a vymeniť napr. za silnejšie.

Samotný zdroj však nikdy nerozoberáme. Je v ňom vysoké napätie a interakcia s ním nie je úplne príjemná!

Na dolnej strane zdroja sa nachádza ventilátor, slabšie zdroje ho mať nemusia:

PC zdroj corsair - Staviame si počítač

Na zadnej strane má zdroj konektor na klasický napäťový kábel (230 V) a obvykle aj vypínač, ktorým je možné z bezpečnostných dôvodov zdroj vypnúť. Súčasné zdroje používajú totiž technológiu ATX a sú aktívne, aj keď je PC vypnuté. To aby mohli zareagovať na povel na zapnutie.

V minulosti sa používali tzv. AT zdroje s výkonom okolo 200 W. Zapínacie tlačidlo bolo napojené priamo na napájací kábel ao prívode prúdu počítač vôbec nerozhodoval (napr. operačný systém nemohol počítač na povel užívateľa vypnúť).

Výkon zdroja

Postupne vzrástol výkon zdrojov na hodnoty okolo 700 W. Dôvodom je samozrejme vysoký výkon procesorov a to ako CPU, tak predovšetkým GPU (grafických kariet), pre ktoré sa dokonca vyčlenilo prídavné napájanie.

Vždy používame zdroj dostatočne silný, aby utiahol odber jednotlivých komponentov. Pokiaľ máte niekde v zálohe starý zdroj, napríklad aj ATX, 250-350 W, je pre dnešné PC väčšinou nepoužiteľný. Nekvalitné a slabé zdroje môžu totiž pri preťažení odpáliť nejaký hardvér.

Vďaka rezerve zdroj tiež nejde stále na plný výkon a zvyšuje sa jeho životnosť. Okrem celkovej wattáže zdroja je dobré vedieť, koľko ampér dokáže dodať do jednotlivých vetiev. To je dôležité napr. pre grafickú kartu, ktorá toto špecifikuje. Každopádne kúpou silného zdroja sa týmto problémom vyvarujete.

Konektory a poistka

Zo zdroja potom vedie veľké množstvo káblov s rôznymi typmi konektorov pre napájanie rôznych komponentov:

Konektory ATX zdroje - Staviame si počítač

Červený drôt označuje +5 V, žltý +12 V. Tie čiernezem. Ďalšie farby sú špeciálne napätie, ktoré pre nás obvykle nebudú dôležité. Voltáže spomíname hlavne z toho dôvodu, že napr. molex je obľúbený zdroj napätia pre rôzne LED pásky a ďalšie zariadenia na tunning nášho PC.

Pokiaľ sa nám niekedy podarí zdroj skratovať, obvykle obsahuje tavnú poistku, ktorá sa pod vysokým (skratovým) prúdom roztaví a zdroj vypne. Hoci to vyzerá, že sme zdroj odpísali, za chvíľu sa poistka zase zleje a zdroj začne pracovať.

Uchytenie základnej dosky

Na ľavý bok skrine (case) sa umiestňuje základná doska, a to pomocou skrutiek a dištančných matíc (stĺpikov). Do nej potom vkladáme ďalšie komponenty, hlavne grafickú kartu, ktorú zaistíme skrutkou. Zadná strana case obsahuje otvory na jednotlivé komponenty a na konektory základnej dosky. Otvor pre periférie je vyrezaný ako väčší obdĺžnik, do ktorého sa vloží záslepka. Tú získame so základnou doskou v podobe rámčeka s otvormi presne tam, kde sa nachádzajú konektory dosky.

Základnej doske sa budeme bližšie venovať v nasledujúcich lekciách. Na záver si ešte uveďme, na čo si dať pozor pri výbere zdroja aj samotnej skrine.

Výber skrine a zdroje

Výber skrine je najmä otázkou vkusu. Už dávno nevyzerajú ako tie biele, kancelárske krabice, ale robia sa v naozaj zaujímavých designoch. Rovnako si však dajte pozor na nasledujúce parametre:

  • Šírka skrine - So stále väčším výkonom procesorov sa zvyšujú aj tepelné straty. Musíme tak zaistiť stále efektívnejšie chladenie a časom inštalovať vyššie chladiace rebrá. To neplatí v prípade, že chladíte vodou, čo je však vo väčšine situácií zbytočné. Aj keď sa počítače predtým zmenšovali, teraz sa kvôli tomuto problému paradoxne opäť trochu zväčšujú. Svoju skriňu so šírkou 18cm neuzavriem ľavou bočnicou, pretože tu o niekoľko milimetrov prečnievajú vrcholy heatpipes z chladiča. Oplatí sa teda myslieť aj na miesto na chladenie. Chladiče ovplyvňujú svojou veľkosťou aj ďalšie komponenty, napr. pamäte RAM. O tom ale až ďalej v seriáli.
  • Výkon zdroja - Určite sa pozrieme na výkon zdroja. Mal by byť okolo 700 W, pretože v budúcnosti budeme pravdepodobne upgradovať napr. grafickú kartu.
  • Počet vetrákov - Počet vetrákov dnes neovplyvňuje výrazne výkon. Ak však máme menej vetrákov, bude počítač viac hučať a znižuje sa jeho životnosť. Súčasné skrine obvykle majú tri alebo štyri vetráky, z toho jeden vzadu.
  • Prachový filter pred vetrákmi - Hoci sa to zdá ako samozrejmosť, prachové filtre ešte často pri skriniach chýbajú. Je to ale veľmi dôležitá súčasť skrine zabraňujúca vstupu prachu do skrine.
Odporúčam všetkým, aby si zaobstarali nielen výkonný, ale aj kvalitný zdroj, ktorý zaistí vyššiu ochranu pred prepätím, preťažením a tiež nižšiu spotrebu. Pokiaľ hodláme kupovať naozaj kvalitné komponenty, určite kúpime aj kvalitný zdroj. Nebudeme zaobstarávať zdroje, ktoré sú už súčasťou case, tie sú priemerné alebo skôr podpriemerné. Vyvarujeme sa toho, že nám zdroj za pár sto korún zničí grafickú kartu za 20.000 Sk. Medzi kvalitné zdroje patria značky Seasonic alebo Corsair. Pre lacné počítače stačí zdroj, ktorý kúpime s case.

Ak si nie ste pred nákupom istí, môžete sa vždy opýtať na našom hardvérovom fóre.


 

Predchádzajúci článok
Staviame si počítač - PC, case a zdroj
Všetky články v sekcii
Staviame si počítač
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Staviame si počítač - Základná doska 2/2
Článok pre vás napísal Noe Novák
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Aktivity