Zarábaj až 6 000 € mesačne! Akreditované rekvalifikačné kurzy od 0 €. Viac informácií.
Hľadáme nové posily do ITnetwork tímu. Pozri sa na voľné pozície a pridaj sa k najagilnejšej firme na trhu - Viac informácií.

Zabezpečenie dát šifrovaním a skrytím textu do obrázku

Nápad zaoberať sa touto problematikou vznikol pri čítaní knihy Michaela Palmera "Posledný chirurg". Nájomný vrah spolupracujúce z CIA komunikuje so svojimi objednávateľovi vrážd prostredníctvom eBay. Obrázok ponúkaného predmetu totiž obsahuje skrytý text.

Pred časom bol na zive.cz uverejnený článok týkajúci sa šifrovanie e-mailov a zabezpečenia súkromia na internete http://www.zive.cz/...default.aspx. V článku, ktorý odporúčam si prečítať, je vysvetlené, prečo emaily šifrovať, a sú odporúčané aj nástroje, ktoré to umožňujú. Možno určite nájsť celý rad ďalších odkazov na problematiku zabezpečenie dát komunikácie a ukladanie dát.

Z celej šírky problematiky som vybral Steganografia. Môj posledný článok z tejto problematiky prezentoval ukladania textu do obrázku metódou LSB (least signifiant bit), modifikáciou najmenej významného bitu pixelu obrázku http://www.itnetwork.cz/...e-steganolsb. V texte som spomenul možnosť text ešte pred uložením do obrázka šifrovať, napr. Pomocou môjho programu AES krypto Editor. Rozhodol som sa teda oba produkty spojiť do jedného, a vznikol tak program CryptoStegano. Pomocou tohto programu je tak možné text zašifrovať metódou AES Rijnadae, alebo text ponechať bez zmeny a uložiť do obrázka. Celú operáciu je možné chrániť prístupovým kódom 6-tich až 12-tich ASCII znakov. Obrázok s ukrytým textom slúžia na zabezpečenie citlivých informácií vo vlastnom počítači, je možné ho vystaviť na Internete, odoslať e-mailom alebo odoslať do dátového úložiska. Pre spätné získanie textu z obrázku program vyžaduje znalosť prístupového kódu. Prístupovým kódom sa nastavuje miesto uloženia textu v obrázku a v prípade, že je text zašifrovaný nastavuje sa pomocou tohto kódu tiež umiestnenie inicializačného vektora a kľúče v obrázku. Program tiež umožňuje zašifrovať text a chrániť ho prístupovým kódom bez uloženia do obrázka. Text môže byť vo formáte txt, rtf, htm a html. Program umožňuje chrániť obrázky vodoznakom. Vodoznak môže byť textový alebo obrázok. Možno nastaviť veľkosť, font a transparentnosť textu vodoznaku, rovnako u obrázkového vodoznaku je možné nastaviť priehľadnosť. V programe som si v Propertis overil funkcii Settings, ktorých pomocou som nastavil 14-dňové testovanie a vyžiadanie aktivačného kódu (nájdete ho v zdrojovom kóde). Tajným tlačidlom možno obnoviť 14-dňové testovanie. Rozsah kódu je už pomerne značný a iste možno nájsť množstvo chýb, ktoré som pri testovaní neobjavil. Neváhajte mne teda na chyby upozorniť.

Pretože v poslednom článku je uvedený algoritmus zápisu textu do obrázku metódou LSB, nebudem ho už opakovať. Taktiež metóda šifrovania AES Rijnadae je všeobecne známa vrátane využitia knižnice System.Securi­ty.Cryptograp­hy.

V prílohe je obrázok s ukrytým texom s prístupovým kódom 000000.


Galéria


 

Stiahnuť

Stiahnutím nasledujúceho súboru súhlasíš s licenčnými podmienkami

Stiahnuté 228x (8.13 MB)
Aplikácia je vrátane zdrojových kódov v jazyku C#

 

Všetky články v sekcii
Zdrojákoviště C # .NET - Práca so súbormi
Program pre vás napísal itnavi
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Autor se věnuje tvorbě a správě webových stránek a programování v C#
Aktivity