IT rekvalifikácia. Seniorní programátori zarábajú až 6 000 €/mesiac a rekvalifikácia je prvým krokom. Zisti, ako na to!

2. diel - Visual Studio - Okná, projekty, riešenia a terminológie

Vítam Vás pri pokračovaní seriálu o prácu s Visual Studiom. V minulej lekcii, Visual Studio - Úvod do vývojového prostredia , sme si Visual Studio predstavili a naučili sa ho spúšťať s tými najdôležitejšími parametrami. Dnes sa zameriame na prispôsobenie pracovného prostredia a vytváranie projektov.

Pracovné prostredie - okná

Základom práce vo Visual Studiu sú okná. Sú pekná, že? Tak ich všetky zatvoríme ... Křížkujte každej okienko vo Visual Studiu, tak dlho, kým neuvidíte nasledujúce prostredie.

Visual Studio

Nezabudnite ani na tie vľavo vyčnievajúce Server Explorer a ToolBox. Kliknite na ne a potom je vykřížkujte.

Visual Studio

Práve vidíte prázdne prostredia Visual Studia. Všetky okienka, ktorá sme zavreli, si postupne spätne zobrazíme, ale najprv sa s nimi naučíme pracovať. Choďte do ponuky View> a kliknite zhruba v polovici na Error List.

Visual Studio

V dolnej časti okna sa vám otvorí príslušné okno.

Visual Studio

Uchopte jeho hlavičky a začnite ho preťahovať. Objaví sa Vám 9 ikoniek (4 po stranách, 4 v krížoch uprostred a jedna uprostred). Keď si nad nimi budete preťahovať uvidíte novú pozíciu okna. Vyskúšajte si to.

Visual Studio

Potom okno presuňte tak, aby zakrylo celú plochu. Pri skúšaní istoiste zistíte, aká je to ikona.

Visual Studio

S jedným oknom je to nuda, poďme pridať druhé. V ponuke View> vyberte Solution Explorer. Ten sa otvoril vpravo. Opäť pretiahnite jeho hlavičky. Ikoniek je teraz viac, opäť si vyskúšajte. Rôzne ikony sa správajú rôzne (hoci to zrovna môže vyzerať, že rovnako). Opäť si vyskúšajte pretiahnuť okno presne na prostrednej ikonu. Okná sa zazáložkují a kliknutím sa medzi nimi môžete prepínať. A rôzne ich vyťahovať. Podstata toho je, že každý súbor zdrojového kódu bude reprezentovaný vo svojom okne. Z toho vyplýva, že zdrojové kódy si môžete rôzne poskladať. Záložky je možné pretiahnutím cez seba radiť.

Visual Studio

Potom si ešte vyskúšajte okná naskladať vedľa seba a pretiahnite hranu medzi nimi. Tým môžete meniť veľkosť okien.

Visual Studio

Akonáhle si dohráte, otvorte si nasledujúce okná.

  • View> ToolBox
  • View> Start page
  • View> Error List
  • View> Class View
  • View> Team Explorer
  • View> Solution Explorer
  • View> ServerExplorer

Potom si okná usporiadajte tak, aby boli rozmiestnené podľa obrázku nižšie.

Visual Studio

Skrývanie okien

Veľmi dôležité je, vedieť okná schovávať a zase zobrazovať. Hoci možno pracujete na počítači s veľkým monitorom a obrovským rozlíšením, sem tam je potrebné pracovať na notebooku, ktorý tak veľkým displejom neoplýva. Preto je dobré okná schovávať. Vedľa krížika majú postranné okienka ešte ikony pripináčiky a sipecka. Sipecka vyvolá kontextové menu s možnosťami.

  • Float jednoducho uvoľní okno, v podstate to isté ako keď ho uchopíte za záhlavie a začnete ťahať.
  • Dock plávajúce okno naopak prichytí.
  • Dock As tabed dokument ho pripne do prostrednej oblasti k otvoreným panelom ako panel s záložkou.
  • Auto hide okno prichytí k okraju, odkiaľ si ho kliknutím zase otvoríte.
  • Hide okno zavrie.

Funkcia Auto Hide sa používa často, preto je vyvedená na ikonu pripináčiky. A Hide je zase vyvedené do sporu. Vyskúšajte si okná popřipínat. Všimnite si, že prostredný okná majú len krížik a pripináčika. Krížik je všade rovnaký a pripináčika vám okno "pripne" na začiatok pásu s kartami. Oveľa dôležitejšie je tu však kontextová ponuka, ktorá sa zobrazí po kliknutí pravým tlačidlom myši na záložku. Obsahuje funkcie Close a Close All but this. Funkcia Close zavrie aktuálnu záložku (= krížik), funkcia Close All but this naopak zavrie všetky ostatné okrem práve vybrané. Sú to užitočné funkcie a sem tam si na určite radi spomeňte. S panely sa postupom času zžijete natoľko, že si ani nebudete uvedomovať, aké komplikované manévre s nimi intuitívne robíte.

Terminológie Visual Studia

Visual Studio obsahuje pár veľmi dôležitých pojmov s ktorými budete celý čas pracovať.

Riešenia a projekty

Základom všetkého je Riešenie (Solution). Riešenie si môžete prezerať v okne Solution Explorer. Zatiaľ tam nič nemáte. To sa ale v nasledujúcej lekcii zmení. Riešenie obsahuje Projekty. Visual Studio rozlišuje dva základné typy projektov - Project a Website. Projekt býva väčšinou nejaký program. Môže to byť klasická desktopová aplikácia, konzolová v Pythone, mobilné aplikce vo Visual Basicu atd ... Website je potom webová stránka, ktorá je umiestnená na serveri, či už lokálnym alebo vzdialenom. O oboch typoch si povieme niekedy nabudúce.

Súbory Visual Studia

Pri práci s Visual štúdiom budete stále narážať na niekoľko súborov, u ktorých vám je jedno, čo v nich je, ale musíte vedieť na čo sú a čo sa stane, keď si ich zmažete.

Súbor riešení SLN

Súbor riešenie má príponu .sln a obsahuje informácie kde sú uložené projekty, ktorým riešenie patrí.

Súbory projektov

Súbory jednotlivých projektov už majú svoje vlastné prípony a každý inú, projekty v C# majú napr. Príponu .csproj. Vo Visual Basicu .vbproj a podobné.

Zakladanie projektov

Projekt založíme v kontextovej ponuke File> New> Project. Otvorí sa vám nasledujúce dialógové okno.

Visual Studio

Toto dialógové okno je zoradený do štyroch častí. Pravá, prostredná, ľavá a spodná. V ľavej časti sa nachádza zoznam dostupných šablón projektov. Je členený do skupín podľa programovacích jazykov alebo technológií. Zaujímavá je potom kategórie Other Project Types, v ktorej sú ešte podskupiny Setup and Deployment a Visual Studio Solutions. Keď si do Visual Studia zavedie InstallShield, dostanete možnosť vytvárať pre svoje aplikácie inštalátory a projekty pre takúto tvorbu budú zaradené práve v tejto skupine. V skupine Visual Studio Solutions je potom jeden jediný projekt Blank Solution, ktorý vytvorí prázdne riešenie.

Ako ste si už asi všimli, zoznam dostupných projektov je v prostrednej časti. Hore v prostrednej časti si možno vybrať verziu .NET Frameworku, pre ktorý chcete vyvíjať (pri projektoch, ktoré ho nevyžadujú, ponechajte predvolenú hodnotu), podľa čoho sa zoznam bude radiť a či chcete vidieť veľký náhľad alebo miniatúry.

V pravej časti je potom stručný popis a (občas) náhľad k šablóne projektu.

V spodnej časti sa potom nachádza políčko pre názov nového projektu, kde sa má uložiť a ako sa má vymenovať riešenie, ktoré bude taktiež vytvorené a do neho umiestnený projekt. Vedľa je ešte zatržítko, ktoré hovorí, že bude vytvorená zložka pre riešenie a možnosť umiestniť projekt do verziovacieho systému.

Vytvorme si nový projekt v jazyku C# typu Console Application. Budeme to brať na ukážku, v rámci tohto tutoriálu vôbec C# poznať nemusíte. Pri vytváraní ponechajte predvolené nastavenie, projekt pomenujte MyFirstProjetInVisualStudio * a uložte si ho niekam, tak aby ste si zapamätali kam.

Visual Studio

Potvrďte OK. Visual Studio vám vytvorí riešenie a projekt. Potom otvorí predvolený zdrojový kód Program.cs. Nastavte si vo Visual Studiu okná, aby vyzerala podobne ako na nasledujúcom obrázku.

Visual Studio

Dôležité pre nás bude okno Solution Explorer, asi tušíte že ho zobrazíte (ako väčšinu okien) cez ponuku View sa stejnoujmennou položkou (View> Solution Explorer).

Okno Solution Explorer

V okne Solution Explorer sa nachádza otvorené riešenia a projekty v ňom. Trošku si ho roztiahne, nech na neho vidíme.

Visual Studio

Úplne prvý riadok okna (Solution MyFirstProjetInVisualStudio (1 project)) hovorí, že máme otvorené riešenie a v ňom jeden projekt. V úvodzovkách sa nachádza názov projektu. Položky Properties, References, App.config a Program.cs sú už potom položky projektu. Môžeme ich rozbaľovať (pokiaľ to ide) a pozerať sa čo v nich je. Ak je možné otvoriť, môžeme tak urobiť poklikaním. Zatvorte si okno zdrojového kódu Program.cs a znova ho otvorte dvojitým kliknutím na súbor Program.cs v okne Solution Explorer. Práve cez toto okno sa budete dostávať k takmer všetkým zdrojovým kódom.

Pridávanie projektu do riešenia

Riešenie môže obsahovať viac projektov. Kliknite pravým tlačidlom na riešenie, v kontextovej ponuke vyberte Add> a vyberte New Project.

Visual Studio

Opäť vidíte rovnaké dialógové okno, ktoré sme videli pri zakladaní prvého projektu. Opäť si môžeme zvoliť projekt. Tentoraz si zvoľte Console Application v programovacom jazyku Visual Basic a pomenujte ho MySecondProjectInVisualStudio. Všimnite si, že dialóg sa vás už nepýta na tvorbu riešení, pretože to už máte.

Visual Studio

Potvrďte OK.

Visual Studio vám opäť založí projekt a otvorí tentoraz súbor Module1.vb, opäť v novej záložke. Ako som na začiatku spomenul každý súbor je reprezentovaný oknom a môžete s ním tak manipulovať. Rozpoľte si okno na dve polovice vertikálne tak, aby ste napravo videli zdrojový kód Module1.vb a vľavo Program.cs. Ostatné okná si schovajte (nezatvárajte), tak aby vás nič nerušilo pri prezeraní zdrojových kódov.

Visual Studio

Potom si to môžete skúsiť ešte vertikálne.

Visual Studio

Visual Studio zatvorte. Visual Studio sa vás asi spýta na uloženie zmien. Potvrďte tlačidlom Yes.

Visual Studio

Toto je pre dnešné lekciu všetko. Nabudúce, v lekcii Visual Studio - Nastavenie , si skúsime otvoriť dnešný projekt a nakonfigurujeme Visual Studio, tak aby nám krásne naformátovali kód podľa našich predstáv.


 

Predchádzajúci článok
Visual Studio - Úvod do vývojového prostredia
Všetky články v sekcii
Visual Studio
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Visual Studio - Nastavenie
Článok pre vás napísal Michal Žůrek - misaz
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
2 hlasov
Autor se věnuje tvorbě aplikací pro počítače, mobilní telefony, mikroprocesory a tvorbě webových stránek a webových aplikací. Nejraději programuje ve Visual Basicu a TypeScript. Ovládá HTML, CSS, JavaScript, TypeScript, C# a Visual Basic.
Aktivity