Hľadáme nové posily do ITnetwork tímu. Pozri sa na voľné pozície a pridaj sa k najagilnejšej firme na trhu - Viac informácií.
IT rekvalifikácia. Seniorní programátori zarábajú až 6 000 €/mesiac a rekvalifikácia je prvým krokom. Zisti, ako na to!

2. diel - Google Dokumenty - zoznámenie s plochou

Aby sme dokázali napísať nejaký dokument, je potrebné naučiť sa pracovať s prostredím Google Dokumenty. Preto sa v tejto lekcii zameriame na zoznámenie s plochami Google Dokumenty a Google Disk.

Otvorenie aplikácie

Aby sme otvorili aplikáciu Google Dokumenty, musíme v Gmaile v horlej lište vpravo kliknúť na ikonu 3x3 bodky. Z ponuky webových aplikácií zvolíme bielo-modrú ikonu Dokumenty:
Google Dokumenty - Základy - Google Dokumenty (Docs)

Aplikácia Google Dokumenty sa načíta v novom okne webového prehliadača.

Zoznámenie s plochou Google Dokumenty

Teraz máme načítanú aplikáciu Google Dokumenty. Pre vytvorenie nového dokumentu stlačíme vpravo dole farebné plusko "+" (9) alebo môžeme zadať URL adresu nového dokumentu. Kým ale prejdeme k vytvoreniu nového dokumentu, poďme sa najskôr zoznámiť s plochou Google Dokumenty:
Plocha Google Dokumenty - Základy - Google Dokumenty (Docs)
  • Menu alebo Hlavná ponuka (1) - tu si môžeme vybrať, čo chceme vytvárať - Dokumenty, Tabuľky, Prezentácie, Formuláre, alebo niečo uložiť na Disk Google.
  • Vyhľadávacie pole (2) - rovnako ako v Gmaile. Tu však vyhľadávame dokumenty, ktoré sme vytvorili, uploadovali z počítača či mobilného telefónu alebo ich s nami niekto zdieľal.
  • Google aplikácia (3) - cez ikonu 3x3 bodky sa dostaneme k ďalším aplikáciám, napríklad do nášho Gmailového účtu.
  • Účet Google (4) - cez ikonu písmenko v koliesku si môžeme založiť nový účet, spravovať doterajšie alebo sa odhlásiť.
  • Vlastníctvo (5) - dokumenty na ploche sa zobrazia podľa toho, kto je vlastníkom: Vlastníkom som ja, Vlastníkom je ktokoľvek, Nie som vlastníkom. Ak nie som vlastníkom, dokumenty sa nezobrazia.
  • Zoznam alebo Mriežka (6) - tu si môžeme nastaviť, ako chceme mať dokumenty zoradené.
  • Možnosti radenia (7) - podľa názvu, naposledy otvorené či upravené mnou.
  • Zložka Google Disk (8) - cez ňu sa dostaneme do nášho účtu Google Disku.
  • Vytvorenie nového dokumentu (9).
  • Možnosti Dokumentu (10) - ak chceme pracovať s dokumentom offline, musíme si nainštalovať ďalší doplnok Dokumenty Google Offline. Tiež tu môžeme dokument premenovať, odstrániť alebo otvoriť na novej karte:
Dokument Offline - Základy - Google Dokumenty (Docs)
Inštalácia rozšírenia - Základy - Google Dokumenty (Docs)
Google Chrome - Základy - Google Dokumenty (Docs)

Zoznámenie s plochou Google Disk

Po vytvorení a automatickom uložení sa dokument objaví v priečinku na Google Disku. Je to 15 GB online úložiska zadarmo, kde si môžeme ukladať rôzne dáta, napr. dokumenty, obrázky, hudbu, filmy a iné digitálne formáty.
  • Môj disk (1) - tu sa nachádzajú všetky dokumenty na našom Google Disku cez náš Gmail účet.
  • Zdieľané so mnou (2) - dokumenty, ktoré s nami niekto zdieľa.
  • S hviezdičkou (3) - dokumenty, ktoré sme označili za dôležité.
  • Nedávne (4) - tu sa nám zobrazia nedávne vytvorené dokumenty.
  • Nahrať (5) - cez toto tlačidlo môžeme vkladať súbory z nášho zariadenia a ukladať ich na Google Disk.
  • Vyhľadávacie pole (6) - sem napíšeme, čo chceme vyhľadať na Google Disku.
  • Lupa (7) - potvrdíme hľadanie, ktoré sme zadali vo vyhľadávacom poli.
  • Mriežka alebo Zoznam (8) - cez túto ikonu nastavujeme, ako bude vyzerať naše prostredie na Google Disku, či dokumenty budú pod sebou (zoznam) alebo vedľa seba (mriežka).
  • Možnosti radenia (9) - môžeme si nastaviť, ako sa nám bude zoznam zobrazovať. Máme na výber podľa Názvu, Naposledy otvorené mnou, Naposledy upravené mnou alebo Naposledy upravené.
  • Záhlavie zoznamu (10) - Názov (názov dokumentu), Vlastník (kto je vlastníkom dokumentu), Naposledy zmenené (dátum poslednej úpravy dokumentu).
  • Zoznam (11) - obrázok ukazuje, že máme nastavené radenie na zoznam. Odtiaľ si vyberme dokumenty, ktoré chceme otvoriť.
  • Otvoriť (12) - potvrdzovacie tlačítko, ktorým potvrdíme výber nášho výberu. Zrušiť - ak sme si vybrali nesprávny dokument, týmto tlačidlom ho zrušíme:
Zdieľanie súborov - Základy - Google Dokumenty (Docs)

Mobilné aplikácie

Do Google Dokumentov môžeme pristupovať z rôznych zariadení prostredníctvom webového prehliadača alebo prostredníctvom mobilných aplikácií, ktoré sú zadarmo a je možné nainštalovať ich z:

Musíme samozrejme zadať svoje meno a heslo do nášho účtu, ak nie sme prihlásení.

Doplnok do prehliadača

Je vhodné zadarmo nainštalovať do prehliadača Chrome alebo Brave doplnok Editor for Google Docs, Sheets & Slides:
Editor pre Google Docs, Sheets & Slides - Základy - Google Dokumenty (Docs)
Po nainštalovaní doplnku s ním môžeme pracovať jednoducho tak, že si klikneme na ikonu puzzle (1) vpravo hore vo webovom prehliadači Chrome a potom na ikonu farebného „+“ (2) . Cez tento doplnok môžeme rýchlo vytvárať nové Dokumenty (3), Tabuľky, Prezentácie, či otvárať Disk Google.

Tiež si môžeme nastaviť rozhranie okna pomocou Layout (4) kliknutím na jednu zo štyroch možností, ako chceme, aby sa nám dokumenty zobrazovali na ploche. Pokiaľ sa nám niečo nepáči alebo aj páči, môžeme Google kontaktovať prostredníctvom formulára a to tak, že klikneme na "+" (5) v riadku Contact us (5). Napíšeme meno, email a správu (6). Pre odoslanie je nutné stlačiť tlačidlo Send (8) a taktiež môžeme ohodnotiť aplikáciu kliknutím na Rate Us (7) s počtom hviezdičiek:

Editor pre Google Docs, Sheets & Slides - Základy - Google Dokumenty (Docs)
Ak sme odhlásení z účtu, musíme sa do účtu Google najskôr prihlásiť kliknutím na ikonu farebného "+" v okne prehliadača.

Teraz máme za sebou celý proces od registrácie účtu až po inštalovanie potrebných doplnkov na prácu s Google Dokumentmi.


 

Všetky články v sekcii
Základy - Google Dokumenty (Docs)
Článok pre vás napísala Zuzana D.
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Venujem sa informačným technológiám.
Aktivity