Quadrax Neverending
V predchádzajúcom kvíze, Online test znalostí C ++, sme si overili nadobudnuté skúsenosti z kurzu.
Možno si niekto pamätá hru Quadrax X, ktorú som tu minule prezentoval. No, rok sa s rokom zišiel a je tu jej pokračovanie, Quadrax Neverending. Prečo je hra nazvaná zrovna takto zistíte ľahko, keď si prečítate sekciu o hre na webe.
Už v predchádzajúcom článku som varoval potenciálnych hráčov o tom, že hra Quadrax X je nesmierne ťažká. O jej nástupcovi však môžem povedať to, že ak nie ste v Quadrax skutočne ostrieľanými hráčmi, bude pre vás platiť veta jedného recenzenta desiateho dielu, cit: Ak vás naopak na nejaké krutopřísné hlavolamy neužije ak žiadnemu z Quadrax ste predtým "nepřičuchli", tak budete len nechápavo krútiť hlavou nad tým, ako môže dnes niekto považovať toto mučenie za kvalitne strávený čas u počítačové hry.
V Quadrax X som skutočne zašiel, čo sa obtiažnosti hry týka, veľmi ďaleko. Avšak v Quadrax Neverending som pokročil oveľa ďalej a vytvoril tak zložité hádanky, že percento ľudí ktorí sú schopní ich vyriešiť je naozaj mizivé. Možno sa to zdá divné, prečo si úmyselne zužuje hráčsku základňu len na nepatrný okruh nadpriemerne inteligentných jedincov, ale vzhľadom k tomu, ako sa vyvíja súčasný herný trh (prístupnosť hier aj pre úplných "blbca", ich zjednodušovania tak, že ich môže hrať aj chovanec ústavu pre chorobomyslné po frontálny lobotomi ap.), som sa rozhodol ísť opačnou stranou a tvoriť hry pre ľudí premýšľavé a inteligentný. Úroveň obtiažnosti QN je vskutku brutálny a mnohým sa môže zdať, že sú levely nedohratelné a že celá hra je z mojej strany len zlý vtip. Že je však každý z levelov (pomocou logiky) riešiteľný ľahko zistíte na stránke najlepších výsledkov hráčov, kam starí matadori, ktorí zvládli všetky predchádzajúce Quadrax, pravidelne UPloaduji svoje výsledky z hry. (Počet krokov v leveli a čas najlepšieho riešenia.)
Ak však nemáte s Quadrax žiadne skúsenosti, prosím nesťahujte a nehrejte túto hru. Boli by ste len zbytočne frustrovaní, že nemôžete prejsť prvých pár levelov a to nehľadiac na to, ako vysoko si ceníte svoje IQ.;-) Ak si naozaj veríte, môžete najprv skúsiť už spomínaný Quadrax X (alebo niektorý zo starších dielov, všetky nájdete aj tu na ITnetwork) a až ak zdoláte celý QX, môžete pomýšľať na QN. Bezo srandy. QN totiž obtiažnosťou začína tam, kde QX končí.
Teraz trochu k technickej stránke hry. Celá je napísaná v C ++ a pre práce s grafikou využíva Direct3D. Z toho je jasné, že ide hru len pre PC a len pre Windows.;-) Jej požiadavky na výkon grafickej karty, vzhľadom k tomu, že je to vizuálne 2D hra, sa niekomu môžu zdať až premrštené, ale hra beží prakticky v 3D, v ortografické projekcii. Používa tiež veľa pixel shaderov pre simuláciu denného cyklu či počasie a tak dokáže grafickej karte celkom dosť zakúriť a to predovšetkým v rozlíšení 1920x1080 a 60fps.
Článoček zakončíme prakticky rovnako, ako som končil článok o QX, pretože v prípade QN všetko čo bolo povedané platí dvojnásobne:
Na záver je mojou povinnosťou potencionálny neskúsených hráčov varovať. Quadrax Neverending je skutočne extrémne obtiažna hra "zo starej školy" - pričom jej obtiažnosť vyplýva nie z nutnosti nejakých rýchlych reakcií (nie je to žiadna skákačka) ale z nutnosti zapnúť logické myslenie minimálne na 200 percent. Ak ste nikdy žiadny z predchádzajúcich dielov nehrali, máte v QN len úplne mizivou šancu dostať sa čo i len cez pár prvých levelov úvodnej epizódy. Ak si však naozaj veríte, nič vám nebráni si Quadrax Neverending stiahnuť a vyskúšať - ale nezabudnite, ja vás varoval!
Galéria