1. diel - Google Dokumenty - Úvod - Google, Gmail
V kurze Základy - Google Dokumenty (Docs) sa naučíme, ako pracovať s webovou aplikáciou Google Dokumenty. Postupne sa zameriame na:
- Vytvorenie dokumentu a práca v ňom: nový dokument, uloženie dokumentu, zdieľanie dokumentu, tlač, premenovanie, upraviť, zobraziť.
- Formátovanie a nástroje: štýly, riadkovanie, citácie, slovník, prepojené objekty a ďalšie.
- Vkladanie: obrázky, tabuľka, nákres, graf, čiara, poznámky, dátum, stavebné prvky, špeciálne znaky, rovnice, vodoznak, odkazy, záložky
- Rozšírenie: doplnky, Apps Script.
Táto lekcia je vhľadom do témy, kedy si ukážeme, čo je potrebné, než začneme pracovať so samotnou aplikáciou Google Dokumenty. Predstavíme si spoločnosť Google s jej aplikáciami a založíme si nový účet.
Google Dokumenty
Jednou z webových aplikácií od Google je Google Dokumenty. Je to vlastne online nástroj na tvorbu dokumentov s možnosťou ukladať súbory na Disk Google, ktorý je úplne zadarmo a je prístupný zo všetkých zariadení pripojených na internet. Tiež je možnosť stiahnuť si do mobilného telefónu aplikáciu, ktorú je možné využívať aj offline, teda bez pripojenia k internetu. Dokumenty sa dajú jednoducho vytvárať aj upravovať a tiež zdieľať s ostatnými – kolegami, priateľmi či rodinou.Výhoda je, že táto webová služba či mobilné aplikácie na tvorbu dokumentov v nich je úplne zadarmo, oproti aplikácii od Microsoftu, kde nie je ani možnosť pracovať offline (jedine možná v mobilnej Android aplikácii) bez toho, aby sme si najskôr nemuseli predplatiť túto službu. Môžeme dokumenty iba prezerať (napríklad v Apple iPAD). V aplikácii Microsoft Windows 10 je tiež potrebné zakúpiť celý balík alebo mesačné či ročné predplatné. Naopak offline aplikácie Google Dokumenty vytvoria nový dokument kedykoľvek (offline aj online). Je možné dokument upravovať a neskôr zdieľať s priateľmi.
Aby sme mohli využívať takúto službu či webovú aplikáciu, musíme mať založený emailový účet od Google, takzvane Gmail. Ak ho máme, prihlásime sa do svojho účtu. Pokiaľ ho nemáme, musíme si ho založiť.
Založenie účtu Gmail
Účet založíme zadarmo na stránke accounts.google.com.Podrobný postup založenia účtu máme už popísaný v lekcii Google Sheets - Zoznámenie s aplikáciou, tak postupujte podľa neho.
Na doplnenie si len uvedieme, aké nastavenie obsahuje Ručná personalizácia obsahujúca 5 krokov:
- V prvom kroku si nastavujeme, či chceme ukladať svoju aktivitu na internete a ako dlho.
- V druhom kroku nastavujeme, či chceme ukladať svoju aktivitu na portáli YouTube a ako dlho.
- V treťom kroku nastavujeme, či chceme zobrazovať prispôsobenie alebo všeobecné reklamy.
- Vo štvrtom kroku nastavujeme, či chceme dostávať občasné pripomenutie týkajúce sa ochrany súkromia.
- V piatom kroku sa zobrazia všetky doteraz vykonané nastavenia účtu. Ak s nimi súhlasíme, potvrdíme ich.
Gmail
Práve sme vytvorili účet s mnohými možnosťami. Niektoré aplikácie sú zadarmo a iné sú platené.Platené aplikácie
Platené aplikácie sú napríklad Google Workspace - 14-denná trial verzia, kde si môžeme založiť firemný email a prepojiť ho s našou firemnou webovou stránkou, či ju máme. Ak ju nemáme, Google Workspace nám ju pomôže vytvoriť. Ďalej Google Workspace for Education - 30-dňový trial verzia pre školy. Tiež je tu možnosť zadávať reklamy pomocou Google Ads a platíme iba za kliknutie. Aplikácia Stadia má 30-dňový trial verziu, je to herná platforma.Neplatené aplikácie
Aplikácií zadarmo je naozaj dosť. Napríklad už spomínané Dokumenty alebo Tabuľky, Správy, Firemný profil, Mapy, YouTube, Play Google, Správy, Meet, Chat, Kontakty, Google Disk (nad 15 GB je možnosť kúpiť si ďalší priestor), Kalendár, Prekladač, Fotky, Duo.Platených aj neplatených aplikácií je naozaj veľa a môžeme sa pozrieť na celý zoznam. Tieto aplikácie sú rozdelené do troch kategórií:
- for all (82 aplikácií),
- for business (31 aplikácií).
- for developer (17 aplikácií).
Inteligentné funkcie
Možno nás zaskočí nové okno s možnosťou využívať inteligentné funkcie na základe nášho obsahu a spôsobu, ako túto službu využijeme. A tiež možnosť prispôsobiť ďalšie služby Google pomocou našich údajov z Gmailu a služieb Chat a Meet.Chytré čiže inteligentné funkcie a ovládacie prvky v službách Google (Gmail, Chat a Meet) i ďalších služieb sú:
- automatické e-mailové filtre a kategórie,
- múdre písanie a múdre odpovede,
- pripomenutie k e-mailom a oznámenia s vysokou prioritou,
- vyhľadávanie a správa ciest v Gmaile,
- podrobnosti o udalostiach slúžiacich na vytváranie udalostí v kalendári,
- písanie a inteligentné návrhy vo vyhľadávaní,
- pripomínanie termínov splatnosti platieb,
- rezervácie reštaurácií a objednávky na vyzdvihnutie v Mapách Google,
- informácie o cestovaní vychádzajúce z potvrdzovacích e-mailov,
- používanie vernostných kariet v službe Google Pay,
- odporúčané offline mapy pre cestovanie,
- výsledky vyhľadávania z Gmailu zobrazované v službe Cloud Search.
Je však dobré vedieť, že ak žijeme v Európe, musíme tieto funkcie zapnúť manuálne.
Môžeme si ich nastaviť cez ikonu Nastavenia a výber Zobraziť všetky nastavenia:
Potom v záložke Všeobecné zrolujeme nižšie na nastavenie Chytré funkcie, ako vidíme na obrázku:
Horná lišta Gmailu
Horná lišta v Gmaile obsahuje rôzne ikony. Vľavo je ikona Menu (tri čiarky nad sebou), kde si môžeme kliknutím nastaviť šírku ponuky Menu. Obsahuje bežné sekcie: Nová správa, Doručená pošta, S hviezdičkou, Odložené, Dôležité, Odoslané, Koncepty a iné:Vpravo od Menu sa nachádza vyhľadávacie pole, kde môžeme vyhľadávať email podľa zadaných slov. Vedľa je ikona otáznik (?), kde nájdeme nápovedu: Nápoveda, Školenia, Aktualizácie a Odoslať Googlu spätnú väzbu.
Prostredníctvom ozubeného kolieska sa dostaneme do nastavenia emailu, kde je možnosť Rýchle nastavenia alebo Zobraziť všetky nastavenia.
Ikona 3x3 bodky obsahuje ponuku rôznych webových aplikácií, medzi ktorými nájdeme aj Google Dokumenty:
Cez poslednú ikonu vpravo Z v koliesku (písmeno "Z" je začiatočné písmeno mena, ktoré sme uviedli pri registrácii účtu) sa dostaneme do nastavenia účtu, kde môžeme spravovať náš účet, pridať ďalší účet alebo sa odhlásiť:
Teraz sme pripravení na prácu s Google Dokumenty.