IT rekvalifikácia. Seniorní programátori zarábajú až 6 000 €/mesiac a rekvalifikácia je prvým krokom. Zisti, ako na to!

4. diel - Google Forms - Vytvorenie kvízu

V minulej lekcii, Google Forms - Nastavenie a odoslanie formulára , sme formulár nastavili, upravili jeho motív, otestovali ho a ukázali si možnosti zdieľania formulára.

V tejto lekcii Google Forms si ukážeme, ako nastaviť formulár do podoby kvízu. Prejdeme si nastavenie kvízov, ako sa má kvíz správať a aké informácie má zobrazovať. Vytvoríme základ prvého kvízu a vložíme otázky.

Nový kvíz

Nový formulár vytvoríme tlačidlom + v pravej dolnej časti obrazovky. Zobrazí sa štandardný formulár s jednou otázkou ako pre tvorbu dotazníka.

Pred tvorbou kvízu je dobré si jeho štruktúru navrhnúť dopredu napríklad len na papier. Zvoliť vhodný spôsob bodovania a prípadne si rozmyslieť vetvenie kvízu, podľa zvolených odpovedí.

Prvý krok je teda prepnutie do podoby kvízu. V hornej časti formulára sa prepneme do položky Nastavenie. Prvá položka nastavenia je Zmeniť na kvíz:

Nastavenia - Základy - Google Formuláre (Forms)

Nastavenie

Pri tvorbe kvízu je potrebné si rozmyslieť, či bude hodnotenie k dispozícii okamžite po odoslaní alebo budeme odpovede aj osobne „ručne“ kontrolovať. Tento výber je hneď druhým bodom nastavenia. Pri ručnej kontrole je vyžadovaný zber e-mailových adries.

Následne volíme v nastavení (viď obrázok vyššie), čo sa bude zobrazovať respondentom:

  • Nesprávne zodpovedané otázky - Pri zapnutej voľbe respondent vidí, ktoré otázky boli zodpovedané nesprávne a tiež sa mu zobrazí naša automatická spätná väzba k otázkam, pokiaľ si ju nastavíme viď nasledujúci obrázok.
  • Správne odpovede - Respondenti po dokončení vidia okamžite správne odpovede.
  • Bodové hodnoty - Respondenti vidia celkový počet bodov a body získané za jednotlivé otázky.
Respondenti môžu po zodpovedaní vidieť nasledujúce:
Základy - Google Formuláre (Forms)

Pre urýchlenie tvorby kvízu, si je možné nastaviť globálne predvolené hodnoty kvízu. To znamená, že nastavíme východiskovú bodovú hodnotu otázok, ktorú je potom možné individuálne upraviť pri tvorbe otázky.

Nastavenie odpovedí

Ďalšou sekciou v nastavení sú Odpovede, kde spravujeme spôsob zhromažďovania a ochrany odpovedí. Môžeme:

  • Zbierať e-mailové adresy (táto voľba sa tiež automaticky zapne pri výbere počiatočnej hodnoty - uvoľniť hodnotenie neskôr, po ručnej kontrole).
  • Zaslať respondentom kópiu ich odpovedí (prepínač má stav Vypnuté, Pri vyžiadaní, Vždy). Ponuka odoslania odpovede sa respondentovi objaví až pri dokončení formulára.
  • Povoliť upravovanie odpovedí - táto voľba znamená možnosť po odoslaní zmeniť odpovede úpravou už vyplneného formulára.
  • Obmedziť na 1 odpoveď – táto voľba vyžaduje prihlásenie respondenta k jeho účtu Google – nemôže pod rovnakým menom kvíz vyplňovať 2x. Po dokončení formulára sa neobjaví odkaz na odoslanie ďalšieho formulára.
Nastavenie prezentácie

V sekcii Prezentácia upravujeme spôsob prezentovania formulára a odpovedí, ktorého možnosti sú:

  • Zobraziť ukazovateľ postupu - ukazuje koľko ešte otázok zostáva do konca kvízu.
  • Náhodné poradie otázok - ktoré umožňuje otázky pomiešať, nie je stanovené pevné poradie.
Nastavenie po odoslaní

V časti Nastavenie po odoslaní máme nasledujúce možnosti:

  • Text potvrdenia - Ide o text, ktorý sa zobrazí po odoslaní formulára. Prednastavený text je „Vaša odpoveď bola zaznamenaná“. Text je možné ľubovoľne zmeniť. Dĺžka odpovede môže obsahovať aj niekoľko tisíc znakov vo viacerých odsekoch.
  • Zobraziť odkaz pre odoslanie ďalšej odpovede - Táto voľba sa automaticky deaktivuje nastavením Obmedziť na 1 odpoveď.
  • Zobraziť súhrn výsledkov - Dovolí zdieľať súhrn výsledkov s respondentmi, ak formuláre Google zdieľame s týmto typom účtu:
    • Osobný účet - teda formulár môže otvoriť každý respondent, ktorý má odkaz,
    • Rozoslanie formulára v rámci účtu Workspace – publikum, ktoré uvidí súhrn výsledkov môžeme obmedziť na svoju organizáciu, alebo formulár sprístupniť všetkým užívateľom. V prípade potreby si môžeme prečítať doplňujúce informácie priamo v pomocníkovi Google
Je možné nastaviť aj obmedzenia:
  • Zakázať všetkým respondentom automatické ukladanie - Táto voľba spôsobí že, v prípade zatvorenia alebo obnovenia prehliadača prídu respondenti o neuloženú prácu.

Poslednou časťou nastavenia formulára je voľba zapnúť pre tento a všetky nové formuláre nasledujúce:

  • možnosť, že sa budú v predvolenom nastavení zhromažďovať všetky e-mailové adresy,
  • možnosť, že všetky nové otázky budú v predvolenom nastavení povinné.
Tým sme dokončili nastavenie formulára. Počas testovacej prevádzky si nastavenie môžeme ešte upraviť.

Tvorba kvízu

Opäť si všetko vyskúšame prakticky na tvorbe vzorového kvízu. Vytvoríme rozraďovací test, ktorý nám pomôže sa rozhodnúť na aké školenia o Microsoft Excel sa prihlásiť.

Najprv si náš formulár pomenujeme (č. 2 na obrázku nižšie). Budeme sa ľahšie orientovať v uložených formulároch. Pre respondentov vytvoríme popis formulára (č. 3 na obrázku nižšie), kde uvedieme napr. čo testujeme a čo budeme s pozbieranými dátami vykonávať. Vhodne zvolený popis zlepší ochotu zodpovedať alebo sa testovať.

Ak sme si v Nastavení (č. 1 na obrázku nižšie) zapli zber e-mailových adries, je prvou povinnou položkou nášho formulára uviesť platný e-mail. Potom už vytvoríme vybrané otázky či sekcie:

Základy - Google Formuláre (Forms)

Tvorba otázok

Text prvej otázky bude nasledovný: „Rozhodnite na základe obrázku o správnosti tvrdenia:“. Následne zvolíme typ otázky ako Výber z možností. Vedľa otázky je ikona s piktogramom obrázku. Tu vložíme obrázok, na základe ktorého respondent rozhodne o správnosti tvrdenia v odpovedi. Vložiť obrázok môžeme z rôznych zdrojov – z nášho počítača, webkamery, url adresy, alebo našich fotiek na Google disku. Po vložení sa objavia pri obrázku tri bodky - tu môžete obrázok zarovnať, odstrániť, zmeniť a doplniť popis. Možnosti obrázku sme si ukazovali aj v lekcii Formáty odpovedí.

Pre túto kvízovú otázku vložíme obrázok formou URL adresy: https://lists.office.com/Images/87ff63b6-4d86-4227-b9e3-feb15fdb575c/2644ef81-1c55-4cab-9458-581ba64c9ed1/T62U02PWEK6L42D540C6HCPPRI/b4087692-de16-40e9-8cea-82dd44f52e03.

Doplníme odpovede pre výber:

  • Odpoveď 1: „Kurzor je umiestnený v ôsmom riadku, v stĺpci označenom písmenom G“,
  • Odpoveď 2: „Kurzor je umiestnený v ôsmom stĺpci, v riadku označenom písmenom G“,
  • Odpoveď 3: „Hodnota aktívnej bunky sa rovná bunke s adresou G8 a kurzor je umiestnený v ôsmom stĺpci“.
Teraz je potrebné stanoviť správnu odpoveď a bodovú dotáciu tejto otázky. Klikneme v ľavom dolnom rohu na Kľúč odpovede.
Základy - Google Formuláre (Forms)

V ľavom hornom rohu formulára sa teraz nachádza možnosť nastaviť počet bodov získaných správnou odpoveďou. Potom vyberieme správnu odpoveď. Označí sa zelenou fajkou.

Základy - Google Formuláre (Forms)

K odpovediam môžeme tiež doplniť spätnú väzbu, a to ako k správnej tak aj k nesprávnym odpovediam. Môžeme napr. odkázať používateľa na túto tému v nejakom online dokumente, alebo ho odkázať priamo na video na YouTube, ktoré je možné prehrať priamo v okne dokončeného kvízu.

Základy - Google Formuláre (Forms)

Potvrďíme okno so spätnou väzbou a potom stlačíme tlačidlo Hotovo. Vrátime sa späť k tvorbe otázky. Vyberieme, či je otázka povinná. Pokiaľ chceme, aby respondent netipoval, ale radšej otázku vynechal, pokiaľ nevie, necháme tlačidlo Povinné vypnuté tj v šedom stave.

Rovnakým spôsobom vytvoríme potrebné množstvo otázok. Rôzne varianty otázok a odpovedí poznáme z úvodných lekcií. Špecifickým typom otázky, ktorá v prvej lekcii nie je je Nahranie súboru, ktorému sa budeme venovať ďalej.

Dnes teda máme pripravený základ pre náš kvíz.

V budúcej lekcii, Google Forms - Vetvenie formulára , si ukážeme tvorbu sekcií a možnosť vetviť dotazník podľa rôznych odpovedí respondenta.


 

Stiahnuť

Stiahnutím nasledujúceho súboru súhlasíš s licenčnými podmienkami

Stiahnuté 168x (16.41 kB)

 

Predchádzajúci článok
Google Forms - Nastavenie a odoslanie formulára
Všetky články v sekcii
Základy - Google Formuláre (Forms)
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Google Forms - Vetvenie formulára
Článok pre vás napísala Eva Hermanová
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Autor se věnuje školení Microsoft Office aplikací
Aktivity