IT rekvalifikácia. Seniorní programátori zarábajú až 6 000 €/mesiac a rekvalifikácia je prvým krokom. Zisti, ako na to!

Panoramatické fotografie

Keď v praxi fotíte, často sa stáva, že nie ste od objektu tak ďaleko, ako by ste chceli, poprípade, že je objekt príliš široký, než aby sa zmestil na celú snímku. Nielen k tomu slúži takzvané panoramatické fotografie. V tomto článku vám chcem ukázať, ako sa dá podobný snímka nafotiť.

Čo je to panoramatická fotografie?

Panoramatická fotografia je fotografický žáner, ktorý má za úlohu zachytiť veľký uhol pohľadu. Často sa fotí fotografie aj v uhle 360 stupňov. Niet preto divu, že sa hojne využíva pri krajinárskych fotografií. Samozrejme sa dá ale využiť aj pri fotografovaní iného celku.

Tento formát je veľmi obľúbený, pretože divákovi predkladá pohľad prirodzený, ktorý je bližší tomu, čo vidí v skutočnom svete.

Ako snímku zaobstarať?

Existuje niekoľko metód, pre obstaranie panoramatické fotografie. Niektoré sú vhodné a niektoré prinajmenšom prijateľné. Jednou z nich je napríklad orez fotografie.

V tejto metóde vezmete fotografiu bežného formátu a v grafickom editore ju orežete zhora a zdola. Nemusím asi hovoriť, že výsledný obraz nie je nijako kvalitné a výhody tejto metódy sa dajú spočítať na jednom prste. Tejto metóde sa hovorí "nepravé" panorámu.

Preto sa v praxi využíva iných metód. Pri robení profesionálnych panorám sa určite stretnete so špeciálnym veľkoformátovým fotoaparátom, ktorý sa otáča, vyfotí niekoľko snímok v rovine a tie potom automaticky spojí.

Tretia metóda je v podstate totožná s druhou, lenže všetko, čo sa vo veľkoformátovej fotoaparáte robí automaticky, musíte zariadiť manuálne. Jednoducho scenériu vyfotíte po častiach. Dobré je mať fotoaparát prevrátený na výšku, aby výsledná fotografia nebola len dlhá rezance. V počítači sa potom fotografie softvérovo spojí. Tejto metóde sa hovorí "pravej" panorámu alebo tiež stitching.

Základné techniky stitching

Najprv je nutné si správne vyvážiť bielu a zamknúť expozíciu, aby sa od seba jednotlivé fotografie expozične príliš nelíšili. Ďalej je potrebné držať si rovný horizont. K tomu sa užíva statívu a vodováhy, prípadne inej pevnej základne.

Dbajte na to, aby sa jednotlivé fotografie prekrývali aspoň zo 30tich percent. To kvôli tomu, aby neskôr softvér správne vyhodnotil spoločné body. Pri fotografovaní pláže (rýchlo sa pohybujúce vlny), alebo pohybujúcich sa ľudí, zvierat, atp. je dobré prekrytie 50 percent a vyššie. Je možné, že sa napr. Osoby budú na obraze opakovať. V tom prípade je nutná retuš.

Zlý príklad panoramatické fotografie - Fotografovanie

Na obrázku vidíte zle zložené panorámu. Zlá expozície, zlé prekrytie. (Od Jakub Pastucha, CC 3)

Typy panorám

Existuje viac typov panoramatických fotografií. Často sa delia do štyroch skupín. Takzvané cylindrické (valcové) panoráma - pozorovateľ stojí uprostred valca. Kubické (kubické) panoráma - tento typ sa skladá zo šiestich virtuálnych strán kocky. Sférické (guľové) panoráma - v obrazu sú zastúpené všetky uhly pohľadu, ktoré je z danej pozície možné vidieť. Oproti cylindrickému panoráme má podstavu i vrchlík. Posledný sa nazýva panografie. To je fotografická technika prekrývanie viac fotografií.

Panografie - Fotografovanie

(Od Halloleo, CC 3)

Softvérové zloženie fotografií

Pre softvérové zloženie vyfotografovaných fotografií do panorámy je možné použiť rad programov. Ja si vybral program Hugin Panorama Maker, pretože je voľne dostupný (pod licenciou GNU), multiplatformový, kompletne lokalizovaný do češtiny a hoci je to open-source, je to profesionálny program.

Vyrovná sa aj takým programom, ako je Adobe Photoshop alebo Zoner Photo Studio. V niektorých ohľadoch má Hugin dokonca navrch (obzvlášť v rýchlosti spracovania, v čom Photoshop pomerne zaostáva).

Praxe

Spustite si teda program Hugin Panorama Maker. Predpokladajme, že fotografie máme nafotené. V prípade, že nie, môžete si stiahnuť príkladové pod článkom. Prvá karta v ponuke, Pomocník, je zjednodušenie všetkých možných krokov, ktoré máte k dispozícii. Pre vytvorenie kvalitného snímku väčšinou stačí.

Klikneme na tlačidlo Odovzdať obrázky a vyberieme nafotené obrázky. Máme tu aj rozbaľovacie menu, kde si môžeme vybrať medzi typmi panorám. V príklade využijeme východiskovej Obyčajný (rectilinear). Potom stlačíme tlačidlo Zarovnať. Dialógové okno nás informuje o priebehu. Hugin nám týmto fotografie zarovnať do seba, oříznul a pripravil k ďalšiemu použitie. Teraz stačí kliknúť na tlačidlo Vytvoriť panorámu. Vyberieme veľkosť a formát výsledného obrázku a potvrdíme voľbu.

Ako vidíme, Hugin nám vytvoril krásnu panorámu bez nejakého poškodenia kvality.

program Hugin - Fotografovanie

Ak kliknete v menu na Interface - Advanced (Pokročilý), ukáže sa vám dialógové okno s rozšíreným nastavením spracovania fotografie. Príkladom môže byť napríklad maska, ktorá povoľuje upraviť časť obrázka, alebo karta Kontrolné body, kde si môžete manuálne nastaviť body vzájomného prekrývania tak, aby bola fotografia čo najkvalitnejšie.

Pre bežné účely to nie je tak potrebné, takže sa tým v článku nebudem zaoberať, avšak ak by vás to zaujímalo, nezabudnite sa mrknúť oficiálnu stránku Hugin Panorama Maker.

Zdroje

  1. Oficálne stránka Hugin Panorama Maker, http://hugin.sourceforge.net/
  2. Wikipédia, Wikipedia.org
  3. BŘEZINA, Petr.Hugin: Panorama ako od profesionálov. In: DIGIarena.cz [online]. 2012 [cit.2014-04-09] .Dostupné z: http://digiarena.e15.cz/...profesionalu
  4. Karásek, Jan.Hugin-úvod a vyhotovenie fotografií. In: Linuxsoft.cz [online]. 2011 [cit.2014-04-09] .Dostupné z: http://www.linuxsoft.cz/article.php...
  5. Panoramatická fotografie. Wikipédia: Otvorená encyklopédia [online]. c2014 [cit.2014-04-09] .Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/...1_fotografie
  6. VRABEC, Tomáš.Hugin: panorama pre začiatočníkov aj náročných. In: DIGIarena.cz [online]. 2009 [cit.2014-04-09] .Dostupné z: Hugin: panorama pre začiatočníkov aj náročných Viac na: http://digiarena.e15.cz/...-i-narocne_6...
  7. Študijné materiály SPSS Pelhřimov

 

Stiahnuť

Stiahnutím nasledujúceho súboru súhlasíš s licenčnými podmienkami

Stiahnuté 22x (1.05 MB)
Aplikácia je vrátane zdrojových kódov

 

Predchádzajúci článok
Úvod do fotenie zvierat
Všetky články v sekcii
Fotografovanie
Článok pre vás napísal Neaktivní uživatel
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Tento uživatelský účet již není aktivní na základě žádosti jeho majitele.
Aktivity