Vianoce v ITnetwork sú tu! Dobí si teraz kredity a získaj až 80 % extra kreditov na e-learningové kurzy ZADARMO. Zisti viac.
Hľadáme nové posily do ITnetwork tímu. Pozri sa na voľné pozície a pridaj sa k najagilnejšej firme na trhu - Viac informácií.

1. diel - Inštalácia Qt frameworku pre C ++

Qt (číta sa ako anglické slovo "cute" = roztomilý) je populárny framework pre tvorbu nielen formulárových aplikácií, ktorý možno využiť na mnohých platformách aj v mnohých programovacích jazykoch.

Qt framework pre C ++ - Qt - Okenné / formulárové aplikácie v C ++

Trocha histórie

Qt framework vznikol pôvodne ako "Widget Kit", teda nástroj pre tvorbu okenných aplikácií. Dnes už obsahuje veľké množstvo tried, alebo ak chcete knižníc. Existuje aj kvalitné dokumentácie a komunita ľudí okolo, ktorá rada poradí.

Začali ho vytvárať dva programátori, zaujímavosťou je, že bol sponzorovaný ich manželkami:-) Ďalej celý framework odkúpila Nokia. Jej OS Symbian bol na Qt tiež založený. Dnes vo vývoji pokračuje spoločnosť Digi a Qt je portovaný do dosť veľkého počtu programovacích jazykov, na ITnetwork pre neho máme kurzy napr. Aj v Pythone.

Kvalita Qt frameworku presvedčila napr. Spoločnosť Google, aby ho použila pre GoogleEarth a dokonca je na ňom postavené grafické prostredie Linuxu KDE, komunikátor Skype, prehrávač VLC, grafický program Maya a mnoho a mnoho ďalších známych aplikácií.

Nesporná výhoda je, že celý framework sa šíri ako open-source. Ovšem existuje aj komerčné verzie, kde nie je nutné uvádzať, že knižnicu Qt používame a nemusia byť dynamicky naodkazovaná.

V tomto kurze sa samozrejme na Qt framework pozrieme z pohľadu pôvodného jazyka - C ++. Najprv si ale pripravíme prostredie.

Inštalujeme Qt5 a doplnky

Inštaláciu si predvedieme ako pre Windows, tak pre Linux. Vy si samozrejme vyberte len tú pasáž, ktorá korešponduje s vašim systémom. Začnime s Windows.

Inštalácia Qt na Windows

Na stránke http://www.qt.io sa tlačidlom download preklikne na výber verzie, kde zvolíme open-source variantu a stiahneme inštalátor.

Po spustení inštalátora dostaneme podobnú obrazovku:

Uvítanie v Qt pre C ++ inštalátora - Qt - Okenné / formulárové aplikácie v C ++

Niekoľko krokov môžete v pokoji preskočiť. Teda čítanie licencií a registráciu určite.

Registrácia v Qt pre C ++ inštalátora - Qt - Okenné / formulárové aplikácie v C ++

Ďalej nasleduje voľba inštalačného adresára. Osobne zachovávam default údaje. Tiež je dobrý nápad zatrhnúť možnosť asociácia súborov Qt creator. Teda súbory *.h; *.cpp atď.

Aj keď je tento produkt primárne určený pre Qt, dokáže pracovať aj s bežnými C ++ alebo C zdrojovými súbory, je teda plnohodnotným IDE pre C / C ++:-)

Voľba adresára a asociácie súborov Qt Creatora pre C ++ - Qt - Okenné / formulárové aplikácie v C ++

Nasleduje výber komponentov. Ak Qt Creator nebudete používať na iné účely, než skutočne len Qt Framework, tak pokojne vynechajte súčasti Microsoft Visual C (MSVC) a nechajte si len MinGW. Osobne si myslím, že obe verzie, teda 32 aj 64 bitov sa môžu hodiť. Nikdy neviete ako starý počítač kto používa a je predsa v záujme programátora, aby jeho produkt bežal kde sa dá:-)

Výber komponentov v inštalátora Qt frameworku pre C ++ - Qt - Okenné / formulárové aplikácie v C ++

Ďalšie súčasť k výberu je samotný Qt Creator a opäť MinGW.

Výber developer tools v inštalácii Qt pre C ++ - Qt - Okenné / formulárové aplikácie v C ++

Potom už len súhlas s licenciou a chvíle čakania. Na IdeaPad mi trvala inštalácia asi pol hodiny a celá inštalácia zabrala necelých 12GB miesta na disku.

Súhlas s licenciou pri inštalácii Qt frameworku pre C ++ - Qt - Okenné / formulárové aplikácie v C ++

Teraz máme k dispozícii potrebné knižnice Qt vrátane nástrojov ako je Qt Creator (IDE), Designer, Správca lokalizácia atp.

Inštalácia Qt pre Linux

Ak používate miesto Windows Linux, je inštalácia Qt frameworku pomerne triviálne. Ukážeme si ju pre distribúcie založené na Debiane. V termináli spustíme príkaz:

sudo apt install qt5-default

Príkaz vyššie by mal stačiť na inštaláciu základných knižníc. Ovšem pre Qt je k dispozícii aj veľmi pekné vývojové prostredie, ktoré nezostáva než doporučiť - Qt Creator. Ten nainštalujeme nasledujúcim príkazom:

sudo apt install qtcreator

Navyše, ak si k tomu pridáme aj dokumentáciu:

sudo apt install qt5-doc-html

Budeme mať k dispozícii veľmi prehľadný manuál ku všetkým modulom aj triedam.

Následne doinštalujeme poslednej potrebné nástroje:

sudo apt install build-essential qt5-qmake

Prvý Qt aplikácie

Teraz spustíme Qt Creator, kedy vidíme obrazovku podobnú tej nižšie (môže sa trochu líšiť v závislosti na aktuálnej verzii). na obrázku je aj stručný popis tlačidiel pre kompiláciu, ladenie aj samotné zostavení:

Vytvorenie nového projektu cez Qt Creator - Qt - Okenné / formulárové aplikácie v C ++

Založenie projektu

Preklikne sa na nový projekt buď pomocou tlačidla alebo pomocou aplikačného menu Súbor a zvolíme si aplikáciu pre terminál (konzolu). Plnohodnotný formulár si vytvoríme až nabudúce.

Nová Qt konzolová aplikácia - Qt - Okenné / formulárové aplikácie v C ++

Projekt nazveme version, vypíšeme v ňom totiž verzii Qt frameworku. Kde si nový projekt vytvoríte samozrejme záleží na vás. Len upozorňujem, že adresár by mal byť vytvorený vopred:

Názov a lokácie Qt konzolového projektu - Qt - Okenné / formulárové aplikácie v C ++

Preklad bude prebiehať príkazom qmake:

Nastavenie buildovacího príkazu v Qt Creatora - Qt - Okenné / formulárové aplikácie v C ++

Projekt zvolíme ako aplikáciu pre desktop - či 32 alebo 64 bitov je opäť vaša voľba. Všimnite si, že máme voľbu umiestnenia preložených súborov. Na začiatok nás asi bude najviac zaujímať verzia pre vydanie a ladenie:

Výber sady pre konzolový Qt projekt - Qt - Okenné / formulárové aplikácie v C ++

Tiež je možnosť zvoliť správu verzií (napr. GIT), avšak tento malý projekt asi nemá zmysel verzovat:

Správa verzií v Qt Creatora pre C ++ - Qt - Okenné / formulárové aplikácie v C ++

Základná kostra programu

V poslednom kroku sa nám ukáže základná kostra programu, ktorú si upravíme asi takto:

#include <iostream>
#include <QCoreApplication>

int main(int argc, char *argv[])
{
    int stopIt;
    std::cout << "Qt version: " << qVersion() << std::endl;
    std::cin >> stopIt;
}

V Qt Creatora vidíme naľavo správcu súborov a napravo práve otvorený súbor:

Správca súborov a otvorený súbor v Qt Creator - Qt - Okenné / formulárové aplikácie v C ++

Potom dole vľavo nájdeme zelené tlačidlo v tvare šípky, ako bolo naznačené na obrázku o kúsok skôr:-) Na začiatku je automaticky nastavené, že aplikáciu budeme ladiť. Teda celkový preklad bude trvať dlhšie a výsledný súbor (pre Windows súbor .exe) bude väčší.

A aký že je teda výsledok? Tu ho máme:

Prvé aplikácie v Qt frameworku pre C ++ - Qt - Okenné / formulárové aplikácie v C ++

Pozrime sa na niekoľko drobností, čo a prečo je to tak urobené.

qVersion() je príkaz pre vrátenie verzie inštalovaných Qt knižníc. Ak si budeme chcieť zdrojový text skrátiť, stačí za sekciu #include pridať using namespace std, čo nám priamo sprístupní konkrétny menný priestor knižnice iostream a potom už môžeme písať: cout << "Qt version: " << qVersion() << endl;

ZÁVER

Ak budete mať s inštaláciou nejaké ťažkosti, môžete sa opýtať nižšie v komentároch. Nabudúce, v lekcii Prvé okno v Qt a C ++ , sa pozrieme na tvorbu prvého jednoduchého okienka.


 

Všetky články v sekcii
Qt - Okenné / formulárové aplikácie v C ++
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Prvé okno v Qt a C ++
Článok pre vás napísal Virlupus
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Autor se věnuje webovým aplikacím, skladově-účetnímu softwaru, 3D grafice, lexiální analýze a parserování. Studuje fyziku na MFF UK. Učil IT na střední škole.
Aktivity