1. diel - Úvod a základné funkcie Lightroom
Dovoľte, aby som vás privítal v prvom článku, ktorým by som rád odštartoval celú sériu o problematike colorgradingu a celého postprocesu fotografií. V nasledujúcej sérii sa môžete tešiť na popis fotografické práce v programoch, ako sú Lightroom, Photoshop alebo Nik Collection, v ktorých si všetko podrobne rozoberieme a následne si ukážeme aj vytváranie ako farebných, tak čiernobielych fotografií.
Histórie programu
Celá história Lightroomu sa začala písať v roku 2007, kedy na trh uviedla firma Adobe ďalší zo svojich úctyhodných produktov. V tú dobu však nikto nemohol tušiť, že v priebehu nasledujúcich rokov sa z programu začne stávať doslova kolos, ktorý pôjde ruka v ruke s niekoľkonásobne väčším kolosom, ktorý si Adobe strážil a šperkoval ako svoj dvorný produkt - Photoshop.
Za 13 rokov od spustenia programu inžinieri firmy Adobe zdokonalili funkcie Lightroomu a pretvorili pôvodný program na softvér, ktorý je teraz určený nielen pre úpravy digitálnych fotografií, ale aj pre archiváciu a organizáciu fotografií. V dnešnej dobe je Lightroom považovaný za neodmysliteľného pomocníka každého fotografa. Či už fotografa športu, ktorému Lightroom šetrí desiatky hodín času, alebo krajinárov, ktorý si v Lightroomu namieša vlastné farebné presetmi, ktorými pretvorí fotografiu do obrazu svojho.
Prečo Lightroom využívať
Stále vám nestačí dôvody, prečo by ste mali Lightroom používať? Dobre, pozrime sa na konkrétne príklady. Povedzme, že prídete z fotenia (nebudeme sa pozerať na konkrétny žáner, aby sme si demonštrovali variabilitu Lightroomu). Fotografie prenesiete do počítača a pred vami je niekoľko desiatok hodín práce. Prečo ale nezkrátit niekoľko desiatok hodín práce na iba pár hodín? Všetky fotografie otvoríme v Lightroomu, v ktorom fotografie protřídíme, vyselektujú tie najlepšie a následne upravíme jednu jedinú fotografiu, podľa ktorej následne prenesieme úpravy na všetky ďalšie nami zvolenej fotografie.
Dosť už bolo ale rozprávanie, poďme priamo do Lightroomu, v ktorom si ukážeme základné funkcie, ktoré nám môžu značne uľahčiť život a pomôcť v každodennej práci.
Import fotiek
Všetko začína importovaním fotiek do počítača. Preto vám teraz opíšem svoj spôsob is určitým princípom menných konvencií, ktoré používam a tým, ako svoje fotografie ďalej triedim.
Vložím SD kartu do počítača a následne z nej všetky fotky
pretiahnem do zložky s názvom Fotky
, v ktorej sa
nachádza 1
zložka pre každý jednotlivý
žáner a potom zložka s názvom spolupráce
, do ktorej
vkladám zložky s názvami firiem, pre ktorú spolupráca bola. Ak však fotím
osobné veci skôr pre zábavu, vkladám fotky do zložiek jednotlivých
žánrov. V priečinku jednotlivého žánru vytvorím novú zložku, ktorá
ponesie názov miesta fotenia, témy alebo iné informácie, ktorá mi pomôže
pri spätnom hľadaní celej série fotiek. Tak a konečne môžeme otvoriť
Lightroom.
Po otvorení sa pred nami ukáže nespočet možností na čo kliknúť alebo urobiť. Predtým, než ale vôbec začneme niečo robiť, musíme si fotky v Lightroomu pripraviť. Po kliknutí na tlačidlo Import sa objaví v podstate celý obsah vášho počítača a vy sa preklikáte cez všetky zložky až do zložky, ktorú hľadáte. Ľavým tlačidlom poklepete na Check all alebo vyberiete fotografie, ktoré chcete vložiť do Lightroomu. Než však dôjde k samotnému importu, čaká nás ešte posledná možnosť.
Možnosti importu
Na úplnom vrchu nad fotkami sú 4
nápisy - Copy as
DNG (Digital negative), Copy,
Move a Add. Teraz si popíšeme, čo nám
tieto možnosti konkrétne ponúka:
- Copy as DNG - po kliknutí na túto voľbu sa naše fotografie budú kopírovať do novej zložky, importujú sa a konvertujú do DNG. Pred importom si ale samozrejme musíme vybrať cieľovú destináciu, do ktorej fotky poputujú. K tomu slúži pravý bočný panel, na ktorom sa po kliknutí na Copy as DNG (aj po kliknutí na Move a Copy) objavia možnosť Destination.
Možnosť Copy as DNG na začiatku pravdepodobne nebudete potrebovať, pretože nebudete mať dôvod preformátovávať fotky do formátu DNG.
- Add - nechá fotografie tam, kde sa nachádza, len si o nich urobí záznam v katalógu - táto možnosť mne osobne vyhovuje najviac, pretože organizáciu vykonávam ešte pred importom fotografií do samotného Lightroomu.
- Move - presunie fotky z adresára A do adresára B a odtiaľ je importuje.
- Copy - urobí to isté, len fotky nepresúva, ale kopíruje ich.
Všetky informácie o fotkách a úpravách, ktoré urobíte (vrátane priradenia atribútov), budú uložené v súbore, ktorému sa hovorí Catalog. Do Catalog v podstate načítame svoje fotografie, aby s nimi Lightroom mohol pracovať podľa našej ľubovôle. Samotné fotky sú potom umiestnené tam, kam ste si ich do PC nahrali alebo pri importe presunuli.
Tak a teraz už konečne môžeme urobiť náš posledný krok. Klikneme na Import a počkáme, než sa pred nami načítajú všetky nami vybrané fotografie.
Ikona, ktorá nesie názov import, sa nachádza v ľavom dolnom rohu
.<>
Na ľavej strane sa nachádza celá cesta k priečinku a na pravej možnosť
aplikácie presetu pod. K týmto pokročilým funkciám sa v neskorších
fázach kurze dostaneme.
Library
Po načítaní si môžeme všimnúť prechodu do záložky
LIBRARY, ktorá doslova slúži ako knižnica,
v ktorej môžeme listovať, hľadať zložky
fotografií alebo napríklad aj triediť a
hodnotiť fotografie. Na ľavom bočnom paneli sa nachádza
okno pre orientáciu v zložkách. Záložka Folders pomáha
pri orientácii - ako inak než v zložkách, v ktorých sú fotografie
uložené. Ďalší veľký pomocník môže byť záložka
Collection, v ktorej môžeme vytvárať
kolekcie nášho výberu a tým pádom si aj uľahčovať
prácu a hlavne orientáciu v našich fotografiách.
Po kliknutí na symbol +
môžeme kliknúť na Create
collection a následne zadáme názov kolekcie, ktorú chceme
vytvoriť.
Oproti tomu na pravom bočnom okne sa ako prvá v celom stĺpci nachádza Histogram, podľa ktorého môžeme predbežne skontrolovať farebnosť fotiek. Pod ním je záložka Quick Develop, v ktorej sa nám ponúkajú rýchle úpravy fotiek. V prvom riadku nájdeme White balance, ktorý osobne odporúčam vyladiť až v karte Develop.
Ďalšie možnosti ako napríklad kontrast, farebnosť a pod., Môžeme na fotku aplikovať kliknutím na šípku smerujúcu vpravo, ak by nám to nestačilo, klikneme na dve šípky smerujúce vpravo, ktoré pôsobia dvojnásobne. Ak naopak chceme nejaký parameter znížiť, klikneme na šípku či šípky smerujúce vľavo, avšak ani tieto možnosti by som nedoporučoval aplikovať natrvalo. Využitie v záložke Quick Develop vidím ako rýchly nástroj, ktorým môžeme vyskúšať všelijaké možnosti, než sa pustíme do samotného Color Grading.
KeyWording
Ďalšie záložka, ktoré si na ľavej strane môžeme všimnúť, je záložka, ktorá nesie meno KeyWording. KeyWording je textové pole, do ktorého môžeme napísať akékoľvek slovo, ktoré nám neskôr môže pomôcť pri hľadaní fotografie.
Metadáta
Pod záložkou KeyWording nájdeme Keywordlist, ktorý nám pomáha korigovať naše kľúčové slová. No a posledná záložka, ktorú v karte LIBRARY nájdeme, sú metadáta, v ktorých nájdeme parametre, pri ktorých bola fotografiu odfotená spolu aj s tým, aký fotoaparát a objektív boli použité.
Všetky svoje zásahy do fotografií - a teda mazanie, presúvanie a pod. Robte priamo v Ligtroomu. Zabránite tak prípadné dezorientáciu vo vašich fotografiách.
Pozn. Organizácia fotiek je vyložene individuálna záležitosť, ja v článku demonštrujem príklad svoje osobné organizácie, samozrejme sa ale nemusíte za každú cenu držať môjho systému.
To je pre dnešné, úvodné lekciu všetko.
V ďalšom článku, Selekcia fotografií v Lightroom , sa môžete tešiť na pokračovanie dnešného téme. Povieme si niečo o selekciu fotografií a pokročilých funkciách, ktoré vám môžu ušetriť doslova stovky hodín práce a ak to stihneme, pozrieme sa aj na samotný Color grading fotografií.