Recenzia Fitbit Charge
Fitbit je americká spoločnosť založená v roku 2007, ktorá sa zaoberá výrobou zariadení pre sledovanie aktivity. Patrí medzi ne napríklad hodinky Fitbit Blaze, tracker určený na pripnutie na oblečenie Fitbit Ultra a mnou recenzovaný náramok Fitbit Charge.
Balenie
Krabička, v ktorej Fitbit Charge dorazí, je z polovice zložená z priehľadného plastu, štvrtina je lepidlo a zvyšok papier. Pri rozbaľovaní je prakticky nemožné krabičku nepoškodiť, pretože lepidlá bolo použité naozaj veľmi veľa. Samotný náramok je pripevnený na kusu priehľadného plastu, kde vyzerá ako vystavený vo vitríne.
Škatuľka obsahuje okrem samotného náramku a pre väčšinu užívateľov zbytočných papierov (na jednom sa nachádza odkaz fitbit.com/setup s menovkami v troch jazykoch, na druhom vyhlásenie o zhode, dvojročná záruka a isté certifikácia) sa v krabičke nachádza aj výborne schovaný dongle pre synchronizáciu (je to hardwarovo náročný proces a nie každé zariadenie ho zvládne) a USB kábel pre nabíjanie. Pokiaľ o kábli a dongle viete vopred, strávite chvíľu s ich hľadaním ešte predtým, než náramok zapnete, ak nie, začnete sa po nich zháňať až v momente, kedy vám náramok nepôjde zapnúť s výhovorkou na slabú batériu.
Na ruky nepôsobí nijako extravagantne
Vzhľad
Fitbit Charge sa vyrába v štyroch farbách - Black, Burgundy, Slate a Blue. Veľkostne sa potom delí trikrát - S, L a XL. XL môžete kúpiť iba v oficiálnom e-shope.
Náramok je skoro celý z gumy, iba plastový displej a kovom zakrytá elektronika tvoria výnimku. Displej je bohužiaľ celkom náchylný na poškriabanie, u náramku, ktorý má človek na ruky 24 hodín denne by som očakával, že niečo vydrží. Okrem pocitu poškodené nové Elekronik a drobné psychické ujmy vám ale škrabanec nič nespôsobí, náramok je použiteľný aj ďalej.
Pod plastom sa skrýva mierne nahnutý (nahnutý už od prvého kusu, na internete možno nájsť niekoľko diskusií na túto tému) OLED displej, ktorý ukazuje čas, kroky, vzdialenosť, kalórie, vyšliapaná poschodia a prípadne informácie o budíka. Na boku je potom tlačidlo, ktoré budete používať naozaj v malom počte prípadov, väčšinou sa totiž dá nahradiť jednoduchým kliknutím na náramok.
Dáta, synchronizácia
Ako som už načal v popise balení, synchronizácia nie je hocijaký proces. Ak sa rozhodnete synchronizovať s telefónom, mali by ste vlastniť jeden z podporovaných (je ich pár stoviek, zoznam nájdete na fitbit.com). U počítačov je to ešte zložitejšie, je totiž nutné použiť dodávaný dongle. Synchronizácia sa tak predovšetkým u notebookov stáva pomerne nepraktická, pri nedostatku USB portov musíte dongle neustále vypojovat. Našťastie môj MacBook disponuje potrebným Bluetooth 4.0 a tak môžem synchronizovať aj bez dongle, ten som hneď po vybalení vhodil do vrecka na obale notebooku a nosím ho sebou len "keby náhodou".
Keďže sa náramok synchronizuje cez Bluetooth, je potrebné aplikácia, ktorá dáta spracuje a pošle na servery Fitbit. Tou je u telefónov a tabletov "Fitbit", pri počítačoch potom "Fitbit Connect". Rozdiel je v tom, že mobilné aplikácie vie nazbierané dáta rovno zobraziť, zatiaľ čo Fitbit Connect dáta iba pošle do Fitbit, poprípade nastaví nový náramok či aktualizuje softvér v súčasnom.
Okrem už spomínanej mobilnej aplikácie je možné dáta zobraziť aj na webe. Dashboard fitbit.com je doslova raj datasexuálů, možno si ho totiž poskladať z pestrého výberu dlaždíc, na ktorých si môžete zobraziť aj informácie, o ktorých ste vlastne vôbec nevedeli, že je náramok meria.
Samotný náramok možno doplniť aj chytrú váhou Fitbit Aria, ktorá automaticky aktualizuje vašu hmotnosť v profile a ak na ňu každé ráno postavíte, vidíte, ako veľmi dobre si vediete v chudnutí.
Parametre
Parametre hardvéru sú jedna z posledných vecí, ktorú riešite u týchto náramkov, väčšina totiž ponúka to isté. V čom Fitbit Charge exceluje je výdrž batérie, na jedno nabitie vydrží okolo ôsmich dní az nabíjania sa tak môže stať týždenný rutina, na ktorú sa oveľa lepšie zvyká než na nepredpokladané vybitú batériu v polovici dňa. Kapacitu batérie si Fitbit necháva pre seba a nevydal ju ani pod vyhrážkami, že nakúpim u konkurencie, jediné, čo prezradil, je fakt, že je batéria lítium-polymérová.
Ovládanie
V tejto oblasti toho náramok moc neponúka, pretože sám o sebe vie iba zobrazovať niekoľko málo nameraných údajov, navyše vo veľmi strohej podobe - na jeden riadok sa toho veľa nezmestí. Zabalený mi prišiel s firmvérom 32, po aktualizácii sa číslo prekvapivo zväčšilo na 110 a pribudla veľmi šikovná vlastnosť - Quick View. Stačí otočiť s rukou tak, aby ste sa na náramok pozerali a automaticky sa rozsvieti a ukáže nastavený údaj, u mňa sa jedná o čas. Nie je tak nutné stláčať tlačidlo alebo klopať. Pre navigáciu medzi údajmi potom slúži už spomínané tlačidlo či kliknutí na náramok (niekedy bohužiaľ na kliknutie nereaguje, je nutné vyskúšať viac uhlov).
Nastavovať náramok na náramku nemôžete, je nutné tak robiť v aplikácii či webovom rozhraní, nastavenie sa potom prenesú pri najbližšej synchronizácii. Zmeniť čas budíka na kempovanie bez signálu tak bude trošku problém.
Vedľajšej funkcie
Okrem merania krokov, vzdialenosti, kalórií alebo poschodí vie náramok tiež merať spánok. Spánok rozpozná automaticky a nie je nutné ho nijako do spánkového módu prepínať, čo je rozhodne veľké plus - o náramok sa tak prakticky nemusíte vôbec starať. Pomôže to predovšetkým ľuďom s poruchami spánku, možno totiž zistiť, koľkokrát ste sa v noci prebudili, kedy ste boli vo spanie najaktívnejší a kedy ste naopak spali najhlbšie. Na meranie spánku nadväzuje aj vibračné budík, ktorý vzbudí jemne, príjemne a na rozdiel od budíku klasického spolu s vami nevstává celá ulica, do manželskej postele úplne ideálne.
Čo naopak Charge nevie ich merania srdcového tepu. K tomu je tu o 20 € drahší variant Charge HR (heart rate), ktorá má bohužiaľ zníženú výdrž batérie, tep je totiž narozdiel od chytrých hodiniek meraný neustále, nie iba pri aktivitách. Keďže som Charge kúpil za naozaj nízku cenu (2490CZK), bol pre mňa Charge HR o 1000CZK a pár drobných drahšie a za tep a zníženú výdrž to nestálo.
Odolnosť
Fitbit Charge sa bohužiaľ nechváli IP certifikáciou, ale je potu-vzdorný, daždi-vzdorný a testovaný do 1ATM, jeho potápanie ale Fitbit neodporúča, plávanie už vôbec nie. Je na tom ale stále lepšie ako Charge HR, ktorý sa vodným testom vôbec nechváli.
Do sprchy či bazéna by Fitbit Charge prísť nemal
Verdikt
- OLED displej
- Vydarené webové rozhranie
- Kompatibilita so širokým spektrom zariadení vrátane počítačov
- Ľahko poškrábatelný displej
- Nie je vodotesný
- Balenie
Pokiaľ sa jedná o váš prvý šikovný náramok, je Fitbit Charge dobrá voľba. Pokiaľ skôr zvažujete o upgradu, je už na vás, čo od nového náramku očakávate a či nie je lepšie kúpiť rovno hodinky.
Fitbit Charge som zakúpil v autorizovanom e-shopu Smarty.cz za 2490CZK.
Galéria