IT rekvalifikácia. Seniorní programátori zarábajú až 6 000 €/mesiac a rekvalifikácia je prvým krokom. Zisti, ako na to!

5. diel - Visual Studio - Navigácia v súboroch

V predchádzajúcom kvíze, Kvíz - Okná, vyhľadávanie a formátovanie kódu vo Visual Studiu, sme si overili nadobudnuté skúsenosti z predchádzajúcich lekcií.

Vítam Vás pri pokračovaní kurzu, kde si predstavujeme možnosti Visual Studia. V minulej lekcii, Kvíz - Okná, vyhľadávanie a formátovanie kódu vo Visual Studiu , sme sa venovali vyhľadávanie v kóde. V dnešnom tutoriálu sa pozrieme na vymoženosti vyhľadávanie vo funkciách Visual Studia a na navigáciu po zdrojovom kóde. Na úvod si stiahnite tunajšie rozsiahlejší program Karel Robot, rozbaľte ho a otvorte si riešenie.

Otváranie cudzieho riešenie

Pri otváraní projektov, ktoré pochádza z cudzieho zdroja, to Visual Stuio vycíti a upozorní nás na možné bezpečnostné riziko. Náš projekt Karel však žiadne nebezpečenstvo neskrýva a preto ho môžeme odkliknúť OK.

Visual Studio

V okne Solution Explorer si otvoríte zdrojový kód Interpret.vb. Aby sme sa v editore mohli lepšie orientovať, necháme si zobraziť čísla riadok. Už viete, že to ide cez ponuku Tools> Options. Skúsme to inak. Veľakrát je oveľa jednoduchšie nechať si na hľadanie v nastavení vyhľadávacie políčko.

Vyhľadávacie políčko

Visual Studio obsahuje vyhľadávacie políčko, ktoré vyhľadáva v ponukách a nastaveniach. Nachádza sa vpravo hore vedľa ikon pre minimalizáciu, maximalizáciu a zatvorenie Visual Studia.

Zadajte do neho "line number".

Visual Studio

V zozname sa ihneď objavia položka Options, ktorá obsahuje položky nastavenia, ktoré hľadaný výraz obsahujú. Kliknite na ňu.

Visual Studio

Ihneď sa nám otvorí nastavenia, kde môžeme zatrhnúť zobrazovaní čísiel riadkov a potvrdiť dialóg OK.

Navigácia v otvorenom súbore

Po krátkej odbočke k číslam riadkov sa vráťme k nášmu editore. Editor v záhlaví obsahuje dve políčka pre navigáciu v súbore.

Visual Studio

Prvý z nich je základom pre druhých. Prvá obsahuje triedy v súbore a ich časti ako sú udalosti. Druhé z nich potom ukazuje samotné členmi. Keď nejaký vyberiete, Visual Studio vám automaticky umiestni kurzor k deklarácii danej funkcie / metódy / udalosti / ... Prejdime v triede Interpret k metóde KROK().

Visual Studio

Priechod k deklarácii

V riadku 51 ukladáme do premennej souradniceK hodnotu (pre neznalcov Visual Basicu, do premennej sa priraďuje operátorom =, v štýle <proměnná> = <hodnota>). Kde sa však premenná souradniceK vzala, kde je deklarovaná? Visual Studio vie nájsť deklaráciu vybranej premennej.

K deklaráciu premenné sa dostaneme, tak že na ňu klikneme pravým> Go To Definition.

Visual Studio

Označí sa nám názov premennej na riadku, kde je deklarovaná (na riadku 42).

Úplne rovnakým spôsobom môžeme prejsť k deklarácii dátového typu. Stačí kliknúť na dátový typ (zeleno-modro označená súradnice) a stlačiť F12 (predvolená kl. Skratka pre Go To Definition).

Druhá možnosť ako sa dostať k definícií typu je kliknúť pravým na premennú a zovlit Go to Type Definition.

Visual Studio

Otvorenie definície v table

Definíciu môžeme otvoriť ešte v table. Robí sa to tak, že pravým klikneme na to, k čomu chceme otvoriť definíciu a zvolíme Peak Definition.

Visual Studio

V tomto malom okienku moc zmien robiť nemôžeme, ani sa na to vďaka svojej veľkosti nehodí. Je však veľmi výhodné si tak prezerať definíciu. Ak by sme chceli, môžeme si ikonou záložky s hviezdičkou okno zväčšiť do klasického okna.

Visual Studio

Krížikom samozrejme definíciu môžeme zatvoriť.

Istoiste ste si všimli, že Visual Studio zvýrazňuje "rovnaké" veci v kóde, keď kliknete na názov premennej okamžite sa zvýrazní výskyty rovnaké premenné.

Visual Studio

Prejdime k deklarácii štruktúry Souradnice.

Zoznam výskytov

Visual Studio vie vrámci riešenie nájsť všetky výskyty vybrané ukazovatele / triedy / štruktúry / rozhranie / .... Stačí na ňu kliknúť pravým tlačidlom a zvoliť Find All References.

Visual Studio

Otvorí sa okno Find Symbol Result, v ktorom budú vypísaná všetky umiestnenia v kóde, kde sa daný objekt používa. Keď budete na položky klikať, automaticky sa zobrazí zdrojový kód, kde sa vyhľadávaná položka používa.

Než budeme pokračovať, vložme si do projektu súbor.

Vkladanie súboru do projektu

Do projektu si samozrejme môžete pridať sobor, robí sa to cez kontextovú ponuku v okne roztoku Explorer> Add. V tejto ponuke sa vo spodu nachádza často používané položky, ktoré väčšinou postačujú. Tu v projekte máme potrebné formulár, vlastný ovládací prvok, komponent, modul a triedu, čo sú vo Visual Basicu skutočne jedny z najpoužívanejších vecí.

Tie menej často využívané nájdeme pod voľbou New item, ktorá otvorí dialógové okno Add New Item. V tomto okne sú do skupín (ako tradične vľavo) usporiadanej hŕbu ďalších komponentov, ktoré sa občas hodí. Uprostred opäť vyberiete typ toho, čo chcete do projektu vložiť, vpravo popis a dole názov novo vloženého súboru / komponenty a potvrdzovacie tlačidlá.

Visual Studio

Dialóg zatvorte. V ponuke Add sa nachádza ešte Folder, čo založí (veľmi nečakane) novú zložku, do ktorej potom môžeme pridávať ďalšie súbory. Veľmi dôležitá je ešte funkcia Add> Existing Item, ktorá otvorí dialógové okno pre výber súboru, ktorý bude následne pridaný do projektu (vybranej zložky). Stiahnite si priložený súbor pod článkom, rozbaľte ho a do projektu si pridajte súbor regex.cs. V predvolenom nastavení v rozbalené zložke súbor neuvidíte, pretože dialóg filtruje súbory podľa koncoviek a pretože projekt Karel je písaný vo Visual Basicu, dialóg nezobrazuje zdrojové kódy v C #. V roletke vedľa názvu súboru si vyberte All Files.

Visual Studio

Všimnite si, že potvrdzovacie tlačidlo Add má vedľa seba sipecka, ktorú keď rozkliknite, tak sa otvorí kontextová ponuka, v ktorej je ešte, okrem klasického potvrdzovacieho tlačidla Add, tlačidlo Add As Link.

Visual Studio

Rozdiel medzi Add a Add As Link je v tom, kedy Visual Studio súbor skutočne skopíruje a kedy len vytvorí odkaz a to ešte nie odkaz ani zástupcu ani symbolický link, ale kedy odovzdáva kompilátorům odkaz na súbor. Ďalším rozdielom medzi kópií a odkazom, je, že keď v kópii zmeníte jeden súbor, druhého sa zmena nedotkne, kým u odkaze sa vždy mení zdrojový súbor (a odkaz samozrejme taky). Výhodné je to, keď je jeden zdrojový kód v rámci viacerých projektov a všade by mal byť rovnaký. Nevýhoda je to napríklad u vývoja webov, pretože servery, ktoré nevyvíja Microsoft (Apache a podobné) tomuto systému nerozumie, nevie s nimi pracovať a ten súbor nevidí.

Vložme si súbor regex.cs normálnou cestou a následne ho otvorte. V budúcej lekcii, Visual Studio - Pomocníci pri písaní kódu , s ním budeme pracovať, zatiaľ si môžete skúšať prechádzať súbory riešenia a navigovať sa medzi nimi.


 

Stiahnuť

Stiahnutím nasledujúceho súboru súhlasíš s licenčnými podmienkami

Stiahnuté 1213x (652 B)

 

Ako sa ti páči článok?
Pred uložením hodnotenia, popíš prosím autorovi, čo je zleZnakov 0 z 50-500
Predchádzajúci článok
Kvíz - Okná, vyhľadávanie a formátovanie kódu vo Visual Studiu
Všetky články v sekcii
Visual Studio
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Visual Studio - Pomocníci pri písaní kódu
Článok pre vás napísal Michal Žůrek - misaz
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
1 hlasov
Autor se věnuje tvorbě aplikací pro počítače, mobilní telefony, mikroprocesory a tvorbě webových stránek a webových aplikací. Nejraději programuje ve Visual Basicu a TypeScript. Ovládá HTML, CSS, JavaScript, TypeScript, C# a Visual Basic.
Aktivity