Hľadáme nové posily do ITnetwork tímu. Pozri sa na voľné pozície a pridaj sa k najagilnejšej firme na trhu - Viac informácií.
IT rekvalifikácia. Seniorní programátori zarábajú až 6 000 €/mesiac a rekvalifikácia je prvým krokom. Zisti, ako na to!

9. diel - Najčastejšie chyby C# začiatočníkov - Pomenovanie premenných

V predchádzajúcom cvičení, Riešené úlohy k 7.-8. lekciu C# .NET, sme si precvičili získané skúsenosti z predchádzajúcich lekcií.

V dnešnom C# .NET tutoriále si ukážeme prvé tzv. dobré praktiky pre programovanie v C# .NET. Často ich porušujú nielen nováčikovia a programátori tak zanášajú do svojich programov zbytočné chyby. Nerobíš ich tiež?

Slovo senior programátora

David Čápka - Základná konštrukcia jazyka C# .NET

Gratulujem k zdolaniu prvých lekcií Základných konštrukcií jazyka C# .NET!

Materiál pre dnešnú lekciu som zostavil na základe dvadsiatich rokov skúseností s programovaním. Ako šéfredaktorovi a lektorovi mi rukami prešli stovky, možno tisíce zdrojových kódov vytvorených komunitou. Nebolo ťažké si všimnúť, že hoci väčšina týchto kódov funguje, obsahuje zbytočné chyby, ktoré sa navyše stále dookola opakujú. Chyby napodiv často robili ako nováčikovia, tak skúsenejší programátori. Medzi chybujúce som v začiatkoch patril aj ja.

Došiel som k tomu, že základným a mylným predpokladom je:

✗ Program je správne, ak funguje.

Programy a domy

Pokiaľ staviame dom, tak to, že sa nám páči a nefúka do neho, neznamená, že je skonštruovaný správne. Dom totiž musí mať premyslenú architektúru, a pokiaľ nemá základy, o pár rokov sa nám začne zosúvať.

Programovanie je často prirovnávané k stavebníctvu práve s ohľadom na architektúru, v našom prípade však tú softvérovú. Vysvetlime si prečo.

Ľudský mozog dokáže naraz pracovať len s určitým obmedzeným množstvom informácií. Zjednodušene môžeme povedať, že pokiaľ je program napísaný neprehľadne, od určitej chvíle musel programátor udržať v hlave viac vecí, než človek vôbec dokáže. Pridávanie ďalších funkcií do takého programu potom vždy spôsobí, že v aplikácii vznikne chyba. V praxi to dopadá tak, že hobby projekt autora "prestane baviť" a komerčný projekt skrachuje, pretože už je "veľmi zložitý".

Uveďme si ešte iný príklad. Keď bude naša domácnosť usporiadaná tak, že kladivo bude v lekárničke, ktorá bude umiestnená v pivnici, asi ťažko s ňou budeme schopní efektívne fungovať. Hoci tento príklad znie absurdne, jeho alternatívy v podobe programov vznikajú denne.

Kedy je program správne?

To je ľahké. Program je správne, ak:

  • funguje,
  • dodržiava dobré praktiky a
  • je otestovaný.

Všimnime si, že funkcionalita z pohľadu užívateľa programu predstavuje len 1/3 kritérií kvality programu. Podobne ako funkčnosť domu z pohľadu bývajúceho predstavuje asi iba zlomok jeho reálnej kvality z hľadiska staviariny.

Práve o porušovaní dobrých praktík ao kvalite kódu sa dnes budeme baviť. Záleží nám na tom, aby ste boli naozaj dobrí, preto týchto lekcií nájdete naprieč našimi kurzami viacero.

Ako správne pomenovávať premenné?

Hovorí sa, že 10% času niečo programujeme a 90% času pre to vymýšľame názov ;-) Ide samozrejme o nadsádzku, ale vtip naráža na nutnosť stráviť určitý čas vymýšľaním názvov premenných. To aby každý vrátane nás, kto sa po pár mesiacoch vracia k vlastnému kódu, pochopil, na čo ona premenná slúži. Všeobecne sa dá spoľahnúť na jednoduché pravidlo:

Premenné vždy pomenovávame podľa toho, čo obsahujú, nie podľa toho, na čo v programe slúžia.

Porovnajme nasledujúce 2 kódy:

✗ Špatně

string listing, text2;
int[5] array;
int foo, bar, x, calculation;

✓ Správně

string title, name;
int[5] answers;
int i, j, bonus, totalBonus;

Oba kódy vytvárajú premenné pre jednoduchý konzolový kvíz. Pri prvom príklade nie je vôbec jasné, čo niektoré premenné obsahujú, napr. pomenovať premennú array má asi rovnakú vypovedaciu hodnotu, ako keby sme ju pomenovali variable.

Častou chybou tiež je, že chceme napr. uložiť výsledok nejakého výpočtu a premennú pomenujeme calculation. Výpočet s premennou však vôbec nesúvisí, to je nejaká akcia (dej), premenná vždy obsahuje hodnotu (výsledok deja). Tou je tu v prípade kvízu totalBonus. Podobne je v prvom kóde pomenovaná premenná extract, pretože ju niekde vypisujeme. Z druhého kódu ale reálne vidíme, že obsahuje názov kvízu.

Ruku na srdce - kto z vás by pochopil, že kód vľavo sa týka programu na kvízy?

Tiež nikdy nepomenovávame premenné helperVariable alebo helpV apod.

Pozor na "slovenglish" a diakritiku

V zdrojovom kóde je na našej úrovni začiatočníkov jedno, akým jazykom budeme premenné pomenovávať (pokiaľ teda nepošleme Angličanovi kód v slovenčine).

Premenné v jednom projekte pomenovávame jedným jazykom. Ak pomenovávame po slovensky, tak bez diakritiky!

Opäť si ukážme príklady:

✗ Špatně

string message = "Čau!";
int počet;

✓ Správně

String message = "Hi!";
int count;

Alebo:

String sprava = "Čau!";
int pocet;

V identifikátoroch (napr. v názvoch premenných) nikdy nepoužívame háčiky ani čiarky. V hodnotách v nich uložených je to už samozrejme v poriadku.

Napriek tomu, že moderné jazyky podporujú kódovanie UTF-8 aj v identifikátoroch, možno veľmi ľahko na háčik alebo čiarku zabudnúť a používame potom inú premennú ! Navyše súbor so zdrojovým kódom môže spracovávať aplikácia, ktorá ho nepodporuje, čo sa typicky aj časom stane (napr. je občas problém zobraziť diakritiku v prílohe mailovým klientom a pod.).

Viacslovné premenné

Dnešné aplikácie sú čoraz zložitejšie. Často sa stane, že by jedno slovo na opis toho, čo je v premennej uložené, nestačilo. Potom je výhodné použiť viac slov. Krátke identifikátory z 80. rokov tak v súčasných business aplikáciách striedajú aj pomerne dlhé názvy ako userObjectOutputStreamFactory a podobne.

Takto dlhý názov má však zmysel iba v zložitej aplikácii, kde je niekoľko podobných premenných, a preto musíme pridať ďalšie slovo. Nebudeme teda v Hello world aplikácii vytvárať premennú textWithGreetingsHelloWorld, ale stačí nám len greeting, pokiaľ tam iný nie je :)

Oddelenie slov

Kvôli čitateľnosti musíme slová v takom názve premennej nejako oddeliť:

  • Viac slov oddeľujeme podľa konvencie daného programovacieho jazyka. V prípade C# ide o tzv. camelCase (slovensky ťavie notácie, kedy každé ďalšie slovo začína veľkým písmenom a názov potom vyzerá ako hrby). V iných jazykoch sa môže používať napr. podčiarknutie ako snake_case a ďalšie notácie.
  • Vyhneme sa pokiaľ možno číslovaniu premenných a už vôbec nepíšeme čísla slovami, nie greeting2 ani greetingsTwo. "Two" totiž nehovorí nič o tom, čo pozdrav obsahuje.
camelCase - Základná konštrukcia jazyka C# .NET snake_case - Základná konštrukcia jazyka C# .NET

Ukážme si to na príkladoch:

✗ Špatně

string message1;
string messageTwo;

Tu nie je jasné, čo je uložené:

string received; // text, bytes, message, order...?
string sent;

A tu je názov nečitateľný:

string receivedmessage;
string sentmessage;

✓ Správně

string receivedMessage;
string sentMessage;

Nepoužívame skratky

Túto podkapitolu začnime citáciou:

Všetci si lámali hlavu, k čomu je ten stĺpec DATBIR. Až sa raz zistilo, že je to vraj dátum narodenia (date of birth).

Táto zlá praktika je vlastne opakom viacslovných názvov premenných. Nevymýšľame nezmyselné skratky, napríklad z názvu rm nikto nespozná, že myslíme receivedMessage. Pomôcka môže byť:

Pokiaľ sa na kód pozrie niekto iný ako my, mal by presne vedieť, čo v ktorej premennej je.

✗ Špatně

string ms;
int nm;

✓ Správně

string message;
int numberOfMessages;

Ako sme sľúbili, k téme dobrých praktík sa ešte niekoľkokrát vrátime v podobných, skôr odpočinkových lekciách :)

V budúcej lekcii, Textové reťazce v C# druhýkrát - Práca s jednotlivými znakmi, na vás čaká prekvapenie ;-)


 

Predchádzajúci článok
Riešené úlohy k 7.-8. lekciu C# .NET
Všetky články v sekcii
Základná konštrukcia jazyka C# .NET
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Textové reťazce v C# druhýkrát - Práca s jednotlivými znakmi
Článok pre vás napísal David Hartinger
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
David je zakladatelem ITnetwork a programování se profesionálně věnuje 15 let. Má rád Nirvanu, nemovitosti a svobodu podnikání.
Unicorn university David sa informačné technológie naučil na Unicorn University - prestížnej súkromnej vysokej škole IT a ekonómie.
Aktivity