Vianoce v ITnetwork sú tu! Dobí si teraz kredity a získaj až 80 % extra kreditov na e-learningové kurzy ZADARMO. Zisti viac.
Hľadáme nové posily do ITnetwork tímu. Pozri sa na voľné pozície a pridaj sa k najagilnejšej firme na trhu - Viac informácií.

Tlačiarne

Tlačiarne sú výstupné zariadenie slúžiace pre výstup údajov z počítača. Prostredníctvom tlačiarne je možné dáta uchovaná doposiaľ v elektronickej forme vytlačiť (najčastejšie na papier).

parameter vysvetlenie rozsah
typ tlače Spôsob použitý na tlač jednotlivých znakov Ihličková, tepelná, atramentová, laserová tlačiareň
rýchlosť tlače Počet znakov vytlačených za jednotku času rádovo 100 zn / s - 10 stránok / min
Kvalita tlače Počet bodov, ktoré je tlačiareň schopná vytlačiť na jeden palec (BPI - bits per inch) 120 - 1200 BPI
farebnosť Schopnosť tlačiť iba čiernobielo alebo aj farebne. Čiernobiele, farebné
obstarávacie náklady Cena, za ktorú je možné tlačiareň zaobstarať rádovo 1000 Kč - 100000 Sk
Cena za vytlačenú stránkou Cena, ktorú užívateľ zaplatí za vytlačenú stranu. Je daná cenou listu požadovaného papiera, cenou a životnosťou tlačové náplne (páska, atrament, toner)
Farebné tlačiarne subtraktívnu farby - pri sútlače všetkých farieb by mala vyjsť čierna farba. Aditívne farby - pri sútlače všetkých farieb sa vytlačí biela farba.

druhy tlačiarní

  • typové typové koliesko (dnes sa nepoužívajú)

    typový valec. používa sa u rychlotiskáren u sálových počítačov. (Rýchlosť 400řádků / min).

  • typové koliesko (dnes sa nepoužívajú)
  • typový valec. používa sa u rychlotiskáren u sálových počítačov. (Rýchlosť 400řádků / min).
  • Rastrové tlačiarne: ihličkové

    tepelné,

    atramentové

    laserové

    LED

    ofsetová tlač.

  • ihličkové
  • tepelné,
  • atramentové
  • laserové
  • LED
  • ofsetová tlač.

Ovládanie tlačiarní

escape sequence

Lacné tlačiarne sú ovládané tzv. Escape sequence od firmy Epson. <ESC> sekvencie je postupnosť znakov, začínajúcich ASCII znakom pre <ESC> (27 čiže 1BH), ktorá má význam príkazu. Táto tlačiareň potom dostáva príkazy postupne (nový riadok atď), ktoré taky postupne vykonáva. (Nevie predvídať).

Dokonalejšie ovládanie je vykonávané jazykom PCL (printer Command Language) (PCL 4 a PCL 5) alebo PostScript, ktoré vie popísať naraz celú stránku. To ale vyžaduje u tlačiarní buffer na obsah celej stránky. Po naplnení buffera sa celá stránka prevedie na bit mapu a potom prebehne plynule tlač celej stránky.

PCL
PCL jazyk je vektorový, ktorý má pomerne málo prikazujú tak časti, ktoré nevedia zapísať vektorovo zapisuje ako bitmapu. Preto je jeho produkt závislý od druhu tlačiarne (ovládači). Je pomalší ako postscript a veľmi spoľahlivý. HP uviedla na trh HP PCL6, ktorý je rýchlejší ako 5. Používa sa pri tlačiarňach HP LaserJet 6P. [4]

Postcript
Postscript je jazyk zložitejšie a čisto vektorový. Je veľmi spoľahlivý a jeho nedostatky (stránky) sa môžu prejaviť až u veľmi zložitých výtlačkov. Je nezávislý na zariadenie a jeho rozlišovacej schopnosti. Zasielané prvky sa prekrývajú v poradí.

Vytváranie kódu. Interpret PostScriptu najskôr vytvorí zoznam objektov jednej stránky so systémom súradníc. Tým sa stáva nezávislý nazařízení. RIP - Raster Image Procesor prevedie príkazy PostScriptu do riadiacich informácií Zoznam sa triedia a potom sa prevedie do bitmapových rastrov. Veľkosť prenášaného súboru záleží na veľkosti zozname. Osvitová zariadenie dopĺňajú RIP koprocesory. Obvykle ale RIP je vytváraný softwérovej v počítači.

Písma s formátom Type1 sú u všetkých systémov bez problému. True Type má dosť ťažkosti v Windows, kedy sa tlačí iné písmo (aj u použitie Unicode). -roto Adobe a Microsoft sa dohodli (1997) na novom druhu písma Open Type. Cieľom je podpora Internetových aplikácií.

Faktory kvality tlače
Rozlíšenie určuje počet bodov na inch DPI. Napr. 300DPI znamená, že na ploche 1 štvorcového palca bude 300 x 300 bodov. Ak sa tlačí len čierna farba je tlač bez problému. Problémy nastávajú pri tlači odtieňa šedi. Preto sa z týchto bodov vytvára tzv. Tlačový bod, ktorý je tvorený z niekoľkých bodov, podľa požadovaných stupňov šedi. Pre zobrazenie 256 úrovní šedi je potrebné vypracovať tlačový bod pozostávajúci zo 256 základných bodov, teda tlačovým bodom bude štvorec o strane 16 bodov. Potom rozlíšenie je iba 20bodů na palec.
Pre laserové a atramentové tlačiarne je zvyčajne 25 úrovní šedej.
Farebné tlačiarne rozlišujeme na 3 farebné a 4 a 6-farebné. 3barevná sa hodí tam, kde prevažuje grafika alebo nie je veľa čiernej farby.
4 farebné sú vhodné tam, kde je grafika a čierny text.
5ti farebné tlačiarne sú určené pre Phototisk. EpsonPhoto má 6 farieb - CMYK + svetlo modrá a svetlo červená
Tlačová hlava má rozlíšenie zvyčajne 600DPI teraz až 1440x720 DPI (Epson na speciálnípapír), Maximálny počet trysiek je 300 s priemerom menším ako 50um (obvykle 128 alebo 64 pre Č / B a 3 krát 64 alebo 32 pre farby), frekvencia 15kHz. Farebné tlačiarne majú 3x64 trysiek a dosahujú rozlíšenie 300dpi.
Ďalšou možnosťou vytvárania prúdu atramentu je piezoelektrický princíp.
Farebné atramentové tlačiarne (cena 3000 až 5000 DM) pracujú na rovnakom princípe ako čiernobiele, ale tlač rastru sa opakuje pre každú farbu zvlášť. Preto u farebných nemožno kvalitu porovnávať s laserovou tlačiarňou. Cena kópie cca 0.80 DM. Tlač je pomalý - asi 2 str / min. Proces tlače dithering môže dosiahnuť miesto 7 farieb až 256 odtieňov. Dosahuje sa to tlačou veľmi blízkych bodov. Týmto sa ale znižuje rozlíšiteľnosť tlače na polovicu (zlievaním bodov).
Tlačiarne sa stále tryskajúcim atramentom sa používajú pre potlač tovaru s nerovným povrchom (obaly).
Farebné atramentové tlačiarne majú najlepší pomer výkon / cena.

RET technológie

RET - Resolution Enhacment Technology - technológia vyrovnávania obrysov pomocou menších bidov, ktoré sa interpolujú medzi štandardnou bodmi. Je použiteľná u atramentových a laserových tlačiarní.

C-RET technológie
C-RET - Color Resolution Enhancement Technology čiže technológie zvýšeného farebného rozlíšenia je technológiou riadenia veľkosti kvapiek atramentu.

Štandardné tlačiarne tlačia iba dve úrovne intenzity farby na jeden bod, tj. Bez kvapky alebo s kvapkou. Na dosiahnutie 256x256x256 to je 16.7 mil odtieňov pomocou 3 farieb je potrebná aby jedna farebná bunka sa skladala zo 16x16 bodov = 256 bodov čo znamená, že každý z 256 odtieňov farby možno na tejto ploche realizovať. Teda užitočné rozlíšenie farebných tlačiarní sa znižuje na jednu šestnástinu.

C-REt tlačí v štyroch úrovniach pre jednu farbu a jeden bod (Bubble Jet tlačiareň HP DeskJet 850C). To znamená že C-REt riadi množstvo atramentu od 0 do 3 kvapiek. Pri tlači CMY (Cyan - azur, Magenta - purpur a Yellow - žltá) možno vytvoriť 33 = 27 odtieňov farieb (6 primárnych, 12 sekundárnych a 8 zložených). Pre CMYK (+ blacK - čierna) možno dosiahnu 39 farebných kombinácií (6 tmavých a 6 svetlých primárnych, 12 + 12 sekundárnych a 3 stupne sivej) {Byte?}. Teda možno vytvoriť 43 = 64 pravých farieb, to znamená, že na vytvorenie 16,7 mil odtieňov je potrebný bunka s veľkosťou 9x9 bodov. Na tejto ploche teda každá farba môže vytvoriť 256 sýtosťou. {Chip 7/95}.

Pre HP tlačiarne existuje ovládač ColorSmart, ktorý stránku analyzuje a potom určí najvhodnejší spôsob tlače s optimalizáciou farieb ako pre texty, obrazy tak i pre grafiku. [4]

Táto technológia používa iba pigmentový atrament. Je to roztok mikročiastočiek plastiku v transparentnom nosiči a je vlastne analógiou tonera laserových tlačiarní. Tento atrament rieši aj problém recyklovaného papiera, ktorý veľmi vpíja a tým klesá intenzita farieb. Pigmentový atrament sa usadzuje len na povrchu a tým klesá spotreba atramentu a tlač je ekonomickejšie.

Atramentová tlačiareň

Atramentová tlačiareň tlačí pomocou atramentu, ktorý je striekaný na papier. Atrament býva umiestnený v malej nádržke, ktorá sa pohybuje spoločne s tlačovou hlavou.

Kvalita tlače atramentové tlačiarne je silne závislá od použitého papiera. V prípade kvalitného papiera je možné dosiahnuť veľmi kvalitného tlače (za cenu vyšších nákladov na túto vytlačenú stránku). Farebná tlač býva vykonávaný pomocou rôznofarebných atramentov.

Atramentové tlačiarne poskytujú vyššiu rýchlosť tlače než tlačiarne ihličkové. Jedná sa o zariadenie vhodná pre tlač bežných textových aj grafických dokumentov. Ich obstarávacia cena dnes už nie je príliš vysoká. Ich nevýhodou je však pomerne vysoká cena za vytlačenú stránku, ktorá je daná cenou atramentu a vyššou cenou kvalitného papiera.

Laserová tlačiareň

Laserová tlačiareň je zariadenie určené predovšetkým pre profesionálne použitie. Poskytuje veľmi vysokú kvalitu (300 dpi - 1200 dpi) i rýchlosť tlače (desiatky stránok za minútu). Jedná sa o pomerne drahé zariadenia - ale cena za vytlačenú stránku býva väčšinou nižšia ako u atramentových tlačiarní.

Pri tlači laserové tlačiarne sú najskôr znaková dáta posielané počítačom prevádzaná radičom na videodáta. Tá sú zasielané na vstup polovodičovému lasera. Polovodičový laser vysiela laserový lúč, ktorý je vychyľovaný sústavou zrkadiel na rotujúci valec. V miestach, kam tento lúč na valec dopadne, dôjde k jeho nabitiu statickou elektrinou na potenciál rádovo 1000 V. Rotujúce valec ďalej prechádza okolo kazety s farbiacim práškom (tonerom), ktorý je vplyvom statickej elektriny pritiahnutý k nabitým miestam na povrchu valca. Papier, ktorý vstúpi do tlačiarne zo vstupného podávača, je najskôr nabitý statickou elektrinou na potenciál vyšší ako sú nabité miesta na valci (cca 2000 V). V okamihu, keď tento papier prechádza okolo valca, dôjde k pritiahnutiu toneru z nabitých miest valca na papier. Toner je do papiera ďalej zažehlený a celý papier je na záver zbavený elektrostatického náboja a umiestnený na výstupný zásobník. Rotujúci valec po vytlačení na papier prechádza ďalej okolo zberača elektrostatického náboja a čističa od toneru.

Hardware
Princíp tlače laserové tlačiarne
Hardware

LED tlačiarne

Nemajú laser, ale sústavu LED diód, ktoré osvetľujú valec. Valec je diódou osvetľovaný priamo a bočne. Bočné osvetlenie sa musí pretínať, aby mohlo použiť. Inak je princíp rovnaký ako u laserovej tlačiarne.


 

Všetky články v sekcii
Hardware
Článok pre vás napísal David Jančík
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Autor je vášnivý programátor. Nezná slovo "nelze", nebojí se zkoušet nepoznané a pronikat do nových technologií.
Aktivity