Vianoce v ITnetwork sú tu! Dobí si teraz kredity a získaj až 80 % extra kreditov na e-learningové kurzy ZADARMO. Zisti viac.
Hľadáme nové posily do ITnetwork tímu. Pozri sa na voľné pozície a pridaj sa k najagilnejšej firme na trhu - Viac informácií.

3. diel - Microsoft AZURE - Pripojenie k wifi sieti a prvýkrát v Azure

V minulej lekcii sme vytvorili prvý program pre dosku ESP 8266. Dnes sa zameriame na pripojenie k wifi.

Ako základný program budem používať knižnicu optimalizovanú pre dosku ESP 8266, ktorú dáva Microsoft na stiahnutie zadarmo. Na nižšie uvedenej stránke je k dispozícii aj relatívne podrobný popis funkcií. Nebudeme je teda tu podrobne rozoberať a budeme sa venovať len dôležitým veciam spojeným s oživením komunikácie a naším zobrazením dát.

Stiahnite sa teda balíček https://github.com/...etstartedkit.

Bude nás zaujímať projekt v priečinku REMOTE_MONITORING, budeme ho postupne mierne upravovať, takže si pre svoje budúce pokusy urobte radšej zálohu. V čase písania článku a tvorenie tohto postupu došlo k drobným zmenám v kóde, ale na našu funkciu by to nemalo mať vplyv.

Otvorte projekt ** remote_monito­ring.ino **

open remote_monitoring.ino - Microsoft Azure a IoT

Prvé, čo bude potrebné, je donútiť dosku pripojiť sa k vašej wifi sieti, doplníme teda potrebné informácie do nášho kódu, presnejšie priamo do súboru remote_minito­ring.ino

char ssid[] = "[Your WiFi network SSID or name]";
char pass[] = "[Your WiFi network WPA password or WEP key]";
Pripojení k Wifi - Microsoft Azure a IoT

Jedná sa o klasická char pole, takže hranaté zátvorky tam nebudú. Pre "security guru", ktorí sa hrozia nad typom zabezpečenia len podotýkam, že "doštička, hoci maličká, zvládne zľahučka aj tuhšie heslíčka", teda aj WPA2, takže si lámať hlavu s WPA a WEP moc nemusíte. Všeobecne možno povedať, že čo sa týka Azure, tak to Microsoft myslí so zabezpečením naozaj vážne, takže vás v Azure budú kľúče alebo iné typy Credentials dosť sprevádzať. Ostatne hneď na to narazíme v ďalšom kroku, takže sa pokúsim nič nevynechať. Doplňte teda vaše prihlasovacie údaje pre pripojenie k wifi a hneď prejdeme na doplnenie prihlasovacích údajov do IoT Hub v AZURE. Tie sa nastavujú v knižnici a teda v súbore remmote_monito­ring.c.

Doplníme teda sekcii:

static const char* deviceId = "[device-id]";
static const char* deviceKey = "[device-key]";
static const char* hubName = "[hub-name]";
static const char* hubSuffix = "azure-devices.net";

No áno, ale kde vziať tieto hodnoty? Odpoveď sa nachádza v cloude a k tomu budeme potrebovať niekoľko vecí:

Prosím, zaregistrujte sa a zapamätajte si svoje Credentials, budeme ich často potrebovať. Ak vlastníte Live ID od Microsoftu alebo firemný účet na AD, napríklad z 365, nespájajte ho s testovacím free account na Azure, lebo to prináša rad problémov.

  • Po druhé budeme potrebovať program menom Device Explorer. Je k stiahnutiu na adrese https://github.com/...Explorer.msi. Program slúži k manažmentu zariadení pripojených k IoT hubu. Linuxáci tu majú drobný problém a som nútený ich odkázať na IoTHubExplorer, ktorý rastie na adrese https://github.com/...e_iot_hub.md..... Nemám s ním žiadne skúsenosti, preto si budete musieť poradiť sami. Ale verím, že to nebude problém.

Azure sa rapídne vyvíja, a preto tento programík snáď v blízkej dobe nebude potrebné. Mám informáciu, že v blízkej dobe bude možné zariadenie spravovať iba cez portál AZURE.

Device Explorer bude chcieť kľúče k IoT HUBU. Tie získame neskôr, takže program na chvíľu odložíme a nastavíme si služby v AZURE. Teraz by sme mali mať všetko, čo je potrebné k prihláseniu Azure a budeme sa chvíľku venovať práve prácu s AZURE.

Dashboards - riadiace panely

Pre ostrieľaných užívateľa Azure bude zvyšok lekcie zbytočný, ale bez neho by nebol kurz neúplný. Tí, ktoré netuší, čo je Azure, mi budú musieť veriť, že sa jedná o cloudovou platformu, čo toho vie veľmi veľa. Azure je platforma, ktorá má v dnešnej dobe toľko zákutí, že je bežný človek ani nedokáže pojať, nieto zvládnuť. Jeho čaro je, že v ňom možno realizovať prakticky všetko, čo sa dá prevádzkovať v cloude. Zvedavé odkáže na úvod nášho seriálu.

Teraz však hurá do obláčikov.

AZURE portal - Microsoft Azure a IoT

Verím, že sa vám podarilo získať nejaký ten kredit zdarma, a preto sa prihláste k Azure. Adresa pre management je https://portal.azure.com/.

Po prihlásení vás privíta trochu holý dashboardov, kde sú informácie o vašich resources, čo sú vaše využívané zdroje, statusy jednotlivých datacentier, prístup do Marketu a prístup k podpore. Nás bude zaujímať iba sekcia "All resources". Jedná sa o zoznam vami využívaných zdrojov a skupín zdrojov tzv. Resources. Jednotlivé resources možné spájať do logických skupín, tzv. Resource group. Na základe mena resource groups môžete napríklad plánovať automatické akcie, alebo napríklad všetky zdroje spojené do jednej resource group zmazať. Bližšie sa tomu budeme ešte venovať a potom by vám malo byť všetko jasné.

Vľavo sú sekcie dostupných služieb, ktoré môžete používať. Kto má voľné popoludnie, môže ich skúsiť spočítať, veľmi by ma zaujímalo, koľko ich je. Keďže cieľom článku nie je popisovať rozhranie Azure, nebudeme sa tu s tým moc zaoberať. Všetko potrebné pochopíte pri práci.

Mám vo zvyku si pre každú službu alebo projekt robiť vlastné Dashboard takže tak urobím aj teraz tlačidlom plus vedľa slova Dashboard alebo Riadiaci panel. Pomenujte si ho, ako chcete, u mňa sa volá IOT Spark, však na pomenovanie vôbec nezáleží. Slúži len pre vás, aby ste mohli s Azure lepšie pracovať. Jednotlivé Dashboards možno zdieľať a udeľovať im prístup podľa oprávnení. Takže techník pre IoT, ekonóm, SQL admin alebo Web admin môžu mať vlastné Dashboard. Hlbšie zabiehať netreba, lebo na všetko, v prípade potreby, prídete aj metódou pokus omyl. Medzi Dashboardy možno jednoducho prepínať, my si vyberieme náš novo vytvorený.

Resource group

Teraz začneme podľa mňa s jednou z najdôležitejších a často zanedbávaných vecí. Tou je tvorba vlastných Resource Groups, a preto ju rovno pridajte voľbou add v sekcii Resource Group.

Add resource Group AZURE - Microsoft Azure a IoT

Pomenoval som ju IoTDht22Spark. Nechajte si ju pripnúť na dashboard zaškrtnutím štvorčeka "Pin to dashboard". Zobrazí sa vám zoznam zdrojov v resource group. Zatiaľ ho budete mať prázdny, ale nakoniec v ňom budete mať služby, ktoré sú naznačené na diagrame z úvodu seriálu. Určite sa k nemu ešte dostaneme. Na konci bude vyzerať asi nejako ako ten môj.

resource Group AZURE - Microsoft Azure a IoT

Všimnite si služieb, ktoré sú v mojej Resource Group, a tých, ktoré hodláme využívať pre naše riešenie.

Diagram Služieb AZURE - Microsoft Azure a IoT

V ďalších lekciách si popíšeme jednotlivé služby ako je IoT Hub, Stream Analytics, Storage - presnejšie Table Storage. Výhody toho, že všetky naše služby sú v jednej Grupo, nie sú možno na prvý pohľad zrejmé. Azure a jeho služby s logikou združovania zdrojov do skupín interne počíta a okrem prehľadnosti a jednoduchého zmazanie skupiny zdrojov, vám mnohokrát zjednoduší konfiguráciu služieb. Pochopíme to, práve ak jednotlivé služby prepájame.

Ďalej by sme si mali povedať, že hoci ste získali nejaký ten kredit zdarma, budeme sa snažiť využívať, pokiaľ možno free taríf služieb. Za prevádzku služieb sa v Azure platí, platenie v Azure prebieha metódou Pay as you go čiže platíte len ak vám nejaké služby beží. Preto je dobré si uvedomiť, že v drvivej väčšine prípadov, ak služba nebeží, je stopnutie, za využitie služieb neplatíte. Dokážeme teda pomocou automation scriptov a mená resource group zdroje vypínať napríklad na noc.

Jednou z ďalších vlastností je to, že sa nám služby alebo zdroje rovno umiestni do rovnakého dátumu centra, takže nad tým potom nebudeme musieť premýšľať pri tvorbe jednotlivých služieb. U nás v Európe sú dostupné dve dáta centrá, tzv. Location West Europe (Amsterdam) a North Europe (Dublin). Možno to z dôvodu napríklad zónové redundancie zmeniť. Nie vždy je to ale výhodou, pretože dáta centrá sú síce medzi sebou prepojené optickými spojmi s vysokou priepustnosťou, ale rovnako, ak nutne nepotrebujeme riešiť vysokú dostupnosť zdrojov po celej planéte, je lepšie, ak nám služby pobeží v jednom datacentre. Prinajmenšom, až na datacentrum dopadne bomba a ono umrie, nebudete musieť premýšľať nad tým, čo všetko asi nejde :-) V našom kurze budeme pracovať iba s jednou Resource group, ale teraz by vám malo byť jasné, prečo tak obsiahly úvod do označenie skupiny zdrojov.

Nabudúce si sprevádzkujeme IoT húb a pokúsime sa poslať prvé dáta do Azure.


 

Predchádzajúci článok
Microsoft AZURE - Príprava IDE a prvé programovanie ESP 8266
Všetky články v sekcii
Microsoft Azure a IoT
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Microsoft AZURE - IoT Hub
Článok pre vás napísal Michal Gros
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Autor se jako Partner Solution Architekt ve společnosti NetSecure věnuje cloud technologii MS AZURE, spravuje systémy na os LINUX WINDOWS. Programuje v c, c++ a C# .net, Html
Aktivity