Vianoce v ITnetwork sú tu! Dobí si teraz kredity a získaj až 80 % extra kreditov na e-learningové kurzy ZADARMO. Zisti viac.
Hľadáme nové posily do ITnetwork tímu. Pozri sa na voľné pozície a pridaj sa k najagilnejšej firme na trhu - Viac informácií.

12. diel - Ako fotiť na dovolenke

V minulej lekcii, Úvod do fotenie produktovej fotografie , sme sa zaoberali produktovou fotografiou.

Dnes sa budeme venovať fotenie na dovolenke.

Fotenie na dovolenke zažil snáď každý. Celá rodina sa postavila vedľa seba, vaši rodičia vykríkli syr a odfotili vás pred morom, zámkom alebo horami ... dnes si povieme niečo o fotenie, ktoré ale rozhodne nebude vyzerať ako vo vyššie uvedenom príklade.

Fototechnika

Začneme technikou. Na dovolenku sa vám určite nechce ťahať veľká a ťažká technika, preto sú na trhu rôzne alternatívy ako ultrazoomy a bezzrkadlovky. Obe spomínané kategórie sú ľahké, skladné a cenovo dostupnejšie oproti zrkadlovkám.

Ja osobne by som z dvoch spomínaných alternatív vyzdvihol bezzrkadlovky, pretože ponúka možnosť manuálneho nastavenia parametrov (ISO, clona, expozičný čas), bez ktorej sa už väčšina fotografov nezaobíde. Ďalšia výhoda bezzrcadlovek je ich skladnosť a vysoká kvalita fotiek, ktorá je porovnateľná s kvalitou lacnejších zrkadloviek. Veľkou nevýhodou bezzracdlovek je však ich cena, ktorá sa môže vyšplhať až na dvojnásobok ceny bežného kompaktu poťažmo ultrazoomu.

Ďalšia časť našej techniky na dovolenku samozrejme bude objektív (ak so sebou teda neberieme ultrazoom alebo kompakt, v tých je objektív priamo zabudovaný). Bolo by nerozumné brať si so sebou viac ako jeden objektív, keď so sebou neberieme ani našej ťažkú zrkadlovku. Najlepším riešením je teda vziať univerzálny objektív, ktorým sa dá fotiť takmer všetko. Dobrým príkladom takého objektívu je:

  • objektív s ohniskovou vzdialenosťou 18-55 mm - obyčajný objektív, ktorý je k dostaniu v sete s každou zrkadlovkou
  • pevný objektív s ohniskovou vzdialenosťou 50 mm - táto ohnisková vzdialenosť sa najviac podobá nášmu bežnému pohľadu, a preto je ideálny na väčšinu žánrov, ktoré môžeme na dovolenke stretnúť

Ďalej by sa vám určite mohol hodiť statív na nočné fotografie, panoráma, krajinu alebo na experimentovanie so samospúšťou, preto by som vám ho určite odporučil zaradiť do povinnej výbavy na dovolenku. Ak sa vám ho so sebou nechce ťahať, poohlídněte sa po tzv. Joby GorillaPod, mohol by vám ušetriť miesto v batohu. Veľa fotografov o ňom hovorí, že je nestabilný a nespoľahlivý, my na neho ale nebudeme pokladať 2,5 Kg zrkadlovku. Náš ultrazoom / bezzrkadlovky nebude vážiť viac ako 1,3 Kg, preto sa nemáme čoho báť.

Fotografovanie pre začiatočníkov

Zamerajte sa na detaily

Všetci určite poznáte typické fotky z dovoleniek, kde je vyfotená exotická ruža, ale okolo nej je vidieť celý ker a všetko ostatné okolo, takže pomaly vidíte na druhý koniec parku. Dobre, trochu preháňam, ale len preto, že chcem zamedziť tomuto fotenie nediferencovaných motívov. Vyberte si motív, ktorý na vás pôsobí dobre, môže to byť napríklad vyššie spomínaná ruže. Bežte k nej čo najbližšie to pôjde, zazoomujte na nej a odfoťte. Z fotky je jasne vidieť váš konkrétny motív bez rušivého pozadia, ktoré by odvádzalo pozornosť.

more - Fotografovanie pre začiatočníkov

Na tejto fotke som sa zameral na vlny, ktoré Penil mora. Videl som, že je hlúposť fotiť celú krajinu mora, pretože by na fotke bolo moc elementov, ktoré by rušili od môjho hlavného motívu a teda vĺn mora peniacich vodu, preto som sa zameral na jednu časť mora, išiel som k nej čo najbližšie, zazoomoval som a stlačil spúšť.

Detail - Fotografovanie pre začiatočníkov

Originalita

K originalite poviem len toto: Predstavte si, že fotíte nejaké slávne jazero, ktoré má ročne tisíce turistov a teraz si predstavte, koľko ľudí fotilo presne z miesta, na ktorom stojíte vy... Následne sa zamyslite, koľko ľudí myslíte, že obišlo celé jazero a vyskúšalo fotiť z viacerých miest a uhlov. Druhé číslo je podstatne menší, že? Preto neobmedzujte sami seba a foťte z miest, ktoré ešte neboli objavené. Buďte originálny a vytvárajte fotografie, ktoré ešte nikdy nikto nevidel, nenechajte sa zastaviť miestom a fotkami, ktoré má každý.

Objavujte krásy, ktoré nikto pred vami nevidel a foťte, ako to len pôjde.

Kultúra

Pri fotení sa nesústreďte len na fotenie. Spoznávajte lokálne kultúru, miestne ľud a ich spôsob myslenia. Zájdite si na typická miesta pre danú krajinu. Môže to byť trh, kostol, pláž, jazero atď. Taká návšteva vás nielen kultúrno obohatí, ale aj vo vás prebudí, ako ja hovorím "zvedavcov", a fotograf musí byť tak trochu "zvedavec", aby mohol fotiť miestnu kultúru z prvej ruky a aby mohol zachytiť fotografie, ktoré len tak nejaký turista nemá, preto nasávajte miestnu kultúru, ako len to pôjde.

socha - Fotografovanie pre začiatočníkov

Buďte smelí

Nevalnej skupina fotografov sú nesmelí, bojí sa vytiahnuť fotoaparát a vyzerať tak trochu ako "čudáci". Takúto situáciu určite zažil každý fotograf: Fotíte napríklad zaujímavú textúru stromu a ľudia okolo vás chodia, hovoria si, čo je to za šialenca a len krútia hlavami. Takéto správanie je pre ľudí prirodzené, pretože každý, kto vybočuje z bežného správania, je automaticky v hlave prizerajúcich označený za čudáka. Fotograf ale musí byť výnimka, nesmie sa báť označenie čudáka, a preto využite, že vás v danom mieste nikto nepozná. Nemáte sa pred kým hanbiť. Nemáte sa čoho báť, pretože za týždeň už budete inde a ľudí, ktorí si o vás budú rozprávať ako o čudáci, už nikdy v živote neuvidíte. Foťte všetkých a všetko okolo seba, ničoho sa neostýchajte a prekonajte svoje hranice, pretože z takého malého prekonanie hranice na dovolenke, sa môže stať väčšie prekonanie hraníc u vás doma.

Tipy na koniec:

  • Dávajte si na svoju techniku pozor. Obzvlášť na letiskách a v autobusoch, nikdy neviete, čo sa môže stať.
  • Pri ostrom svetle zostaňte doma a oddychujte alebo upravujte fotky, pretože ostré svetlo je zabijak všetkých pekných fotiek. Počkajte si radšej na zlatú hodinku, pri ktorej sa vám všetko sfarbí do krásnych teplých odtieňov a vy budete mať možnosť zachytiť vaše fotografie v tom najlepšom svetle.
  • Foťte z lietadla. Možno budete vyzerať ako čudák, ale sľubujem vám, že výsledné fotografie za to rozhodne stojí.
  • Skúšajte žánre, ktoré doma skúšať nemôžete. Ak bývate v dedine, verím, že moc street fotiek asi nenafotíte, preto využite príležitosti a odfoťte je na dovolenke.
  • Foťte zaujímavé textúry, ktoré na svojej dovolenke stretnete, pretože nikdy neviete, kedy sa vám nejaká zaujímavá bude hodiť.
  • Posledný rada na záver je, aby ste na seba dávali pozor, nepreťažovali sa a dovolenku si hlavne užili.

To by bolo pre dnešok všetko, dúfam, že si vašu dovolenku užijete, vyfotíte veľa pekných fotiek a spoznáte novú kultúru. Vráťte sa v bezpečí domov a ja sa na vás budem tešiť u ďalšieho článku.

V nasledujúcom kvíze, Kvíz - Fotenie prírody a úvod do fotenia športu, si vyskúšame nadobudnuté skúsenosti z predchádzajúcich lekcií.


 

Predchádzajúci článok
Úvod do fotenie produktovej fotografie
Všetky články v sekcii
Fotografovanie pre začiatočníkov
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Kvíz - Fotenie prírody a úvod do fotenia športu
Článok pre vás napísal Jan Kaláb
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Jan Kaláb
Aktivity