5. diel - Ako sa naučiť fotiť z domova
V predchádzajúcom kvíze, Kvíz - ako vybrať foťák a základné pojmy fotografovanie, sme si overili nadobudnuté skúsenosti z predchádzajúcich lekcií.
Dnes si povieme niečo o vskutku neobvyklom téme. Nebudeme sa totiž učiť, ako niečo odfotiť - namiesto toho sa naučíme, ako sa vzdelávať o fotografiu. Povieme si pár tipov k domácemu štúdiu a rozšírime si naše obzory.
Celé téma bude rozdelené na 2 časti - teoretickú a praktickú. V teoretickej budeme načerpávať vedomosti a poznanie, ktoré následne zužitkujeme v praktickej časti, preto na nič nečakajme a poďme na to. Musím ale ešte spomenúť jednu podmienku a tou je, že všetko, o čom dnes napíšem, môžete uskutočniť doma. Robím to, pretože chcem zabrániť všetkým výhovorkám, ktoré často od fotografov počúvam, keď im poviem, že ak nemajú čas, môžu fotiť aj doma.
Teória
Ako už u mojich článkov býva zvykom, začnem teoretickú častí, v ktorej si objasníme všetko potrebné pre neskoršie prax. Štúdium fotografie nezačneme od počiatku fotografie, ako by vás možno mohlo napadnúť. Začneme u baroka. Prečo tak hlboko v histórii? Pretože nespočet prvkov fotografie je prenesených z maliarstva. Kompozície, technika svietenie, teória farieb. To všetko vo svojich obrazoch používali barokové maliari a my dnes tieto techniky prenášame na svoje vlastné fotografie, preto by som každému fotografovi bez výnimky odporučil štúdium klasického umenia. Dobrým začiatkom je obyčajné pozorovanie majstrovských diel maliarov - Rembrandt van Rijn, Jan Vermeer, Caravaggio a mnoho ďalších môžu byť vaším odrazovým mostíkom k preniknutiu do krás klasického umenia.
1665 Portrait by painter Jan Vermeer
Kreslenie
Kreslenie som zaradil do teoretickej časti, aj keď je to praktická činnosť, pretože nám pomáha rozvíjať videnie perspektívy, ktoré následne využijeme pri fotení. To znamená, že budeme aktívne nasávať informácie, ktoré následne využijeme v praktickej časti.
Myslím si, že aj fotograf by mal byť schopný vziať do ruky ceruzku a nakresliť svoj nápad na papier tak, aby sa za neho nemusel hanbiť. Veľa fotografov sa kreslenie a umenie vyhýba, ja si ale myslím, že je to zle. Maliarstvo a fotografovanie sa vzájomne prelínajú, pretože majú nespočet podobných čŕt, ktoré obe disciplíny využívajú. Preto mi príde ako veľká chyba ochudobňovať sa o znalosti umení.
Kresba môjho kresla, ktorú som v rýchlosti načrtol bez akéhokoľvek gumovanie. Dávam jej sem, pretože vám chcem ukázať, že kreslenie nemusí byť dokonalé a už vôbec nie precízne. Ide o pochopenie základných princípov kreslenie, ktoré sa vám môžu hodiť pri fotení alebo pri inej kreatívnej práci.
Na úplné základy kreslenia by som prípadne odporučil nasledujúce sériu článkov
Kurzy
Na internete nájdete nespočetné množstvo kurzov, ktoré vám sľubujú
zlepšenie vašich fotografií o 100
%, ak nie viac. Skutočné
zlepšenie vám ich ale môže ponúknuť len zopár. Ja osobne
nie som veľký priaznivec kurzov, pretože za cenu jedného kurzu môžete
absolvovať kvalitnú workshop s výborným fotografom, ktorý
vás toho naučí trikrát viac, než nejaký kurz. A vy si navyše zafotíte a
rozšírite obzory. Keby som mal ale jeden kurz odporučiť, bol by to tento.
Annie Leibovitz,
jedna z najslávnejších portrétnych fotografiek 21. storočia, ktorá ponúka
svoje dlhoročné a obsiahle know-how, ktoré je ale vykúpené viac než
vysokou cenou
Videá
Pre veľa fotografov je ten najjednoduchší spôsob edukácie z domu. Na youtube sú tisíce videí, ktoré dokážu začiatočníckeho fotografa cez jeho začiatky až po profesionálne fotenie. Youtube je nestarnúci platforma, ktorá ponúka nespočetné množstvo možností. Sami si vyberiete, akú tému chcete sledovať a kto vám ho vysvetlí, preto je za mňa youtube jedna z najlepších možností vzdelávania sa vo fotografii.
Anglicky:
- Advancing Your
Photography je kanál, na ktorom nájdete vyše
400
videí, v ktorých je podrobne vysvetlená takmer každá otázka, ktorá vás mohla ohľadom fotografovanie napadnúť. Nájdete tu rozhovory so slávnymi fotografov, ale aj tipy ako vylepšiť vaše fotografie a ak budete hľadať, nájdete aj filozofickú časť kanála. Svoje si nájdu začiatočníci i pokročilý. - Jamie Windsor je mladý, podľa mňa talentovaný fotograf, ktorý podáva užitočné rady z praxe a občas sa zameriava aj na filozofickú stánku fotografie. Podľa môjho názoru výborný kanál do začiatkov fotenie.
- Manny Ortiz je portrétne fotograf, a preto je jeho kanál zameraný čisto na portrétne fotenie. Na kanáli môžete nájsť videá ako o portrétnom fotenie, tak videá priamo z fotenia. Povedal by som, že z oboch určite môžete pochytiť veľa rád.
- Peter McKinnon je snáď ten nejprofláknutější fotograf na celom youtube. To ale rozhodne neznamená, že by jeho videa nemala hodnotu. Práve naopak. Na jeho kanále nájdete videá, ktoré ocenia ako začiatočník, tak pokročilý fotograf. Rady sú podávané zábavnou formou, a práve preto je kanál tak úspešný. Ja osobne jeho kanál odporúčam všetkými desiatimi.
- Sean Tucker, kanál ktorý nesadne každému, za mňa ale jeden z tých najlepších, čo som kedy videl. Kanál nie je o vybavení alebo o jednom konkrétnom téme. Je o filozofii fotografii, je o pokročilých technikách fotenie ao vytváranie vlastného štýlu. Kanál má obrovský potenciál odovzdať pokročilým fotografom nové nápady techniky a hlavne úplne iný spôsob uvažovania nad fotografiu.
Česky a slovenské:
- AQT je kanál slovenských magazínu, ktorý sa prednostne zameriava na recenzie a predstavenie fotografického vybavenia. Na kanáli ale môžeme nájsť aj rady, ako začať fotiť za peniaze alebo ako si vybudovať reklamu. Za ma výborne spracovaná videa, preto kanál rozhodne odporúčam všetkým fotografom.
- Jakub Fišer, mladý úspešný fotograf, ktorý je schopný nafotiť takmer všetko. Od portrétov až po krajinu, a práve preto majú jeho videá obrovskú informačnú hodnotu. Videá sú zamerané prevažne na začiatočníkov, ale aj pokročilý fotograf v nich nájde nejakú tú zaujímavú informáciu.
- Jan Zemánek, ďalšie portrétne fotograf na mojom liste. Honza sprostredkováva videá priamo z fotenia modeliek, natáča videá o svojom fotení a každý utorok u neho na kanáli môžete nájsť livestream so zaujímavým hosťom. Za ma výborná voľba.
Články
Ďalšou formou edukácie môžu byť články. O nich už ste určite
počuli a som presvedčený, že k sebavzdelávanie je využívate aj vy, keď
práve čítate tento. Článok môže sprostredkovať veľké množstvo
zaujímavých informácií na jednom mieste, preto podľa mňa ponúka
obrovský potenciál pre rozvoj fotografických zručností,
priamo tu na webe ITnetwork môžete nájsť už vyše 20
článkov
venovaných fotenie, ktoré sú rozdelené do kategórií pre začiatočníkov
a pokročilých.
Na nič teda nečakajte a pustite sa do čítania.
Knihy
Ako posledný uvádzam staré dobré knihy, ktoré stále majú obrovský potenciál ponúknuť nám nespočetné množstvo nových informácií. Na trhu je možné nájsť dáždik až stovky kníh o všetkých možných fotografických témach. Ďalšie obsiahlu kategóriou sú knihy zamerané na diela fotografov. V takejto knihe je na začiatku niečo málo povedané k životu fotografa a zvyšok knihy je vyplnený fotografiami, ktoré autor za svoj život nafotil.
V budúcej lekcii, Ako sa naučiť fotiť z domova - Prax , túto tému dokončíme. Povieme si o praxi, a teda o tom, čo všetko doma môžete fotiť, ako fotenie posunutý na novú úroveň a čo urobiť s vyfocenými fotkami.