2. diel - Google Sheets - Tvorba tabuliek
Dáta tvoria tabuľky a teda listy, ktoré sú podstatou celého súboru. Počas práce s aplikáciou Google Sheets (Google Tabuľky) pracujeme s dátami, ktoré zapisujeme, upravujeme, kopírujeme a presúvame. Dáta nemajú vždy rovnakú podobu. Môžu to byť čísla, text, meny, matematické vzorce, percentá a ďalšie.
Vkladanie dát
Vkladanie dát do buniek je základná operácia s dátami v aplikácii. Zápis vykonáme kliknutím na príslušnú bunku, ktorá sa ihneď označí modro a je teda pripravená zapisovať dáta:Na obrázku si možno všimnúť aj adresy bunky - B3, kedy označenie B je pre stĺpec a označenie 3 pre riadok.
Zapísané dáta v bunke potvrdíme klávesom Enter alebo klikneme ľavým tlačítkom myši na inú bunku.
Zápis čísel a textu
Aplikácia sama rozozná, aké dáta do bunky zapisujeme. Od toho sa líši napríklad zarovnanie, kedy číslo je v bunke zarovnané doprava a naopak text (písmeno) je zarovnaný doľava:Do bunky môžeme zapisovať slová s diakritikou aj špeciálne znaky a symboly.
Ak do bunky zadávame dlhý reťazec slov, bunka sa nezväčší, iba zobrazí text presahujúci do ďalších buniek. V tomto prípade bude text zobrazený ako súvislá veta a ohraničenie buniek bude skryté:
Ak chceme meniť veľkosť bunky (stĺpec či riadok) môžeme tak urobiť ručne. Nájdeme myšou na základné označenie stĺpcov či riadkov a okraje týchto buniek a dlhým kliknutím roztiahneme bunku podobne ako v Exceli. Zobrazí sa nám modrý ukazovateľ, podľa ktorého určíme novú veľkosť bunky:
Bunku môžeme roztiahnuť aj na veľkosť textu:
Zápis meny
Zápis meny je kombinácia čísla a znaku meny. Ak vložíme do tabuľky napríklad cenu nejakého produktu, budeme musieť zmeniť formát bunky na menu. Urobíme tak kliknutím na príslušnú bunku a navigujeme na kartu Formát -> Číslo -> Mena:Ak zapisujeme ceny v zahraničnej mene, tak namiesto možnosti Mena zvolíme možnosť Vlastná mena a následne vyberieme menu, ktorú chceme použiť:
Meny sa nám potom zobrazia takto:
Zápis zlomku
Zlomok môžeme zapísať pomocou lomítka - /, aplikácia tento matematický zápis sama rozozná:Pozn. 3 1/2 = 3,5.
Zápis dátumu a času
Pokiaľ zapisujeme dátum a čas, zmeníme opäť formát bunky. Na karte Formát klikneme na Číslo a následne vyberieme z možností Dátum, Čas, Dátum a Čas, prípadne Trvanie.Zápis percent
Zápis percent urobíme zapísaním čísla a znaku percenta - %. Ak chceme zmeniť celý formát bunky, napríklad kvôli výpočtu, navigujeme sa opäť na kartu Formát -> Číslo -> Percentá:Oprava a odstránenie dát
Pre prípad odstránenia všetkých dát z bunky, klikneme na príslušnú bunku a na klávesnici stlačíme tlačidlo Delete alebo Backspace.Pri takejto úprave odstránime iba obsah buniek, nie bunky samotné.
Ak dáta chceme iba opraviť, vykonáme tak dvojitým kliknutím na bunku a následne prepísaním či úpravou dát. Všetky zmeny potvrdíme klávesom Enter.
Kopírovanie a presúvanie dát
Kopírovanie a presúvanie dát sa od seba značne líši. Pri kopírovaní buniek sa nám vytvorí kópia, teda nič nikde nezmažeme, iba vložíme rovnaké dáta inam. Pri presúvaní to je iné, tu dáta z pôvodnej adresy buniek odstránime a vložíme do iných buniek.Kopírovanie dát
Môže sa nám stať, že potrebujeme rovnaké dáta vložiť do novej tabuľky alebo listu a vzhľadom na ich množstvo by bolo príliš zdĺhavé ich prepisovať. Pre kopírovanie bunky nám stačí iba označiť kliknutím myši, následne označené bunky zmodrajú a potom klikneme na kartu Upraviť -> Kopírovať:Na kopírovanie buniek môžeme využiť aj klávesovú skratku Ctrl + C.
Následné vloženie skopírovaných dát vykonáme opäť na karte Upraviť ako pri kopírovaní, len zvolíme možnosť Vložiť:
Na vloženie dát môžeme využiť aj klávesovú skratku Ctrl + V.
Presúvanie dát
V prípade, že sa chystáme uložené dáta presunúť, označíme príslušné bunky, ktoré sa chystáme presúvať. Bunky označením následne zmodrajú a my sa navigujeme na kartu Upraviť a zvolíme možnosť Vystrihnúť. Táto možnosť obsahuje symbol nožníc, čo nás pripraví na to, že označené dáta doslova "vystrihneme" z tabuľky:Tu môžeme použiť klávesovú skratku Ctrl + X.
Dáta následne vložíme ako pri vkladaní dát pri kopírovaní a tiež môžeme použiť klávesovú skratku Ctrl + V. Dáta z pôvodných buniek zmiznú, akonáhle ich presunieme inam.
Príklad
Vytvoríme si tabuľku, v ktorej budeme evidovať prijaté produkty na sklad. Vytvoríme celkom 4 stĺpce a 5 riadkov. Prvý stĺpec Tovar bude vo formáte Text. Druhý stĺpec Naskladnené dňa bude vo formáte Dátum. Tretí stĺpec Počet kusov bude vo formáte Číslo. Posledný štvrtý stĺpec Cena za kus bude vo formáte Mena (EUR):Spomenuli sme si, že sme naskladnili rovnaký počet kusov „Mlieka“ aj o deň neskôr. Cena bola tiež rovnaká, líši sa teda akurát dátum. Využijeme teda kopírovanie buniek a do nasledujúceho riadku vložíme riadok rovnaký, ktorý obsahuje mlieko:
Následne zmeníme dátum a tabuľka je hotová:
V budúcej lekcii, Google Sheets - Práca so stĺpcami a riadkami , sa zameriame na tému práce so stĺpcami a riadkami, konkrétne sa bude jednať o vkladanie, odstránenie, formát, úpravu alebo skrytie.