4. diel - Visual Studio - vyhľadávanie a nahrádzanie v texte
Vítam Vás pri pokračovaní seriálu, kde si popisujeme jedno z najpopulárnejších IDE - Visual Studio. V minulej lekcii, Visual Studio - Nastavenie , sme sa venovali nastavenie. Na dnešnej lekcii máme nachystané tému vyhľadávania.
Vyhľadávanie v texte
Visual Studio vie v texte (kóde) vyhľadávať s docela širokými možnosťami nastavenia. K dispozícii máme dva nástroje - normálne a rýchle vyhľadávanie. K obom sa dostanete cez ponuku Edit> Find and Replace a tu sú možnosti Quick Find a Find in Files. Lepšie a pohodlnejšie je ale zapamätať si skratku Ctrl + F a Ctrl + Shift + F.
Rýchle vyhľadávanie
Rýchle vyhľadávanie obsahuje len najpodstatnejšie políčka - to čo sa bude vyhľadávať a kde sa bude vyhľadávať. Čo sa bude vyhľadávať je text alebo regulárny výraz. Kde sa bude vyhľadávať je predvolene nastavené na Current Document, čo vyhľadáva v aktuálne otvorenom dokumente, ďalej tam sú možnosti:
- Current Block vyhľadáva v aktuálnom bloku, najčastejšie metóde. V zátvorke je uvedený názov bloku. Ak žiadny blok nie je, alebo to editor daného jazyka nepodporuje, táto možnosť tu nebude.
- Selection vyhľadáva vo výbere.
- All Open Documents vyhľadáva vo všetkých otvorených zdrojových kódoch.
- Entire Solution vyhľadáva naprieč celým riešením vo všetkých dokumentoch.
Vyhľadávanie v aktuálnom dokumente, bloku a výberu funguje interaktívne, už pri písaní vidíte výsledky hľadania. Pri vyhľadávaní v otvorených oknách a v riešení vyhľadávanie ešte musíte potvrdiť šípkou vpravo. Táto sipecka má aj svoje rozšírené možnosti, v ktorých sa nachádza napríklad možnosť hľadať späť alebo zobraziť zoznam všetkých nálezov, čo otvorí okno Find Result.
Vľavo dole sa nachádzajú rozšírené možnosti (zľava):
- Rozlišovanie veľkosti písmen
- Hľadanie ako celé slová (Regex nebude nájdený vo výraze RegexOptions)
- Hľadanie pomocou regulárneho výrazu
Hľadanie v súboroch
Hľadanie v súboroch otvorí plávajúce okno Find and Replace, ktoré umožňuje podobné kúsky ako rýchle vyhľadávanie.
Vo Find Options (zobrazíte je plusko) tohto okna sa nachádzajú rovnaké funkcie, ako u rýchleho vyhľadávania (tri tlačidlá vľavo dole). Okrem nich je tu však ešte políčko, ktoré umožňuje vyfiltrovať súbory, v ktorých sa bude vyhľadávať.
Oproti štandardnému vyhľadávanie tu máme navyše možnosť vybrať si, čo sa stane s výsledkami vyhľadávania (Result Options). Visual Studio vám ponúka dve rôzne okná, do ktorých môže výsledky nasypať. Môžete tak mať otvorené vedľa seba dvoje výsledky vyhľadávania. V možnostiach si môžete vybrať, či sa výsledky nasypú do okna Find Result 1 alebo 2. Ďalej je tu ešte možnosť zjednodušiť výsledky na púhy zoznam súborov, kde sa daný výraz vyskytuje.
Keď zaškrtnete, že chcete vyhľadávať s pomocou regulárneho výrazu, vedľa políčka pre vyhľadávanie sa objaví tlačidlo, ktoré pomôže s tvorbou regulárneho výrazu. Môžete si tam vybrať často používané výrazy a kombinovať ich. Vďaka tomu môžete regulárny výraz zostaviť ľahko aj bez hlbších znalostí.
Okrem toho je tu samozrejme možnosť komplexnej nápovedy k regulárnym výrazom. Ale o pomocníkovi si povieme niekedy nabudúce.
V ponuke Look in sa objavili ďalšie možnosti a to:
- Current Project (vyhľadáva v súboroch aktuálneho projektu)
- Entire Solution (vyhľadávať v súboroch aktuálneho riešenia)
- Current Project s možnosťou vyhľadávať aj v externých súboroch. O tých si tiež povieme niekedy nabudúce.
S funkciami vyhľadávanie úzko súvisí funkcie nahrádzanie. Nahrádzanie funguje v rovnakých režimoch ako vyhľadávanie.
Rýchle nahrádzanie
Rýchle nahrádzanie možné vyvolať sipecka dole u rýchleho vyhľadávania alebo cez ponuku Edit> Find and Replace> Quick Replace.
Pridáva iba políčko, ktorým sa bude nahrádzať a tlačidlá pre nahrádzanie postupné. To nám umožňuje ručne vyberať, čo sa nahradí a čo nie. Ak sme si istí, môžeme použiť aj tlačidlo Replace All, ktoré nahradia všetko.
Nahradzovanie v súboroch
Nahradzovanie v súboroch ponúka rovnaké možnosti. Okrem nich je tu pri voľbe vyhľadávanie pomocou regulárnych výrazov aj možnosť do nahradzovaného reťazca vložiť časť hľadaného reťazca. Vďaka tomu je ľahké preformátovať určitý reťazec na nový.
Ako príklad si vytvoríme zoznam tagov <script>
, ktoré
sa vkladajú do webových stránok pre načítanie JavaScriptových súborov.
Zoznam súborov je vyexportovaný zoznam z príkazového riadku Windows v jeho
klasickom formáte. V zložke sú aj súbory TypeScritptu a jeho napojenie na
Visual Studio, ktoré spracovávať nechceme, preto musíme najprv súbor
vyfiltrovať. Otvorte si súbor files.txt
v priloženom súbore vo
Visual Studiu.
Prvých niekoľko riadkov bolo Vyexportovaný automaticky. Keďže sú jedinečné, musíme ich zmazať ručne. Rovnako tak sú zbytočné riadky na konci. Prvé dva Dosová súbory tiež nechceme - zmazať.
Filtrovania zoznamu súborov vykonáme najľahšie pomocou regulárneho výrazu. Odporúčam naučiť sa ich, pretože prepisovať milión riadkov je vážne nuda a hlavne je to zbytočné.
Najprv chceme zmazať zbytočnosti na začiatku riadku. Keďže vieme, že ten neporiadok okolo je presne 36 znakov (toto číslo vidíme na stavovom riadku, kde sa ukazuje pozície kurzora), môžeme použiť jednoduchý regulárny výraz.
.{36}
Výraz popisovať nebudem (a ani to nie je potrebné), ale môžete sa pozrieť na tento článok, kde sú regulárne výrazy opísané.
Visual štúdio oznámi úspech a počet nahradených výskytov (213).
Následne potrebujeme previesť súbory s príponou .js
. To
môžeme urobiť opäť pomocou regulárneho výrazu. Prvá časť nájde
riadky
^(.*js)\r
a tie sú následne upravené na tvar:
<script src="$1"></script>
$1
tu zastupuje prvý zátvorku - teda celý názov súboru
(.*
) A prípona js
. \r
na konci zaistí,
že tým bude končiť a výraz nevyberie súbory s príponou
js.map
alebo súbory, ktoré síce nemajú príponu
.js
, ale majú js
v názve.
Treťou časťou bude, že riadky, ktoré teraz začínajú písmenom odstránime. To zaistí nasledujúce regulárny výraz.
^[a-z].*\r\n
Výsledkom bude súbor, ktorý bude mať 48 riadkov, na ktorých budú tagy
<script>
sa súbory s príponou .js
.
Súbor si môžete uložiť ako v ponuke File> Save Files.txt As ...
Gratulujem, už by ste mali perfektne vedieť pracovať s nástrojmi vyhľadať a nahradiť vo Visual Studiu. V budúcej lekcii, Visual Studio - Navigácia v súboroch , sa pozrieme na možnosti editora zdrojového kódu.
Stiahnuť
Stiahnutím nasledujúceho súboru súhlasíš s licenčnými podmienkamiStiahnuté 1299x (12.03 kB)