Zarábaj až 6 000 € mesačne! Akreditované rekvalifikačné kurzy od 0 €. Viac informácií.

Plug and play (PnP), Hot Swap, Power management

  • pri štarte PC sa všetky periférne dosky uvádzajú do chodu. Dosky sú adresované, majú svoje prerušenia (DMA) a adresovacie priestor. Ten sa buď nastavuje pomôcť Switch (prepínač, skôr sa používali jumper, čo boli jednoduché prepojky, ktoré spájali vhodné vodiče a tým sa nastavovala základná doska. Máme tiež Dip Switch - dual in line), alebo je pevne daný. Nové dosky nenastavujú hardwarovo, ale softvérovo. Pri zapojení (spustení) sa vždy nastavujú. Najskôr sa zistí všetky periférie, ktoré sú nastavené hardwarovo (pevne). Potom sa u PnP dosiek dynamicky (softvérovo) nastavujú ďalšie periférie. Niektoré PnP dosky môžeme zasúvať aj vysúvať za chodu. Nazývajú sa HOT SWAP. PnP by sme však nemali dávať do PC, keď je pod napätím. Pri zasunutí môže dôjsť k poškodeniu dosky, pri vysunutí k poškodeniu radiča. U PnP sa nastavuje napr. Prerušenie, adresa, registre. Nové PnP karty si μP zaradí príslušné prerušenie do svojej tabuľky prerušenia na miesto, ktoré je voľné. COM1 a COM3 (sériové porty) majú rovnaké prerušenia, a preto je tu tzv. Rozdvojka, ktorá zistí, aký port je plný.

HOT SWAP - tieto dosky môžeme zasúvať a vysúvať za chodu. Pri pripojení sa vždy ohlási prerušením a OS podľa toho zistí, čo je to za prerušenie. Nepodporuje to DOS.

μP = 2 x frekvencia X 4 x sa zvýši výkon => 4 x viac musíme odviesť tepla

Power management

Najznámejší je ACPI (Win. Systém). Môžeme ho nastavovať v BIOSe, používa sa predovšetkým pre šetrenie energie. Je tu riadenie výkonu, ktoré je dôležité u notebookov. U μP sa dá znížiť frekvencia, ale výkon je stále rovnaký.

μP = 2x vyššie frekvencie, 4x vyšší výkon => 4x viac musíme odviesť tepla.

CMOS - nastavuje sa tu BIOS (nastavenie HDD, pamätí, μP, CD-ROM, spôsob prístupu k CACHE pamäte, klávesnica, Power management, PCI a ďalšie).


 

Všetky články v sekcii
Hardware
Článok pre vás napísal David Jančík
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Autor je vášnivý programátor. Nezná slovo "nelze", nebojí se zkoušet nepoznané a pronikat do nových technologií.
Aktivity