Vianoce v ITnetwork sú tu! Dobí si teraz kredity a získaj až 80 % extra kreditov na e-learningové kurzy ZADARMO. Zisti viac.
Hľadáme nové posily do ITnetwork tímu. Pozri sa na voľné pozície a pridaj sa k najagilnejšej firme na trhu - Viac informácií.

15. diel - Úvod do fotenia zátišie

V predchádzajúcej lekcii, Úvod do nočného fotenia , sme sa venovali téme nočného fotenia.

Naša dnešná téma je absolútne zásadný v polovici všetkých umeleckých smerov a žánrov. Je to klasika všetkých klasik a schopnosť ho vytvárať bola kedysi cenená doslova zlatom. Nehovorím o ničom inom ako o zátišia. V dnešnom článku si povieme o histórii zátišie, a teda o prvotných zátišiach a ich vytváranie, ďalej sa dostaneme až k vytváraniu, svietenie a fotenie vlastného zátišie. No a v neposlednom rade preberieme potrebnú fototechniku a celý priebeh fotenia.

Histórie a pôvod

Začneme klasicky históriou zátišie, a teda už od prvotných zátišia a ich vytváranie až po súčasnosť. Zátišie má rovnako ako takmer každý fotografický žáner pôvod v maliarstve a to veľa dávno pred vynálezom prvého fotoaparátu, konkrétne pár stoviek rokov. Najstaršia známa zátišie totiž pochádzajú z nástenných malieb v Pompejach a Herkulaneu.

Po dlhej dobe utrpenia, kedy bolo zátišie považované za podradný žáner, začalo v 17. storočí, kde inde než v Holandsku, maľovanie zátišie rozkvitať. Slávni maliari ako Ján Davidsz. de Heem, Pieter Claesz alebo Willem Kalf sa predbiehali v barokovom vyobrazovanie predmetov, ktoré boli takmer dennej potreby. V barokovom zátišie mžeme nájsť bohatú hru so svetlami a tiene, tzv. Hru šerosvitu, doplnenú o typicky barokový sýte farby, ktoré podtrháva perfektné, realistické vyobrazovanie predmetov.

Vanitas – zátišie s knihami, glóbusom, lebkou, husľami a vejárom, 1650 - Fotografovanie pre začiatočníkov
Jan Davidsz. de Heem - Vanitas zátišie s knihami, glóbusom, lebkou, husľami a vejárom, 1650

Teraz sa presuňme o 400 rokov dopredu. Kreslenie zátišie je dnes považované ako základný predpoklad pre štúdium akéhokoľvek umeleckého odboru, ďalej je brané ako klasika klasik a predovšetkým je to žáner, ktorý sprevádzal nespočet umelcov na ich umeleckej ceste. Andy Warhol, Salvador Dalí i samotný Pablo Pisacco sú neopomenuteľní umelci až 20. storočia (hovorím až, pretože ako som už spomenul, najväčší rozmach zátišie zažilo v období baroka), ale aj napriek tomu by ste v ich tvorbe našli nejedno zátišie.

Fototechnika

Teraz, keď už vieme, aký význam zohráva zátišie v celom umeleckom svete, by nebolo práve na škodu zistiť, ako ho môžeme vytvoriť aj my. Naším číslom jedna bude foťák, zrkadlovka, rozhodne postačí aj základnej rady, ktoré dnes zoženieme doslova za pár tisíc korún. Číslom dva, ktoré je pomaly dôležitejšie, než samotný fotoaparát, je objektív. Ja osobne na zátišie volím makro objektív, ak aj vy siahnete po makro objektívu, bude vaša práca o poznanie jednoduchšia, pretože nebudete zápasiť s ostrením na pár centimetrov a hlavne budú vaše fotografie perfektne ostré a vykreslené. Posledný položkou na našom zozname fototechniky je statív, na ktorý náš fotoaparát položíme. Rozhodne sa môže hodiť aj odrazová doska - tu však bez problému nahradíme obyčajným bielym papierom.

Priebeh fotenia

Každé fotenie, nehľadiac na žáner, začína hľadaním motívu. Pri fotení makra máme na výber motívy prírodné (rastlina, ovocie, zelenina, atď.) A umelé a tu vyrobené človekom (poháre, misa, fajka pod.). Poväčšine sa motívy kombinujú. Je teda na bežnom poriadku nájsť zátišie, na ktorom je vyobrazená umelá miska s prírodným ovocím alebo umelý kvetináč, z ktorého vykukuje prírodné kvetina.

Po výbere motívu nasleduje umiestnenie motívu na miesto, ktoré mu pristane, a následné celkové naaranžovania scény pre fotenie. Ak je váš predmet malý, môžete ho preniesť bližšie k oknu / slnku, kde získate najlepšie svetelné podmienky, prípadne na akékoľvek iné vami vybrané miesto, ktoré ste si pre fotenie vybrali. Ak je veľký a ťažký - nezúfajte a pracujte s podmienkami, ktoré vám situácia prináša.

Tak motív máme vybraný, usadený na svojom mieste - a čo teraz. Celú scénu okolo nášho objektu si dôkladne prezrieme a pokúsime sa odstrániť všetky nečistoty a predmety, ktoré by na fotke mohli vyrušovať. Robíme to, pretože je vždy jednoduchšie odstrániť nečistoty a nedokonalosti ešte pri fotení, ako neskôr v nejakom editačnom softvéri.

Dávajte pozor na odlesky na predmetoch, výrazné tiene a rôzne prehyby látok a pod. Nezabudnite tiež na pozadí, ktoré by malo len dokresľovať nami vybraný predmet a hlavne by malo pomáhať vytvárať nami vybranú atmosféru.

zátišie - Fotografovanie pre začiatočníkov

Svetlo

Zas a znova. Svetlo! Neprehliadnuteľný prvok každej fotografie, preto sa mu rozhodne ani pri fotení zátišie nevyhneme. Zátišie môžeme fotiť za pomoci svetla umelého alebo prírodného. Umelé nasvietenie, ku ktorému použijeme záblesky či externý blesk, je o niečo ťažšie, pretože si musíte pohrať s rozmiestnením svetiel a nájsť tie správne uhly, pod ktorými bude na náš predmet dopadať svetlo tak, ako si to predstavujeme. Naopak fotenie, u ktorého sme odkázaní na svit slnko a podmienky, ktoré situácia prináša, je o niečo ľahší. Môžeme sa sústrediť na kompozíciu a zachytenie perfektné fotografie, nemusíme totiž myslieť na žiadne umelé svetlo, rozmiestnenie bleskov apod., A preto začiatočníkom radšej odporúčam začať s fotením za pomoci prírodného svetla, pri ktorom nasajú znalosti a skúsenosti, ktoré neskôr ako skúsení fotografi môžu využiť pri fotení s bleskom, pri ktorom už budú plne schopní sústrediť sa na svietenie scény, ale aj na samotné fotenie.

Zátišie – slnečnica - Fotografovanie pre začiatočníkov

Tipy na koniec

  • Na nič nečakajte, zátišie je všade okolo nás, a ak nie, nie je nič jednoduchšie, než to, že si sami nejaké vytvoríte.
  • Pracujte s kompozíciou, pri fotení sa snažte vyskúšať čo najviac možných uhlov a hlavne sa nebojte experimentovať.
  • Nikam sa neponáhľajte, dajte si na fotenie dostatok času, pri ktorom bude mať možnosť hľadať tvary, línie a harmónie, ktoré by ste v zhone ani nezaregistrovali.
  • V zátišie väčšinou menej znamená viac, preto sa nesnažte zahltiť scénu nespočetným množstvom objektov, ktoré len tak ledabolo poskladáte vedľa seba. Vyberte si jeden, dva zaujímavé predmety, ktoré perfektne umiestnite a naaranžujete.
  • Pozor na horizont! Majte vo fotoaparáte vždy zapnutú mriežku, podľa ktorej okamžite zistíte, či je váš horizont rovný alebo padá do neznáma.
  • Vždy ostrite manuálne! Pri fotení zátišie máte vždy dostatok času na zaostrenie, preto nenechávajte fotoaparátu zbytočne veľkú kontrolu nad vašou fotkou.
  • Až budete s fotením hotoví, vezmite papier a ceruzku a skúste zátišie nakresliť - akákoľvek kreatívna činnosť posúva vašu fotografickú cestu míľovými krokmi, preto sa nebojte ľahko zabrúsiť aj do inej umeleckej činnosti.

No a to je v rámci zátišie všetko. Dnešným článkom na nejakú dobu uzavrieme tému jednotlivých žánrov a vrhneme sa na bezkonkurenčne jedno z najväčších tém, ktoré je s fotením úzko spojené a teda na celý post-proces fotografií. V tom podrobne rozoberieme prácu v Lightroomu a Nik collection a následne sa pozrieme na celý postup Color Grading. Ponúknuť vám môžem okrem toho aj sériu článkov, ktorá je určená už pokročilejším fotografom. Nech si vyberiete akokoľvek, budem sa na vás tešiť u ďalšieho článku:)

V nasledujúcom kvíze, Kvíz - Úvod do fotenia zvierat a produktové fotografie, si vyskúšame nadobudnuté skúsenosti z predchádzajúcich lekcií.


 

Predchádzajúci článok
Úvod do nočného fotenia
Všetky články v sekcii
Fotografovanie pre začiatočníkov
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Kvíz - Úvod do fotenia zvierat a produktové fotografie
Článok pre vás napísal Jan Kaláb
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Jan Kaláb
Aktivity