Vianoce v ITnetwork sú tu! Dobí si teraz kredity a získaj až 80 % extra kreditov na e-learningové kurzy ZADARMO. Zisti viac.
Hľadáme nové posily do ITnetwork tímu. Pozri sa na voľné pozície a pridaj sa k najagilnejšej firme na trhu - Viac informácií.

10. diel - Úvod do fotenie športu

V minulej lekcii, Ako fotiť prírodu , sme dokončili fotenie prírody. V lekcii tejto by som rád nadviazal na celú sériu a zaoberal sa fotením športu.

Fotenie športu je pre fotografov, ktorí s radosťou a vášňou sledujú športové stretnutia, vyznajú sa v pravidlách pomaly lepšie ako rozhodca, ale aj pre športovcov samotné, ktorí chcú nafotiť pekné fotky sebe alebo svojim spoluhráčom.

Zrkadlovka a objektív

Na fotenie športu budete potrebovať zrkadlovku (jej výber už som opísal v jednom z minulých dielov) a objektív. Najvyššie zoomovací teleobjektív. Teleobjektív nám umožní detailné priblíženie, ktoré väčšinou pri fotení športe chceme, a ak bude zoomovací, umožní nám približovanie a odďaľovanie podľa toho, čo práve potrebujeme zachytiť.

Pri fotení športe väčšinou nie je čas na nejaké vymieňanie objektívu, musíte byť teda pripravení zachytiť daný moment s tým objektívom, ktorý máte nasadený na tele. Profesionálni fotografi športu nosí na fotenie dve telá. Na jednom majú ultrazoom, ktorý využívajú pre fotenie akcie, ktorá sa deje ďaleko od nich a druhý širokouhlý, ktorým fotí akciu, ktorá sa odohráva v ich blízkosti.

Clona, čas a ISO

Pri fotení športu je najdôležitejšie expozičný čas, preto sa od neho odvíja všetky ďalšie parametre. Športovci sa väčšinou pohybujú rýchlosťou, na ktorú nestačí obyčajná rýchlosť uzávierky. Preto musíme navoliť čas okolo 1/500 s. Záleží na športu, ktorý fotíme a na spôsobe fotenie, preto nezabúdajte premýšľať, aký šport fotíte a ako približne sa budú športovci pohybovať. Je veľký rozdiel v pohybe proti foťáku a v horizontálnom pohybe pred foťákom, pretože ak napr. Bežec beží priamo oproti foťáku, je oveľa ľahšie ho zachytiť, než keby bežal pred foťákom a neustále vybiehal z fotené scény. Preto je pri nastavovaní expozičného času treba myslieť na všetky okolnosti.

Clonu môžeme nastaviť menšie na odpíchnutí športovcov od pozadia, alebo väčšie pri zachytávaní divákov na tribúnach atď. Clona v podstate dopomáha vytvoriť efekt športové fotografie, preto neradno jej zabúdať pri športových fotografií, tak ako to kopa športových fotografov robí.

No a veľkosť ISA nechajte na automatickom nastavení. Uľahčí vám to pár sekúnd, ktoré môžu byť pri fotení rozhodujúce.

Pokiaľ chcete fotiť do manuálneho režimu, ktorý som vyššie opísal, musíte svoj foťák vedieť ovládať aj poslepiačky. Pri fotení športe nie je priestor pre zdĺhavé nastavovanie parametrov a dumání nad funkciami, preto majte nacvičené rýchle prestavovania a buďte úplne zžiť s vaším foťákom. Ak tomu tak nie je, môžete fotiť režimom priority času (Tv, S), pri ktorom nastavujete iba expozičný čas. Túto možnosť ale neodporúčam, pretože foťák plne neovládate a neskôr rovnako prejdete na plne manuálny režim.

Kompozície

Šport je jedna z mála fotografických disciplín, pri ktorej sa moc nedá vyhrať s kompozíciou. Niečo málo sa ale urobiť dá. Pri vyberaní miesta, z ktorého budete fotiť, sa zamerajte na to, odkiaľ prichádza svetlo, kam približne sa budú športovci pohybovať a čo sa bude za športovci nachádzať. Nie je toho veľa, preto sa snažte dotvoriť čo možno najlepšie kompozíciu, čo vám podmienky umožnia. Samozrejme nemôžete ovplyvniť, že bežci pobeží naproti slnku, môžete ale nájsť miesto, kde vás slnko nebude limitovať.

atletika - Fotografovanie

Komunikácia s klubom

Na komunikáciu by som povedal len málo. Nebojte sa osloviť klub ako prvý, ak nemáte povesť profesionálneho fotografa, nikto za vami len tak nepríde a nepovie si o fotky. Preto sa nebojte napísať formálny email, kde poviete, prečo by ste pre daný klub chceli fotiť, aké máte skúsenosti a pošlite vaše portfólio. Ak žiadne portfólio nemáte, choďte na športové podujatia a foťte. Naučíte sa, ako sa vlastne športy fotia, urobíte si fotky do portfólia a hlavne získate nové skúsenosti, ktoré sa vám v budúcnosti rozhodne budú hodiť. A ak vám treba prvý pokus o spolupráci nevyjde, nezúfajte. Foťte ďalej, zdokonaľujte sa a za nejakú dobu to skúste znova, treba to vyjde. Hlavne sa nevzdávajte, pretože možností pre niekoho fotiť je nespočet a takmer každý väčší klub potrebuje svojho fotografa.

Priebeh fotenia

Po príchode na miesto, kde sa daná akcia nachádza, by som vám odporúčal porozhliadnuť sa okolo, pozrieť sa, kde sa bude športovať, aké sú podmienky, v ktorých sa bude fotiť, jednoducho si urobiť obrázok o priebehu akcie. Nejakú chvíľu pred začiatkom choďte hľadať stanovište, na ktorom získate tie najlepšie fotky, preto musíte dobre poznať šport, ktorý fotíte. Len vtedy budete vedieť, kedy sa čo môže stať a dokážete odhadnúť, kde byť s foťákom pripravený. Pri priebehu stretnutia sa nebojte meniť miesta, ak uvidíte lepšiu uhol. Meňte je ale čo najrýchlejšie, nech neprídete o cenné fotky. No a až to všetko začne, neskladajte prst zo spúšte. Buďte pripravení fotiť všetko, čo sa pred vami odohrá. No a až zápas skončí, nikam nechoďte. Počkajte si na oslavu víťazstva, alebo na chvíľky smútku po prehre, pretože aj fotka víťazstvo alebo porážky patrí k športu. Rozpráva totiž príbehy športovcov.

beh - Fotografovanie

Pár tipov na koniec:

  • 1. Neostrite manuálne, nestihnete poriadne zaostriť, preto nastavte režim automatického ostrenia, najlepšie AF-C
  • 2. Buďte prispôsobiví, tzn., Buďte pripravení na všetko a ničoho sa neľakajte. Nebojte sa si ľahnúť alebo kľaknúť na získanie lepších fotiek.
  • 3. Pri fotení športov s loptou sa snažte zahrnúť loptu do fotky.
  • 4. Zachytávajte aj emócie, pretože šport je plný emócií. Či už je to šťastie z výhry alebo smútok z prehry.
  • 5. Vyplňte hľadáčik, je zbytočné mať na fotke nevyplnený priestor, ktorý odvádza pozornosť od športovcov, a preto je jednoduchšie vyplniť hľadáčik fotoaparátu na výšku než na šírku.
  • 6. Nenechajte sa ovplyvniť ostatnými fotografmi, napr. Väčšina fotografov stojí na jednom mieste a čakajú na fotku, to ale rozhodne nemusí byť najlepšie miesto, preto hľadajte zaujímavé miesta a kompozície pre odlíšenie vlastných fotiek od fotiek ostatných fotografov.
  • 7. Foťte do rawu, pretože pri fotení indoorových športov budete mať veľmi málo svetla as kombináciou rýchleho času bude do fotoaparátu prenikať svetla ešte menej, a preto budete potrebovať fotky výrazne zosvetľovať vo fotografickom editore.

Na záver by som povedal, že fotenie športu je výrazne odlišná fotografická disciplína, ktorá má ale svoje čaro a krásu, preto sa nebojte, vezmite foťák a choďte fotiť šport!


 

Predchádzajúci článok
Ako fotiť prírodu
Všetky články v sekcii
Fotografovanie
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Úvod do fotenie zvierat
Článok pre vás napísal Jan Kaláb
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Jan Kaláb
Aktivity