IT rekvalifikácia. Seniorní programátori zarábajú až 6 000 €/mesiac a rekvalifikácia je prvým krokom. Zisti, ako na to!

Kompaktný Disky

Médium CD-ROM vznikalo pôvodne ako audio nosič a jeho autormi boli firmy Philips a Sony. Na rozdiel od diskových zariadení (pružné disky, pevné disky, ZIP disky, magnetooptické disky a pod.) Nie sú dáta ukladané do sústredných kružníc, ale do jednej dlhej špirály podobne ako na gramofónovej platni. Špirála začína u stredu médiá a rozvíja sa postupne až k jeho okraju. Záznam (špirála dát) je len na spodnej strane disku, tj. Záznam na CD-ROM disku je jednostranný. Dĺžka celej špirály je približne 6 km a hustota dát v nej uložených je konštantná.

Vzhľadom na pomerne nízkej cene médií i jednotiek a kompatibilite od rôznych výrobcov, možno očakávať rýchle rozšírenie týchto ROM pamätí. Vývojom ďalších technológií CD-ROMXA (eXtended Architecture) vrátane zvyšovania otáčok (Double - 300kB / s, Tripple, Quad - 600KB / s, šesťnásobné a od r. 1995osminásobné, r. 1996 XM570x 12tinásobné, r 1997 16tinásobné a 24 a 32násobnú - max rýchlosť 4,8MB / s, r. 1998 42 násobné - čítanie je už 7mi lasery pri 6ti násobné rýchlosti - väčšia spoľahlivosť) r1999 44 a 48násobné resp 52-násobný (Kenwood) a teda zvyšovaním prenosovej rýchlosti (najdôležitejšia), znižovaním doby prístupu je rozširované ich uplatnenie od pevných dát (zbierka zákonov ASPI, zoznamy firiem, telefónov) cez multimedia k zatiaľ najnáročnejším aplikáciám záznamu fotografií pri systémoch Kodak Photo CD.

Prenosová rýchlosť je u štandardných CD-ROM 150kB / su double CD-ROM 300kB / s (štandard do r. 1995) au Quad-Speed CD-ROM drive 600KB / s (štandard od r. 1996) 6ti násobná a 8mi, 10, 11, 12 má 12tich násobnú rýchlosť, tj. 1,8 MB / s, 15 a 16 (1.2 až 2,4MB / s) násobná rýchlosť. U mechanik s konštantnými otáčkami je rýchlosť prenosu premenná podľa stôp. Napr. u 24 násobné je rýchlosť pre vnútorné stopy len 10,3 násobná, pre vonkajšie 24 násobná. Maximálna násobnosť je obmedzená priepustnosťou kanála 50MHz, tj. 32násobnost.

Rýchlosť čítania špirály je v single speed mechanike asi 1,3 m / s. Rýchlosť otáčania CD-ROM disku nie je konštantná, ale je kontinuálne prispôsobovaná podľa toho, či sa čítanie vykonáva bližšie kraji alebo stredu disku. U stredu disku je rýchlosť otáčania vyššia (asi 500 otáčok za minútu) au kraja naopak nižšia (asi 200 otáčok za minútu). Toto prispôsobovanie otáčok disku zaručuje, že dáta sú čítané zo špirály konštantnou rýchlosťou.

Prístupová doba u dátových CD-ROM diskov je potom závislá na čase nutnom k regulácii otáčok. Je teda veľmi nevhodné čítať dáta uložené v rôznych častiach disku, pretože je neustále nutné prispôsobovať rýchlosť otáčania. Tento problém plne neodstraňujú ani mechaniky s vyššou rýchlosťou prístupu, aj keď samozrejme mechaniky s vyššou rýchlosťou čítania majú aj nižšiu prístupovú dobu. Prístupová doba sa u CD-ROM mechaník pohybuje od 100 ms do 300 ms.

Pripojenie

Jednotky CD majú interface SCSI, IDE. Od roku 1997 tiež pomocou rozhrania SDX Storage dáta Acceleration

Staršie jednotky IDE sa predávali so špeciálnou Radičová kartou, pretože rôzni výrobcovia majú rôzne rozhrania.

Pri pripojení cez zvukovú kartu výrobcovia týchto kariet riešili rozličnosť rozhranie integráciou konektorov - Mitsumi, Panasonic a Sony. Pokiaľ nie je kupuje celý kit je problém spojenie zvukovej karty s CD (neštandardné konektory.)

ATAPI zovšeobecnenie rozhranie tak, že sa disky zaobídu bez zvláštnych kariet. Potom je ale nutné zapojiť CD ako slave disk, kdežto hard disk ako master. Ak je CD ako tretí disk, potom sa musí použiť druhá karta radiča, nakonfigurované ako sekundárny radič. Tento problém je vyriešený u EIDE radičov. Pripojenie cez klasický 40tich pinový IDE konektor

SCSI radiče sú výhodné, kde sa počíta s viacerými diskami (7). Tento radič odstraňuje tiež problémy s pripojením na OS2 alebo Unix.

SDX Storage dáta Acceleration [1], [2] je pripojenie CD disku priamo na pevný disk (neskôr i ďalších zariadení) pomocou 10tich (2x5) pinového konektora. CD je pripojený cez vnútorné 133MB buffer (vyhradená časť na Hard disku) na rýchly disk. Pre BIOS je Hard disk zapojený ako master, CD ako rýchly slave. Na slave pozíciu tohto IDE portu ale už nejde napojiť iné zariadenie. Pripojením cez buffer na rýchly IDE zrýchli aj činnosť CD u niektorých programov. Toto je prvý krok k zastaveniu nezmyselného zvyšovaniu rýchlostí CD, ktoré je od 16tich násobné rýchlosti už na úkor spoľahlivosti, tichosti zariadení atď.
Rýchlosť prenosu je potom limitovaná rýchlosťou medzi diskom a perifériu a to na 8,62MB / s (čo by zodpovedalo mechanike s 32násobnú rýchlosť) Pre Ultra DMAto bude rýchlosť 33MB / s ..
SDX urýchľuje najmä aplikácie bežiace v reálnom čase.
Cena by mala byť nižšia ako klasického CD, pretože je jednoduchšie.

Typy diskov

Read Only (klasický čítacej typ)
Write Once (číta + zapisuje na čistý disk)
ReWritable (číta + zapisuje + prepisuje i zapísané disky)

CD-DA - CD-Digital Audio "hudobné" CD
CD-I - CD-Interactive multimediálne CD určené do CD-I prehrávačov pripájaných k televízii. Väčšinou možno prečítať aj v CD-ROM mechanikách na PC.
CD-R - jednorazové zaznamenanie informácie alebo viacnásobné nahrávanie, ktoré umožňuje pridávať na disk informácie postupne, Write-Once
CD-ROM - klasické dátové CD, Read-Only
CD-ROM XA - CD-ROM eXtended Architecture zvláštny druh CD, kombinácia CD-ROM a CD-DA., Read-Only
CD-RW - Možnosť opakovaného zápisu na CD médium. ReWritable
DVD R - Digital Versatile (predtým Video) Disc moderná verzia CD, kapacita 4-17 GB, Write-Once
DVD ROM - uchovanie dát veľkého rozsahu, Read-Only
DVD-RAM / RW - prepisovateľné verzie 4 GB DVD. Doteraz však nie je celkom jasno v štandardoch, preto sa zatiaľ nerozšírila. ReWritable
DVD R / W - technológia fázového posunu, ktorý zabezpečuje možnosť obnoviteľného uchovávania údajov. ReWritable

kapacita médiá Read-Only Write-Once ReWritable
CD technológie 650 MB CD-ROM CD-R CD-RW
DVD technológia 4,7 GB až 17 GB DVD-ROM DVD-R DVD-RAM
+ RW, DVD-R / W
Zápis

Základnou jednotkou je 1 minúta záznamu plnohodnotného stereo signálu. V predaji sú disky

  • 74 min priemer 120 mm
  • 63 min priemer 120mm
  • 21 min priemer 80 mm

Dáta sa zaznamenávajú do sektorov, Sektor má veľkosť 2352B. Dáta môžu byť zaznamenaná 3 spôsoby

  1. Mode 1, má 2048 užitočných BYTE / SECTOR (STANDARD) - MSCDEX podporuje len 2048B
  2. Mode 2, 2336 B / sector
  3. Audio, 2352 B / sector

Sektor sa skladá z 98 rámcov. Každý rámec začína 24 synchronizačnými bitmi a potom nasledujú 2 bloky s 12timi používateľskými bytmi a 4mi byty CIRC- korekcie. Každý bajt začína trojicou spojovacích nulových bitov a 14tich bitovým kódom bajtu. Pri zakódovanie nesmie byť dve jednotky vedľa seba. Aby toto nenastalo pri spájaní bajtov sú proloženy3mi spojovacími nulovými bity.

Každá sekunda obsahuje 75 sektorov.

Každý sektor obsahuje teda asi 2kB, takže základná kapacita jepro 74 min 650MB (staršie jednotky nemusí vedieť posledné stopy čítať).

Zápis na CD-R

Hardware
Ako je zrejmé z rezu médiom, skladá sa CD-R, ako lisovaný CD-ROM z troch základných vrstiev. Vrchný ochranné lakované (väčšinou) vrstvy, strednej vrstvy z reflexnej zlatej fólie. Zlato sa vybralo preto, že nereaguje s farbivom a koroduje oveľa menej, než ktorýkoľvek iný kov. Zlato je naviac veľmi reflexné. Používa sa 24 karátové zlato. Dnes sa už tiež veľmi často stretnete so striebornou fóliou, ktorá síce nevykazuje tak dobré vlastnosti ako zlato, je však podstatne lacnejšie a pre spotrebné použitie úplne

Rez CD-R médiemvyhovuje. A organického farbiva. Táto organická zlúčenina je vlastným záznamovým médiom (základná phtalocyniane (zlaté disky) licencia je patentovaná firmou Mitsui Toatsu Chemicals - MTC, Japonsko).

V polykarbonátové (spodnej) vrstve CD-R média je už vo výrobe vytvorená špirálová drážka, slúžiaca ako vodítko pre laser CD-R mechaniky, čím je umožnené veľmi presné nahranie dát na disk.

Hardware
Všimnite si, ako má vypálené CD-R, na rozdiel od CD lisovaného, nepravidelné okraje. Rovnako vypálený pit je trochu plytšia než pit lisovaný. Pri vypaľovaní sa práve toto organické farbivo zahreje, čo spôsobí jeho fyzickú zmenu. Vypaľovací lúč tak vytvára miniatúrne kopčeky. Hoci sa vypálený pit - onen spomínaný kopček od pitu lisovaného fyzikálno líši, aj naďalej sa hovorí o pitu. Kopček zvaný pit mení odrazivosť od zlatého podkladu. Rozdiel medzi lisovaným a vypáleným pitom je dôvodom, prečo na niektorých starších CD-ROM mechanikách nie je možné Lisovaný pitVypálenářada pitůvypálená CD prečítať. Aby to možné bolo, museli výrobcovia u mechaník upraviť algoritmus ostrenia a vyhodnocovanie logických úrovní. V súčasnej dobe sa s podobným problémom stretávame u CD-RW médií.

Hardware
Rozmery CD-R sú zhodné s lisovanými, teda celková šírka je 1,2 mm a priemer je 12 cm s centrálnym otvorom 1,5 cm. CD váži bez obalu 18 gramov.

Na CD, sa rovnako ako na klasickú vinylovú platňu, zapisuje do jednej špirálovej stopy. Dáta sú do tejto stopy zaznamenávané digitálne pomocou stupňov (land) a dier (pit). Diera je 0,12 mikrometra hlboká a 0,6 mikrometra široká. Jedno CD ich obsahuje okolo dvoch biliónov. Dĺžka diery je medzi 0,83 a 3,3 mikrometra, čo je pre porovnanie veľkosť baktérie. Medzera medzi jednotlivými susednými stopami je 1,6 mikrometra. Znamená to, že CD so záznamovou šíri 3,3 cm obsahuje:
0,6 mikrometra šírka stopy + 1,6 mikrometra medzi stopami = 2,2 mikrometra
33 mm / 2,2 mikrometra = 15 000 závitov.
Celková dĺžka stopy je 5 km.
Na rozdiel od LP platne sa CD číta od vnútra k okraju a zatiaľ čo LP používa konštantnú rýchlosť otáčania (konštantná uhlová rýchlosť - CAV), u CD je konštantná rýchlosť obvodová (CLV). Znamená to teda, že sa rýchlosť otáčania CD mení od 200 do 530 ot./min. podľa typu mechaniky a značky. Pre zaujímavosť, hustota záznamu je na CD 16 000 tpi (track per inch - stôp na palec). Floppy disk má hustotu 96 tpi a pevný disk priemerne 400 tpi. Aby čítací (alebo vypaľovací) lúč mohol správne sledovať špirálu s dátami, majú lisovaná, CD-R aj CD-RW disky už z výroby vylisovanú tzv. Vodiacu špirálu, na ktorú riadiaci mechanizmus čítacieho (alebo zapisovacieho) laseru zaostruje.

CD rekordéry sa od obyčajných prehrávačov a CD-ROM mechanik veľmi líši. Predovšetkým preto, že používajú špeciálny laser. Tento laser musí byť schopný pracovať v niekoľkých úrovniach, aby bol schopný docieliť fyzické zmeny stavu farbiva na CD-R médiu (land) a tiež CD-R čítať, bez toho aby došlo k jeho poškodeniu. CD-R mechanika musí tiež vedieť požívať veľké množstvo formátov. A pretože zápis je ako z hľadiska hardware, tak i software oveľa zložitejší proces, je rýchlosť zápisu CD rekordérov mnohokrát podstatne nižšia ako rýchlosť ich čítania (napr. 2x zápis 6x čítanie - Yamaha CDR-200, ...).

Hardware
Pre čítanie vystačílaser s pomerne nízkym výkonom (0,5 mW), ale pre zápis CD-R je už treba energie oveľa väčšie. Pre zápis jednoduchou rýchlosťou vystačí 4-8 mW, pre dvojnásobnú rýchlosť je už treba 8-10 mW, štvornásobnú 10-12 mW a šesťnásobnú potom až 14 mW! Tejto energie je potrebné k tomu, aby sa v mieste, kde má dôjsť k zmene farbiva, dosiahlo teploty 250 ° až 400 ° C!

Výkon laseru CD-RSchopnost CD-ROM mechaniky čítať CD-R (najmä), alebo CD-RW média, je tiež do značnej miery závislá na kvalite nielen média, ale i samotnej vypaľovačky (přepisovačky?). Nahrávacie mechanika môže totiž pre nahrávanie používať príliš nízky, alebo naopak vysoký výkon laseru, alebo dokonca môže výkon laseru oscilovať (pri vypaľovaní CD-R treba v rozmedzí 8-10 mW). Nízky výkon bude znamenať príliš plytké pity (nečitateľné) a veľký výkon bude naopak spôsobovať zlievanie pitov dohromady (príliš skreslená informácie).

Zatiaľ čo drvivá väčšina CD-ROM mechaník je v súčasnej dobe konštruovaná ako IDE, u CD rekordérov stále prevláda SCSI. Dôvodov hovoriace pre SCSI je veľa, ale uvediem podľa môjho len tie najhlavnejšie. SCSI zbernice je oproti IDE rozhranie rýchlejší, má väčšiu priechodnosť dát, menej zaťažuje samotný procesor a dá sa povedať, že je aj spoľahlivejšie (aj keď v poslednej dobe nachádzame v predaji stále viac CD rekordérov is IDE rozhraním, predovšetkým pre stále sa zväčšujúce výkon počítačov ). Hlavne súvislý tok dát v potrebnej šírke je pre nahrávanie absolútne nevyhnutný. Akékoľvek prerušenie toku dát pri vypaľovaní vedie k zničeniu CD-R média. Aby bolo znížené toto riziko na minimum, umiestňujú výrobcovia CD rekordérov do mechaník potrebnú vyrovnávaciu pamäť (512kB až 4MB). CD rekordéry majú teda až o niekoľko rádov väčšiu vyrovnávaciu pamäť.

Dátové polia disku podľa Orange Book (o farebných knihách zatiaľ viac v registri) obsahuje kalibračné programové pole (PCA). Pomocou tohto poľa a inicializačného testu dôjde ku kalibráciu záznamového lasera pre tento disk. Ďalšou časťou je Program Memory Area (PMA) ktorý obsahuje počet trackov, a ich začiatočné a koncový bod. Ďalej potom prichádza Lead-In Area, ktorý je pripravená pre zápis popisu obsahu celého disku potom, čo dôjde k jeho kompletnému nahranie. Po dokončení zápisu je na koniec stopy zaznamenané Lead-Out Area, ktorý upozorní prehrávač, že je koniec CD, aby sa mohol zastaviť.

Zápis na zapisovateľné CD môže byť vykonaný naraz (v jednej session - singlesession), kedy sú všetky tracky zapísané v jednom zväzku (volume). Disk sa uzatvára zápisom obsahu (Table of Contents) a Lead-Out Area. Tento disk môže byť čítať na akékoľvek CD mechanike. Pri singlesession záznamu sa TOC (Table of Contens) vytvára ihneď po nahraní dát. Tým dochádza (ako sa v brandži hovorí) k "uzavretiu" disku. Ďalej už nie je možné na disk čokoľvek nahrať.

Multisession naopak necháva disk otvorený a TOC sa zapisuje až po nahratí poslednej session. Tým dôjde opäť k "uzavretiu" disku. U neuzatvorených diskov to pre čítacie mechaniku znamená, že musí byť schopná postupne od poslednej session rekonštruovať súborovú štruktúru celého CD. Vytvára si vlastne TOC, ktorá ešte na CD nie je nahraná. Ak je vaša mechanika vybavená schopnosťou čítať multisession, nespoznáte de-facto, či je CD nahrané ako multisession, alebo singlesession.

Spôsob zápisu dát na disk, kde pri každom dokončení stopy (tracku) je vypnutý zapisovacou laser (aj keď sa bude okamžite zapisovať ďalšia stopa) sa nazýva Track at Once. Pri zapínaní a vypínaní lasera sa zapisujú bloky run in a link out. Najmenšia dĺžka stopy je 300 blokov (4 sekundy - 700 kB). Maximálny počet stôp je 99.

Naopak spôsob, kedy dôjde k celému nahranie CD bez vypnutia lasera, označujeme ako Disc at Once.

Multisesion

Celý disk môže obsahovať 1 alebo viac seáns. Každá seansa zaberá celý početstop. Po uzavretí seanse je jej obsah zapísaný do obsahu seanse. Potom je zapísané ukončenie, ktoré umožňuje čítať dáta. Pri modifikácii obsahu pre multisesion (napr. Pridanie seanse) sa znovu nahrá obsah starej seanse, pridajú sa nové súbory a zmení odkazy.Tyto úpravy sú vidieť nasledovne

  • CD - multi Mechanika normal Iba prvý seanse
  • CD - multi bez aktualizovaného obsahu Mechanika multi Iba posledný (chýba odkazy)
  • CD Multi s aktual. odkazom Mechanika Multi Posledné s prepojením všetkých seáns

CD-RW

majú rýchlosti 4-4 (zápis-čítanie) alebo 2-6.
Mazanie trvá 5 minút, maže sa celý špirálovito zapísaný aj nezapísaný disk.
Mechaniky sú odlišné od CD ROM, pretože je u týchto diskov menšie odrazivosť.
Môžu sa pripájať ako po SCSI, tak i po ATAPI. (CD-R len SCSI).
Zápis je zahriatím na 700 ° C (amorfný tvar), mazanie na 200 ° C (kryštalický - odrazivý) a čítanie je laserom s malým výkonom. Odrazivosť RW diskov je podstatne menší ako ROM a R diskov, a teda môžu mať RW jednotky problémy s čítaním. Multi Read disky umožňujú čítanie oboch záznamov.

Konštrukcia

Pri diskoch CD ROM do 12tich násobné rýchlosti (vrátane) [2] sa používa technika CLV - Constant Linear Velocity, ktorá znamená, že na vonkajšom okraji disku sú otáčky pomalšie, aby rýchlosť zostala konštantná. Pri výskyte chyby sa u některýchmechanik znižuje rýchlosť na dvojnásobnú alebo dokonca na jednoduchú.

Vnútorná Cache má obvykle veľkosť 256kB.

CAV Constant angle velocity dodržiava konštantné otáčky. Tento systém riadenia sa aplikuje na CD ROM i DVD s rýchlosťami nad 12ti násobok základnej rýchlosti, tj pre disky s 15 a 16ti, 20 a 24 násobnou rýchlosťou [2]. Tento spôsob ale spomaľuje tok dát pri vnútorných stopách až na úroveň 10tich až 8mi násobných diskov. (Podľa hitachi24x má uvnitřjen 10x) Bohužiaľ záznam sa uskutočňuje od vnútornej stopy, takže maximálna rýchlosť, ktorá je na vonkajšej stope, na diskoch dosť často nie je dosiahnutá.

Rovnako tak i kombinácie riadenia CLV a CAV v tzv. PCAV Partition CAV systémoch vnútornej stopy spomaľuje. Vonkajšie stopy sú CLV a vnútorné CAV (vnútorný 8x a od 2/3 16x) ..

Vyvažovanie Pre disky s rýchlosťami 7000ot / min je nutné individuálne vyvažovať disky, lebo aj popis spôsobuje ich rozváženia. Vykonáva sa to pomocou ložísk vložených okolo hriadeľa na magnetickej desce.Tyto ložiská sa rotáciou rozprestrú tak, aby vyvážili disk.

Násobnosť čítacích laserov umožňuje ďalšie zvýšenie prenosovej rýchlosti. Tieto CD znižujú rýchlosť otáčania a tým spoľahlivosť čítanie je väčšia ako u vysokorýchlostných, kde sa veľmi často musí znížiť rýchlosť pri chybovosti čítania. Firma ZEN má 7mi laserový 6tinásibný systém umožňujúci teda 42násobný prenos. Lúč z laseru je vedený cez difrakčné mriežku, kde sa rozdelí na 7 zväzkov, ktoré vedú cez kolimačnej (linearizačných) šošovku, kde sa lúče zoradia do radu a cez šošovku sa vedú na disk. Lúče odrazené od 7mi stôp sa vedú do multipaprskového fotočlánku na vyhodnotenie.

Servomechanizmus má 4 servery:

  • pre riadenie otáčok
  • pre ostrenie zväzku
  • pre vyhľadávanie tracku
  • pre sledovanie tracku

Knihy formátov

Formáty CD sú usporiadané do kníh

1. Červená kniha (Digital Audio) ISO 908
- je prvý štandard a je určený pre zvukový záznam
- CD audio (DA format)
- f = 44,1 kHz, 2kanál,
- sektor = 2352B a zodpovedá 1 / 75s,
- prenos je 176400B / s (single speed),
- hrací čas max 74 min,
- každá skladba na 1 stope,
- max stôp (tracks) = 99
- opravný kód EDC alebo ECC
- disk sa delí na 3 oblasti
- LEAD-INobsahuje zoznam nahratých trackov
- dáta
- LEAD-OUT obsahuje ukončenie disku - 90s ticha.
- CD + G - compact disk + graphic
- umožňuje ukladať aj textové a grafické dáta, pre ktoré je v každom sektore vyhradené 48B. (Napríklad tu menovi uložený text pesničky)
- CD - MIDI (nepoužíva sa)
- v podkanálov sú uložené dáta pre riadenie MIDI
- CD + text
- (philips) - umožňuje na videorekordéra přehrávati text a grafiku uložené na obyčajnom CD -Dá disku.
- CD Karaoke
- text je uložený spoločne s audio v sektoroch a teda možno plynulo prehrávať. Formát rozšírený v Japonsku.

2. Žltá kniha CD - ROM; ISO 10149 a CD XA
- Norma pre počítače. CD ROM so sektorovým delením určená pre uchovanie dát. Korekcia chýb je oveľa prepracovanejšie.
- Norma predpokladá 4-vrstvovou architektúru disku.
- Vrstva 0 -bitová architektúra - identická s Red book
- Vrstva 1 -štruktúrami sektoru, detekcia a korekcia chýb
- Vrstva 2 -logická organizácie sektora - umožňuje prispôsobenie požiadavkám
- Vrstva 4 -logická organizácie súborové štruktúry
- Veľkosť sektore je 2352B, z toho 12B pre synchronizáciu a 4B pre hlavičku. Ďalej sa rozdelenie sektora líši podľa módov.

CD ROM

  • Mode 1 - (Režim 1) s opravou chýb ISO 9660
  • ISO 9660
12B synchr. 4 hlavičky 2048 užív. dáta 4 EDC 8 prázdne 276 ECC 784 EDC / ECC 98 kontrolné
  • úroveň 1
    • úroveň 2 a 3
    • mimo medzinárodné štandardy
  • Mode 2 - (Režim 2) bez opráv chybnebo nízkym stupňom opráv
12B synchr. 4 hlavičke 2336 užív. dáta 784 EDC / ECC 98 kontrolné
CD-ROM-XA
  • majú podobnú štruktúru, ale majú ešte pr dátami podhlavičku 8B (miesto prázdneho bloku).
  • Form 1
12B synchr 4 hlavičke 8 podnázvov. 2048 užív. dáta 4 EDC 276 ECC 784 EDC / ECC 98 kontrolné
- Form2
12B synchr. 4 hlavičke 8 podnázvov. 2336 užív dáta 4 EDC 784 EDC / ECC 98 kontrolné
Žltá kniha definuje
  • začiatok dátového záznamu až po 2s. Tým sa zníži kapacita o 300kB.
  • zavádzač spotrebuje 6500 sektorov, tj. 13MB
  • Koreňový adresář1 sektor
  • Tabuľky ciest 2 sektory
  • Popis media 2 sektory
  • Systém 16 sektorov
  • Úvod a koniec seansa 4650 sektorov teda celkom asi 21MB služobných dát.
Pri nahrávaní dát i audia je vhodné nahrať dáta na track 1, audio na tracky ostatní. U CD DA však hrozí zničenie zariadení, pretože číslicové dáta sú veľmi hlasná (praskanie).

3. Zelená knihaCD-I

Interakčné disky - je zameraný na multimédiá, rieši problém synchronizáciou separátnych audio a video stôp. Zahŕňa zvuk, statické obrázky, animáciu a full-motion (celoobrazový video). Najstaršie formát od Philips => nekupovať CD firmy Philips. Mechaniky musí vedieť čítať (napřvětšina diskov Panasonic a Matsushita je nepodporuje) a ďalej uWIN 95 komprimované súbory MPEG nie sú MSCDEX podporované (aj keď MSCDEX pre Win3.xx áno)

  • CD-I formát 1

    formát 2

  • formát 1
  • formát 2

Green book obsahuje aj definíciu MPEG-1 (11172) .DISKY sa nazývajú Video CD

4. Biela kniha

používa MPEG pre video a CD-ROM XA pre audio. Od r.1994 najužívanejšie formát. Umožňuje základné prehrávacie funkcie videa (dopredu, dozadu, rýchlo, atď.) Nadväzuje na CD-I green book.

  • Video-CD (nepoužíva sa, nahradená videopások)
  • Disky s priemerom 12, 20, 30 cm vyžadujú špeciálnu prehrávač
  • malá kapacita
  • Kodak Photo CD - hybridné disky v Mode2- Form1
  • obraz je 2048řádků x 3072bodů, 24bit - tj. 18MB. možno zobraziť vo formátoch
  • Base / 16128řádků x 192bodů
  • Base / 4256 x 384
  • Base 512 x 768
  • 4Base 1204 x 1536
  • 16Base 2048 x 3072 bodov

5. Oranžová kniha zahŕňa

  • Photo CD (podľa M. Bartoňa - veľká kniha o vypaľovanie CD - sem nepatrí)

Part I
MO (magnetooptické) prepisovateľné disky

Part II
CD - R môže použiť multisession (dohrávání disku)

Part III
CD - RW

Nie sú kompatibilné s CD prehrávačmi

dátové polia podľa tejto knihy obsahujenavíc kalibračné programové pole - PCA, ktorým sa kalibruje laserovýpaprsek.

6. Modrá kniha

  • Zmiešaný disk (so zvukovými i dátovými stopami)
  • CD-I Ready disk
  • Bridge disk

Zhrnutie: Pre Photo CD štandard Oranžová kniha v režime multisession
Videonahrávky White Book a Green Book plus XA
Zvukové CD Red book


 

Všetky články v sekcii
Hardware
Článok pre vás napísal David Jančík
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Autor je vášnivý programátor. Nezná slovo "nelze", nebojí se zkoušet nepoznané a pronikat do nových technologií.
Aktivity