Vianoce v ITnetwork sú tu! Dobí si teraz kredity a získaj až 80 % extra kreditov na e-learningové kurzy ZADARMO. Zisti viac.
Hľadáme nové posily do ITnetwork tímu. Pozri sa na voľné pozície a pridaj sa k najagilnejšej firme na trhu - Viac informácií.

11. diel - Úvod do fotenie zvierat

Minulá lekcie, Úvod do fotenie športu , bola venovaná fotenie športu. V tejto lekcii by som sa rád venoval fotenie zvierat.

Fotenie zvierat je neľahkou úlohou pre každého fotografa, vyžaduje totiž množstvo trpezlivosti a pohotového rokovania. Stojí to ale za to, odmenou vám budú krásne fotky, ku ktorým sa budete radi vracať. Nie je to teda žáner pre každého, ale svoje miesto si medzi fotografickými disciplínami určite nájde.

Zrkadlovka a objektív

Na také rodinné fotenie zvierat v zoo raz do roka vám postačí obyčajný kompaktný fotoaparát, ak ale chcete fotiť zvieratá vo svojom prirodzenom prostredí, nevyhnete sa kúpu drahšie a kvalitnejšie zrkadlovky a dlhšieho teleobjektívu. Zvieratá sa od vás môžu totiž nachádzať pomerne ďaleko - napr. Taký jeleň, líška alebo exotický vták, a vy sa k nim nemôžete priblížiť tak úplne, ako by ste chceli. Hrozí totiž, že by ste ich mohli vyplašiť, a preto sa vám bude hodiť teleobjektív. Vďaka nemu môžete zostať vo vzdialenosti, pri ktorej nevyplašíte zviera, ale zároveň získate ony vytúžené fotky.

Na 90% fotiek vám postačí teleobjektív, preto je zbytočné kupovať si do začiatkov fotenie zvierat iný objektív. S teleobjektívom sa naučíte základy fotenie, osvojíte si techniky a pochopíte, ako fotenie zvierat chodí. Ďalej budete potrebovať SD kartu s rýchlym zápisom, pretože pri fotení sa bude na kartu ukladať niekoľko fotiek doslova v sekunde, a preto je kvalitná SD karta potrebným základom, bez ktorého sa nezaobídete. Ďalšie, už nepovinnú častí výbavy fotografa zvierat, je statív. Určite sa zaobídete aj bez neho, ale rozhodne sa vám môže hodiť a uľahčiť prácu.

Nastavenia fotoaparátu

Nastavenie parametrov expozičného trojuholníka je podobné, ako pri fotení športe, tzn. veľmi krátky expozičný čas, pri ktorom je foťák schopný zachytiť aj rýchlo sa pohybujúce objekt, v našom prípade zviera. Clona slúži k odpíchnutí objektu od pozadia. Väčšinou stačí len ľahké odpíchnutí, teda clona okolo f/5.6. Pokiaľ ale fotíme zviera, ktoré úplne splýva s pozadím, je potrebné sa ho pokúsiť od pozadia čo najviac oddeliť, a preto musíme zvoliť čo najmenší clonu, akú nám situácia dovolí. No a ISO nám bude slúžiť iba k prípadnému dosvietenia našej fotografie.

Ďalšie parametre, ako meranie expozície, zvoľte podľa situácie. V naprostej väčšine prípadov ale bude ideálny stredovej merania, ktoré merajú expozíciu podľa stredu fotografie, teda podľa hlavného objektu. To sa hodí práve u fotenie zvierat, kedy nás zaujíma len zviera a nič okolo neho.

Ostrenie nechajte na fotoaparáte, pri rýchlom pohybe zvierat nemáte šancu manuálne zaostriť, režim AF-C priebežne zaostruje pohybujúci sa objekt, v našom prípade zviera. Ak režim AF-C spojíte so zamknutým ostriacim bodom na zvierati, neurobíte chybu.

Kompozície

Kompozíciu je občas ťažké ovplyvniť, pretože každé zviera má svoju hlavu a rozhodne nám nebude pózovať tak, ako chceme. Preto je potreba dopredu rozmýšľať, kam zviera pôjde. Snažte sa predpovedať správanie zvieraťa. K takémuto predpovedanie nám môže pomôcť znalosť návykov a správania zvieraťa, ktoré fotíme. Keď budeme vedieť, kam zviera pôjde a ako sa správa, budeme si môcť kompozíciu pripraviť dopredu, tzn., Že si budeme môcť vybrať pozíciu, z ktorej budeme môcť fotiť. Tým pádom aj eliminovať rušivé pozadie, ktoré by mohlo odvádzať pozornosť od zvieraťa. Pozadie by malo zvýrazňovať atmosféru, ktorú zviera vyžaruje. Snažte sa teda zlepšiť kompozíciu, ako to jednom pôjde.

slon - Fotografovanie
Slon v pražskej zoo.

Uhol záberu

Uhol, z ktorého budeme fotiť, je zásadný prvok, ktorý môže úplne zmeniť atmosféru fotografie. Nie je ale dôvod hľadať vo voľbe uhle nejakú vedu. Zvieratá sa dajú fotiť úplne rovnako, ako ľudia, takže ideálne je priamy uhol záberu, v ktorom je foťák a tvár zvieraťa v rovnakej rovine. Nebojte sa si teda kľaknúť alebo ľahnúť, aby ste sa dostali na úroveň očí zvieraťa. Nevadí ani ľahký nadhľad alebo podhľad. S uhlom sa dá samozrejme experimentovať, ale vyššie spomínané rady sú zabehnuté a fungujúce zvyky.

divoký kôň - Fotografovanie
Voľne pobehujúce kôň v gréckej krajine.

Zachytiť správanie, akciu

Pri fotení sa zamerajte na pohyb, na akciu, ktorá je pre zvieratá typická. Koľkokrát ste videli nečinné zviera? Raz, dvakrát ... Pre zvieratá je pohyb charakteristický, a preto je dôležité ho zachytávať. Zo začiatku nie je práve jednoduché zachytiť veľmi rýchly pohyb napr. Letiaceho orla, časom ale budete mať viac a viac skúseností a nebude vám robiť problém zachytiť akýkoľvek pohyb.

Zoo vs Príroda

Rozdielov medzi fotením v Zoo a prírode je hneď niekoľko. V prírode zažijete bezprostredný kontakt so zvieraťom, ktorý neobmedzuje sklo medzi vami. Spoznáte naozajstné správanie zvierat v ich prirodzenom prostredí, zažijete jedinečné zážitky a získate originálne fotky, ktoré by ste v Zoo nikdy nenafotila.

Samozrejme aj Zoo má svoje výhody, ale nie je ich moc, pretože v dnešnej dobe sú Zoo preplnené turistami, ktorí znemožňujú získavanie pekných fotiek. Medzi výhody určite patrí možnosť vidieť exotické druhy, šanca fotiť veľké množstvo zvieracích druhov na jednom mieste, ktoré nebudú plaché, pretože sú zvyknuté na prítomnosť ľudí. Zaujímavé je i napríklad prostredie okolo pavilónov, v ktorých sa občas nachádzajú krásne ornamenty, sochy a celkovo predmety súvisiace s kultúrou, z ktorej zviera pochádza. Ak budete mať šťastie, môžete si aj zo Zoo odniesť krásne fotky. Ja osobne ale odporúčam vyhľadávať zvieratá v prírode. Nič sa nevyrovná tomu bezprostrednému kontaktu, kedy vidíte zviera len pár metrov od vás, a medzi vami nič nestojí.

drevený slon - Fotografovanie
Časť afrického pavilónu v pražskej zoo.

Pár tipov na koniec:

  • Choďte ku zvieraťu čo najbližšie to pôjde.
  • Dávajte pozor a buďte celý čas v strehu, majte prst na spúšti a čakajte na ten správny moment.
  • Neuponáhľajte fotenie, a teda neodchádzajte predčasne, nikdy neviete, čo príde chvíľku po vašom odchode.
  • Foťte detaily zvierat a nebojte sa orezávať fotografie.
  • Zachytávajte momenty, ktoré niečo vypovedajú o zvierati, ktoré fotíte. Napr. opicu skákajúci po stromoch, pelikána, keď vzlieta z vody, medveďa pri lovení rýb atď.

Na záver by som rád povedal, že fotenie zvierat je jedna z najzaujímavejších fotografických disciplín, kedy môžete vidieť krásy, ktoré ostatní vidia len na fotkách. Preto, aby fotenie takto mohlo fungovať, dodržujte, prosím, jedno pravidlo, ktoré by nemal žiadny fotograf porušovať .. Správajte sa k zvieratám s úctou, rešpektujte, že to vy ste narušiteľ ich teritória a že ani vám by sa nepáčilo, keby niekto prišiel k vám domov a správal sa neohľaduplne. Prajem vám veľa šťastia, trpezlivosti a krásne fotky.


 

Predchádzajúci článok
Úvod do fotenie športu
Všetky články v sekcii
Fotografovanie
Článok pre vás napísal Jan Kaláb
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Jan Kaláb
Aktivity