Vianoce v ITnetwork sú tu! Dobí si teraz kredity a získaj až 80 % extra kreditov na e-learningové kurzy ZADARMO. Zisti viac.
Hľadáme nové posily do ITnetwork tímu. Pozri sa na voľné pozície a pridaj sa k najagilnejšej firme na trhu - Viac informácií.

18. diel - Raspberry Pi - Zavlažovač rastlín

V predchádzajúcej lekcii, Raspberry Pi - Pripojenie kamery , sme si k Raspberry Pi pripojili kameru.

V tomto Raspberry Pi tutoriáli si vytvoríme zavlažovací systém pre rastlinu. V praxi tým využijeme znalosti z lekcií, v ktorých sme sa naučili merať vlhkosť pôdy a pripojiť vodné čerpadlo.

Tutoriál bude rozdelený na dve lekcie. Prvá bude vysvetľovacia a prevažne hardvérová. Vysvetlíme si, aké súčiastky a materiál budeme potrebovať, a čo kam zapojíme. Pripomenieme si tiež, ako použité súčiastky fungujú. V nasledujúcej lekcii potom vytvoríme kód, ktorý bude celý zavlažovací systém ovládať.

Schéma zapojenia bola vytvorená pomocou Fritzing.

Potrebné súčiastky

Na úspešné zapojenie budeme potrebovať:

  • Raspberry Pi
  • vodné čerpadlo
  • relé
  • senzor vlhkosti pôdy
  • reproduktor, bzučiak
  • externý zdroj
  • nepájivé pole a niekoľko drôtov, prípadne iba drôty
Ako vidíme, potrebného materiálu nie je veľa:
Náhľad použitých súčiastok - Raspberry Pi

Vodné čerpadlo

Na zavlažovanie našej rastliny budeme využívať vodné čerpadlo. Vodné čerpadlo funguje ako jednoduchý jednosmerný motor, ktorý pri otáčaní vytláča vzduch a spolu s ním aj vodu. Ovláda sa pomocou relé. Viac sme sa o oboch súčiastkach dozvedeli v predchádzajúcich lekciách tu a tu. Na to, aby sme zistili, či kvet potrebuje zálievku, využijeme senzor vlhkosti pôdy. Tento senzor budeme ovládať pomocou digitálneho pinu. Informácie z neho budeme dostávať v podobe True a False. Ďalej budeme musieť ošetriť stav zostávajúcej vody na zálievku. To je možné vykonať viacerými spôsobmi. Aby sme nemuseli zbytočne pridávať ďalší senzor, vyriešime tento problém pomocou programu. Ten nás na to upozorní pomocou pripojeného reproduktora, prípadne bzučiaka.

Reproduktor

Reproduktor je jednoduché zariadenie, ktoré prehráva zvuk. Funguje ako prevodník. Jeho funkciou je premena energie z jednej formy na druhú. Konkrétne tento prevádza zosilnený elektrický signál z prehrávacieho zariadenia, či už ide o telefón, gramofón, alebo čokoľvek iné, na akustické vlnenie (zvuk), ktoré môžu detekovať ľudské sluchové orgány. Reproduktorov je viacero typov. Všetky napospol pracujú na tom, že elektrický signál pomocou napr. cievky rozochvieva membránu, ktorá potom pohybuje masou vzduchu, čím vzniká zvuk.

Bzučiak

Bzučiak je zariadenie, ktoré dokáže prevádzať elektrické vlny na zvukové vlny (rovnako ako reproduktor). Obvykle je napájaný jednosmerným napätím. Je široko používaný v alarmoch, počítačoch, tlačiarňach a ďalších elektronických produktoch, ktoré potrebujú vydávať jednoduché akustické signály. Opäť ich existuje viacero typov.

Zapojenie

Ako sme už povedali v úvode lekcie, k Raspberry Pi budeme pripájať tri súčiastky. Bzučiak, vodné čerpadlo a senzor vlhkosti pôdy.

Zapojenie reproduktora alebo bzučiaka

Obe súčiastky majú iba plus a mínus. Plus zapojíme do GPIO portu číslo 23 na doske Raspberry Pi. Mínus zapojíme do GND.

Zapojenie vodného čerpadla

Vodné čerpadlo máme zapojené do relé. Relé má tri piny, VCC, GND a pin na ovládanie čerpadla. Na opačnej strane má potom tri zdierky. Pripravíme si teraz náš externý zdroj. Plus zdroje zapojíme do jednej z troch zdierok relé, rovnako ako plus vodného čerpadla. Mínus vodného čerpadla potom spojíme s mínus nášho externého zdroja. VCC pin relé zapojíme do 5V na Raspberry Pi. GND potom zapojíme do GND. Pin na ovládanie čerpadla potom pripojíme ku GPIO pinu číslo 14.

Zapojenie senzora vlhkosti pôdy

Senzor vlhkosti pôdy má dve možnosti zapojenia, AO a DO. My použijeme zapojenie DO. Digitálne zapojenie je jednoduché. Stačí iba zapojiť GND do GND na Raspberry Pi, VCC do 5V a pin DO do portu GPIO číslo 4:

Výsledné zapojenie - Raspberry Pi

Takto by teda malo vyzerať celé finálne zapojenie. Senzor vlhkosti zastrčíme do pôdy k rastline. Na dno vhodnej nádoby so známym objemom vložíme vodné čerpadlo. Hodnota objemu je dôležitá, budeme ju potrebovať pri písaní nášho kódu. Z vodného čerpadla potom povedieme hadičku k rastline. Reproduktor/bzučiak necháme položený niekde dostatočne ďaleko od nádoby s vodou.

Pozor, treba dbať na to, aby voda netekala priamo na senzor vlhkosti.

V ďalšej lekcii, Raspberry Pi - Zavlažovač rastlín - programová časť , si naprogramujeme zavlažovač rastlín.


 

Predchádzajúci článok
Raspberry Pi - Pripojenie kamery
Všetky články v sekcii
Raspberry Pi
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Raspberry Pi - Zavlažovač rastlín - programová časť
Článok pre vás napísal Aleš Hlavín
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Raspberry
Aktivity