6. diel - Ako sa naučiť fotiť z domova - Prax
V minulej lekcii, Ako sa naučiť fotiť z domova , sme si uviedli zdroje, z ktorých môžeme čerpať vedomosti, preto ich všetky dnes prevedieme do našej fotografickej praxe.
Stále samozrejme platí pravidlo, že všetko spomínané ide odfotiť priamo u vás doma. Na nič nečakajme a poďme pokračovať praktickou časťou nášho téme. Väčšina z nás by sa divila, čo všetko ide doma vyfotiť a ako veľmi kreatívne môžeme pri domácom fotení byť, preto vám poviem pár tipov, čo všetko sa dá fotiť a ako to nafotiť čo najlepšie.
Fotoaparát a jeho nastavenia
Najprv, než všetky tie nadobudnuté vedomosti z predošlého článku prevedieme do praxe, sa musíme uistiť, že vieme používať fotoaparát. Rozumieme všetkým pojmom, ktoré nám fotoaparát ponúka nastaviť a hlavne, že vôbec nejaký fotoaparát máme. Pre tých, ktorí si myslia, že v tejto téme majú medzery, je na webe článok o vyberaní fotoaparátu ao základných pojmoch fotoaparátu.
Fotografické žánre
Tak a teraz sa konečne vrhneme na sľúbené fotenie. Postupne si rozoberieme jednotlivé žánre, ktoré doma môžete fotiť. Povieme si k nim najrôznejšie tipy a triky a hlavne zistíte, že domov je takmer nekonečná studnica fotografických motívov.
Autoportréty
K autoportrétům nikoho nepotrebujete, možno je totiž fotiť u vás doma a môžete ich fotiť len telefónom. Je to snáď to najjednoduchšie, čo doma môžete fotiť, preto na nič nečakajte a skúste si jeden vyfotiť hneď teraz. Autoportrétům je tu na sieti venovaný samostatný článok, ktorý vám odporúčam prečítať.
Portréty
Aj o portrétoch sa tu na sieti môžete dočítať, takže ak okolo seba máte rodinu alebo priateľov, ktorí budú ochotní nechať sa od vás odfotiť, môžete fotiť domáce portréty a znalosti z nich môžete následne využiť pri fotení vonku alebo kdekoľvek inde. Navyše fotenie s vami blízkymi osobami môže byť zábava.
Domáce zvieratá
Áno aj naše domácich miláčikov možné odfotiť. Nebudeme to s nimi mať tak ľahké ako s ľuďmi, ale za pokus to rozhodne stojí, pretože prinajmenšom zažijete so svojim zvieracím kamarátom veľa zábavy. Navyše, ak sa vám fotky vydarí, môžete si ich nechať, vytlačia a ukázať ich svojmu miláčikovi, pre ktorého to dozaista bude šokujúce uzretí sama seba. Ak by vás táto tematika zaujímala do detailov, bližšie ju nájdete opísanú v nasledujúcom článku.
Zátišie
Na fotenie zátišie, oproti portrétom ľudí a zvierat, nikoho nepotrebujete. Jediné, čo budete potrebovať, sú predmety, ktoré do vašej fotografie zakomponujete. Fotenie a vytváranie zátišie je skvelý spôsob, ako sa naučiť vidieť prvky fotografie vyvážene a ako pochopiť kompozíciu. Bola by škoda zátišie hneď po fotení upratať, preto vám odporúčam vziať ceruzku a papier a skúsiť si ho nakresliť.
Makro
Zväčšené obrazy objektov, ktorých si občas ani voľným okom nevšimneme. Makro je žáner, na ktorom môžete natrénovať hru svetla a tieňa alebo pochopiť hĺbku ostrosti. Ako svoj motív si môžete vybrať takmer čokoľvek. Makro fotografie totiž nutne nemusí byť len hmyz, môže to byť aj konektor vašej nabíjačky, list nejaké rastliny alebo dokonca vidlička. Preto skúšajte nachádzať motívy, ktoré sa na fotenie budú páčiť práve vám.
Produktové fotenie
Sériové fotenie nemusí byť len zložité fotenie so svetlami v drahom ateliéri. Ide to urobiť aj inak, bez svetiel, ateliéru a všetkého ostatného. Jediné, čo budete potrebovať, je fotoaparát. Ako? To popisujem vo svojom článku o produktovej fotografiu, preto vezmite, čo máte po ruke - šperky, hodinky, zaujímavú starožitnosť, prečítajte si môj článok o produktovom fotenie a choďte fotiť.
Interiérová fotografie
Interiér, čiže vnútorný priestor budovy. V našich domovoch sme obklopení interiérom, tak prečo ho neskúsiť zvečniť na našich fotografiách. Interiéry domov sú krásne, zaujímavé a koľkokrát veľmi rozľahlé, preto sa ich nebojte fotiť.
Architektúra
Áno aj architektúra ide fotiť z domova. Nie všetci túto možnosť majú, ale čitatelia, ktorí rovnako ako ja býva vo vyšších poschodiach panelové domu, môžu potvrdiť, že okolitého architektúra na vás číha na každom rohu, alebo skôr u každého okna. Navyše môžete pozorovať pohyb svetla, pretože o ostatné domy sa svetlo láme a vytvára zaujímavé obrazce.
Mišmaš
Pod názvom mišmaš si môžete predstaviť takmer čokoľvek, čo vás napadne. Idete doma okolo kanvičky na okne a vyfotíte jej. Vidíte krásne kvitnúce tulipán na parapete a hneď si zaobstaráte niekoľko fotiek. V kategórii mišmaš sa medze nekladú, proste fotíte to, čo sa vám páči. Fotením takého mišmašu nielenže trénujete videnie a cítenie kompozície, ale aj nechávate prejaviť vašej kreativitu a tým pádom jej rozvíjate.
*Táto fotografia vznikla úplnou náhodou, keď som išiel okolo skrinky, na ktorej bola postavená. Zaujala ma, a tak som strávil 10 minút jej fotením. Fotka nie je prevratná alebo nádherná. Význam takéhoto fotenie ale nie je získať prevŕtaný fotky. Práve naopak, fotky môžu byť úplne nepodarené, cieľom takéhoto fotenie je, ako som už vyššie spomenul, experimentovanie a **rozvíjanie kreativity.***
Experimentujte
Rozhodne by som vám odporučil skúsiť experimentovať vo všetkých vyššie spomínaných žánroch. Skúšajte nové veci a nové techniky. Spoznávajte svojou techniku, pretože doma na vás nikto netlačí, máte veľa času a môžete si hrať a spoznávať - oproti tomu na akciu, kde musíte behať z jedného miesta na druhé a vyfotiť čo najviac fotiek, na žiadne experimentovania čas nebude. Hlavne skúšajte robiť veci odlišne, nezasekne sa u jedného štýlu a buďte otvorení novým možnostiam, pretože nikdy neviete, čo nové sa naučíte alebo vyfotíte.
Spätná väzba
Ukážte niekomu svoje fotografie a spýtajte sa ho na názor. Ak sa spýtate členov rodiny, očakávajte názor človeka, ktorý nemá s fotením skúsenosti a hodnotí čisto na základni pocitu - páči / nepáči (pokiaľ však nie je fotograf). Na druhú stranu, ak sa spýtate fotografa, očakávajte odbornejšie názor, ktorý ale môže byť ľahko ovplyvnený vlastným štýlom, takže nad kritikou popremýšľajte, skúste si z nej niečo vziať, ale neberte jej ako slovo sväté. Fotografia je o subjektívnych názoroch, a čo sa páči prvému, nemusí sa páčiť druhému.
Pochváľte sa prác
Zverejnite svoje fotografie na internete, začnite budovať svoje portfólio a hlavne sa nebojte podeliť o svoje fotografie s celým svetom. Na internete nájdete veľa súťaží, do ktorých môžete svoje fotky prihlásiť, a ak sa vám súťaže nepozdávajú, môžete nahrávať fotky na fotobanku alebo treba poslať nejaké firme, pre ktorú chcete fotiť. To najdôležitejšie je nehanbiť sa za svoju prácu a rozšíriť jej ako to len ide.
To by bolo pre dnešok všetko. Dokončili sme pomerne rozsiahle tému, ktoré vás dúfam obohatilo o veľa zaujímavých a nových informácií.