Zarábaj až 6 000 € mesačne! Akreditované rekvalifikačné kurzy od 0 €. Viac informácií.

3. diel - Google Sheets - Práca so stĺpcami a riadkami

V minulej lekcii, Google Sheets - Tvorba tabuliek , sme sa venovali téme tvorba tabuliek a možnosti vkladania dát do buniek.

Skôr alebo neskôr počas práce s tabuľkami zistíme, že potrebujeme vykonávať ďalšie operácie so stĺpcami alebo riadkami. Môže to byť vkladanie, odstránenie, formát, úpravu alebo skrytie nových stĺpcov alebo riadkov. V tejto lekcii si ukážeme, ako také operácie jednoducho vykonávať.

Práca so stĺpcami a riadkami

V aplikácii Google Sheets sa dá tabuľka upravovať aj po jej dokončení. Môžeme teda meniť vlastnosti jednotlivých riadkov či stĺpcov a nezmazať tak dôležité dáta v tabuľke.

Vloženie stĺpca alebo riadku

Môže nastať situácia, kedy máme hotovú tabuľku, ale na poslednú chvíľu do nej potrebujeme vložiť riadok alebo stĺpec navyše. V tomto prípade nie je potrebné celú tabuľku mazať a prepisovať, ale stačí využiť funkciu Vloženie stĺpca alebo Vloženie riadku.

Pravým tlačidlom myši klikneme na označenie stĺpca, vedľa ktorého chceme stĺpec vložiť. Následne vyberieme možnosť Vložiť 1 stĺpec vľavo alebo Vložiť 1 stĺpec vpravo podľa potreby:

Základy - Google Tabuľky (Sheets)

Pre vloženie riadku klikneme opäť pravým tlačidlom myši na riadok, nad (či pod) ktorý chceme nový riadok vložiť a vyberieme možnosť Vložiť 1 riadok nad alebo Vložiť 1 riadok pod:

Základy - Google Tabuľky (Sheets)

Stĺpec môžeme vložiť aj označením buniek stĺpca, vedľa (aj nad) ktorého sa chystáme stĺpec vložiť a pravým tlačidlom myši naň klikneme a zvolíme možnosť Vložiť riadky (číslo) nad, Vložiť 1 stĺpec vľavo, Vložiť bunky:

Základy - Google Tabuľky (Sheets)

Ak nechceme vložiť celý stĺpec, ale menší počet buniek, vyberieme možnosť Vložiť bunky -> Vložiť bunky a posunúť doprava či Vložiť bunky a posunúť doľava:

Základy - Google Tabuľky (Sheets)

Pri vložení riadka je postup rovnaký.

Vždy označíme rovnaký počet stĺpcov/riadkov, ako ten, ktorý chceme vložiť. Napríklad ak chceme vložiť ďalšie 2 stĺpce, označíme teda stĺpce 2.

Vkladanie stĺpcov či riadku môžeme vykonať aj na karte Vložiť a výberom z možností Bunky, Riadky alebo Stĺpce.

Základy - Google Tabuľky (Sheets)

Výsledok bude rovnaký ako v predchádzajúcich postupoch.

Odstránenie stĺpca alebo riadku

Môže naopak nastať aj tá situácia, kedy chceme prebytočný stĺpec odstrániť. V tomto prípade konkrétny stĺpec označíme, pravým tlačidlom myši naň klikneme a vyberieme možnosť Odstrániť stĺpec:
Základy - Google Tabuľky (Sheets)

Rovnakým spôsobom sa dajú odstrániť aj riadky alebo bunky.

Akonáhle na bunku klikneme iba jedným klikom, môžeme tak zmazať celý jej obsah jedným stlačením tlačidla Delete alebo Backspace. Je teda možné odstrániť zo stĺpca či riadku len dáta, ktoré následne nahradíme inými. Pokiaľ zmažeme omylom veľa dát, môžeme akciu vrátiť stlačením kombinácie tlačidiel Ctrl + Z.

Formát stĺpcov a riadkov

Pri práci s tabuľkami, respektíve s jej stĺpcami a riadkami sa môže stať, že potrebujeme zmeniť ich veľkosť – výšku či šírku.

Úprava rozmerov stĺpcov a riadkov

Môžeme nastavovať veľkosť stĺpca a riadku ručne pomocou modrého ukazovateľa (poznáme už z lekcie Google Sheets - Tvorba tabuliek). Ľavým tlačidlom myši posúvame veľkosť a zmenu aplikujeme na celý stĺpec alebo riadok.

Ďalšou možnosťou je zmena číslovej hodnoty pre veľkosť stĺpca alebo riadku. Označíme teda konkrétny stĺpec či riadok a pravým tlačidlom myši zvolíme Zmeniť veľkosť stĺpca alebo v inom prípade Zmeniť veľkosť riadku:

Základy - Google Tabuľky (Sheets)

Následne sa nám zobrazí okno, kde zadáme novú šírku stĺpca v pixeloch. Predvolená hodnota je 100 px. Pre uloženie klikneme na OK:

Základy - Google Tabuľky (Sheets)

Možnosť Prispôsobiť dátam nám umožní automaticky upraviť veľkosť stĺpca do potrebnej veľkosti na zobrazenie dát. Stĺpec sa prispôsobí podľa najdlhšieho reťazca slov v stĺpci alebo riadku.

Zlučovanie buniek

Ak chceme vytvoriť z viacerých buniek jednu, ponúka sa nám na lište východisková možnosť Zlúčiť bunky:
Základy - Google Tabuľky (Sheets)

Označíme bunky, ktoré chceme zlúčiť a zvolíme spôsob zlúčenia.

Vždy zlučujeme prázdne bunky. Akonáhle zlúčime viac buniek, ktoré obsahujú dáta, uložia sa do novej zlúčenej bunky dáta iba z jednej (prvej) bunky.

Nová bunka môže mať napríklad takú veľkosť:

Základy - Google Tabuľky (Sheets)

Ak sa nám následne vložené dáta budú v novej bunke zobrazovať zle, zmeňme ich zarovnanie do stredu:

Základy - Google Tabuľky (Sheets)

Ak chceme bunky opäť rozdeliť, sprístupní sa nám možnosť Zrušiť zlúčenie, ktorá bunky opäť rozdelí do pôvodných veľkostí a pôvodného počtu:

Základy - Google Tabuľky (Sheets)

Skrytie a zobrazenie stĺpcov a riadkov

Môže nastať prípad, keď pracujeme s komplexnejšou tabuľkou, ktorá obsahuje príliš veľa stĺpcov a riadkov. Vo chvíli, keď potrebujeme pracovať len s konkrétnymi dátami a niektoré stĺpce či riadky sú pre nás nadbytočné, môžeme ich jednoducho skryť. Skrytie stĺpcov či riadkov nám umožní ich zneviditeľnenie, ale nezmaže ich. Teda ich môžeme spätne vrátiť.

Označíme stĺpec alebo riadok, ktorý chceme skryť a pravým tlačidlom myši klikneme a zvolíme možnosť Skryť stĺpec. V prípade riadku, riadok označíme a zvolíme možnosť Skryť riadok:

Základy - Google Tabuľky (Sheets)

Ak skryjeme napríklad stĺpec C, tak sa medzi vedľajšími stĺpcami B a D zobrazia dve šípky, ktoré naznačujú skrytý stĺpec. Takto si možno všimnúť, že v liste nie sú všetky stĺpce zobrazené:

Základy - Google Tabuľky (Sheets)

Pri riadkoch je postup rovnaký:

Základy - Google Tabuľky (Sheets)

V prípade spätného zobrazenia stĺpcov či riadkov na jednu z tých šípok klikneme a stĺpec či riadok sa nám opäť zobrazí.


 

Predchádzajúci článok
Google Sheets - Tvorba tabuliek
Všetky články v sekcii
Základy - Google Tabuľky (Sheets)
Článok pre vás napísala Jarmila Šuľanová
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
JK
Aktivity