6. diel - Spojové zoznamy v jazyku C
V minulej lekcii, Dynamická pole (vektory) v jazyku C , sme si vytvorili dynamické pole (vektor). To je zatiaľ prvá dátová štruktúra, do ktorej vieme ukladať prvky bez toho aby sme museli vopred určovať jej veľkosť. Ako sme si spomenuli, výhodou vektora je náhodný prístup k jeho prvkom a jeho nevýhodou je nemožnosť vkladať prvky doprostred vektora a tiež (aj keď minimálne) pamäťová a časová náročnosť spojená s udržiavaním voľného miesta v poli pre ďalšie prvky.
V dnešnom C tutoriálu vytvoríme tzv. Spájať zoznam. To je dátová štruktúra, ktorá sa opäť používa pre ukladanie prvkov, ktorých počet zvyčajne vopred nepoznáme. Polia v tomto prípade vôbec nevyužijeme. Jednotlivé prvky vo spájať zozname sú v pamäti rôzne rozhádzané (už teda nie sú za sebou) a po sebe idúce prvky na seba odkazujú. Môžeme si to predstaviť ako taký reťazec, kedy 1. prvok ukazuje na druhý, druhý na tretí a tak ďalej.
Ukážme si, ako v pamäti vyzerá niekoľko čísel uložených v poli:
Keď tie isté prvky uložíme do spojovaceho zoznamu, môžeme si situáciu v pamäti predstaviť napr. Nasledovne:
...koniec náhľadu článku...
Pokračuj ďalej
Minul si až sem a to je super! Veríme, že ti prvé lekcie ukázali niečo nového a užitočného.
Chceš v kurze pokračovať? Prejdi do prémiové sekcie.
Obmedzená ponuka: Nauč sa všetko a ušetri
Obsah článku spadá pod licenciu Premium, kúpou článku súhlasíš so zmluvnými podmienkami.
- Neobmedzený a trvalý prístup k jednotlivým lekciím.
- Kvalitné znalosti v oblasti IT.
- Zručnosti, ktoré ti pomôžu získať vysnívanú a dobre platenú prácu.
Popis článku
Požadovaný článok má nasledujúci obsah:
V tutoriálu naprogramujeme dátovú štruktúru spájať zoznam, ktorý je rovnako ako vektor kapacitne neobmedzený, ale má iné výhody a nevýhody.
Kredity získaš, keď podporíš našu sieť. To môžeš urobiť buď zaslaním symbolickej sumy na podporu prevádzky alebo pridaním obsahu na sieť.