Vianoce v ITnetwork sú tu! Dobí si teraz kredity a získaj až 80 % extra kreditov na e-learningové kurzy ZADARMO. Zisti viac.
Hľadáme nové posily do ITnetwork tímu. Pozri sa na voľné pozície a pridaj sa k najagilnejšej firme na trhu - Viac informácií.

7. diel - Veľká rodina Raspberry Pi - Prehľad modelov a ich funkcií

V predchádzajúcej lekcii, Raspberry Pi - Magnetický senzor (otvorené / zatvorené dvere) , sme si ukázali ako zaznamenať otvorené / zatvorené dvere.

Ako už sme sa zmienili v mnohých predchádzajúcich lekciách, Raspberry rodina je veľmi rozrástla. Samotný Raspberry Pi 3B + má veľa vlastných i nevlastných bratov, ktorí spolu s ním tvoria jednu veľkú a krásnu Raspberry rodinku. Práve na rôzne modely a ich využitie sa v dnešnom Raspberry Pi tutoriálu zameriame.

Základné rozdelenie modelov Raspberry Pi

Raspberry Pi modely rozdeľujeme takto:

  • Raspberry Pi A - model pre nízkonákladové projekty
  • Raspberry Pi B - štandardný model
  • Raspberry Pi Compute - pre priemyselné využitie
  • Raspberry Pi Zero - menšia verzia
  • Raspberry Pi 400 - Raspberry je zabudované v klávesnici

Nesmieme ale tiež zabudnúť, že Raspberry Pi už tu je s nami dlhšie, a preto musíme nejako označovať všetky jeho vychádzajúce generácie. Generácia modelov sa označujú číslami. V čase písania tejto lekcie je najnovšia 4. generácie. Názov Raspberry Pi môže teda vyzerať napr. Nasledovne - Raspberry Pi 3B +. Plus na konci značí vylepšenú sériu modelu Raspberry Pi 3B, ktorá ponúka napríklad vyšší výkon. Skoro všetky modely majú pamäť vyriešenú pomocou microSD kariet alebo integrovanej pamäte priamo na základnej doske.

Poďme si jednotlivé modely bližšie popísať.

Raspberry Pi Model A

Tento model sa používa pre nízkonákladové projekty, ktoré vyžadujú kompletnú počítač bez sieťových funkcií a slušnú podporu I / O portov. To znamená, že na modeli chýba ethernetový port. Nie je však ochudobnený o všetky sieťové funkcie. Model A má stále Bluetooth a Wifi.

Raspberry Pi model A - Raspberry Pi

Najvýkonnejšia verzia stojí cca. 700 Sk. Jeho procesor zvláda prehrávať video vo Full HD 30fps (snímkov za sekundu). Veľkostne je Áčko jednoznačne zlatý stred. Nie je tak malý ako Zero, ale ani tak veľký ako Model B.

Prípadoch

Prípad je tablet založený na spojenie dotykového displeja a dosky Raspberry Pi A. Tento tablet stojí okolo 5.000 Sk. Funguje v podstate ako 2v1:

Raspberry prípadoch - Raspberry Pi

Prípad má predinštalovaný systém Raspbian, ktorý sa dá kedykoľvek preinštalovať na systém iný. Počítač je pri pripojení myši a klávesnice úplne ideálny prenosný počítač na hranie hier, počúvanie hudby a alebo napríklad aj na prehrávanie filmov. Displej tabletu je Trinásťpalcový. Prípad je skvelé využitie Raspberry Pi modelu A a uľahčuje zaradenie do bežnej prevádzky a použitie i novým užívateľom.

Raspberry Pi Model B

Tento model je možné použiť pre projekt, kde cena nie je žiadny problém a je potreba najvýkonnejší Raspberry Pi. Model tiež obsahuje ľahko použiteľné I / O, takže je vhodný pre najrôznejšie IOT projekty (IOT je internet vecí čiže fyzických zariadení, ktoré sú ovládané elektronikou, majú senzory a často aj pripojenie na internet).

Rapberry Pi Model B - Raspberry Pi

Modely radu B sú najvýkonnejšie modely, ktoré Raspberry Pi vydáva. Majú najväčšiu škálu využitia a sú najviac multifunkčné. Najvýkonnejšia verzia stojí cca 2.300 Sk. K tejto verzii je možné pripojiť až dva monitory a dokáže prehrávať 4K video. Monitory možno zapojiť do dvoch microHDMI portov. Tiež si polepšil o USB-C port a rýchlejší procesor. Ponúkané verzie sa líšia počtom ram 2/4/8 GB. Čo sa týka rozmerov, je model B najväčší mikropočítač, ak nepočítame model Compute so svojou dodatočnú základnou doskou (viď ďalej).

Raspberry Pi Compute

Tento model je najlepšie pre priemyselné aplikácie, kde je potreba veľa I / O liniek. Často ho môžeme vidieť v malom formáte napríklad ako majú notebookové RAM pamäte. U nás je tento model skôr výnimkou.

Rapberry Pi Model Compute - Raspberry Pi

Pre tento model sa vyrábajú špeciálne dosky, s ktorými sa dá spojiť a používať ako mozog nášho projektu. Najvýkonnejšia verzia stojí cca 2.500 Sk. Pri kúpe modelu Compute musíme pamätať, že je to len veľmi výkonný modul, ktorý do niečoho musíme zapojiť. Preto sa nedá používať samostatne. K tomuto modulu musíme mať vždy dosku, napr. "Raspberry Pi výpočtový modul 3 IO doska". Najvýkonnejšia verzia má 8 GB RAM, integrovanú pamäť až 32 GB a procesor s možnosťou prehrávať až 4K videa. Samozrejme nechýba ani Wifi, Bluetooth ani gigabitový ethernet modul.

IO doska

IO doska je kľúčovým príslušenstvom pre Raspberry Pi Compute. Model Compute je bez nej nepoužiteľný. Takáto doska nahrádza modelu Compute všetko, čo mu chýba, aby z neho bol klasický Raspberry Pi počítač. Na doske nájdeme všetky porty, ktoré by sme mohli potrebovať a samozrejme i I / O piny. I / O pinov je tam mnohonásobne viac ako u štandardných modelov, preto možno ľahšie model rozšíriť o ďalšie senzory atď. Prednosťou Compute modelu je veľkosť, ktorá sa však s použitím dosky mnohonásobne zväčší. Model teda po užití nevyhnutné dosky nie je toľko kompaktný. Cena dosky je okolo 1.000 Sk. Cena sa odvodzuje od toho, akú generáciu modelu Compute do nej chceme zapojiť.

Raspberry Pi Zero

Tento model je najlepšie pre ultra lacný projekt s obmedzeným priestorom, ktorý vyžaduje plne funkčný počítač a ťaží z bezdrôtového pripojenia. Najvýkonnejšia verzia stojí cca. 500 Sk.

Raspberry Pi Zero - Raspberry Pi

WH verzia modelu Zero ponúka možnosť použitia ako mikropočítač rovnako ako jeho bračekovia. Dá sa k nemu pripojiť monitor a zvládne prehrávať Full HD videa. Veľkostne je Zero najmenší dostupný mikropočítač na trhu.

Raspberry Pi Pico

Raspberry Pi Pico je na rozdiel od ostatných uvedených modelov skôr len programovateľná doska ako samostatný mikropočítač a práve tým je tak špeciálne. Menšie lacnejšia Raspberry Pi verzia podobná Arduino potom stojí okolo 100 Sk.

Raspberry Pi Pico - Raspberry Pi

Táto verzia je určená čisto pre programovanie vstavaného mikroprocesora. Je to jednoznačná konkurencie Arduino alebo NodeMCU modulom. Model Pico síce nemá vlastné programovacie prostredie, avšak možno ho veľmi ľahko programovať cez akékoľvek iné prostredie. Je to ideálny prostriedok pre malé projekty alebo pre ľudí, ktorí s elektrotechnikou a celkovo IOT len začínajú a nechcú moc utrácať.

Raspberry Pi 400

Tento model je sám o sebe veľký unikát. Spája Raspberry Pi s jednoduchosťou a krásou Applu. Model 400 nám totiž ponúka skoro all in one Raspberry model. Nie je vôbec zlý nápad zabudovať Raspberry do displeja (prípad), avšak Raspberry Pi 400 je zabudované do klávesnice.

Raspberry Pi 400 - Raspberry Pi

Pre ľudí, ktorí majú často problém s neporiadkom na stole, alebo neradi ťahajú viac vecí naraz, je to veľmi výhodné. To ale nie je všetko. Okrem kompaktnosti all in one prevedení výkon zostal podobný Rasperry Pi 3B. Ďalej tiež užívatelia nebudú ochudobnení o použiteľné I / O, ktoré sú pekne zabudované do klávesnice a skoro skryté pred okolitým svetom. Pamäť je riešená ako u väčšiny modulov cez SD kartu, to však v dnešnej dobe nie je žiadny problém. Najnovšia verzia stojí 2.000 Sk. Má výstupy na dva monitory a podporuje prehrávanie vo 4K. Má rovnako ako Bčko Ethernetový port, ale iba jedinú verziu a to 4 GB RAM, čo však na bežnú prácu aj ako multimediálne centrum úplne postačí.

Zhrnutie

Nakoniec si ukážme tabuľku, kde všetko zhrnieme do pár riadkov:

Raspberry Pi

V tabuľke vidíme najvýkonnejšie zástupca rôznych Raspberry Pi modelov (tu iba verzie, ktoré majú aspoň OS). Sú tu vypísané ich základné funkcie, koncoví užívatelia a nakoniec aj odhadovaná cena.

V budúcej lekcii, Raspberry Pi - H-mostík a otáčanie motorkom , sa naučíme otáčať motorom.


 

Predchádzajúci článok
Raspberry Pi - Magnetický senzor (otvorené / zatvorené dvere)
Všetky články v sekcii
Raspberry Pi
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Raspberry Pi - H-mostík a otáčanie motorkom
Článok pre vás napísal Aleš Hlavín
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Raspberry
Aktivity